1,526

(13 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Pomysl jest i dobry i zly. Bo po co te nowe bajeranckie mozliwosci, jak bedzie dla nich kilka programow.
Co do malego Atari, to byl wstepnie taki projekt - ale kurde jak padl dysk ze wszystkim, co juz bylo zrobione, zostal zawieszony.

A pomysl byl taki, by za pomoca wlasnie ukladow Altery zaemulowac (ale sprzetowo - czyli wiernie - sa dostepne schematy wewnetrzne tych ukladow) Pokeya, Antica, itp. dolozyc procesor i zrobic w formacie plyty miniATX. Tworzac Antica trzebaby zadbac o "minimalna" zmiane - czyli wypuszczanie sygnalu w standardzie VGA (oczywiscie rozdzielczosci nie ruszamy). Dodatkowo od razu zaimplementowac trzeba w PLD obsluge SIMMow, klawiatury (czyli AKI) i myszy PS2 (od strony procesora widzianej jak mysz ST w oryginale). Dodatkowo mogloby miec to Karin MAXi i SIO2IDE (czyli zwykle zlacze fo FDD i HDD).

Jednak najwazniejsza byla w tym pomysle PELNA zgodnosc z Atari - bez udziwnien w postaci jakichc trybow graficznych i generatorow dzwieku, ktore i tak lezalyby odlogiem - bo wszyscy odpalaliby stare sprawdzone programy.

1,527

(3 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wlasnie wirtulanie porozmawialem z Jagerem i chcialbym zaapelowac do wszystkich zarejestrowanych uzytkownikow DC o wyrazenie zgody.
Moze bedzie to przyczynek do powstatnia wersji DC dzialajacej z innymi DOSami (chodzi mi o Sparte szczegolnie), a Jager zgodzil sie pod tym wlasnie warunkiem udostepnic zrodla.

Sam zaluje, ze nie mialem zarejestrowanej kopii DC (bawilem sie tylko jeden wieczor demem, a bylo to juz w czasie przejscia z DOS II+ na Sparte), bo bylbym pierwszym zglaszajacym chec nadania statusu freeware.

Chodzi o ilość RAMu dostepnego "pod" ROMem w Atari ze stnadardową ilością pamięci.
Pomysł jest genialny w swojej prostocie, a zwieksza ilosc dostępnego "pod" ROMem RAMu aż o 8kb!!!

Wystarczy wlaczyć interpreter BASICa !! :)

1,529

(4 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Niestety, obecnie jestem na etapie gospodarki pamiecia, a to w przypadku tego programu podstawa dzialania. Majac max 64 pliki w katalogu bylo latwo trzeba bylo zarezerwowac dwa takie bufory i juz, ale Sparta nie ma takich ograniczen, dlatego trzeba zoptymalizowac informacje trzymane w odpowiednich buforach. To tak na wstepie, gwoli wyjasnienie - nie jest latwo.

1,530

(23 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

slaves napisał/a:

w ciagu kilku godzin dostaniesz paczuszke :)

Czekam i czekam :)
Sli szybko, bo bysmy z Pirxem w weekenda zakodowali to (tak sie sklada, ze na stojacym obok Malucha, Atari MEGA ST jest to jedyny zainstalowany na HDD program ;) )

1,531

(4 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Motywacja w gre nie wchodzi (jak znam Twoje "motywacje" to by tylko opoznilo ;) ) - potrzebny jest czas.... Prace trwaja w kazdym razie.

1,532

(23 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Ja tez chetnie, to moja ulubiona gra na ST, przeszedlem kiedys w calosci, co kosztowalo jeden semestr ;)

Myslalem nawet kiedys zeby toto zakodowac, bo w sumie proscizna.

A nie podjalbys sie napisania (zaplace!- ponegocjujemy? ;) NOWEGO DOSA? Najlepiej z:
- linia komend
- obsluga ramdyskow (najlepiej przynajmniej 2) do 1 lub 2 MB
- obsluga podkatalogow
- obsluga partycji do 16 MB, innymi slowami struktura MyDosu (dla ulatwienia)

Ale przeciez jest taki DOS, a nazywa sie SpartaDOS X (a nawet bez X).
Co do RAMdyskow, wystarczy napisac odpowiedni sterownik pod Sparte i juz. Nie trzeba calego DOSa zmieniac (takich sterownikow do roznych wielkosci jest zreszta do Sparty sporo).
A struktura MyDOSa w przypadku 16MB to udreka poprostu (64 pliki w katalogu - toz to smieszne). Tutaj TYLKO Sparta wchodzi w gre (no chyba ze myslisz o calkowicie nowej, niezgodnej z niczym innym organizacji dysku).

