26

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

ju ar not
0 jezd rezerwd i szud not hapen'

Days:
    dta    d'    '
    dta    d'Sun,'
    dta    d'Mon,'
    dta    d'Thu,'
    dta    d'Wen,'
    dta    d'Thr,'
    dta    d'Fri,'
    dta    d'Sat,'

tak samo liczy te dni tygodnia driver do ds1307 dla linux'a - czy to dobrze, czy zle, nie mnie oceniac, ale skoro dataszit tego nie precyzuje, to trzeba sie czegos trzymac

przechodze na tumiwisizm

27

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

to mi wygląda na otwarcie nowego frontu wojny, z jednej strony xBios vs Candle i reszta świata, teraz Drac&Trub vs Candle, robi się ciekawie, co za emocje :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

28

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

xbios? a co to?

przechodze na tumiwisizm

29

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

xb?- też nie wiem, lecz słyszałem, że "więcej węgla" ;)

a tak na poważnie, to łata by się przydała bo niebawem temat może dotyczyć i mojej Atarki ;)- Candle, weź to zaimplementuj w Ultimete, bo podnoszenie memlo drajwerem, czy rewolucja w części dotyczącej rtc jest faktycznie rozwiązaniem średnio-sensownym ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

30

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

A pierwszy dzień tygodnia to niedziela, czy poniedziałek?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

31

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Myślę, że możemy przegłosować np. środę. O wynik głosowania jestem spokojny, albowiem to ja będę liczyć głosy.

A tak na serio, to dyskusja WTF.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

32

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

trub napisał/a:

Obecny sterownik zegara (ULTIME.SYS) ma już procedurę do obliczania dnia tygodnia i wpisuje go do wspomnianego rejestru.

No i po co to mówisz, kiedy ja już go namówiłem do zrobienia tego w menu U1MB :P

KMK
? HEX$(6670358)

33

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Słowem Candle trzyma się Biblii, a ja nie, chyba powinno być odwrotnie :P
Pierwszy dzień tygodnia jest umowny, ale ja używam obowiązującego standardu: http://pl.wikipedia.org/wiki/ISO_8601

34

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Panowie, zaczalem to sie i wypowiem, poniewaz z waszych technokratycznych wypowiedzi nic nie wynika.
SDX i ultimate nie dogaduja sie nie poziomie softwarowym. trzeba to poprawić.
pytanie moje brzmi - w sdxie ? czy w ultimacie ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

35

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Moim zdaniem w Ultimate, bo to bez sensu, żeby SDX obliczała i ustawiała w zegarku bezużyteczną wartość, na zrobienie czego marnuje się RAM, mimo że równie dobrze można byłoby to obliczyć w menu U1MB, czyli jedynym miejscu, gdzie ta wartość jest w ogóle wykorzystywana do czegokolwiek.

Ale stery od zegarka to nie mój resort, jak trubu z candlem zrobią, tak będzie.

KMK
? HEX$(6670358)

36

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

skoro jest napisane, to jest napisane

przechodze na tumiwisizm

37

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Czy można zgłosić zapotrzebowanie na bardzo przydatny UTILZ?

W skrócie:

Chodzi o program, który możemy uruchomić z poziomu CONFIG.SYS, lub dowolnego pliku konfiguracji *.CFG pod boot selector.

Co to ma robić:

Program ma się uruchamiać co najmniej z CONFIG.SYS/*.CFG pobrać parametr w którym określony będzie bank z rdzeniem dla VBXE. Sprawdzić, czy rdzeń określony parametrem jest aktualnie używanym przez kartę rdzeniem - jeśli tak, to wówczas nie podejmować żadnej akcji. Jeśli tak nie jest, to zamiana boot-bank i załadowanie odpowiedniego rdzenia wskazanego przez parametr.

Po co to:

... są rdzenie FX i są rdzenie emulacji GTIA, czy SoundBoard. Często muszę to przełączać i lepiej by było robić to z automatu. Np. do pracy pod SDX używam FX, bo zapewnia mi możliwość pracy na ekranie 80 znakowym, do gier / demek używam rdzenia z emu gtia, co w przypadku ostatniej wersji przekłada się na plus w postaci poprawnego wyświetlania koloru w niektórych trybach interlace.

:) - to jak?

