1

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dzięki Supaplex za pomoc o to chodziło. Te Turbo 2000 nie jest standardowe, po pierwsze obsługuje handler T a nie D, a po drugie wczytuje dane przez port SIO a nie drugi port joya.
Loader typu wykrzyknik, nie był chyba do końca udanym programem, więc na początku lat 90 można było napisać taki który zajmuje mniej pamięci i spełnia swoją role. Więc pewnie taki loader funkcjonował w Tajemnicach Atari.
Jak wy pracujecie z plikami binarnymi? Jak je edytujecie? W jakich programach?

supaplex napisał/a:

Po odrzuceniu pierwszego sektora otrzymamy zwykły plik XEX który można uruchomić z DOSa Bootstrapa lub innego loadera typu !

Jak to zrobię początek pliku faktycznie jest taki sam (początek FF FF), pierwsze 8 linii a później są inne wartości.

2

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Na stronie Tajemnic Atari zamieszczone są listingi z Turbo 2000 Tajemnice Atari 4/93 Niestety, jak chce zgrać system do pliku binarnego, plik się tworzy ale się nie uruchamia. Tworzy się tylko wersja boot uruchamiana z kasety (wersja poniżej). Też jakoś dziwnie się wczytuje, bo po wczytaniu z kasety, trzeba dać reset, żeby system się pokazał.
Da się z tego zrobić jakąś wersje binarną żeby się uruchamiała automatu? Ewentualnie wersja boot, ale na dyskietce (niestety nie wiem jak je tworzyć)?

3

(17 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dziękuję Seban. Właśnie o to mi chodziło. Jak robiłem xfd musiałem jakoś inaczej go tworzyć. Bo Twój działa, a mój nie. W tym momencie ważne jest że, ta wersja daje się uruchomić. Pozdrawiam :) :)

4

(17 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Panowie macie rację, tylko ja chciałem na 65xe wersję boot uruchomić, nie mam fizycznej stacji dyskietek. Mam SIOtoPC i oprogramowanie AspeQt. Wersja xex z loaderem działa bez problemów. Ale wersja BOOT niby się do końca wczytuje, ale jest zawiecha. Wersja carta @sebana zawiera i boot i xexa, to sobie z tym poradzę - nagram xexa i tyle, ale cart @blukiego to tylko BOOT i już w tym momencie go nie wczytam z dyskietki, tylko uruchamiam magnetofon. Jednak na normalnym sprzęcie wczytanie carta @blukiego z dyskietki załatwiało by sprawę - byłoby szybko. A w emulatorze Altirra, to czy magnetofon czy dyskietka - wczytuje szybko kwestia tylko ustawień.

5

(17 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Czy wersja boot jest tylko dla kaset? Z dyskietki tego nie mogę załadować, po wczytaniu 5 sektorów zawiecha. Czy to się jakoś inaczej wczytuję?

6

(17 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Wiesz @QTZ myślę że xex do bardzo podobnego carta jakiego ja mam już @Seban zrobił. Szperałem po forum i wydaje mi się że to w tym poście którymś jest, ale @Seban nie zrobił xex carta takiego jak ma @Bluki czyli tej wersji kasetowej (2.1) pisząc że Bluki ma, no niestety nie ma. Chyba xex z carta Blukiego byłby cenniejszy w tym momencie, przynajmniej dla mnie.

7

(17 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ha ha @Bluki, muszę przyznać że zajrzałem do instrukcji po tym jak mi zapisał EST.BAS, wszystko tam pisze :) tylko nie rozpisywałem się na ten temat. @QTZ jednak świetnie tą instrukcję uzupełnił. Dzięki
Chciałem ponowić pytanie a zrzut carta z pierwszego postu, czy jest możliwe wyciągnięcie z tego pliku systemu, tak aby uruchomić go z kasety?

8

(17 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Idąc za radą Sikora nagrałem jakiś niewielki program w Basicu w Turbo z cas. Wczytał się normalnie w Turbo z carta. Tylko program zapisałem jako TEST.BAS a w Turbo z carta pokazał mi nazwę EST.BAS. Nie będę się rozpisywał, na moje oko coś się z poleceniami na moim 65XE dzieje się w tym Turbo cas, bo po tym odkryciu z nazwą spróbowałem ponownie coś wgrać i działa tylko jedna komenda S>D: NAZWAGRY, spacja po dwukropku też jest ważna, żadne gwiazdki, małpy nie działają. Wczyta się tylko konkretny plik bez potwierdzenia. Jak wybiorę polecenie z potwierdzeniem po jednym ekranie mam ZLY FORMAT. Dziwne bo na emulatorze wszystkie polecenia z cas są dostępne i system jest w pełni funkcjonalny.

