26

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Wciśnij przycisk DRIVE (chyba) i zobacz co wtedy wyświetla dla każdego dysku. W stacji bez turbo powinno być chyba 1A, 1C czy jakoś tak. Ja mam stację z turbo i tam komunikaty są inne.

Przy zmianie dyskietki nie musisz stacji wyłączać. Włącz stację, wciśnij na niej DRIVE, zamykaj kolejne dyskietki i zobacz co się wyświetla.

Piszę z pamięci, ale G5 oznacza błąd odczytu chyba. Winna może być i stacja i dyskietka. Trzeba by dyski sprawdzić w innej stacji.

Są tu ludziki, którzy chętnie przekopują dyskietki poszukując nieznanego softu, więc ktoś na pewno je chętnie sprawdzi. Jak nie znajdziesz chętnego w swojej okolicy to ja je chętnie przyjmę pocztą. Oddam te same, albo wymienię na inne i nagram to co sobie zażyczysz.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2013-01-31 14:53:03)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

27

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Kurde, różne komunikaty mi pokazuje, 1a, 1b , 1c, zależy od dyskietki. Tylko że wszystkie dają boot errora i tak. Jeśli nikogo nie znajdę w pobliżu to chętnie w nast tyg Ci je podeśle, nie ma problemu.

28

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

No to wygląda że dyskietki są sformatowane i stacja rozpoznaje poprawnie gęstości: pojedynczą, rozszerzoną i podwójną. Najwyraźniej jest problem z bootsectorami, ale dziwne że na wszystkich kilkudziesięciu dyskietkach. No chyba że były źle przechowywane, choć osobiście dostawałem różne, zakurzone, zapleśniałe i zawsze przynajmniej część chodziła.

Jak się zdecydujesz, to pisz przez "E-mail" pod avatarem.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

29

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Objawy o których piszesz wskazują na to, że głowica jednak nie dociska do powierzchni dyskietki. Nie jest dobrze sklejony ten pęknięty element.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

30

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Możesz przy otwartej obudowie stacji spróbować zabootować komputer i lekko docisnąć mechanizm dociskający do dyskietki palcem. Okaże się czy w tym właśnie tkwi problem, jak napisał Duddie.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-01-31 17:35:07)

31

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Ok, zaraz sprawdzę bo już jestem w domu, zobaczymy co się będzie działo.

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

No to Ci dziękuję.Idę do sąsiadów.

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2013-02-01 08:17:36)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

33

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Niestety lipa, jest dociśnięte maxymalnie. Spróbowałem mimo to palcem jeszcze bardziej ale nic to nie dało. Boot eroor cały czas.

34

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

pomysl o http://atariki.krap.pl/index.php/SIO2PC lub jego odpowiedniku na usb, tj. http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9940

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

35

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Patrzyłem dzisiaj na allegro te kabelki, tu jest za 80zł.
Tylko co z tego, jak stacja jest uwalona to nic mi po nim, a znowu jak stacja ok, to pewnie dyskietki do kibla. Znam ja swoje szczęście niestety.

36

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

hint: ten kabelek pozwoli ci udawac stacje za pomoca peceta, na ktorym mozesz miec znacznie wiecej danych do atarki, niz na dyskietkach ktore i tak pewnie masz uwalone.
tak wiec stacja tu nie gra roli (mozesz na niej jeszcze zarobic u jakiegos napalonego kolekcjonera), a komputera mozesz uzywac w celu do ktorego go kupiles - tj. maszynki do gier.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

37

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Kurde, najbardziej bym chciał żeby na Atari właśnie uruchamiać gry z dyskietek, zresztą ile ich tam będzie, z 20max. Nie chciałbym znowu przerabiać kolejnego komputera i ładować sio2sd, czy pc czy usb. Mam jak już pisałem A1200 i c64 z tymi modułami. A Atari chciałem w oryginale, ale skoro się nie da. W sumie zapłaciłem za ten zestaw stówę to i tak mało. W sobotę kupię może jeszcze xe130, bo się ugadałem z innym koleżką. Tylko nie wiem co on ma do niego, może też będzie jakaś stacja. Ciekawe. I tak chyba podeśle jeszcze te dyskietki dla uicr0Bee, niech on sprawdzi czy coś mu zadziała. To i może stację mu dorzucę do paczki, zobaczymy.

