1,151

(34 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

alex napisał/a:

Wypełnienie całego ekranu trwa wieczność, bowiem trzeba zapodać 16-bitowy numer komórki pamięci ekranu do zapisu, a następnie bajt, który chcemy tam wpisać.

Wystarczy w pamięci RAM trzymać bufor ekranu i kopiować go do kontrolera. Istnieją procedury kopiujące wyciągające około 30 fps, więc Twój pesymizm jest trochę nadmierny :)

1,152

(34 odpowiedzi, napisanych Scena - 16/32bit)

Roland, który od paru lat niestety nie działa już na scenie, miał (ma) pofiaka i napisał bibliotekę graficzną: filowane trójkąty, czy wypełniane patternem. Od biedy dałoby się na bazie tego jakieś demo zrobić, więc scena może jeszcze powstać, jeśli wcześniej jej nie było :)

1,153

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

epi: kurcze! mamy te same preferencje ;)

1,154

(21 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie rozumiem tych 2,25 cykla? skąd to się wzięło?

Robiłem test na 7 MHz i instrukcje w stylu

   lda #0
   ldx #$ff
   sta colbak
   stx colbak

Zawieszały atarkę :)

1,155

(60 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Póki nie będzie ingerencji sprzętowej (jakiś ARM na podstawce ;P) to dlaczego niemiałoby to już być atari? Przecież to tylko software :)

Zresztą de facto każde otworzenie atarki i przylutowanie choćby kabelka już sprawia, że to nie jest atari takie, jakie wyszło z fabryki, więc takie dywagacje tworzą tylko flejmy i nic więcej (jak już wielokrotnie się przekonaliśmy na tym forum).

1,156

(6 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

Wszystko kwestia mądrego zakodowania danych. Jedna lokacja zakodowana na strukturze o zmiennym rozmiarze może pamiętać obszar o dowolnych wymiarach (1x1 czy korytarz 1xn) połączony przejściami z dowolnymi innymi obszarami. Wszystko może być oczywiście generowane przez jakiś program na piecu. Trzeba tylko porządnie przemyśleć

1,157

(6 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

ale 64x64 to nie musi być już graf bo pamięci Ci starczy :)

Graf opłaca Ci się tylko wtedy, jak nie wszystkie pola błedą pełne. w stylu, że labirynt byłby np. generowany w czasie chodzenia w nim, że w pamięci byłyby pamiętane tylko komórki odwiedzone, a do generowania nieodwiedzonych mielibyśmy deterministyczny algorytm.

Pozatym określenie [i]graf[/f] jest baaardzo ogólne, bo jedną z reprezentacji grafu jest właśnie dwuwymiarowa tablica :)

1,158

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

A gdyby tak go gdzieś zamieścić, aby częściowo zainteresowani też mogli go sobie odpalić ? ;)
Bo jeśli dyskusja dotyczy rzeczy dostępnej tylko dwóm zainteresowanym, to równie dobrze mogą wymieniać się mailami...

1,159

(56 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

spokojnie. już niedługo do obrotu wejdą giertychowi amntestiowicze i umiejętność używania google będzie w cenie ;)

1,160

(83 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

co kraj to obyczaj :)

1,161

(56 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

gRzEnIu: pracujesz za jedzenie? ;)

1,162

(83 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

otaku napisał/a:

po wyjściu update sprawdzającego cd key windows.update już mnie nie kocha

Nie wiem, czy mówimy o tym samym, ale ja updejty sciągam z autopatchera

1,163

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mój programik jest w DX9 (jest jakiś powód, żeby pisać na starszego DXa? :)) i napisałem go w .NET, bo pisze się w nim szybciej, a czasu za dużo na niego nie miałem. Ma źródełka. Przepisanie go na model COM w C++ nie wymaga specjalnie wysiłku. Wczytywanie plików JPS jest banalne: wystarczy zamiast wczytywać dwa jotpegi wczytać jeden i przekopiować jego połówki do dwóch surface'ów (patrz źródełka). A dlaczego się haczy i nie synchronizuje? Bo jest w okienku i zawartość okienka MUSI być kopiowana, a nie flipowana. Przerabiając go na full-screen rozwiąże problem.
Poza tym, jak napisałem to tylko przykład jak można to zrobić bez karty z 256MB MB RAMu i specjalnych sterowników do OpenGLa i wymaga po prostu dopracowania.

PS: jakby ktoś zerknął do źródełek, to stwierdzi, że stosuję poczwórne buforowanie. Nie mam pojęcia dlaczego, ale z jednym backbufferem mi nie działało a z trzema owszem i już nie dociekałem dlaczego :)

PS2: DX wykorzystuje już sprzętowe procedury karty, więc nie ma co się specjalnie gimnastykować (SwapEffect może być Flip, albo Copy, a jak da się Discard, to w okienku DX sam wybierze Copy, a na full-screenie Flip), chyba, że napiszesz to w VESA ;)

1,164

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

a co wypisuje?
zainstaluj .NET 2.0
a po nim DirectX i się odpali
w odwrotnej kolejności nie, bo pierw DX musi wiedzieć, że jest .NET
Jak poszło na P2 400 + TNT2, to u Ciebie tez pójdzie.

