Temat: Ceny MEGA ST vs STE

Czy możecie wytłumaczyć na czym polega sprawa, że MEGA STE gorzej się sprzedaje niż "stare" MEGA ST. Choćby tutaj to widać http://allegro.pl/stary-komputer-atari- … 66953.html
biją się o zdezelowany gniot :P, który nawet nie wiadomo czy działa, podczas gdy sprawne MEGA STE pare razy było i nawet nikt nie zaczął licytować - cena była podobna.
Rozumiem, że 1040ste jest bardziej portable od MEGA STE w związku z tym cena wyższa (choć też dziwne...), ale tutaj to coś czego absolutnie nie rozumiem i przeglądając archiwum widze, że nie pierwszy to raz.

Może jest jakiś powód, dla którego powinienem licytować? :P

--EDIT--
Brak odpowiedzi to też odpowiedź :)

Ostatnio edytowany przez dynamike2010 (2012-06-28 19:24:29)

/l\tari

2

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

na szybko co mi przyszło do głowy to:

1. czasem obiektem zainteresowania kupujących jest soft który jest w zestawie (tak może byc i w tym przypadku - siakieś płytki, które kolekcjonerzy namiętnie zbierają)

2. czysty przypadek, też dziś zastanawiałem się nad tym faktem w kontekście 2 aukcji z GameBoyem Micro. Wczoraj poszedł jeden w stanie dobrym za 136zł a dziś w jeszcze lepszym stanie za jedyne 46zł :)

3. zauważyłem też pewien bardziej lub mniej zamierzony chwyt używany przez sprzedawców w opisie
aukcyjnym. Czasem aukcja w stylu "stary komputer atari" bądź oszczędniej "stary komputer" osiaga niebywałą popularność. Jako ludzie jesteśmy przekorni i postrzegamy sprzedającego jako człowieka nie bardzo wiedzącego co sprzedaje a więc mamy nadzieję na łatwy/okazyjny łup.

gep/lamers^dial

3

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

Dodatkowe możliwe wyjasnienia:

1. Łatwiej zdecydować się na wejście do licytacji gdy cena od 20-40zł niż od razu rzucać 200zł. A potem to już psychologia aukcji.

2. Trafienie na dobry moment przez sprzedającego - sam wylicytowałem swego czasu modulator do A500 ponad dwa razy drożej niż chodzą na rynku gdyż zależało  mi na tym by go mieć tu i teraz a był akurat tylko jeden na allegro. Był też okres gdy A600 chodziły pod 300zł a obecnie Atari 65XE które rok temu chodziły za 50zł zaczynają się w okolicach 100zł.

3. No i zdarzają się też sytuacje gdy koledzy sprzedającego podbijają cenę (mówię to bez odniesienia do zalinkowanej aukcji)

4. A 1040STe bardziej podoba mi się od MegaSTe ;)

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

4

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

Generalnie nie chodzi mi tu o zagrywki na aukcjach, bieżącą mode itp. tylko może bardziej o kwestie techniczne. MEGA STE jest znane z niedopracowania z kolei MEGA ST nie znam, więc może jest najbardziej dopracowanym modelem z serii ST (bez E)?
Jakoś nigdy nie byłem tym modelem zainteresowany, bo wychodzi ze najlepiej od razu kupić z 4MB i twardym, bo jak nie to właściwie niczym sie to nie różni od 520ST.

/l\tari

5

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

dynamike2010 napisał/a:

Rozumiem, że 1040ste jest bardziej portable od MEGA STE w związku z tym cena wyższa (choć też dziwne...),

Już od dłuższego czasu zaglądam na allegro średnio raz na kwartał ( i to tak tylko na szybciora ;) ) i nawet nie nie przyszło by mi do głowy że takie coś możliwe :)
Zresztą w takim razie właśnie  zerknąłem do "naszej" kategorii tam, i widzę że ogólnie ceny serii ST są niezłe.
Matko, ostatnio jak regularnie przeglądałem allegro ( ze 3 lata temu ) to ST'ka poniżej stówy można było kupić :)

Ostatnio edytowany przez jury (2012-06-29 09:33:00)

6

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

dynamike2010 napisał/a:

Generalnie nie chodzi mi tu o zagrywki na aukcjach, bieżącą mode itp. tylko może bardziej o kwestie techniczne.[...]

Tobie chodzi o kwestie techniczne, ale kupującemu mogło chodzić o coś innego, a kilka powodów podali koledzy wyżej. Jeszcze inny: może komuś zależało np. tylko na SH204, albo książkach, sam nie raz tak kupowałem i później odsprzedawałem zbędne elementy kompletu.
A może to lokata kapitału, jeżeli okaże się sprawny, to po wyczyszczeniu za jakiś czas można sprzedać drożej. Jak zauważył jury, ceny idą w górę.

Nie jest zresztą tak że każdy egzemplarz tego modelu znika w mgnieniu oka, ta aukcja była wcześniej wystawiana conajmniej raz, a chyba nawet więcej, bez powodzenia.

Ja swojej też jeszcze nie sprzedałem, a cały czas jest aktualna...
[ zapraszamy, do reklamy]
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9821
[ żegnamy reklamy] :)

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2012-06-29 10:22:54)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

7

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

dynamike2010 napisał/a:

MEGA STE jest znane z niedopracowania

możesz rozwinąć tą myśl?
mam parę STków, między innymi MegaSTE, no i jak dla mnie jest to najlepszy model ST :)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

8

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

O takiej opinii zasłyszałem również i na tym forum, ale argumentów nie pamiętam. Głównie chodziło o to, że był to sprzęt robiony troche na szybko i pierwsze rewizje miały sporo baboli, no i kompatybilność średnia... niby :)
Nie musisz mnie przekonywać, że mega ste jest de best :P. Dlatego ją kupiłem i regularnie używam. Troche mi tylko brakuje jakiegoś demka pod te 16mhz... A może coś takiego jest?

/l\tari

9

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

dynamike2010 napisał/a:

jakiegoś demka pod te 16mhz... A może coś takiego jest?

Jest, jest. Klocek na pewno co najmniej jedno spłodził, tylko cholerka nie potrafię przypomnieć sobie teraz nazwy. Ale idziemy znów w las z wątkiem :)

Ostatnio edytowany przez jury (2012-06-29 17:58:41)

10

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

tak pytam bo osobiście nie słyszałem negatywnych opinii :)
co do dem to MSTE to przecież zwykły dopalony STek, więc produkcje STkowe działają, co więcej chcieć :)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

11

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

Cyprian napisał/a:

zwykły dopalony STek, więc produkcje STkowe działają, co więcej chcieć :)

No nie żartuj sobie :P Oczywiście dem wykorzystujących właśnie tą dodatkową MOC!!! :)
Ech, przypomnę sobie w końcu to demko Klocka które lata tylko na Mega STE, bo pamiętam nawet mi się podobało, tzn widać było że to nie "zwykłe" STE :)

Ostatnio edytowany przez jury (2012-06-29 19:01:36)

12

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

jury - jakie to demko?
Cyprian - "produkcje STkowe działają, co więcej chcieć" to nie jest śmieszne ale smutne, że nie ma nic, co by wykorzystało te 16mhz. Spodziewałem się, że jednak choćby DHS zrobi kawałek kodu, co by wykorzystał dodatkową moc, np. do jakiejś wektorówki - zawsze więcej instrukcji asm da się upchnąć w jednej ramce. A tu odwrotnie: Summer Delights właśnie nie chodzi dobrze pod MSTE, bo blitter deczko wolniejszy niż w 1040STE - no extra :/

/l\tari

13

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

Dynamike, rozumiem o co Ci chodzi, ja np. chciał bym zobaczyć demo na TT, które by wykorzystało moc i ficzery tej maszyny. No niestety, demoscenowych programistów jest mało, jeśli już coś piszą to raczej na 'standardowe' maszyny.
Tak więc pozostaje tylko wariant 'napiszę se' :))))

Co do blittera, to ten z MSTE jest tak samo szybki jak ten z STe, jedyna róznica to jeden dodatkowy cykl (na bus mastering) na każdy blit. W ST blitter skopiuje cały ekran w 32002 cykli a w MSTE w 32003 cykle. Summer Delights ma wycyklowany overscan pod STE co do jednego cykla per ramka obrazu, więc jeden dodatkowy cykl blittera MSTE niszczy cały efekt.

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2012-06-29 23:25:46)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

14

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

dynamike2010 napisał/a:

jury - jakie to demko?

No właśnie nie pamiętam nazwy :(
Kiedyś chyba ( mocne chyba  :) ) wysyłałem nazwę do markap, ale nie mogę tego znaleźć w wysłanych. Marek, czytujesz AA jeszcze? :) Jak tak to zerknij w skrzynkę i maile odemnie. Bo sam bym to demko obejrzał sobie :)
Na pouet na pewno jest, ale jak się nie wie za dużo to znalezienie niemożliwe. Już próbowałem  :)

Ostatnio edytowany przez jury (2012-06-30 12:25:40)

15

Odp: Ceny MEGA ST vs STE

Cyprian napisał/a:

Dynamike, rozumiem o co Ci chodzi, ja np. chciał bym zobaczyć demo na TT, które by wykorzystało moc i ficzery tej maszyny.

No właśnie, pare takich demek i TT-ka by stała na moim biurku :) O tyle dziwne, że pod CT/060 coś tam powstaje (ale pewnie to jakieś porty z Ami...?). Coś czuje, że wystarczyło by zrobić jeden screen na TT np. 640x480x64? kolory (z jakąś podmianką palet), dobrą muzą w tle i powoli może by coś ruszyło... Może ktoś w przyszłości stwierdzi, że to dobra maszynka pod demka i coś takiego popełni... [dream mode off]

--EDIT--
Dla A3000 coś tam powstało. Np. Grind by Dekadence & Accession może nie jest to rewelacyjne, ale widać jednak, że 030 jest używane

Ostatnio edytowany przez dynamike2010 (2012-07-01 13:11:57)

/l\tari