Temat: Totalny swieżak mega ste

Witajcie.


Dorwałem ostatnio Atari mega ste klasyka czyli 4mb/40mb.

jako że jestem totalnie nieobeznany w temacie atari a zwłaszcza st tym bardzie z hdd to mam parę pytań.

1. czy mc68000 powinno być tak całkiem gorące ,w sensie dłużej niż 4 sek palca nie utrzymam na nim.
2.komputer ma tosa 2.05 i startuje dość długo ale się odpala ,czy to normalne.
3.komputer działa jakiś czas widać pulpit dyskietki, hdd ,stacja działa ,ale po np 10 min zanika obraz.
4 po resecie ponownie sie odpala i ponownie mamy pulpit i znowu za jakiś czas zanika obraz mimo że reszta działa
5 po następnym resecie już mamy zwiechę w postaci kolorowych poziomych pasków na ekranie.
6 po wyłączeniu zasilana i bezzwłocznym jego włączeniu wracamy do punktu 3 i tak w kółko
7 ale po odłączeniu hdd komputer działa bez tych anomalii .

czyżby to przez proca lub hdd ??

jakieś sugestie ?

2

Odp: Totalny swieżak mega ste

Gratuluje nabycia MegaSTE.

ad.1 nie powinno
ad.2 jeżeli w stacji jest dyskietka lub komputer startuje z dysku to nie powinno to trwać zbyt długo. Praktycznie od razu powinny pojawiać się informacje na ekranie
ad.3,4,5,6 to z pewnością nie jest normalne i pewnie ma związek z przegrzewającym się procesorem
ad.7 a to może sugerować problem z zasilaczem, który przy większym obciążeniu fiksuje
tyle na gorąco.

Było miło :) Do widzenia.

3

Odp: Totalny swieżak mega ste

ok

racja jak jest dyskietka wsadzona to bootuje szybciej.

zasilacz daje pod pełnym obciążeniem stabilne i wysokie napięcia nawet z dodatkowym dyskiem.

+5v - jest 4,98
-5v - jest 5,05
+12v - jest 12,1
-12v -jest 12.3

zastanawia mnie jedno dlaczego jak odepnę dysk tylko z taśmy sygnałowej komputer już nie gubi obrazu, w sensie działa godzinami.

zakładałem radiator wraz z wentylem na motkę ale nic to nie dało.

najgorsze że nie mam klawiatury do niego i myszki ,to utrudnia jakieś konkretne testy.

Ostatnio edytowany przez damianx (2013-11-10 21:16:51)

4

Odp: Totalny swieżak mega ste

Co to znaczy "obraz zanika" ? Może ładuje się z dysku jakiś wygaszacz ekranu :)

Było miło :) Do widzenia.

5

Odp: Totalny swieżak mega ste

artik-wroc napisał/a:

Co to znaczy "obraz zanika" ? Może ładuje się z dysku jakiś wygaszacz ekranu :)


też o tym myślałem ,ale jak pisałem z racji braku klawiatury i myszy nic nie mogę po za resetem zrobić.

aaa i jeszcze jedno zegar dziwnie chodzi w sensie odmierza czas z przeskokiem po dwie lub cztery sekundy nie idzie sekunda za sekundą.

6

Odp: Totalny swieżak mega ste

Co do zegara to raczej norma.

Było miło :) Do widzenia.

7

Odp: Totalny swieżak mega ste

A- jak się Mega zachowuje kiedy podłączysz inny dysk?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: Totalny swieżak mega ste

problem w tym że brak innego scsi 50 pin .

ale bez dysku działa bez zanikania obrazu.

dziś zrobiłem dodatkowe testy i wyszło tak że włączyłem go ,komp się normalnie odpalił pochodził z 10 min nastąpił zanik obrazu ,nacisnąłem reset ,pojawił się biały ekran ,i za chwile zanikł obraz ale system nadal się odpalał z dysku (migająca kontrolka dysku).

czekam na tos 2.06 może coś nowego wniesie.

czy możliwe jest to że ktoś używał kompa w trybie hi-res a ja go przez tv odpalam i dlatego takie anomalie.

przejściówka vga w drodze !

Ostatnio edytowany przez damianx (2013-11-11 20:52:58)

9

Odp: Totalny swieżak mega ste

Przez TV, znaczy kablem antenowym? Lepiej spraw sobie kabel DIN13-SCART RGB. Ale to tak abstrahując od tematu.

Parę pytań dodatkowych:

Gdy obraz znika, to ruszałeś może kablem do TV?

Co znaczy:
"...znowu za jakiś czas zanika obraz mimo że reszta działa", znaczy skąd wiesz bez klawiatury, myszy i po "zaniknięciu" ekranu że "reszta działa"? Jaka reszta?

I jak ten obraz "zanika"?

Nie wydaje mi się aby to wersja TOS powodowała "zanikanie", a skoro odłączenie dysku jednak nie pomaga to najbardziej podejrzany wydaje się ten parzący proc, o ile rzeczywiście jest gorący ponad normę. Ew. może kostki TOS są walnięte?

