76

Odp: Rapidus Accelerator

Jak to nie na temat? Jest nowy wątek z ankietą, a dyskusja z Pin-em jest według mnie jak najbardziej na temat, bo dotyczy kompatybilności karty w stosunku do Atari. Nie mniej i nie więcej niż dyskusja Pina z XXL-em w wątku o X-Bios, ale tam Ci to nie przeszkadza jakoś? Wskaż mi punkt, gdzie tu złamałem regulamin, bom nieoświecony?

Sikor umarł...

77

Odp: Rapidus Accelerator

Tam mi nie przeszkadza, bo tam nie zaglądam. Regulamin punkt 6. Zacząłeś w Fabryce dyskusję ideolo, zaczynając od pytania "Czy to jeszcze Atari?" (post 67 http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 92#p180192 i następne). Tu wg mojej oceny nie miejsce na to.

Co do "dyskusji o kompatybilności", chciałem zauważyć, że post 74 http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 04#p180204 wskazuje na to, że jesteś słabo poinformowany. To nie zarzut, karta jest prototypowa a dokumentacja nieupubliczniona, ale jednak wypadałoby wiedzieć, o czym ludzie piszą, kiedy piszą to, co piszą, zanim zarzucisz Pinokiowi niekonsekwencję.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2014-01-12 23:13:46)

KMK
? HEX$(6670358)

78

Odp: Rapidus Accelerator

Pasiu odpisał parę postów dalej, że tokwestia zarządzania pamięcią i nie do końca jest przekonany o możliwości rekonfiguracji - mój post jest jak najbardziej uzasadniony.
Co do postu 67 - według mnie nie nosi znamion naruszenia ani punktu 6, ani 7-go regulaminu (nie jest założony wątek ani nie jest nabijanie statsów - moje pytanie "Czy to jest jeszcze Atari" jest jak najbardziej merytoryczne, bo według mnie powoli zbliżamy się (o ile już się nie zbliżyliśmy lub nie przekroczyliśmy) do punktu, gdy mamy przerost formy nad treścią w sprawach sprzętowych. Równie dobrze można podczepić jakąś micro-płytę od PC, stworzyć interfejs do sterowania za pomocą peryferii Atari i też będziemy mieli "przezroczysty akcelerator". A że działający w trybie emulacji (jak 65816) - to inna sprawa.
===========================================
Edyta: jak Uważasz, że złamałem regulamin - proszę, wskaż mi odpowiedni punkt, podaj uzasadnienie i zgłoś do moderacji. Poddam się ewentualnym konsekwencją.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2014-01-12 23:34:38)

Sikor umarł...

79

Odp: Rapidus Accelerator

Regulamin punkt 6, cytuję: "Nie offtopikujemy w tematach". O zakładaniu wątków mówi punkt 5, zatem oko Ci się omsknęło, łamania tego punktu regulaminu Ci nie zarzuciłem.

Pytanie z postu 67 jest niemerytoryczne (powtórzę jeszcze raz) W TYM DZIALE. Zatem ponawiam prośbę, czy byłbyś tak miły i mógłbyś się z tą dyskusją o mikropłytach od PC i ontologii przenieść gdzieś indziej. Byłbym b. wdzięczny.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2014-01-12 23:40:57)

KMK
? HEX$(6670358)

80

Odp: Rapidus Accelerator

Mikropłyta PC byłaby takim samym rozszerzeniem jak Rapidus, za offtopik mojego wpisu nie uważam, raczej za pytanie merytoryczne.

Sikor umarł...

81

Odp: Rapidus Accelerator

Skoro sprawę kwestie ontologiczne wyemigrowały do odrębnego wątku (dzięki), na pytanie o kompatybilność mogę odrzec, że jest bardzo zadowalająca.