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-01-06 16:58:32)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

38

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Zrobiłem sobie update SDX do 4.46 zarówno na SIDE, jak i na SIC! cartcie ;)
Zaktualizowałem sobie na moich partycjach SDX także soft z toolkitu (wliczając w to Sparta Commander) i wszystko wydaje się śmigać dobrze, z tym zastrzeżeniem, że ominąłem nowy pakiet S_VBXE, bo pod SC faktycznie cuda (krzaki + zwis przy załadowanych uprzednio S_VBXE.SYS oraz CON.SYS /E w config.sys) się działy choćby przy próbie rozpakowywania ARC-iem spod linii poleceń SC, itp. Mój używany na codzień rdzeń to 1.24a.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-01-06 22:57:34)

39

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Draco - odpal pod nowym s_vbxe i starym con.sys kilka razy fdisk2 (wersja 2.6, testowana)
- koniecznie w trybie 80-znakowym VBXE

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-01-09 15:57:24)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

40

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

No a najnowsze SC wywala się w tandemie z najnowszym S_VBXE (niezależnie czy nowy, czy poprzedni CON.SYS) przy wykonaniu poleceń zewnętrznych, zamiast wyświetlenia konsoli a potem powrotu do SC, krzaki na ekranie i zwis. Gdzie tkwi problem, w nowym SC czy S_VBXE?

41

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Nie zdiagnozowałem tego jeszcze, ale zdaje się, że jest dużo lepiej, jeśli S_VBXE zastąpi się przez RC_GR8 (3142 bajty, data 15-11-12, 2:49:23). Wskazywałoby to na problem z driverem VBXE, ale na razie nie mam bladego pojęcia, na czym on mógłby polegać.

KMK
? HEX$(6670358)

42

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Często jest tak, że po uruchomieniu FDISK2 z SC, jeśli FDISK2 jest uruchomiony w trybie 80-znakowym, to zamiast nazwy wykrytego dysku widzę "kursor" bez danych, a zamiast zawartości tablicy partycji widzę same zera. Może to w czymś pomoże.

Co do tego, co pisze Jacques, to wszystko się zgadza. Dodatkowo zdarza się tak, że jeśli uruchomisz program wyświetlający na konsoli, to wyprowadzane znaki zamiast na pustym ekranie konsoli pakują się na "niewyłączone" panele SC. Czyli coś podobnego niby, lecz najczęściej u mnie nie kończy się to zwiechą, lecz normalnym powrotem do SC.

Jedno, co się na plus zmieniło, to przy SC 0.8.3 nie widzę kłopotów z ekranem w czasie dłuższego kopiowania. Wczoraj skopiowałem 25MB modów i całość poszła jak malina ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

43

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Pin, a wiesz, że ja używałem właśnie tego niesławnego COLOR.SYS? :D
Teraz wywalę i wykorzystam $SCRDEF ;) Przydałaby się jeszcze jakaś zmienna środowiskowa do wyłączenia dźwięków transmisji SIO ;)

44

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

IOSNDEN:

POKE $41,0
hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

45

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

dokładnie. Wpakuj poke'a do bata i po sprawie, albo kup interface ide i nie będziesz musiał wyciszać dźwięku ani czekać na cokolwiek ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

46

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Dzięki mono :)

@Pin
Mam SIDE ze skrojoną do swoich potrzeb "systemową" partycją SDX i paroma innymi, jednakże czasem działam w tandemie z SIO2SD, stąd ta chęć wyciszonego SIO ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-01-10 17:44:42)

47

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Właśnie coś zauważyłem w kwestii RUNEXT.SYS i w sumie dokumentacja to potwierdza.
Mianowicie skojarzenia zdefiniowane w RUNEXT.CFG wydają się działać tylko wtedy, gdy użytkownik poda pełną nazwę pliku z rozszerzeniem. Posłużenie się wildcard np. VIS*.* (dla VISAGE.EXE) sprawia, że skojarzenie (u mnie EXE,CAR:X.COM /C) nie działa, podobnie LESS dla dokumentów TXT, itd.
Czyli RUNEXT.SYS pobiera rozszerzenie z linii poleceń, a przy *.* nie bierze pod uwagę rozszerzenia pliku, który faktycznie zostanie znaleziony?

I druga sprawa... Mając zdefiniowane skojarzenie EXE,CAR:X.COM, tak naprawdę można sobie darować COMEXE.SYS, bo po co powielać, prawda?

