Temat: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Hej.

Zainstalowałem VBXE2 od Lotharka i ostatnie dwa dni nie mogłem dojść z nim do ładu (tzn z kartą, nie z Lotharkiem). Myślałem, że coś spi.. przy instalacji, albo kabel RGB zrobiłem źle, bo po włączeniu był czarny ekran i tylko audio dawało znać, że SDX wstaje. Na złączu monitorowym wszystko zdawało się działać ok. Dziś doszedłem do tego, że problem jest w adapterze/gniazdku precyzyjnym Antic. Jak dociskałem, VBXE się uruchamiało. Próbowałem delikatnie "zaburzyć" geometrię nóżek adaptera, tak żeby go ciaśniej wsadzić do wlutowanej podstawki, ale to pomogło tylko na chwile. Macie jakiś sprytny patent na ten adapter? Wymiana podstawki średnio mi się uśmiecha?

W.

2

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Sam sobie odpowiem. Cóż, chyba jednak pozostanie mi przelutować podstawkę precyzyjną. Lotharek w swoim opisie instalacji napisał:

"NOTE: Do not remove bottom precision 40 pin socket from VBXE adapter whilst soldering !"

Podczas lutowania nie wyjmowałem adaptera, ale po już tak :).

Sądząc po tym jak to w środku wygląda: http://electropark.pl/img/cms/elementy_ … yjna-w.jpg

Te "dziabągi" w środku dość łatwo wyrobić.

Czyli mój koment do powyższego: "do not remove VBXE adapter from precision socket EVER!" :).

W.

Ostatnio edytowany przez greblus (2013-09-04 08:34:29)

3

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Nie kapuję.
Podstawka to podstawka. Tyle razy używam ich i jakoś stykają.
O co chodzi?

4

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Na początku myślałem że któryś z pinów adaptera w podstawce nie styka, bo wyciągałem go kilka razy (faktem jest, że nie siedział w tej podstawce ciasno). Przelutowałem podstawkę na nową i efekt jest ten sam:

- po włączeniu atari czerwona dioda na VBXE miga raz, na ekranie jest ciemność
- co ciekawe, mogę na ślepo odpalić z SDX FC.COM, jak się załaduje, Enter bootuje rdzeń z pierwszego banku i magicznie na tv pojawia się obraz
- ustawienie banku z którego ma bootować nic nie daje. Zmiany zostaną zapisane w pamięci VBXE, ale karta nie wstaje po resecie, ale za każdym razem uruchamia się z Entera w FC.COM.
- przykładowe programiki z Examples, po drobnych zmianach z uwagi na nowszą wersję rdzenia działają.

Przyznam, że zgłupiałem. Wszystkie połączenia wyglądają ok. Adapter z Antic-iem w podstawce przedzwoniłem miernikiem przed wlutowaniem i wszystkie nóżki "wyłaziły" na złącze adaptera. Sam już nie wiem co skopałem.

Spokoju nie daje mi to, że wczoraj jak zacząłem dociskać adapter w pewnym momencie na chwilę było ok, VBXE bootowało się samo. Skąd on bierze sygnał do startu? Może jednak tam coś nie styka....

Komp to 800xe z U1MB.

Ostatnio edytowany przez greblus (2013-09-04 22:22:40)

5

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

A tak w ogóle pyt do Lotha: czemu "Do not remove bottom precision 40 pin socket from VBXE adapter whilst soldering !"? Sam mam zamiar "na dniach" lutować fałbeiksa i się nad tym zastanawiałem.

6

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

dioda miga ci raz - fpga zostaje rozkonfigurowane, ustal dlaczego
w normalnej pracy dioda pali sie tak dlugo jak FPGA jest skonfigurowane, obraz znika bo FPGA nie wie czym ma byc
skoro podczas wlaczania FPGA zostaje odrazu rozkonfigurowane, to znak, ze cos pisze po adresach w ktorych jest kontroler rdzenii VBXE (d6c0-d6ff albo d7c0-d7ff)

przechodze na tumiwisizm

7

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Jedyne co mi przychodzi do głowy to fakt, że sygnały IRQ, EXTSEL, CASINH i CLK 14MHz puściłem bez ekranu. Czy puszczenie CLK luzem może dawać takie objawy? Ludziska montowali VBXE na kabelkach ze ściany wyprutych i nie było problemu...