KMK
? HEX$(6670358)

82

Odp: Rapidus Accelerator

@Sikor - różnica jest jeszcze taka, że w odniesieniu do tego co pisałem chciałem zauważyć że pisałem o trybie turbo, który trzeba sobie włączyć po odpaleniu komputera, który na dzień dobry uruchamia się z procesorem 6502c (Uwaga - ORYGINALNYM procesorem ATARI!!! :) - uhahahahh) i ten oto 40 nóżkowy układ umieszczony jest w PCB Rapidusa. Stąd też nie wiem o co ten lament ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

83

Odp: Rapidus Accelerator

Sikor: Nie pierdziel z tą mikropłytą. To, że z różnych względów tak się nie stało, nie znaczy, że w Atari nie mógł oficjalnie wylądować 65c816. O serii komputerów Apple II słyszałeś? Ostatni z serii Apple IIGS miał na pokładzie 65c816. Miał standardowo 256 kB RAM (z oficjaną możliwością rozbudowy do 8MB). Wydaje mi się, że Applowcy raczej sikali po nogach zamiast krzyczeć, że to już nie jest Apple.
Uważam, że w czasach oryginalnej świetności sprzęt o działaniu Rapidusa mógł powstać i powstałby jakby było to opłacalne biznesowo. Rapidus wg mnie jest rozszerzeniem modelowym: komputer startuje jako zwykłe (w praktyce 100% kompatybilne) Atari, a turbo włącza się odpowiednią kombinacją klawiszy przy resecie (chyba, że z konfiguracji wybierzesz, żeby startował od razu jako turbo). W trybie turbo dobrze napisane programy dla oryginalnego Atari działają szybciej, a programy dedykowane potrafią więcej. To jest coś, czego można spodziewać się po nowszym modelu sprzętu w danej linii i tak możemy Rapidusa traktować.

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2014-01-13 13:42:47)

Odp: Rapidus Accelerator

Że o Samie Coupe nie wspomnę ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

85

Odp: Rapidus Accelerator

Szczęście, że nie wspomniałeś ;)

86

Odp: Rapidus Accelerator

Podoba mi się że ten wspaniały dopalacz będzie jak ct63 dla Falcon-a!
-Chlast przełącznikiem jest potwór Falcon 060 100mhz, chlast przełącznikiem i jest stock Falcon 030 16mhz.
I tutaj będzie to samo!
Dwa tryby w Rapidus Accelerator:
stock oraz turbo!
Genialne rozwiązanie i wszyscy  którzy powiedzą że to nie Atari, wystarczy aby "chlastnąć" przełącznikiem aby nasze Atari xe było stockowe.

Brawo Pasiu Draco oraz Pin.
Czekamy na preorder :)

Ostatnio edytowany przez AS... (2014-01-13 20:05:39)

87

Odp: Rapidus Accelerator

@As - chyba Draco ... i nie Pin, bo ja to tylko "mam" ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

88

Odp: Rapidus Accelerator

Ja w zasadzie też się przyglądam :)

KMK
? HEX$(6670358)

89

Odp: Rapidus Accelerator

:) - jest dobrze. Ostatni z rdzeni (+ strona zero) z czego widzę daje możliwość zachowania 100% zgodności w stosunku do 65c816 adaptera. I są zmiany w stosunku do wcześniejszej wersji, bo teraz w tym trybie nie widać liniowej '816 pod SI a w CDRUG nie widać wreszcie okazjonalnie "latających" syfów na grafice i wszystko wygląda ok ;)

EDIT:

Jak by mieć "LPOKE" pod TBXL, to by nawet można było opcjonalnie kojarzyć określone dopalenie dla danego programu (trs_desk) ;). Choć, dla SDX można składać pliki *.bat z konkretnym dopałem dla konkretnego programu. Można to włączyć i wyłączyć programowo. Rewelacja ;)

W zasadzie tylko wyzerowanie 7 bitu $FF0080 wymusza restart z racji na podmianę OS'a

Ostatnio edytowany przez Pin (2014-01-17 21:38:12)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

90

Odp: Rapidus Accelerator

Kopię rejestru $ff0080 masz w obszarze nowego urządzenia karty, a dokładniej w $d1a0. Musisz tylko sobie ten obszar najpierw włączyć poprzez rejestr $d1ff.

91

Odp: Rapidus Accelerator

.. tylko co na to TBXL ;) Spod interpretera tego nie zrobię, zakończy się to pewnie na etapie x=usr(... ;)

EDIT:

hahahahh, XL-Digital generuje chyba z 50kHz na pokeya. Szkoda tylko że sample są z 4-5 oktaw za wysoko :D

Ostatnio edytowany przez Pin (2014-01-17 21:50:57)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

92

Odp: Rapidus Accelerator

Z innego wątku:

Pin napisał/a:

Rapidus z VBXE działa bez problemów (ponoć tylko ja mam te dwie rzeczy jednocześnie), mogą ponoć wystąpić jakieś problemy z U1MB

Zgodność z VBXE nie powinna być zaskoczeniem, bo to było przeze mnie sprawdzane. Nie jesteś więc jedynym, który ma "te dwie rzeczy jednocześnie" :).
Z U1MB owszem był problem, ale został rozwiązany na nowszej karcie. Twoja karta dalej U1MB nie wspiera i będzie się gryźć jak włączysz system operacyjny z karty i klepniesz resetem.

93

Odp: Rapidus Accelerator

Można 65816 używać tak jak 6502, ale to będzie to wykorzystanie zaledwie 0,5% jego możliwości.
W każdym bądź razie ja na pewno bym tego nie używał tylko jako szybszego 6502.
Patrze patrze, ten rapidus to będzie fajna rzecz, to na pewno.
Ale na pewno nie będzie to już atari.
Co do tego nie ma wątpliwości.
Razem z VBXE będzie to na pewno fajowy szpanerski komputerek, ale na pewno nie będzie to już daleko poza 8 bitami.

94

Odp: Rapidus Accelerator

Gdyby co tutaj http://atariage.com/forums/topic/213028 … ?p=2908401 pierwsza publiczna wersja emulatora ZX Spectrum 48k na takie akceleratory. Używa pewnych dodatkowych możliwości Rapidusa, ale chodzi też na Altirrze oraz w ogóle bez turbo (tylko że wtedy oczywiście raczej wolno). Wymagany jest tylko 65C816, 640k liniowego RAM-u i OS pozwalający się przełączyć w tryb natywny (DracOS albo Turbo-816 OS).

swinkamor12 napisał/a:

W każdym bądź razie ja na pewno bym tego nie używał tylko jako szybszego 6502.

Toteż nikt nie zamierza tego robić.

KMK
? HEX$(6670358)

95

Odp: Rapidus Accelerator

Czyli emulator na nieAtari - na emulator ;P I nikt mi nie wmówi, że to emulator dla małego Atari, bo wymaga mocno przerobionego sprzętu (65816+640KB RAM) - tym niemniej gratuluję wykonania.

Sikor umarł...

96

Odp: Rapidus Accelerator

Każde rozszerzenie (np. do 1 MB) ma jakiś swój program, który nie chodzi bez niego, więc Rapidus też już taki ma.

KMK
? HEX$(6670358)

97

Odp: Rapidus Accelerator

swinkamor12 napisał/a:

Ale na pewno nie będzie to już atari.
Co do tego nie ma wątpliwości.

Są :P To w dalszym ciągu tylko procesor :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

98

Odp: Rapidus Accelerator

To kwestia nazewnictwa i indywidualnej interpretacji tematu. Ostatecznie, jakkolwiek tego nie nazwać to na "tym czymś" i tak wszystko co zrobię, będzie dotyczyło i działało na Atari 8-bit. Ciekawe więc, co to takiego jest ;)

EDIT:

Próbowałem właśnie Rapidusa podłączyć do:

* pralki
* telewizora
* opla kadett'a
* blachy falistej na blaszaku
* doniczki z kwiatkiem (kuktasem)
* rynny

Nie zadziałało. Działa tylko w Atari :D

EDIT:

Widzę, że Sikor działasz:

http://atariage.com/forums/topic/213028 … try2908668

... jak sobie wyobrażasz działanie emulatora ZX Spectrum na stock Atari? To jest coś, co dla Rapidusa stanowi wyzwanie a na stock komputer nie powinno nigdy powstać, gdyż jest to działanie bez logicznie uzasadnionego celu tak samo, jak pisanie takich postów ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2014-01-18 21:40:23)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

99

Odp: Rapidus Accelerator

@Pin: jakoś zXEmulator daje radę. Na jakieś 30% szybkości, ale idzie. I tak to widzę - stock Atari z ograniczeniami, z emulatorem 16 bit - dodatki (dźwięk, prędkość, kolory - ponoć Tygrys dogrywa to z Drac0300-kiem).

Sikor umarł...

100

Odp: Rapidus Accelerator

... tylko nie wiem, czy te 30% będzie "używalne" dla kogokolwiek w jakikolwiek sposób i może stanowić jedynie ciekawostkę jako taką. Jeśli działa, to niech sobie będzie (choć ze strony autora nijak nie idzie tego zassać i oby sam emulator był bardziej przyjazny dla użytkownika) ale dyskusja o 16 bit w takim wydaniu jak na aage jest co najmniej zabawna ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info