1,226

(33 odpowiedzi, napisanych Sprawy atari.area)

Ja jestem jak najbardziej za :) Kwestia jaki jest limit postów :P Moze by od "Masa Ziomal" w góre? I tych, którzy sie zgłoszą (aha i popraw maja na czerwca :P)

1,227

(5 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

tam jest cala kategoria: http://www.atarimania.com/lst_soft-MENU … ID-81.html

1,228

(32 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

a co to za mecz? to juz odpadlismy z mistrzostw świata?

1,229

(71 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

albo "giń śmiertelniku" ;)

1,230

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

kurcze. linki jeszcze pare minut temu dzialaly :)
I dzieki za info :)

EDIT:

Odnalazlem, sprawdzilem i faktycznie to to :)

Ale nie moge znalezc tego w ASMA

1,231

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

Spedzilem przy niej nie jeden dzien z dzojem w ręku,  wiec zlego slowa o niej nie powiem :)

1,232

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pewnie sie wygłupiam, ale czyje są te muzyczki? Pierwszy tu i jest ich 15. To jedne z pierwszych MPTkow jakie wogole sluchalem i wpadlem na nie przegladajac stare rzeczy :) Są w ASMA?

1,233

(15 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

o ja pier..... przeciez to jest zarąbista giera! Pogrywalem w nia dawno temu godzinami ale zapomnialem jak sie nazywa i przepadla. Ma super tryb gra dwuosobowej: jeden lata, drugi strzela (w dowolnym kierunku). A w tle leci "Cwalowanie Walkirii" Wagnera :P
Zaraz ją sprawdze, bo akurat mam podłączoną atarkie do grzyba :D

1,234

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Racja. Dlatego jak pisać dema, to najszybciej będzie wszystkie obliczenia robić na pamięci wysokiej i na końcu przepisać ekran (najlepiej za pomocą PEA) do pamięci podstawowej.
Na 65816 faktycznie można mieć stosów ile się chce, ale najbardziej bolesne jest to, że rejestr D mimo, że 16-to bitowy to nie pozwala zaadresować 65536 stron pamęci, tylko można ustawić sobie "direct page" od dowolnego adresu banku zerowego, co IMHO jest delikatnie mówiąc mało przydatne, szczególnie, że gdy młodszy bajt D jest niezerowy to operacja jest o takt dłuższa.  Może to pomoga w relokowalności, ale zysk z drugiej opcji byłby znacznie większy.

1,235

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Może nie być tak idealnie. Nie wiem jak będzie działał F7, ale przy pesymistycznym i chyba rozsądnym scenariuszu dostęp do "wolnej" pamięci może być jeszcze wolniejszy: Szybki zegar będzie 14 MHz, wolny będzie z dzielnikiem 8, więc wolny cykl nie może zacząć się w dowolnym momencie, tylko gdy numer szybkiego cyklu będzie dzilił się przez 8. Jeżeli zaczniemy takie STA zp od cyklu zerowego, to pierwsze dwa będą szybkie, a trzeci będzie wolny i będzie musiał poczekać 6 cykli do "wyrównania" i dopiero będzie mógł wykonać się wolny, czyli 2+6+8 = 16 cykli. No oczywiście szybciej będzie jeśli cykl wolny nie będzie musiał czekać.

Pytanie tylko czy musi być te wyrównanie, czy nie, bo tak podpowiada mi tylko zdrowy rozsądek oraz to, że Pasiu opowiadał mi, że warp4 przy przejściu z szybkiej pracy do wolnej musi cykl odczekać.

1,236

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

drac030 napisał/a:

LDA zp: 3 cykle
LDA abs: 4 cykle
LDA long: 5 cykli

ale zapis za to wolniejszy:

STA zp: 10 cykli
STA abs: 11 cykli w banku 0 i 4 w pozostałych
STA long: 12 cykli do banku 0 albo 5 do pozostałych

Rozumiem ze różnica wynika z tego, że odczyt jest buforowany, ale jak obliczyłeś te konkretne wartości?

1,237

(11 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

no ale w "autostopem..." bylo 42, a nie 42! (silnia :>)

A wogole glupkowatosci filmu nie zdzierżylem, a ksiazke musze jeszcze przeczytac, bo podobno pierwsza i ostatnia czesc jest bardzi fajna ;)

1,238

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

a jakie są losy apdejtu dokumentacji do VBXE? ;)

1,239

(46 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

profanacja :/

1,240

(3 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

A przeglądał ktoś te patenty? ciekawe, czy dałoby się coś z nich dowiedzieć na temat budowy atarowskich układów. Scągnąłem sobie tego 4,296,476 i nie miałem czasu jeszcze przeczytać, ale jest tam w środku kupa technicznego bełkotu i ciekawi mnie, czy jest może tam coś przydatnego...