38

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

A możesz wykonać jeszcze jeden test?
Zrób po kolei:
1. włóż tą dyskietkę oznaczoną jako dos2,5 do stacji dyskietek
2. włącz komputer nic nie trzymając
3. jak się pojawi napis READY - wpisz z Basica X=USR(58487)
4. skasuj na stacji komunikat błędu (wystarczy wcisnąć klawisz TRACK lub DRIVE)
5. naciśnij return na komputerze i obserwuj wyświetlacz stacji - najlepiej w trybie ścieżek: jak masz na wyświetlaczu 00, to w momencie wciśnięcia return na komputerze powinna ruszyć głowica i wskazać bodajże ścieżkę 13 w gęstości pojedynczej i rozszerzonej
Napisz, czy coś się dzieje? Pozwoli to ustalić komunikację ze stacją (jako taką)
Test 2:
Nie wkładaj dyskietki, przekręć kluczyk do poziomu, uruchom komputer z wciśniętym klawiszem OPTION - opisz, co się dzieje?
Dodatkowo zajrzyj tu: http://atariki.krap.pl/index.php/Indus_ … Bwietlacza - mas zopisane funkcje przycisków (LDW2000 i CA2001 to w sumie takie podróbki/licencje Inndus GT) - może coś pomoże?
http://www.atarionline.pl/biblioteka/ma … anual.djvu - manual do LDW2000 - może być pomocny (format DJVU)

Sikor umarł...

39

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

banan666 napisał/a:

[...]Atari chciałem w oryginale, ale skoro się nie da.

Eee tam się nie da. Ktoś ci tę stację naprawi. Jak nie teraz to na najbliższym party.

banan666 napisał/a:

[...]Ciekawe. I tak chyba podeśle jeszcze te dyskietki dla uicr0Bee, niech on sprawdzi czy coś mu zadziała. To i może stację mu dorzucę do paczki, zobaczymy.

Dyskietki to spoko, sprawdzę, zrobie dumpy jeżeli będzie coś ciekawego, odeślę z czymkolwiek będziesz chciał. Stację mogę sprawdzić, mogę podmienić kolejno napęd i płytę ze swojej i przynajmniej sprawdzę co jest walnięte, ale jeżeli uszkodzenie będzie w elektronice to niestety nie naprawię. Byłoby lepiej gdyby obejrzał ją od razu któryś z forumowych elektroników. Chyba że się nikt nie zgłosi, to przyślij.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

40

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Co do testów, to tak:
test 1:
1. wkładam dyskietkę oznaczoną jako dos2,5 do stacji dyskietek
2. włączam komputer nic nie trzymając
3. jak się pojawia napis READY - wpisuję z Basica X=USR(58487)
4. klikając TRACK czy DRIVE nic nie kasuję, stacja wyświetla 39 cały czas i klikanie tych przycisków nic nie daję
5. po naciśnięciu returna, po ekranie widać że atari się resetuje, a na stacji nic się nie dzieje. 39 jak było tak jest.

test 2:
kluczyk do poziomu jak napisałeś, na stacji 39, uruchamiam z option, piknięcie, stacja jedzie do 00, pikniecie i boot error, na stacji GS
to samo jest jak kluczyk biorę do pionu

41

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Ostatni błąd stacji kasuje się trzymając ERROR i wciskając TRACK. Spróbuj gdy po Boot Error pojawi się G5 (to nie jest GS). Oczywiście to nic nie pomoże na nie ładowanie się tych dyskietek, tak tylko edukacyjnie :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

42

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

banan666 napisał/a:

Co do testów, to tak:
test 1:
4. klikając TRACK czy DRIVE nic nie kasuję, stacja wyświetla 39 cały czas i klikanie tych przycisków nic nie daję
5. po naciśnięciu returna, po ekranie widać że atari się resetuje, a na stacji nic się nie dzieje. 39 jak było tak jest.