Ostatnio edytowany przez greblus (2013-09-05 14:50:20)

8

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

greblus napisał/a:

że sygnały IRQ, EXTSEL, CASINH i CLK 14MHz puściłem bez ekranu


zrobiłem dokładnie tak samo ... i to na kablach podobnych do tych, co po remoncie mieszkania ze ścian się wyciąga ;). Tylko że wszystko mi działa.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

@greblus: przyjedź na wapniaka, oblooka się. Jeśli nie masz nic podpięte pod adresy VBXE - stawiam na za słaby zasilacz, od Lotharka wychodzi sprawdzony sprzęt ;) Powodzenia.

Sikor umarł...

10

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Sprawdzałem, CLK w ekranie nic nie pomaga, przewody skróciłem ile się dało. Sprawdziłem też na drugim zasilaczu. To samo. Jutro przekładam VBXE do niegrzebanego 130XE :). W sumie teraz nie zajmie mi to więcej niż godzine, a w tym wystarczy Antka w podstawkę po adapterze wsadzić i będzie zapasowy.

@Sikor: dzięki za zaproszenie. Póki co lajf is brutal and full of kupkas, ale jak dzieci trochę podrosną będziemy pewnie na zlotach się pojawiać :)

11

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Ale, ale... Przeca jesteś z Krakowa... Wal do Pinokia...

Sikor umarł...

12

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Faktycznie ;)- Zapraszam do mnie. Może być np. jutro (piątek) wieczorem. Z Niepołomic, to dolecisz do starej DK4, przejedziesz koło Wieliczki, wpadasz na chwilę (3kM) na A4 i zjazd na "Łagiewniki". Od tego miejsca masz do przejechania może z kilometr i jesteś na miejscu ;)

tel.: 795-841-990.

Sprawdź faktycznie jeszcze zasilanie, bo jeśli masz jakieś dopałki w kompie a podłączyłeś to np. pod zasilacz co na wyjściu ma 1A .. to mogą wystąpić przeróżne efekty związane z niestabilną pracą całości.

EDIT:

.. a tak poza tym, to nasz młody zaliczył pierwsze party jak miał 6 miesięcy, więc tych wyjazdów to bym w nieskończoność nie odkładał :D

--------------------------------------

Miejsce kaźni:

http://www.ghnet.com.pl/~pin/aarea/IMG_4072.JPG

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-09-05 22:52:29)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Pin napisał/a:

Z Niepołomic, to dolecisz do starej DK4, przejedziesz koło Wieliczki, wpadasz na chwilę (3kM) na A4 i zjazd na "Łagiewniki". Od tego miejsca masz do przejechania może z kilometr i jesteś na miejscu ;)

"Ja, to, proszę Pana, mam bardzo dobre połączenie..." :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

14

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

greblus: nie sugeruj sie zdjeciem zamieszczonym przez Pinokia. U niego i tak nic nie dziala.

15

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Pin, wielkie dzięki za chęć pomocy. Dobrze wiedzieć, że w razie czego jest ktoś w Krakowie, kto pomoże. Z tym moim 800xe od początku było coś nie do końca w porządku (może jest w tym trochę prawdy, że seria 800XE była montowana z czego popadnie), więc nakarmię moją nerwicę natręctw pod tytułem "zrób to sam" jeszcze raz i jak tym razem polegnę to się u Ciebie pojawie.

16

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

mazi napisał/a:

U niego i tak nic nie dziala.

/Wojak/ działa ;)

greblus napisał/a:

więc nakarmię moją nerwicę natręctw pod tytułem "zrób to sam" jeszcze raz i jak tym razem polegnę to się u Ciebie pojawie.

Daj wówczas odpowiednio wcześniej znać.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

No i zadziałało w 130XE, FPGA działa prawidłowo, bez zakłóceń. Ale też nie obyło się bez przygód.

Sikor miał rację - zasilacz (taki typowy atarowski kwadraciak z żeberkami) nie dawał rady i działy się rzeczy dziwne (co się nakombinowałem to moje). Stąd pytanie: jaki zasilacz polecacie do Atari z VBXE + Side (+ może U1MB, choć rdzeń R w VBXE trochę mnie od przekładania Ultimate powstrzymuje).

A co do podstawki, to cholera wcale nie trzyma, odwrócenie kompa do góry nogami to gwarantowane zdejmowanie obudowy żeby docisnąć VBXE :). Najchętniej to bym ją na stałe w płyte wlutował.

