Temat: Zasilanie 800XL

Hej. Wreszcie dorwałem 800 XL, no ale mam problem bo bez zasilacza.
Posiadam zasilacz z commodore (chyba 64), ma tą samą wtyczkę, ale nie wiem czy zasilanie te same i czy na tych samych pinach co Atari.
Można o jakiś schemacik prosić?

analog+hex=?? ??

2

Odp: Zasilanie 800XL

wujek google nie śpi... schemat podłączenia zasilacza C= do Amigi gniazdo zasilania w atari 8bit

___
Press play on tape...

3

Odp: Zasilanie 800XL

Jeżeli C64 to nie podłączaj bo to nie to samo - da się wtyk przerobić.

Odp: Zasilanie 800XL

Zailiacz od komodorka spali atari, więc nie polwecam jego używania, bez odpowiednich modyfikacji.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Zasilanie 800XL

Adam - tak też myślałem, właśnie myślę o modyfikacji.
Maw - wujek nie zawsze dobry lepiej zapytać.
Jak nie da rady to muszę zmontować jakiś.
Dzięki.

analog+hex=?? ??

6

Odp: Zasilanie 800XL

proponuję zajrzeć na jedną ze stron Jer-a: http://www.jsobola.republika.pl/serwis.htm

wszystko dokładnie opisał :) również sposób przeróbki zasilacza od C64 tak aby połączyć go do Atari XL/XE.

7

Odp: Zasilanie 800XL

Dzisiaj znalazłem trochę czasu do zasilania.
Okazało się że zasilacz C64 jest rypnięty, więc wykorzystam zasilanie z PC-eta.
Bardzo przydatne schemaciki ze stronki co Seban podał (dzięki), ale chyba tam mały błąd:
Rys.1, DIN 7 jeśli to widok na gniazdo to powinno być na odwrót 7 to 6, 3 to 1 i 5 to 4.
zaś Rys.5, DIN 5F - widok na gniazdo jest ok.
Troszkę miałem problema z tym więc o tym pisze.
Dopiero po rozkręceniu 800xl widać numerację pinów.
Pozdr.

analog+hex=?? ??

8

Odp: Zasilanie 800XL

Kup na allegro zasilacz 5v i przylutuj wtyk din ja tak zrobiłem działa super .http://allegro.pl/mocny-zasilacz-do-atari-xe-5v-3a-i3289532346.html
Moja aukcja ale możesz wykonać taki sam .

9

Odp: Zasilanie 800XL

Pytanie, czy to jest "ciężki" czy "lekki" ? "Lekkiego" bym nie ryzykował - nie dość, że sieje (sprawdzane przy xc12 z turbo - w żaden sposób nie da się czegokolwiek wgrać), to jeszcze istnieje niebezpieczeństwo, że przy przypadkowym zwarciu styków pójdzie układ przetwornika i pośle całkiem inne napięcie na wyjście. Takie przypadki przerabiałem kilkukrotnie na pecetach z zasilaczami Feel II (płyta główna do wymiany, uwalona elektronika w dyskach).

//EDIT: Tak się zastanawiam, jak to jest z tymi napięciami puszczonymi przez stabilizatory ? Warto ? Jakie parametry dobrać, żeby nie uzyskać kaloryfera ?

Ostatnio edytowany przez maw (2013-05-30 20:43:36)

___
Press play on tape...

10

Odp: Zasilanie 800XL

Zasilacz transformatorowy, stabilizator 7805
Drut nawojowy jak najgrubszy powiedzmy średnicy 1mm (wtórne)
Napięcie zmienne wystarczy w granicach 7-8V
Wtedy po prostowniku i na kondensatorze podskoczy do około 10-11V i kaloryfera nie będzie a pod obciążeniem np 1.5A wystąpi tylko niewielki spadek napięcia. Mały radiator wymagany

Kaloryfer
Trafo podaje 15V, na kondensatorze po prostowniku napięcie około 21V, stabilizator musi zbić  21-5=16V
Przy pobieranym prądzie 1.5A wydzieli się na nim moc około 16*1,5=24Waty a to grzeje aż parzy
Obliczenia są przykładowe, dane też i orientacyjne
Zatem jak najgrubszy drut i napięcie zmienne niewiele większe od wymaganego stabilizowanego na pewno będzie dobrze bo robiłem i taki mam

Przy zasilaczu impulsowym jest nieco inaczej ale podobnie

11

Odp: Zasilanie 800XL

Ja jednak spróbuje z PC- eta, mam już przygotowany, tylko 800xl muszę złożyć.

Ps. Ha Ha - najbardziej mnie wkurzało, jak podczas wczytywania z magnetu, ktoś włączył odkurzacz:)

analog+hex=?? ??

12

Odp: Zasilanie 800XL

Zenon, 7-8V AC to za mało. Należy wziąć pod uwagę spadek napięcia na diodach mostka prostowniczego, dwie diody szeregowo dają ok 1,5V spadku. Istotne jest napięcie skuteczne na wyjściu trafa i to, że bez obciążenia kondensator zbiorczy naładuje się do napięcia szczytowego, nie oznacza, że napięcie na nim pod obciążeniem będzie takie samo. Będzie miało wartość skuteczną trafa pomniejszoną o te 1,5V. Na prostowniku wydzieli się moc 1,5V X 1,5A = 2.25W, na stabilizatorze (15V-1,5V-5V=7,5V) X 1,5 A = 11,25W.
Dla stabilizatora 7805 minimalne napięcie wejściowe nie może być mniejsze od 7V, co oznacza, że pod obciążeniem nie może ono spaść poniżej tej wartości, bo będą zakłócenia obrazu i dźwięku (ciemniejszy poziomy pas i buczenie w głośniku).

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

13

Odp: Zasilanie 800XL

Wszystko to prawda, ale jeżeli jest gruby drut i odpowiednio duży przekrój kolumny trafo, to pod obciążeniem spadek napięcia jest niewielki (na samym transformatorze). Mam, działa, zadowolony.
Pomierzyłem.
Mam na uzwojeniu pierwotnym drut 0.4mm, na wtórnym 1.7mm, napięcie wyjściowe jałowe 7.8V, stabilizator 7805, elektrolit4700uF (taki miałem z demobilu), przekrój kolumny około 3,5 na 4cm i działa.
I teraz, ile urządzenie ciągnie..... im więcej tym będzie gorzej, więc napięcie wyjściowe trzeba zwiększyć, dlatego porobiłem odczepy by w razie czego dołożyć 1...2.etc..Volta, aby  bez ceregieli dopasować i niczego nie przerabiać.