EDIT:
Podłubałem jeszcze i co do rozpoznawania rozszerzeń, podobnie ma się sprawa z COMEXE.SYS (testowane bez RUNEXT).
plik SI.EXE (SysInfo):
- uruchamiany z X po podaniu SI.EXE
- uruchamiany z X po podaniu SI (czyli tu działa dobrze, pomimo braku wpisanego rozszerzenia, za to jest cała nazwa)
- uruchamiany bez X po podaniu SI.E* (i tutaj już się gubi, bo też powinno być uruchamiane poprzez X przecież)

Przykład może jest nieżyciowy i trywialny, ale uwypukla pewien problem, przynajmniej mi się wydaje, że RUNEXT.SYS i COMEXE.SYS powinny działać w oparciu o rozszerzenie faktycznie znalezionego przez system pliku (co nie działa przy wildcards).
Czy nie? ;)

EDIT2:
Ten punkt:
"- uruchamiany z X po podaniu SI (czyli tu działa dobrze, pomimo braku wpisanego rozszerzenia, za to jest cała nazwa)"

...to była zasługa COMEXE.SYS, bo on rozpoznaje EXEka po samym wpisaniu SI (dla SI.EXE), natomiast RUNEXT (pomimo skojarzenia) nie, czyli wniosek jest taki, że RUNEXT działa w oparciu o parsowane wpisane rozszerzenie, a nie plik, który faktycznie system znajdzie. Jeżeli to zostanie poprawione w RUNEXT, wtedy po skojarzeniu EXE z CAR:X będzie można nie używać COMEXE. Na razie jest to niemożliwe, bo sam RUNEXT.CFG nie uruchomi nam exeka po podanej samej nazwie.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-01-13 14:02:43)

48

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

Czyli powinien odpalić pierwszy, który znajdzie na dysku?
Problem w pewien sposób rozwiązuje autouzupełnianie, które zintegrowane jest z DOSKEY.SYS.
COMEXE.SYS oidp nie wymaga do działania pamięci ext - RUNEXT.SYS trzyma tam skojarzenia.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

49

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

RUNEXT i COMEXE mają jednak trochę inne zastosowania, ten pierwszy "obsługuje" pliki danych, drugi wykonywalne. Ponieważ tych drugich są tylko dwa typy (COM i EXE), a na dodatek występują w dobrze określonym miejscu ($PATH i katalog bieżący), wyszukanie pierwszego z dwóch typów plików, który spełnia zadane kryterium, jest łatwe i daje jednoznaczny (na ogół) wynik. W przypadku, kiedy mamy 10 albo 20 typów plików zdefiniowanych pod RUNEXT, i na dodatek znajdują się one wszędzie na dysku, w celu otwarcia automatycznego z pominięciem rozszerzenia, zakładając, że to miałyby być również EXE, trzeba byłoby zrobić dodatkowy skan $PATH & co., a rezultat mógłby być dla usera zaskakujący (bo wyobrażalne jest, że człowiek chcąc otworzyć plik DUPA.MPT zapomni, że ma w $PATH również plik DUPA.EXE).

Zatem chyba lepiej jest tak jak jest teraz :)

KMK
? HEX$(6670358)

50

Odp: SpartaDOS X 4.46 i Toolkit

mono napisał/a:

Czyli powinien odpalić pierwszy, który znajdzie na dysku?

No chyba tak działają wildcardy, że łapie pierwszy pasujący. Tyle, że w tym przypadku rozszerzenie tego znalezionego wildcardem pliku nie jest przekazywane do RUNEXT.

Draco, nie chodzi tylko o pliki wykonywalne, bo np. skojarzenie TXT,CAR:LESS.COM działa tylko w przypadku podania np. EDDY.TXT. Wpisanie EDD*.* owszem spowoduje znalezienie tego pliku, jednakże nie jest robiony żadny użytek z jego faktycznego rozszerzenia (a skoro został znaleziony, to rozszerzenie jest znane) i następuje próba uruchamiania go jako binarki (152 NOT binary file), zamiast wyświetlenie LESSem...

Choć naprawdę nie mam pojęcia co będzie logiczne i spójne z punktu widzenia projektowania systemu i jak to rozsądnie ogarnąć :)

A moje skojarzenia dla EXE i XEX w RUNEXT wzięły się stąd, że chciałem by zawsze były wykonywane przez X /C, skoro to zapewnia większą szansę uruchomienia binarek (są jakieś przeciwskazania takiej ogólnej zmiany?). Ale w sumie to samo mogę uzyskać zrobieniem aliasa X=X /C dla DOSKEY (+COMEXE.SYS rzecz jasna) i skojarzenia EXE i XEX usunąć zupełnie z RUNEXT.CFG, prawda? EDIT: a jednak nie do końca, przecież DOSKEY używam tylko z SIDE, po SIO dopełnienie linii poleceń nie ma sensu, bo nerwy zbyt cenne ;)

EDIT:
Sprawdziłem właśnie i COMEXE.SYS (podobnie jak RUNEXT) też nie łapie rozszerzeń z wildcardów, VIS*.*(VISAGE.EXE) ładowane jest jak zwykły COM...

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-01-13 15:33:23)