No coz.... moja oferta za zrodla do DC jest nastepujaca:

Zobowiazuje sie pracowac nad tym programem dotad, az bedzie dziala z podkatalogami pod SpartaX i wogole do rozbudowy (co prawda moja idea jest to by program ten mial mniej modulow ale byl bardziej uniwersalny jako narzedzie do pracy z HDD).
Wiem, ze napisanie go wymagalo bardzo duzo pracy i Jager chcialby cos z tego miec, ale wydaje mi sie, ze to nie te czasy.
Zaczelismy z Pirxem pisac cos podobnego do NC pod Sparte, ale skoro ktos juz napisal podstawowe procedury, to po co robic to po raz drugi. W przypadku DC potrzeba tylko podkatalogow i atrybutow plikow (no i bufory wieksze, bo w Sparcie nie ma ograniczen co do ilosci plikow w katalogu). Przy dobrym kodzie bedzie to takze dzialac pod MyDOSem.

Nie jestem az tak zdeterminowany by placic za zrodlowke. Mam czas moge popisac swoj program nawet i rok, bo pisze go w zasadzie dla siebie (no i dla sportu). Dlatego Jagerowi pozostawiam decyzje czy udostepnic mi zrodla czy nie.

1,535

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Nie wiem, co czlowiek ma na mysli, ale wszystko, co mozna bylo odkryc zostalo juz odkryte i zastosowane w:
SoftSynth - mozna powiedziec ze sa tam sample opisujace ksztalt jednego okresu generowanej fali (256b) + opis obwiedni calego dzwieku - cos jak Amigowy FC - tylko bardziej zaawansowane :)
Soud Tracker Player :) - mozliwosc uzyskania sporo wiekszej rozdzielczosci wyjsciowej dzwieku, niz wynika to z danych POKEYa, a reszta jak w Amigowskim SoundTrackerze.

1,536

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ps. powiedz mi czym ty programowałeś pic'a i jakim programatorem

Jako ze nie mialem programatora, skoczylem do kumpla z firmy Elmark  i zaprogramowalem na jakims programatorze z ALL-11 (taki profesjonalny), cena tego ustrojstwa niestety zaporowa, kolo 5000zl. Moze w tym problem..... ale watpie, ostatnio zlozylem sobie JDMa i zaprogramowalem juz nim ze 4 PICe (do innych celow) - wszystko dziala...

1,537

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja robilem wg. pierwszego rysunku plytki, w sprawach problematycznych poslugujac sie schematem (ten eeprom na schemacie jest opcjonalny i nieuwzglendiony na plytce).
Moze trzebaby zeby zrobil to ktos trzeci. Bo teraz jest pol na pol (u mnie dziala u Ciebie nie) :)
A moze zabierz sie do tego raz jeszcze, pradopodobnie jakis "glupi blad". Nie widze innych mozliwosci.

A jak przyjemnie z Pirxem grac w Hammurabiego na dwie klawiatury ;) .

1,538

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Wszystko w swoim czasie!
A tak serio to sorry za spore opoznienienia, ale dalej mi grzyb lezy.
Najgorsze ze z powodu uszkodzenia (co jakis czas zmienial sie jeden bit w RAMIe w jednej z komorek) wiele moich archiwow, ktore robilem na tym "komputerze" nadaje sie... no wiecie gdzie.
Zmienilem juz plyte glowna, dzis zmienilem pamieci... i dalej to samo - cholera, pozostaje procek, a kasy juz brak.

Niestety niewiele moge na tym "komputerze" zrobic, bo nie wierze w wyniki. Jak widac czasem cos z niego napisze najwyzej.

Ma to dobre strony takze - pisze na Atari conieco :), tyle ze jednak latwiej mi sie programy Atarowskie na grzybku pisalo...

1,539

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jest mozliwe, ale:
- albo bedzie wymagala drivera i nie bedzie potrzebowala sprzetu (tyle ze wtedy tylko uzytki i to nie wszystkie),
- albo bedzie wymagala dodatkowego sprzetu (jak AKI).