1,241

(24 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie wiem czy to sie liczy jako komercyjne i nie w polsce, ale krążył kiedyś link jak to w czeskim szpitalu używali 800xl do monitorowania pracy serca. Pogooglalem i oryginalny link (http://www2.asw.cz/~kubecj/aczhwho.htm) nie dziala, ale znalazlem w archiwum, a a obrazki znalazlem na jakims hiszpanskim "mirrorze" :>

1,242

(7 odpowiedzi, napisanych Różne)

a soundtrack z yerzmieyowego dema z ostatniego forevera? ;)

1,243

(56 odpowiedzi, napisanych Software, Gry - 8bit)

asal napisał/a:

Chyba największą zaletą tego języka jest wysoka oszczędność pamięci (lepsza niż dla programów w asemblerze)

1. Bierzemy program w asemblerze.
2. Tlumaczymy go na fortha.
3. Kompilujemy.
4. Desemblujemu.
5. jesli zuzycie pamieci jest wieksze niz zero skok do punktu 1.

i otrzymujemy program, ktory nie uzywa pamieci :)

A wogole to ONP jest bardzo fajna :)

1,244

(88 odpowiedzi, napisanych Zloty)

%1100100%

1,245

(18 odpowiedzi, napisanych Programowanie - 8 bit)

działa, tylko trzeba wywalić te kropke z konca adresu :)

1,246

(43 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Oj no ksiązkowy przykład paradoksu Russella: Rozważmy zbiór V zawierający wszystkie (i tylko takie) zbiory X takie, że X nie jest elementem X.
Zadajmy teraz pytanie - czy V jest elementem V? Jeśli tak, to wtedy V nie spełnia własności elementów zbioru V, więc nie jest elementem V. Jeśli zaś założymy, że V nie jest elementem V, to wtedy (zgodnie z definicją V) V musi być elementem V. W ten sposób dochodzimy do sprzeczności. A prosciej: W mieście mieszka fryzjer, który strzyże tylko tych mieszkańców, którzy nie strzyżą siebie sami. Czy strzyże sam siebie?

Sory za on topic (a moze za off topic... cholera....)

1,247

(19 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Ciezka sprawa. Nie wiem czy ktos tu zajmowal sie kiedys krakowaniem programow na pieca. Mi jedyne co przychodzi do glowy, to to, ze wspolny fragment dwoch konwersji pozwoli nam namierzyc kod rysujacy logo (swoja droga cholernie sprytny pomysl, zeby cos takiego dodawac, nie znam sie na architekturze amstrada ale wydaje mi sie to trudne zeby w kazdej gierce cos takiego zadzialalo). Poszukac tego binarnego fragmentu w programie na pieca i moze w debuggerze znalezc fragment kodu, ktory na nim operuje. Wynopowanie go moze pomoc. Ale grzebanina straszna.

1,248

(19 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Skoro to konwersja obrazow dyskietki to jak moze dodawac logo?

Tdc napisał/a:
laoo/ng napisał/a:

informatyka za szybko sie rozwija zeby miec pewnosc, ze za piec lat to wciaz bedzie aktualne: pixelshader napewno nie

... tu już się z Tobą zupełnie nie zgadzam. Nie dam sobie uciąć ręki, ale niby dlaczego ta technika ma się skończyć ??

Troche naprostuje :)
w 2001 roku jakie mielismy pixelshadery? 1.1, gdzie mieliśmy 5 instrukcji na krzyż i nawet nie było dzielenia
w 2005 roku jakie mielismy pixelshadery? 3.0, gdzie możemy wykonać do 65536 instrukcji i są już pętle i podprogramy
A co sie szykuje? unifikacja VS i PS, reusing buforow i inne czary mary.
Czym one sie roznia? prawie wszystkim!

Chodzilo mi tylko o uczenie pixelshaderow na I roku, gdzie po 5 latach zdobyta wiedza bedzie przestarzała, za to na ostatnich latach na kursie powiedzmy "zaawansowanej grafiki komputerowej" jak najbardziej. A na temacie sie raczej znam, bo z GPGPU staram sie być na bierząco.

Co do matematyki, to absolwenci studiów technicznych po traumach ze zbyt trudnymi (umownie mówiąc) "całkami" nie wyobrażają sobie, że matematyka może być inna i to przydatna. Np informatyk powinien wiedzieć, że jak odejmie dwie bardzo bliskie liczby zmiennoprzecinkowe, to będzie miał kaszane, a nie wynik. Powinien wiedzieć, które algorytmy są szybsze, a które wolniejsze i że te wolniejsze dla małych danych niekiedy są szybsze oraz to, że jak pracodawca każe mu wyznaczyć droge komiwojażera dla tysięcy miast, to ma puknąć się w głowe ;)
O takim przygotowaniu matematycznym mówie, a obliczenia na kilkanascie godzin zabawy, to powinny być dla chętnych do tego hardkorowców, których marzeniem jest pisanie niszowych programów dla architektów mostów.

Aha. I żebyście nie myśleli, że jestem zwolennikiem produkowania na uczelniach cyborgów rozwalających informatyczne zawody w programowaniu, to uważam, że na takiej uczelni jak zrobi się już z niego cyborga, to trzeba mu wlać do głowy sporą dawkę informatycznej socjologii w postaci porządnego kursu inżynierii oprogramowania, żeby potrafił układać swoje algorytmy w naprawde duże klocki. Wydaje mi się jednak, że na polskich uczelniach (na mojej szczególnie ;)) jest z tym bardzo kiepsko. A jak jest z inżynierią na PJWSTK?



A algorytmy ewolucyjne i tak wg mnie są fajne, bo takie symulowane wyżarzania jest takie... bezduszne :D

1,250

(9 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

a jak sie przegrywa w te gre? bo mi sie nie udalo... :>
przy porcie trzeba byloby koniecznie zwiekszyc stopien trudnosci