Temat: Martwe MegaST

Objaw: po włączeniu czarny (lub czerwony) ekran z białą ramką. Reaguje na reset.
Co to może być, poza tym, że wszystko ? :)

Było miło :) Do widzenia.

2

Odp: Martwe MegaST

Sprawdzić podstawowe rzeczy:

1. podłączyć sm124 i zobaczyć co się dzieje
2. sprawdzić napięcia z zasilacza +5 / +12
3. wizualne uszkodzenia na płycie - popalone rezystory/kondensatory, poruszać gniazdem monitora - często ma zimne / pękniete luty
4. wyjąć z podstawek MMU / GLUE / BLITTER, wyczyścić gniazda kontakem S, poźniej kontakem U, to samo z chipami

taka oczywista oczywistość na początek, poźniej już tylko schemat i miernik

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

3

Odp: Martwe MegaST

Może tez byc wina którejś z pamięci RAM.

Amiga - A500, A1000, A1200, A2000, A3000, A4000
Atari - 1040STE, 1040STFM, Mega ST, 65XE
...i wiele innych klamorów :)

4

Odp: Martwe MegaST

Wygląda na to, że to pamięć, lub GLUE.

Było miło :) Do widzenia.

5

Odp: Martwe MegaST

Jeszcze nie naprawiłem jednej, a już załatwiłem następną.
Płyta (MegaST) miała wymontowany przycisk reset, zamiast którego są dwa piny. Resetowałem ją zwierając je i było ok.
Aż teraz tak je zwarłem, że lekko dotknąłem metalowej nóżki zasilacza i poszła iskra.
Teraz po włączeniu jest biały ekran i nic się nie dzieje, stacja milczy. Co mogło pójść z dymem ?

Najbliżej są układy U1 i U2 może któryś z nich:
http://atari.wroclaw.pl/pliki/reset.jpeg

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2014-01-21 12:15:39)

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: Martwe MegaST

Zalezy ktorej nozki zasilacza dotknales i ktory pin zwarles. Zkakladam ze byl to pin masy i jakas nozka dostarczajaca zasilania (jedyna konfiguracja ktora moze dac iskre, chyba ze 220v to bylo)

Zasilacz mogl pasc.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

7

Odp: Martwe MegaST

Ten scalaczek pewnie, i wymusza stan niski na linii Reset. Odłącz mu tę nóżkę od resetu (pin 5), jak się podniesie, to na pewno on.

Ostatnio edytowany przez Duddie (2014-01-21 12:43:06)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

8

Odp: Martwe MegaST

Odłączyłem rzeczony pin 5 i nic, a nawet słabo widoczna żółta ramka na monitorze.
Sprawdziłem R1 i będę musiał go wymienić, miernik pokazuje 20R zamiast 1K. Pewnie i kondensatory dobrze byłoby wymienić.

EDIT: To nie to, R1 jest OK.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2014-01-21 18:58:04)

Było miło :) Do widzenia.

9

Odp: Martwe MegaST

Próbowałeś wymusić reset po odłączeniu pinu? To raczej niezbędne. Pamiętaj, że przycisk Reset masz odłączony. Musisz to zrobić zwierając miejsce po pinie 5 do masy.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

10

Odp: Martwe MegaST

Jest dokładnie tak jak napisałeś. Wielkie DZIĘKI za pomoc.
Układ już wymontowany i zamówiłem taki (chyba kompatybilny):
http://www.aprovi.com.pl/index.php?body … symbol_art

Było miło :) Do widzenia.

11

Odp: Martwe MegaST

Ten układ to linia opóźniająca dla sygnału Reset. Innymi słowy, wymusza reset po określonym czasie, który możesz dobrać poprzez wartości elementów zewn. Szczerze powiedziawszy, można moim zdaniem go spokojnie pominąć, podłączając linię reset do plusa poprzez rezystor np. 10 kohm, i w tym samym miejscu do masy poprzez kondensator np. 10 uF. Linia Reset zostanie zwolniona po kilkudziesięciu milisekundach.
Przedmiotowy układ wymuszał reset na linii po wykryciu również spadku napięcia, ale to naprawdę nie jest konieczne.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

12

Odp: Martwe MegaST

Jeżeli scalak jest dostępny w kraju i po normalnej cenie, to poczekam na przesyłkę.
Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Było miło :) Do widzenia.