W obu przypadkach nalezy napisac oprogramowanie obslugujace transmisje z klawiatura ST (dosc prosty jest protokol). W przypadku pierwszym na 6502, a w drugim na PICa np.
Czesci softu wysylajaca informacje do POKEya (w przypadku programowania PICa), mozna wyciagnac z AKI, ale i tak w dalszym ciagu pozostaje programowanie komunikacji z klawiatura ST.

1,540

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Napewno dobrze dziala wersja w ktorej na stronie tytulowej jest "Wersja AST: Tomasz Pecko" :).
A przeskakiwanie planszy jest w oryginale, nic nie trzeba wlaczac, moze ktos "przekombinowal" robiac trainera.
W grze bylo dosc przemyslne zabezpieczenie, ktore objawialo sie wlasnie jej dziwnym zachowaniem, jak jjakis "hakier" nie potestowal po "zlamaniu", to mogl wypuscic niedzialajaca prawidlowo wersje. Sprawdzana byla np ostatnia wartosc z rejestru transmisji szeregowej, a sama gra probowala robic zapis na celowo uszkodzonym sektorze dyskietki (bylo widac naciecia).
W kazdym razie nie wystarczalo freezowanie (pewnie taka wersje posiadasz), trzeba bylo troche poprogramowac. Mi zajelo to pare dni analizy kodu (pamietam, ze akurat chory bylem i mialem czas), a nie mialem freezera.

1,541

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zrwoc uwage o jakiej wersji SIO2IDE pisal. W wersjach 1.6 i 1.7 sa takie ograniczenia, nie obsluguja one bowiem partycji FAT32 ale maja wlasny format.
Tam poprostu moze byc max. 48 partycji po 16MB a do tego kazda zabiera 32MB dysku, wiec maskymalna pojemnosc jaka warto zastosowac to okolo 1.6MB - wiecej i tak nie widac.
Wersje 3.x nie maja juz tego ograniczenia i moga obslugiwac wieksze partycje. Problem wiec raczej po stronie dysku -  na chwile podlacz inny model i sprawdz. Moze wystarczy zmienic dysk. Pisalem juz o tym problemie z Caviarami - moze inne dyski tez to maja...

1,542

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

sztuczkę rozumiem... Czemu ja głupi na to nie wpadłem?!

Ano nie wiem :) , to sztuczka sprzed wielu, wielu lat wkoncu. Jest jeszcze jedna ciekawa sztuczka tego typu, ktora dale ladniejsze brzmienie w 4-ri kanalowych i 4-ro bitowych trackerach. Miala by zaimplementowana w STP, ale niestety jakos nie wyszlo.
Ustawia sie na wszystkich kanalach maksymalna czestotliwosc dzwieku i bawi sie zwykla glosnoscia (bez bitu bezposredniego wyjscia POKEYa). To zalatwia liniowe sumowanie wyjscia z generatorow.

Jak patrzę na prockę dla POKEY-a, to może i da się zrobić 8 bitów... tylko że nie na czterech kanałach i nie z takim frq.

No oczywiscie, to musi byc na trzech, poza tym ciezko jest dobrac wartosci dla najcichszych dzwiekow. Jednak napewno istnieja takie tablice dla wersji 8bit - wiem, bo sam je zrobilem :). A sama czestotliwosc spadnie minimalnie, jak procka bedzie na zerowej stronie.

1,543

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wynika to z "nieliniowosci" POKEYa. Poprostu wartosci bezposredniej regulacji glosnosci wpisywane do kilku generatorow wcale sie tak prosto nie sumuja (wtedy byloby max 6 bitow na 4 generatorach), ale na wyjsciu pojawiaja sie najrozniejsze wartosci posrednie. Zwroc uwage, ze juz przy dwoch generatorach masz 256 kombinacji (czyli 8 bitow) z tym, ze niektore daja taki sam sygnal na wyjsciu, ale juz przy 3 generatorach daje sie uzystkac 256 niezaleznych poziomow wyjsciowych (da sie wybrac z 4096 mozliwosci 256 dajacych plynna skale).
Testowalem to takze na 4 generatorach (daloby to dzwiek 10cio bitowy w teorii), ale przeladowanie rejestru (bo niestety 6502 ma tylko 3) wprowadza znieksztalcenie.
Zreszta taka procedura z tablicami do 8-mio bitowego odtwarzania byla w pierwszej wersji Sound Tacker Player, tyle ze musze jej poszukac i stad tylko 6-cio bitowa (bo tyle potrzeba bylo bitow w ostatecznej wersji tego playera - wcale nie wynikalo to z ograniczen sprzetowych :) ).

Na dniach powinienem odnalezc tablice i podrzucic wersje 8-mio bitowa.

1,544

(81 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

A ja jednak przetestowalem - oto efekt. Uwaga, nie robilem zadnych dopasowan itp, tak to wyglada na nowo zainstalowanym FineReaderze, sadze, ze po dopracowaniu kilku ustawien moze byc jeszcze lepiej, a co obrabialem.. ? (oczywiscie obrazek sciagniety z tej strony).

A to wynik:

PRZEDMOWA ......................       4
WPROWADZENIE  ....................       5
1. DOS 2.OS.....................       7
1.1. Struktura dyskietki  ..............       B
1.2. Odczyt i inicjowanie DDS-u ...........     li
1.2.1. Odczyt DOS.SYS , ...............     11
.2.2. Inicjowanie systemu dyskowego  ........     16
.2.3. Procedury odczytu zbiorów  ..........     29
.3.1. Bloki kontroli zbiorów ............     3B
1.3.2.  Procedury przygotowania i zakończenia I/O . .     4O
1.3.3.  Odczyt ze zbioru  ..............     44
1.3.4.  Odczyt katalogu dyskietki ..........     51
1.3.5.  Zapis oo zbioru ...............     5?
1.3.Ł.  Odczyt statusu zbioru ............     64
1.3.7.  Zamkniecie zbioru ..............     68
1.3.8.  Otwarcie zbioru ...............     7O
1.3.9.  Operacie specjalne  .............     80
2. DOS XL 2.3O...................     91
2.1.2. Procedury pomocnicze .............     97
2.2. Podsystem wejścia/wyjścia  ...........   106
3. DOS 2.5.....................     OB
3.1. Struktura dyskietki  ..............     O9
3.2. Odczyt i inicjowanie DOS-u ...........     10
3.3. Podsystem we jsScia/wy j^cia  ...........     24
3.3.2.  Odczyt i zapis...............     27
3.3.3.  Odczyt katalogu dyskietki ..........     35
3.3.4.  Odczyt statusu zbioru ............     44
3.3.5.  Zamknięcie zbioru ..............     47
3.3.6.  Otwarcie zbioi-u...............     49
3.3.7.  Operacje specjalne  .............     S6
DODATKI.......................     65
fl- Adresy procedur OS................     65
B. Rejestry OS M pamięci RftM............     66
C. Rejestry i procedury DOS 2.O5..........     68
D. Rejestry l procedury DOS XL...........     72
E. Rejestry i procedury DOS 2.5...........     76
F.  Tabela porównawcza DOS-ów  ............     80
H. Tabela przeliczań DEC-BIN-HEX  ..........     B5
J. Bibligrafia...................     80

Jak juz pisalem przytoczylem bez ZADNYCH poprawek - tak wiec nie jest tak zle, bo akurat ta strona nie prezentowala sie najlepiej.

1,545

(81 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

No moje gratulacje!

Poztaram sie potestowac jak te JPGi beda sie czytaly FineReaderem - ale to jutro dopiero. Moze nie trzeba bedzie drugi raz skanowac, by PDFa z tego zrobic i to tekstowego....

1,546

(81 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Oczywiscie piszesz "Recognita", a na mysli masz FineReadera 6.0 :) .

"czcionka" stosowana w zientarowych publikacjach jest tak nedzna, ze niestety Recognita sobie nie radzi, a FineReader owszem - testowane pare dni temu, jakos mi atarowski publikacje pod reke podeszly (wlasnie wybieram soft OCR dla firmy).

P.-G. Genialnie sie tym softem robi PDFa - i to jest najlepsze rozwiazanie.

1,547

(11 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

A ja sie zastanawiam po co Covox skoro istnieje wspaniala procedura :) (mojego autorstwa zreszta) grajaca 8-mio bitowe sample na POKEYu, zajmujaca ledwie pare cykli zegara + 3 strony RAMu na tablice.
Moze wkoncu ktos ja wrzuci do playera, bo wszystkie jakie widzialem mialy wybor miedzy:
8-bit Covox
4-bit POKEY

a mogloby byc:
8-bit POKEY.

Czekam na chetnych.

edycja:
Oooops... po przeszukaniu archiwum znalazlem tylko wersje 6-cio bitowa na Pokeya... :( - oczywiscie jest wersja 8-mio bitowa, ale wymaga ona dalszych poszukiwan.
Napewno jednak zapewnia wieksza czystosc dzwieku niz Covox oparty na rezystorkach.

Jako, ze nie jest dluga, prosze bardzo:

*=  $2000

GENERATOR0 = $D201
GENERATOR1 = $D203
GENERATOR2 = $D205

PP1   =   193

PLAYBYTE_A
      TAX 
      LDA SOUNDTAB2,X
      STA PP1
      LDA SOUNDTAB0,X
      LDY SOUNDTAB1,X
      LDX PP1
      STA GENERATOR0
      STY GENERATOR1
      STX GENERATOR2
      RTS
;---------------------------
SOUNDTAB0
      .BYTE $10,$10,$11,$11,$11,$12,$11,$12,$13
      .BYTE $12,$14,$13,$14,$13,$15,$14,$15,$13
      .BYTE $16,$14,$15,$15,$18,$16,$18,$16,$19
      .BYTE $17,$1A,$15,$1C,$17,$1D,$17,$19,$17
      .BYTE $1C,$1B,$18,$1E,$1A,$19,$1B,$1C,$1C
      .BYTE $1B,$1F,$1D,$1C,$1C,$1C,$1B,$1D,$1C
      .BYTE $1D,$1C,$1B,$1D,$1F,$1E,$1E,$1F,$1F
      .BYTE $1F,0
SOUNDTAB1
      .BYTE $10,$10,$10,$10,$11,$10,$11,$11,$11
      .BYTE $11,$10,$11,$11,$12,$11,$12,$11,$13
      .BYTE $11,$12,$13,$14,$11,$12,$12,$13,$12
      .BYTE $14,$12,$15,$11,$14,$11,$15,$15,$16
      .BYTE $12,$15,$15,$12,$18,$16,$16,$18,$15
      .BYTE $17,$15,$1A,$1A,$1B,$1B,$1A,$18,$1A
      .BYTE $1D,$1B,$1B,$1B,$1E,$1E,$1E,$1D,$1E
      .BYTE $1F,0
SOUNDTAB2
      .BYTE $10,$10,$10,$10,$10,$10,$11,$10,$10
      .BYTE $11,$10,$11,$10,$11,$10,$10,$11,$12
      .BYTE $11,$12,$11,$10,$10,$12,$10,$12,$10
      .BYTE $11,$10,$13,$10,$13,$10,$13,$11,$13
      .BYTE $12,$11,$14,$12,$10,$14,$13,$10,$14
      .BYTE $14,$13,$10,$12,$12,$13,$16,$17,$17
      .BYTE $14,$18,$1B,$1A,$17,$19,$1B,$1D,$1E
      .BYTE $1F,0

1,548

(8 odpowiedzi, napisanych Emulacja - 8bit)

Jest do tego kilka ladnych windowsowych narzedzi (nie podam teraz nazw bo nie pamietam :) )...
A co do czesci drugiej, to kazdy DOS ... pewnie siem zapomnialo jednak :)
Polecam np w DOSIE II+ komende:
DIR M:*.*
i
COP M:nazwa,D:nazwa (w przypadku kopiowania z uzadzenia M: obie nazwy wpisuj w calosci).

1,549

(6 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Bedem szczelal z pamieci: Union Demo ?

1,550

(8 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Oczywiscie wrzucaj.

A po co 2 OSy - no wyjasnilem. Kompatybilnosc przelacznikowa.
Po prostu mam takie przyzwyczajenie, ze pierwszy przelacznik wlacza lub wylacza QMEGi, a drugi wybiera pomiedzy wersjami.
Jak sa 2 OSy, to w pozycji pierwszyego "QMEGi wylaczone", drugi przelacza miedzy identycznumi OSami i nic sie nie dzieje.

Znalezione posty [ 1,526 do 1,550 z 1,617 ]

Strony Poprzednia 1 60 61 62 63 64 65 Następna

atari.area forum » Posty przez Pecus