Podłącz magnetofon i spróbuj wgrać coś z kasety - wygląda to na brak komunikacji, albo walnięty kabel SIO, albo - co gorsza - mógł pójść POKEY (lub coś w stacji). Z Elbląga masz blisko (w miarę) do Gdańska - spróbuj się skontaktować na przykłąd ze Strykerem (czasem zagląda tu na forum), może się uda u niego sprawdzić.
Co do testów z magnetofonem - aby "wyeliminować stare kasety" - włącz komputer, jak się pojawi ready napisz na przykład taki program:

10 ?"program testowy"
20 GOTO 10

Następnie ustaw nową kasetę, włącz w magnetofonie klawisz Record i Play, skasuj licznik magnetofonu, napisz na komputerze CSAVE i naciśnij RETURN (usłyszysz dwa sygnały) i jeszcze raz RETURN - magnetofon ruszy i zapisze program. Jak to zrobisz - cofnij kasetę, wpisz NEW (wykasuje program z pamięci komputera), wpisz na komputerze CLOAD i wciśnij RETURN, naciśnij PLAY i wciśnij dowolny klawisz. Sprawdź, czy się wgrał program - napisz LIST, powinieneś mieć to, co wpisałeś. W jakiś sposób wyeliminuje się wtedy błąd POKEYA.

Sikor umarł...

43

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Nawet jutro jadę do Gd do Ikei, spróbuje zaraz napisać, może się odezwie. Kabel sprawdzę jutro i test z magnetofonem też jutro bo już zasypiam prawdę mówiąc.

44

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

A na pewno stacja ustawiona jest przełącznikami z tyłu jako 1? Ustaw wszystkie przełączniki do góry.

Ostatnio edytowany przez darpajdp (2013-02-01 10:06:05)

1088XEL i inne XL, XE, ST.

45

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

@darpajdp: wyświetla mu 1c, 1d, 1e - więc jest jako 1. Poza tym - nawet jeśli by ni była, powinna się zgłosić (przetestować), choć oczywiście wtedy ze standardowego systemu się nie zabootuje...

Sikor umarł...

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

ja też się gó/wno na tym znam, więc Mono mnie uprzejmie nauczył, że jak wyskakuje SelfTest, to żebym wpisał
B.
(i [enter])
a potem znowu restart z przyciśniętymi Start+Option. I to zazwyczaj skutkuje.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

YERZU, czy Ty przypadkiem nie mylisz stacji z magnetem?
Magnetofon, START,OPTION,RESET puszczasz oczywiście przy selftest.Tudzież START,OPTION i włączasz kompa.
Stacja OPTION,RESET puszczasz ,przy selfteście, lub OPTION i włączasz.
Kurna przy najbliższym party siedzisz przy maluchu. :)
A tak na temat to wydaje mi się że stacja jest dobra ,potrzebuje dyskietki nagranej przez siebie , tu i terez a nie kiedyś dawno temu.Mogę się mylić.

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2013-02-01 16:15:00)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

48

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Ryszard Mauersberg napisał/a:

YERZU, czy Ty przypadkiem nie mylisz stacji z magnetem?