W każdym razie: Electron, Candle, Lotharek: dzięki, jesteście wielcy!

18

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Zasilacz polecam taki: http://www.sklep.monster.pl/5V-4-0A-ZAS … 8732).aspx
Tylko trzeba wtyczkę przelutować. W monsterze niestety ostatnio tych wtyczek nie mieli.

19

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

podstawke powinienes miec precyzynja w plycie glownej, wtedy nie ma mowy o takich jajach
no chyba ze adaptery maja 1.5mm grubosci laminatu, ale wtedy to mnie tylko moga rece opasc i slowobrak sie wlaczyc

przechodze na tumiwisizm

20

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Candle, nie mierzyłem długości i średnicy pinów adaptera, ale Ciekaw jestem czy będę jedyną osobą, która zgłosi się z takim problemem. Zastanawiałem się nawet nad podstawką typu ZIF, ale to ma ze 2cm z wajchą i ciężko będzie wsadzić adapter jak wajcha jest w górze :)

Ostatnio edytowany przez greblus (2013-09-07 16:52:02)

21

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

poka fote

przechodze na tumiwisizm

22

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

tak całkiem jedyną to nie, miałem taki sam problem, praktycznie po każdym przeniesieniu kompa musiałem dociskać adapter, na razie testowo podmieniłem adapter na taki od vbxe 2.0 od Candla i przeszło, z tego co widzę w nowym adapterze jest wlutowana podstawka precyzyjna a w starej były dwa rzędy listw które mają minimalnie dłuższe piny, bo laminat to chyba taki sam na moje oko i starą ekierkę to ma dokładnie milimetr. Nawet dziś zakupiłem odpowiednie listwy, może jutro znajdę czas żeby to przelutować i sprawdzić czy pomoże

23

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Cieplik: przeszło mi przez myśl, żeby te piny od spodu adaptera odessać i polutować na nowo trochę "cieniej". Może byłyby wtedy deko dłuższe. Ale jakoś miałem opory bo całość z tą białą maską jest po prostu ładna i jakoś mi szkoda było to babrać :).

Candle: fote zifa, ee za sprytny jesteś żeby o to pytać :) Adapter pomierzę i obfotografuje jak mi "wyskoczy" :). Póki co zachwycam się czerwienią czerwieni. Tak BTW: Gdzieś widziałem, że w 1.26 można paletę podmienić, jakieś wskazówki?

24

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

greblus napisał/a:

Sikor miał rację - zasilacz (taki typowy atarowski kwadraciak z żeberkami) nie dawał rady i działy się rzeczy dziwne (co się nakombinowałem to moje). Stąd pytanie: jaki zasilacz polecacie do Atari z VBXE + Side (+ może U1MB, choć rdzeń R w VBXE trochę mnie od przekładania Ultimate powstrzymuje).

W praktyce, to jeśli masz średnio napchane do Atarki to powinien wystarczyć 1.5 amperowy, jednak dla XEGS'a w którym mam dowalone do oporu zastosowałem zasilacz 5V 2A od Atari 600XL (głównie dlatego, że mam tam jeszcze twardysk 2.5" z laptoka .. a spokojnie mogła by być to karta CF)

Dla przykładu: 5V 1.5 A wystarczy do zasilania kompa w konfiguracji: Atari 65XE / IDE+(wraz z fizycznym dyskiem 2.5") / 1MB ram / VBXE 2.1 / Stereo / Covox / SIO2SD.

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-09-07 23:27:56)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: VBXE2 - podstawka/adapter - problem.

Pin: teraz mam taki 1.5A, kwadraciak Atari , z zaokrąglonymi krawędziami, cięższy od kwadraciaka z żeberkami. Daje rade, ale zauważyłem że w pewnych okolicznościach Side lekko wariuje (śmieci w katalogach, w których jest dużo plików) więc pewnie zmienię zasilacz, ale wolałbym transformatorowy. Patrzyłem na Tatarka, którego lubię do efektów do gitary, ale nie ma nic sensownego.

BTW: mógłby ktoś podać dane R18 i Q4 z wersji 65xe/130xe z pamięciami 1 bitowymi? Żona mi wyrzuciła :)

Ostatnio edytowany przez greblus (2013-09-08 00:16:28)