1,165

(3 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Na dowolny numer to raczej tylko płatne.
Są specjalizowane wysyłacze np do plusa korzystające z konta w mieście plusa.
Różne komunikatory używają różnych sztuczek. Sciągnij sobie np konnekta. Tam są źródełka jakiś skrypcików wysyłających esemesy do różnych sieci.

1,166

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Przykład w jaki sposób można coś takiego napisać jest tu
Aplikacja okienkowa. 640x480. flipuje ekranami w dość brzydki ale działający sposób w rytmie refreshu monitora.
Niestety mogłem poświęcić na to tyle czasu ile mogłem i w rezultacie wymaga .NET 2.0 i jakiegoś nowego DirectX. W razie chęci kompilacji wymaga jeszcze DXSDK i .NETSDK i np #develop. Testowane na pentium II 400 MHz i Riva TNT2 M64 i działa. Ale nie ręczę, że zadziała gdziekolwiek.
Jakbyś potrzebował czegoś konkretniejszego (czytaj: wymysliłbyś dokładniejszą specyfikacje), to daj znać.

1,167

(83 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

[offtopic]
ma wiecej niż niejeden linuxiarz sie spodziewa. no ale oczywiście Święta Wojna trwa...
[/offtopic]

1,168

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pobierzne przeglądnięcie dokumentacji do DirectXa i prostych examplesów pozwoli na napisanie takiego programu. W DXie możemy zdefiniować sobie front buffer i backbuffer. Można ustawić urządzenie tak, aby na zakończenie renderowania sceny robiło flip. wtedy buffery się zamieniają. Do obydwu bufferów mamy dostęp. Wystarczy więc je nadpisać texturami utworzonymi z podanych obrazków (wszystkie niezbędne funkcje są już w bibliotece) i napisac pustą scenę. Nie wiem jaka akceleracja jest do tego potrzebna (to w końcu DX) ale takie rzeczy działały mi na Rivie TNT Vancie, więc na R9250 spokojnie się da.

1,169

(83 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ja pierwsze co zrobiłem to wyj**łem ten shitowy automat do łączenia, który zawsze jest na pasku zadań i nie można go do traya schować. nie wiem jaki kretyn to wymyślił...

1,170

(13 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

lewis w zasadach fabryki napisał/a:

...
2. Projekt musi byc rozpoczety. Sam pomysl to za malo.
...

1,171

(11 odpowiedzi, napisanych Scena - 8bit)

Maybe you can make an appointment with all of TQA for closest party. Forever would be nice :)

1,172

(13 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

trac jest całkiem fajny. Doczytałem że można trzymać w nim kilka projektów. Jest odrazu repozytorium źródełek na svn. Przy odrobinie dyscypliny mógłby się nadać

1,173

(13 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Bugzilla jest imho trochę zbyt kobylasta na takie potrzeby. Ale w tym kierunku może coś sie znajdzie. Jeśli issuetracker miałby tu zastosowanie, to ja z powodzeniem i zadowoleniem używam flyspraya

1,174

(27 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mniej więcej chodziło mi o to, że zaprezentowany benchmark jest testem danego basica na danej architekturze, a nie testem danej architektury. Ten test dowodzi, że to Atari Basic jest wolny, ale nie mówi za dużo o szybkości samego Atari. Atari Basic jest wolne (poza tym, że jest poprostu wolne ;)), bo ma dokładniejszą reprezentację liczb. Program drukuje jakieś błędy i podejrzewam, że w Atari Basic ten błąd byłby bardzo mały, ale na diagramie jest tylko szybkość. Nie błąd. Test byłby miarodajny, gdyby diagram zawierał także stosunek czasu do błędu. Możliwe, że AB wypadłby wtedy lepiej. Druga sprawa:

sumpirowicz napisał/a:

Mimo częstego braku kompatybilności pomiędzy nimi mają one zazwyczaj jedną wspólną cechę - wbudowany bądź ładowany z dysku lub kasety interpreter Basic.

Skoro dozwolone jest ładowanie basica z dysku dlaczego dla porównania nie pokazano także wyników jakiegoś szybszego basica, a użyto tylko standardowy?

A z preparowaniem basica chodzi mi o mały eksperyment myślowy będący dalszym pociągnięciem tej myśli :)
Skoro można ładować basica z dysku, to "można" (hipotetycznie oczywiście) napisać interpreter, który będzie zoptymalizowany pod kątem mnożenia dwóch takich samych liczb przez siebie, pierwiastkowania i pętli od 1 do 100 i podejrzewam, że taki interpreter dałby atarce pierwsze miejsce zostawiając wszystkie inne platformy w tyle (skoro TBXL już plasuje w czołówce z jego 32,5 s). Taki interpreter mógłby przecież istniej, gdyby jakiemuś inżynierowi bardzo zależało na właśnie takich obliczeniach :). Ten hipotetyczny basic spełniałby założenia testu (istaniałby na danej architekturze i dałoby się go załadować z dysku), ale widzimy, że nie mówiłby prawie nic o prędkości architektury (zgadzałby się co najwyżej mniej więcej rząd wielkości, ale z diagramu widzimy, że wszystkie interpretery radzą sobie w mniej więcej tym samym rzędzie. Lepsze są tylko te 16-to bitowe).

1,175

(27 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Zawsze można spreparować interpreter basica, aby ten konkretny program chodził szybciej. Nie tędy imho droga jeśli chodzi o testy.