Ale napisał, że się "gó/wno na tym zna", więc i tak dobrze, że nie pomylił z pralką http://desmond.imageshack.us/Himg35/scaled.php?server=35&amp;filename=22736696.gif&amp;res=landing

Ostatnio edytowany przez jury (2013-02-01 16:10:08)

49

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Witam wszystkich forumowiczów,

odnalazłem jeden z tematów (to też chyba potwierdza że szukałem odpowiedzi), ale niestety nie znam się aż tak bardzo na Atari aby samemu rozwiązać problem, który praktycznie pokrywa się z pierwszym postem z tego tematu:

Hej, zakupiłem wczoraj ww. Atari wraz z osprzętem, CA-2001, CA12, kilka kaset i kilkadziesiąt dyskietek. Jako, że nigdy wcześniej nie posiadałem Atari dopiero zacząłem szukać w internecie poleceń jak to wszystko uruchomić.

Nie jestem "wielbicielem" Atari. Byłem jeszcze mały kiedy było w domu. Pamiętam wgrywanie kaset, kilka gier. Jednak mój staruszek wspomina ten komputer z rozrzewnieniem: jak grał w Silent Service, albo Road Race. Zdecydowałem się więc zrobić mu prezent na nadchodzące za kilka dni urodziny i zakupić mu ponownie 65XE.

Wiadomo jak to jest na allegro - nie zawsze wiesz co kupujesz a jeśli nie wiesz jak to sprawdzić - to jest w ogóle większy problem. Coś tam wyczytałem poprzez FAQ oraz ten temat i próbowałem sprawdzić stację dyskietek (niestety - mam tylko dyskietki + dwa kartridże) - nie potrafię sobie poradzić z uruchomieniem czegokolwiek ze stacji dysków.

Podobnie jak autorowi wątku - pojawia mi się na stacji dysków "39". Wciśnięcie DRIVE przełącza najczęściej (nie zawsze, czasem nic się nie dzieje) ten numer na "16". Oczywiście odpalam komputer z wciśniętym options. Komputer jest połączony z telewizorem za pomocą przewodu SCART zakupionego również na allegro. Jumpery z tyłu wszystkie ustawione w górnym połączeniu.

Nagrałem krótki filmik gdzie widać "39". Przy jednej dyskietce pojawiło mi się także "43" a potem "16"
http://www.youtube.com/watch?v=fnblCgaa3Jk

Odpaliłem za to jeden z kartridży opisany jako "Big Cardridge" - włącza się menu. zauważyłem tam coś takiego jak "Boot disk (r)" - jednak bez efektu
https://youtu.be/W5J-b8G9rIs

Napiszę otwarcie - jestem gotów przyjąć każdą pomoc: zarówno na forum jak i (a może szczególnie) osobistą (a już z podstawowym przeszkoleniem żebym mógł potem i ojcu pokazać i przypomnieć - byłaby bajka). Boję się zepsuć ten sprzęt (bądź zepsuć bardziej).

Widziałem na forum osoby z Poznania. Jeśli byłby ktoś gotowy poświęcić mi kilka minut osobiście (może od razu udałoby się sprawdzić magnetofon?) - będę bardzo zobowiązany. Jeśli będzie trzeba - chętnie zrekompensuję poświęcony czas czy koszty dojazdu (Piątkowo). Jeśli nie - każda forumowa pomoc z Waszej strony będzie nieoceniona.

z góry dziękuję za pomoc

50

Odp: Nowy user Atari XE65 + CA-2001

Skoro po włączeniu z OPTION pojawia się SELF-TEST, tzn. że komputer nie ma komunikacji ze stacją. Spróbuj podłączyć kabel SIO do drugiego gniazda w stacji. Jeżeli i przez drugie gniazdo SIO stacja nie zabootuje to albo kabel SIO jest walnięty albo sama stacja.

-- edit --

A po naciśnięciu "drive", pokazuje się nie "16", tylko "1b", co znaczy że stacja jest poprawnie ustawiona na nr 1, a dyskietka jest sformatowana w podwójnej gęstości - a to znaczy że dyskietka rzeczywiście została sformatowana w atari i stacja rozpoznaje gęstość.
"43" - to chyba się nie powinno pojawić.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2015-07-31 22:15:51)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.