1

Temat: Tryby DGF - DGI, DGX

Oto dokończone demo trybu DGI oraz program rozgrzewająco-mierzący DGF INIT. DGF to cała rodzina trybów opartych na efekcie opóźnienia funkcji GTIA. Planuję proste demo również dla innych trybów z tej rodziny. W demie Knight naciśnij 1 lub 2 dla sub-obrazów, 3 dla obu w interlace - DGI, 4 lub 5 dla DGX (DGI + prawdziwy tv interlace Rybagsa).
Telewizor CRT oraz połączenie S-video mocno zalecane.
Najpierw trzeba uruchomić DGF INIT i rozgrzać układy graficzne. Przy użyciu suszarki można to osiągnąć już w 3 minuty.
Załączam źródła w madsie.
[edit] Zaktualizowałem pliki. [/edit]

Ostatnio edytowany przez pavros (2013-02-21 10:57:47)

Post's attachments

DGF_demo.zip 47.2 kb, liczba pobrań: 4 (od 2013-02-21) 

DGF_sources.zip 75.05 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

:D nie moge doczekac sie powrotu do domu :-)

trzeba to przetestowac!

opowiedz cos wiecej, na czym polega sprawdzanie czy GTIA jest gotowy i na czym polega sam efekt.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

3

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

pavros napisał/a:

Przy użyciu suszarki można to osiągnąć już w 3 minuty.

To są chyba jakieś jaja ? Szkoda słów.
I nie dziwi mnie, że to XXL odpisuje.

Ja tak gadam, bo nie toleruję takiego podejścia do sprzętu, czy to do nielegali czy to do "rozgrzewania" układów.

Ostatnio edytowany przez electron (2012-12-20 09:43:22)

pomidor

4

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

Autor wątku lepiej zrobiłby kończąc wreszcie legendarne IK+ na XL/XE niż publikując takie "bezeceństwa" (na które ma jak widać ma trochę czasu w przeciwieństwie do tego pierwszego ). :>
Czy doczekam(y) się najlepszej gry karate - jeszcze w tej dekadzie???  :O

5

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

@Electron, szczerze mówiąc mi też nie podoba się "rozgrzewanie" układów. Ale kwoli ścisłości, rozgrzewamy tylko otaczające powietrze. Układy nagrzewają się same a robią to szybciej gdy trudniej im oddać własną temperaturę do powietrza. A feature z opoźnianiem GTIA jest taki a nie inny i już. Już wiele lat temu ktoś prowadził próby z opóźnianiem w trybie GTIA9. Ja postanowiłem zgłębić temat i przy okazji odkryłem, że mozna też opóźniać CSYNC. Uważam, że takie feature'y należy zbadać, udokumentować i zaprezentować w kilku prostych demach. Nawet jeśli pożytek z nich będzie niewielki. Wiadomo, że takich trybów opartych na "rozgrzanym" GTIA nie można użyć w prawdziwych demach, grach czy programach użytkowych i pozostaną one raczej ciekawostką. Jakkolwiek, można robić w tym grafiki i filmiki.

6

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

nie czaje.
ktos, cos zrobil, publikuje i... wyrzuty ze sie nie podoba, albo "lepiej by sie zajal" (i tu dowolny priorytet komentujacego).
imo taki komentarz daleki jest od kulturalnego...

pavros - imo ciekawe, tj. jako eksperyment.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

Pewnie, ze ciekawe. Zreszta kto byl na Wapniaku to widzial. Cudo :)

Takze, nie moge sie doczekac poworotu do domu zeby to zobaczyc. Tylko ze mam LCD wiszacym na kablu z modulatora wiec slabo :/

8

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

tak to dziala

przechodze na tumiwisizm

9

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

@Jello:
Tez nie czaje. To ciekawostka sama w sobie ale zupełnie bezuzyteczna.
Tobie tez zdarzało sie zglaszac do czegoś pretensje i to nieraz.
Szkoda, ze autor nie zajmuje sie obiecanym IK+, tego oczekuje wielu...

Co do samego nagrzewania GTIA to pamietam, ze w jednej z moich atarek po pewnym czasie od uruchomienia cos sie kaszanilo w wyswietlaniu grafiki w trybie GTIA. Nie potrzeba było suszarki do takiej anomalii. :D

10

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

Dracon, tobie sie nalezy IK+?

przechodze na tumiwisizm

11

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

Dracon: wymioty mi sie zbieraly nie na to ze fajnie by bylo gdyby ik+ bylo. raczej na kazde "Autor wątku lepiej zrobiłby" i tu dowolny zestaw "zalecen".