9

(17 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Witam ponownie
Dziś znowu o Turbo 2001. Nie rozumiem pewnej rzeczy. W tym wątku Bluki mówi o montażu Turbo 2001, nagrałem sobie wersję kasetową T2001 właśnie od Blukiego, jak uruchomię to pod emulatorem Alttirą wszystko jest w porządku. Gdy zgrałem sobie ten system na kasetę i uruchamiam go na 65XE, KSO sie uruchamia w normalu, ale już gry w Turbo po nagłówku GRA(T/N) po jednym ekranie pokazują mi zły format. Jak uruchomię tą samą kasetę tylko z moim cartem Turbo 2001, wszystko jest OK.
Czy to wina magnetofonu? TURBO 2001 uruchamiane z kasety jest inne od TURBO 2001 z carta? Czy możliwe jest zgranie tego systemu z mojego carta i uruchomienie go z kasety? ( w załączeniu zrzut mojego carta i cas ten co nagrałem od Blukiego)

10

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Masz rację @seban z tymi, polepszaczami - jeszcze dla osoby, która nie zajmuje się na co dzień dźwiękiem, jest to jakieś utrudnienie. Dzięki Wam odkryłem przyczynę błędu, bo chciałem te wavy wrzucić na forum. Jednak przed wrzuceniem plików, chciałem nagrać jeszcze raz na taśmę i to co działało z magnetofonu, nagle przestało i ... już wiedziałem o co chodzi. Dziękuję za pomoc i zaangażowanie

11

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Po wielu próbach i niepowodzeniach udało mi się namierzyć przyczynę przeskakiwania nagłówków. Pomogła zmiana karty dźwiękowej, a w sumie podłączenie zewnętrznej karty do laptopa, laptop musiał coś ucinać z dźwięków z plików Turgena. Wszystko wychodzi na standardowych ustawieniach programu i jest dobrze, chociaż nie wszystkie xexy chcą się wgrywać, ale to już zupełnie inna historia.

12

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dziękuje za zainteresowanie tematem. Po moich różnych konfiguracjach w programie, problem cały czas jest ten sam- czyli nagłówek. Może mam jakieś niestandardowe TURBO, znaczy carta hmm... W połowie udało się, bo jak mam grę z końcówką xex i robię wava w Turgenię w NORMALu, póżniej wczytuje tego wava do kopiera na catrigu i z tego nagram TURBO to gra chodzi. Tylko proces jest mozolny. Może w Turgenie powinienem coś z tymi częstotliwościami na nagłówku pozmieniać? W sumie problemem może być wszystko - magnetofon, magnetofon komputera, cart. Postaram się nagrać wavy z tym co nagrałem i mi chodzi, może ktoś to przeanalizuje.

13

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Piszę tak jak przy starych kasetach S>D***  wciskam 2razy return i na starych taśmach mam nagłówek, a w Turgenie nie

14

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Mam problem z poprawnym tworzeniem wave w tym programie. Nie tworzy mi się nagłówek z potwierdzeniem wgrania pliku Nazwa gry (T/N), po prostu przeskakuje i leci dalej. Później coś nie tak jest z blokami programu są jakieś długie, nie ma chyba przerw. Może mi ktoś napisać, jakie prawidłowe są ustawienia tego programu przy polskim Turbo 2000? Żeby prawidłowo tworzyć wavy.

15

(5 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Może mi ktoś powiedzieć, gdzie znajdę dokładny opis POKE. Chodzi mi o to że np. POKE 756,204 odwołuje się do czcionki a chcę sprawdzić za co odpowiada np. POKE 708, 0 bo nie wiem. Jest jakieś zestawienie jaka liczba odpowiada za co w pamięci?

16

(14 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Próbowałem MemoPad i daje radę. Plik zapisuje w lst i robię atr-a, później do Atari, i ładnie wszystko chodzi. Kopiowałem na próbę listingi do MemoPad z Tajemnic Atari z HTMLa ze strony. Uważać trzeba przy przejściach linii i przy podświetlonych znakach Atari ale to chyba wina HTMLa bo tam znaki się nie podświetlają

Problem był w magnetofonie. W normalu "Bitwa o Anglię" zajmowała na liczniku od 10 do 129 i staruszek xc12 przy długim odczycie czasem zwalniał. Stąd błędy w różnych miejscach. Wymiana paska pomogła. Teraz wszystko się ładnie odczytuje.

