Temat: Atari 65XE - tryb tekstowy na monitorze PC

Z racji tego, że to mój pierwszy post - witam wszystkich serdecznie.

Pytanie raczej głupie, wynikające z mojej totalnej niewiedzy - czy "podsłuchując" przy użyciu mikrokontrolera linie adresowe A0..A12 i danych D0..D7 na złączu cartridge mogę przechwycić pamięć ekranu w trybie tekstowych i przesłać po RS232 do komputera?

Pozdrawiam!

2

Odp: Atari 65XE - tryb tekstowy na monitorze PC

Nie.

3

Odp: Atari 65XE - tryb tekstowy na monitorze PC

...bo dla trybu "0" zaczyna się pod adresem 0x9C40 (0b1001110001000000) i brakuje linii adresowych?

4

Odp: Atari 65XE - tryb tekstowy na monitorze PC

Nie to.

Nie zaHaltujesz CPU i Antica (które to wystawiają adresy) by dostać się do RAMu - w celu odczytania jakiegoś obszaru pamięci....

Musiałbyś se napisać w ROMie Carta proce która wg adresu DL (z pamięci Atari) przerzuci do RAMu carta dane ekranu...
To idzie zrobić bankując Carta.

Ostatnio edytowany przez pajero (2012-07-26 20:23:54)

5

Odp: Atari 65XE - tryb tekstowy na monitorze PC

Chcę tylko czytać dane z tych linii, nie chcę nic haltować ani podawać na nie sygnały.

Np. jeżeli na liniach mam takie wartości:

A15..A0 = 0b1001110001000000 (0x9C40)
D7..D0 = 0b00001010 (10)

..to wiem, że w lewym górnym rogu mam na ekranie gwiazdkę - dobrze kombinuję?

6

Odp: Atari 65XE - tryb tekstowy na monitorze PC

Na mój gust to się da zrobić, bo antic pobiera z ramu dane do wyświetlenia. I tak: masz wektor dl, wg którego antic wykonuje dl. Antic pobiera rozkazy ale potem pobiera dane. i rzeczywiście, jeśli mamy adres  na szynie adresowej z przedziału 9c40-9fff (bądź bc40-bfff) to widać to na szynie danych, wraz z odczytanym z ramu znakiem. To, że adres jest z tego przedziału wiemy dzięki mmu (S5). Musimy mieć też ram, żeby SO zrobił tam pamięć ekranu, i wtedy (S5 i adres na szynie) wiemy, jaki to adres. W p. p. ram obrazu będzie poza obszarem kartridźa więc nie wiadomo, jaka jest pozostała czwórka bitów na szynie.

Czym podsłuchiwać, żeby się wyrobiło, jakimś 32bitowcem. A może jakąś alterą + pamięć + uc?

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2012-07-26 22:41:27)

7

Odp: Atari 65XE - tryb tekstowy na monitorze PC

Pytanie podstawowe. Do jakiego celu ma to służyć?
Bo może zamiast kombinować jak tu się dostać do pamięci Atari, należy zmusić Atari by samo wysyłało odpowiednie informacje do PCta. Czyli niewielka modyfikacja handlera "E:".
Wystarczy by działały wszystkie normalnie napisane programy (czyli z góry należy założyć, że żaden program napisany przez XXLa nie zadziała w takich warunkach ;) ) pracujące w trybie tekstowym.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2012-07-26 22:32:16)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

8

Odp: Atari 65XE - tryb tekstowy na monitorze PC

takie cos zrobil Nosty, zaemulowal na avr pamiec atari, mial zapis i odczyt, w locie avr jeszcze te dane mogl przetwarzac... cuda panie.

@Pecus, bo jak xxl zrobi program to nie ma uja we wsi ;)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

9

Odp: Atari 65XE - tryb tekstowy na monitorze PC

Do zabawy, Pecus, do zabawy.

A avr ma 50 ns cykl, a można zoverclockować do 40, 33 nawet (33 MHZ) przy zewnętrznym generatorze.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2012-07-27 08:10:40)

10

Odp: Atari 65XE - tryb tekstowy na monitorze PC

xxl napisał/a:

takie cos zrobil Nosty, zaemulowal na avr pamiec atari, mial zapis i odczyt, w locie avr jeszcze te dane mogl przetwarzac... cuda panie.

@Pecus, bo jak xxl zrobi program to nie ma uja we wsi ;)

Niestety Nosty jeszcze tego nie zrobil, ale marzy o tym od lat :) W tej chwili te marzenia zmieniaja sie bardzo powoli w konkretne rozwiązanie (na razie jeszcze nie mam nawet prototypu). Zadane pare miesiecy temu pytania na tym forum (a wlasciwie odpowiedzi) i rozmowy z naszymi elektronikami (min wczoraj na zlocie z Candle'm) pozwalają mi wierzyc ze to jest mozliwe. Co nie znaczy ze ja temu zadaniu podolam. Ale sprobowanie kosztuje niewiele.

@qba - do samego "posluchiwania" szyn adresowej i danych moze by taki AVR o jakim piszesz byc moze by wystarczyl. Do mojego zastosowania - nie.

Ale faktycznie pomysl popiol'a jest dziwny. Trzeba by dac na cartridgu pamiec RAM i uC... Troche strzeliste rozwiazanie tylko po to zeby podsluchiwac Atari :P
Obstawiam ze latwiejsze od takiego podsłuchiwania byloby dosłowne podglądanie: wycelowac w ekran Atari kamerke podpieta na USB do PC i robic online OCR'a z obrazu kamery :)