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

12

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

Nie "należy" ale czekam na to. A może się łudzę, że to kiedyś się pojawi na /|\ w wersji skończonej. ;)

13

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

Respect dla Pavrosa. Wstyd przyznać, że jestem z Draconem i Electronem w jednej grupie.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

14

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

Dracon napisał/a:

Autor wątku lepiej zrobiłby

Pozwól łaskawie, żeby każdy zajął się swoim wolnym czasem w sposób, jaki mu osobiście najlepiej pasuje. Twój komentarz jest w moim przekonaniu co najmniej niegrzeczny.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

15

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

pavros napisał/a:

Ja postanowiłem zgłębić temat i przy okazji odkryłem, że mozna też opóźniać CSYNC. Uważam, że takie feature'y należy zbadać, udokumentować i zaprezentować w kilku prostych demach. Nawet jeśli pożytek z nich będzie niewielki. Wiadomo, że takich trybów opartych na "rozgrzanym" GTIA nie można użyć w prawdziwych demach, grach czy programach użytkowych i pozostaną one raczej ciekawostką. Jakkolwiek, można robić w tym grafiki i filmiki.

Myślę, ze problemem jednak pozostaje owa "suszarka", oraz - jak póki co wygląda - to, że nawet mimo silnego nagrzania efekt na niektórych komputerach nie występuje (casus Rybagsa - a ja tylko czekam, aż się tu dowiemy, że takie Atari to nie Atari).

Ale jeśli jest to kwestia opóźnienia CSYNC, to może zamiast tak kombinować, wystarczyłoby zbudować układ opóźniający, który można byłoby na żądanie włączać i wyłączać jakimś rejestrem?

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

takie to: http://www.youtube.com/watch?v=MB7M-QZGNsA
fox, naprawde...

przechodze na tumiwisizm

17

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

to tryb rybagsa moze nie dzialac na czesci atarek? moze ja niepotrzebnie swoj vga konwerter winilem?
drac030: pomysl z dodatkiem opoznienia programowalnie przelaczalnego na paru scalakach - imo przedni. w sensie - wylacznie zabawy, a nie promowania "powszechnego standardu" vide xbios...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

18

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

Mam na myśli próby Rybagsa w celu uruchomienia trybu pavrosa, patrz link do AAge, który podał wyżej Candle, post nr 8.

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

jell, tryb rybagsa nie dziala na wiekszosci tv ktore posiadam

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

dzieki za wyjasnienie.
juz mialem nadzieje ze to tylko wina jedynej atarki na ktorej testowalem ten konwerter wieki temu.

candle: wlasnie dlatego jeszcze nie wywalilem starego tv crt 29". moze i cholerstwo ciezkie, troche sie obraz rozjezdza/przesuwa przy roznych natezeniach jasnosci w roznych liniach (ma prawo - ma z 15 lat jak nie wiecej), slabe kolory - ale wlasnie w takich sytuacjach "daje rade" :)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

21

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

jellonek napisał/a:

[...] tv crt 29" [...] "daje rade" [...]

Potwierdzam, heh wiem, ze banal. Ale daje rade w szeczegolnie w porownaniu ze sprzetem w terazniejszych czasach :)

22

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

Mazi - jak Ty dajesz rade z modulatorem i Tv? - chyba niczego na Atari nie robisz, jak sądzę ;)-

Przepraszam, nie dałem rady się powstrzymać :P

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

Normalnie. A nie robi nic ten, ktory wymysla glupoty w ramach regulaminow (jak komuch) nawet na konkurs gier tak aby dzialaly na komputerze, ktory atari ma tylko na plakietce.
Dodatkowo, Atari wypuszczalo taki sprzet od zawsze wiec niby jak ma byc? Przecie z VBXE nie zainstaluje bo to nie atari :P
PBANMSP :)

24

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

krowa co duzo muczy malo mleka daje
pics, or it didn't happend mazi

przechodze na tumiwisizm

25

Odp: Tryby DGF - DGI, DGX

Oczywsicie, ze didn't.
Na zawolanie to mozna krowy zganiac.