Nawiązując do wcześniejszych wątków, chciałem zapytać się o coś innego. Podczas zgrywania gry z taśmy Turbo 2000 Basic "Bitwa o Anglię" pojawił się problem.
Zgrywałem tak, kopier z catriga Turbo 2000 taśma D: -> Normal taśma C: później -> kopier Boss I przez SIO2PC wgrałem i z taśmy C: -> chciałem zapisać przez SIO2PC plik bas. Jednak przy wczytywaniu plików do bufora z kasety pojawiają się błędy, myślałem że to wina kasety, ale błędy wyskakują przy wczytywaniu w różnych miejscach. Czy ta gra może mieć jakieś zabezpieczenia przed kopiowaniem? Zgrałem tym sposobem sporo programów i wszystko chodzi, a tutaj też się nagrywa i wywala błędy przy ponownym wczytaniu do kopiera Boss I. Ktoś ma jakieś pomysły jak to zgrać?

19

(14 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dzięki pracy Sebana udało się odzyskać jeszcze jeden program, który zawiera 4 gry, i z 30 letniej kasety udało się prawie wszystko odzyskać... prawie - ale o tym napiszę później. Jeszcze raz dziękuję, robisz naprawdę świetną robotę Seban.

Basic Games (PL) zawiera:
1. Koszyczek - łapanie spadającej kulki.
2. Master Mind - zgadywanie cyfr.
3. Handlarz - handel od armat po zapałki .
4. Robak Franciszek - wersja snake.

20

(14 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dzięki Sikor, program uruchamia się miałem problem z uprawnieniami w konsoli, myślałem że to wina programu - jednak moja.

Dzięki Seban, tak Twoja instrukcja pomogła. Xex-y się tworzą i uruchamiają. 5 wygrywa z pliku bas nie wyświetlała instrukcji gry, po uporządkowaniu kodu z czcionką w xex-e jest już dobrze. Plik bas z kasety taki był, to nie wina konwersji z bas-lst-bas

Porządkując instrukcję:

LOAD "D:PROGRAM.BAS"
LIST "D:PROGRAM.LST"
NEW
ENTER "D:PROGRAM.LST"
SAVE "D:PROGRAM.BAS"

Przechodzimy do BASXEX32 w konsoli i :

BAS2XEX32 PROGRAM.BAS 2000

i mamy XEXa

Możecie mi powiedzieć jak edytujecie plik lst? jest jakiś edytor?

21

(14 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Robiąc kopie gier z kasety Turbo 2000 w Basicu, "natknąłem się" na kilka programów, gier z którymi nie spotkałem się jeszcze
w internetach :) Dwie gry Stefana Fultka - Maniac i 5 wygrywa, Schnevogel jakaś niemiecka gra, Pole Minowe (jest kilka rodzajów - to chyba trochę inne), jakiś rodzaj brydża, bardzo fajna wersja Wisielca. Trochę wykresów funkcji, sortowanie słówek, historia, syntezator. Pliki bas i obrazy dyskietek w atr. Może się Wam przyda do kolekcji :)

Możecie mi wyjaśnić jak robicie z pliku bas - plik xex. Program Bas2xex nie uruchamia się w Windows 10, próbowałem też w Xp i nic. Zrobiłem tylko samouruchamiające się atr-y.

22

(10 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Dzięki Seban. Co można napisać - "MISTRZOSTWO". Myślałem że już nie ma nadziei. A jednak się udało... haha

23

(2 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Sprawdza się. Gry z Atr normalnie się wczytują. Tylko musisz sprawdzić sobie telefon z Androidem, na jednym telefonie normalnie mi czyta, na drugim już nie za bardzo mu wychodzi i coś się tnie. Jak masz dużą kolekcję gier to nie wygodnie się wybiera gry z Androida (dużo latasz po katalogach). Osobiście wolę wersję Windows.

24

(10 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Już chciałem odwrócić cały ten proces po prostu kopier z catriga i turbo kaseta -> normal kaseta a poźniej na jakimś innym kopierze, normal kaseta -> plik bas na dyskietkę . Mam grę w Basicu na taśmie - Kentucky Derby (tylko wersja jest po polsku nigdzie jej w sieci nie widziałem), kupiłem nawet czystą kasetę żeby ją sobie przerzucić na ATRa. ale teraz wywala mi błędy przy odczycie z taśmy i już chyba kasetę szlag trafił, ma ktoś może tą grę po polsku?

25

(10 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Wczytałem Kopiarka.tur z dyskietki co ma pliki do turbo 2000 pod dosem MyDos. Do tego momentu jest OK. Tylko jak wyjmę sio2pc i podłącze magnetofon to on mi nie wystartuje w kopiarce... Możecie udostępnić jakiegoś kopiera co obsługuje c: d: t: tylko z jakąś instrukcją... Jestem między Siedlcami a Łukowem.

Dobra. Jakoś poszedłem do przodu. Możecie mi powiedzieć jak jest w Kopiarce z komendami. T:*** prosi o potwierdzenie pliku T/N jak wybiorę tak, to pobeble i błąd 138. Magnetofon zatrzymany i nie idzie.Z jedną * idzie poza zapis gry. Tak samo jest jak podam nazwę pliku po T: