1

Temat: Dziwactwa Atari Portfolio odc. 2540: klawiatura

Koledzy i Koleżanki,
Chciałem podzielić się z Wami kolejnym problemem z Portfolio...
Wszystko zaczęło się jakiś tydzień temu. Padły mi baterie (zasilanie to jest w ogóle temat na osobną historię), ale nie straciłem danych z dysku. Ucieszyłem się, wyłączyłem komputer i odłożyłem go. Po jakichś dwóch-trzech dniach włączam Pofo, a tu nic.
Znowu baterie padły.
Wtedy jeszcze nie dało mi to do myślenia; wymieniłem baterie (właściwie to akumulatorki), wyłączyłem komputer i odłożyłem go.
Dzisiaj włączam Pofo, a tu nic.
Po wymianie baterii i włączeniu komputerka zauważyłem, że niektóre klawisze - zwłaszcza klawisz Atari - blokują się po naciśnięciu. I tu chyba jest pies pogrzebany, bo po wyłączeniu Portfolio samoczynnie się włącza - czasem od razu, czasem po chwili. Jeżeli dobrze kombinuję, to pewnie to jest przyczyną rozładowywania się baterii: wyłącznik czasowy nie działa, bo komputer zachowuje się, jakby cały czas był naciśnięty klawisz.
Rozkręciłem Portfolio, przeczyściłem styki w taśmie klawiatury, na wszelki wypadek wymyłem gumkę od klawiatury. Po złożeniu to samo.
Mam na półce drugie Portfolio, które postanowiłem poświęcić jako "dawcę". Rozkręciłem oba, zamieniłem folię klawiatury i włączyłem. Udało się! Klawiatura działała.
Podczas kopiowania plików z karty na C: uruchomiłem chkdsk, a tu siurpryza... 760 kilobajtów RAM. Chciałem nawet zrobić zdjęcie, ale telefon też mam "retro" i aparat nie dał rady przy takim oświetleniu. Nieważne.
No więc pomyślałem sobie, że może przyczyna jest programowa - po tamtym pierwszym padzie baterii coś mu się w mózgu porąbało i rzuciło się również na klawiaturę. Coś jak taki "komputerowy udar" ;) Wyjąłem baterie i czekam, aż całość się ładnie wyzeruje; jeszcze długo sobie poczekam, bo Maestr0 wmontował mi taki kondensatorek, że pamięć trzyma aż miło - nawet twardy reset nie pomaga.
Jutro dam znać, czy pomogło.

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio

2

Odp: Dziwactwa Atari Portfolio odc. 2540: klawiatura

Pomogło. Echh...

800 XE + CA 2001; Portfolio; 1040 STfm; Lynx II
Psion Organiser II XP, LZ64; Series 3a, 3c, 5mx; Siena; Workabout; HP 95LX, 200LX, 620LX; Amiga 1200; Amstrad NC100, NC200; Game Boy Color
http://palmtop.cosi.com.pl -- nie tylko o Atari Portfolio