Dla pewności możesz jeszcze odłączyć kontroler SCSI i stację dyskietek.
Możesz też wyjąć i wcisnąć ponownie wszystkie kości w podstawkach. Po wyjęciu nóżki można przeczyścić, a podstawki dmuchnąć sprężonym.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: Totalny swieżak mega ste

Tak przez modulator ,kabel din-vga w drodze.

tak pierwsze co zrobiłem to ruszyłem kablem ,potem rozebrałem cały komputer i po zaniku obrazu naciskałem układy itp ,bez efektu.

komputer kompletny tylko odłączona taśma scsi i komputer chodzi ok ,jutro zrobię jeszcze dodatkowe testy.

reszta w sensie widać że po resecie (już bez obrazu dysk wczytuje system) identycznie pracuje jak z obrazem.

znika w sensie jest i zaraz czarny ekran ,ale po paru resetach mozaika z kolorowych poziomych pasków ,mogę wstawić zdjęcie.

odłączenie dysku pomaga. więc stawiam że to on ,proca tez zamówię nowego ,koszt niewielki.

wszystkich układów plcc nie wyjmowałem ale zrobię to jak będę mieć tos i kabel monitorowy.

najbardziej doskwiera brak myszy i klawiatury.

11

Odp: Totalny swieżak mega ste

aaa to źle doczytałem, zrozumiałem że ostatecznie również bez dysku się obraz znika.
A coś się z tego HDD bootuje? Jaki driver, co jest w katalogu AUTO? Może to nie sam dysk, tylko to co się z niego uruchamia?
Uruchom z podłączonym HDD, ale z wciśniętym ALT, albo Control

Takie paski to miałem tylko przy walniętych SIMMach. Jak masz cztery to możesz wyjąć dwa, tylko nie sąsiednie, np. 1 i 3, albo 2 i 4 - nie pamiętam dokładnie. W jednej z kombinacji chyba nie wstanie wcale.

Nie tylko PLCC są w podstawkach, DIPy też - choćby TOS.

Wiesz że na przejściówce VGA dostaniesz tylko Hi-Res mono, do koloru trzeba RGB.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2013-11-11 22:33:13)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: Totalny swieżak mega ste

też mam nadzieję że coś albo z hdd albo w parze z nim komp się kiełbasi.
nie mam klawiatury........;-)

paski z simami to sa ale czarne i pionowo ,zwłaszcza jak nie ma ich na miejscu

kombinowałem właśnie tez z ramem ,slot 1-3 i różne układy ale nic to nie dało.

wiem że sporo jest w podstawkach ale nie sądzę aby one miały coś z tym wspólnego, bo czas tego wyłączenia ekranu jest jakby w podobnym czasie jak nie zawsze w tym samym, jutro zrobię pomiar zegarkiem.

tak liczę właśnie na hi-res .

jak ktoś jest z wawy lub bliskich okolic i ma stosowny sprzęt to chętnie sie spotkam i po testuję.





news !!!!


w czasie startu komputera widać przez chwilkę coś "nvid.........." jakby jakis sterownik grafiki.

komputer wyłącza obraz zawsze w tym samym czasie od zimnego startu dokładnie po włączeniu działa 4,45 min.

potem po resecie następuje mozaika na ekranie ,taka jak w  załączonym zdjęciu.

Ostatnio edytowany przez damianx (2013-11-11 23:47:12)

Post's attachments

2013-11-11_23-36-01_540.jpg 1.83 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

13

Odp: Totalny swieżak mega ste

źle odpalone NVDI lub sterownik pod wyciągniętą kartę grafiki. Zmien nazwę katalogu AUTO na HD na inną i zobacz wtedy - jak pomoże, to pojedynczo wyrzucaj z niego pliki, jak nie pomoże - obstawiam pad dysku.
Co do Wawy - ja jestem z Warszawy, Miker, Jury, parę innych osób. Skontaktuj się z Jer-em, może pomoże w serwisie (lub z Duddie-m).
Co do proca - obstawiam raczej zasilacz, lub zbytnie obciążenie czymś...

Sikor umarł...

14

Odp: Totalny swieżak mega ste

Sikor: Jak zmieni nazwę katalogu, jak nie ma klawiatury ? :)

Nie rób nic !
Nie masz klawiatury, więc i tak nic nie sprawdzisz, a tylko możesz sobie narobić dodatkowych kłopotów.
Jak będziesz miał klawiaturę, to sprawdź czy to nie wygaszacz i tyle. Potem można szukać dalej.

P.S. Jeżeli są sterowniki do grafiki, to szansa że to wygaszacz znacznie wzrasta.

Było miło :) Do widzenia.

15

Odp: Totalny swieżak mega ste

Na wstępie dodam, że kompletnie nie znam się na Mega'ch.
Ale, jak co to mam jakąś klawiaturę na złączu ( bodaj, bo nie pamiętam, dostałem ją przy Falconie w obudowie Big Tower i gdzieś tam się wala ;) ) RJ-11 ( ? ) więc jak chcesz to mogę ją pożyczyć ( + z myszką ) na czas testów.
Aha, i jestem z Warszawy jak co :)

Edit:
Aha2 ;) Możesz też się przytarabanić z tym sprzętem do mnie to coś podziałamy wspólnie.

Ostatnio edytowany przez jury (2013-11-12 09:39:02)

16

Odp: Totalny swieżak mega ste

jury napisał/a:

Na wstępie dodam, że kompletnie nie znam się na Mega'ch.
Ale, jak co to mam jakąś klawiaturę na złączu ( bodaj, bo nie pamiętam, dostałem ją przy Falconie w obudowie Big Tower i gdzieś tam się wala ;) ) RJ-11 ( ? ) więc jak chcesz to mogę ją pożyczyć ( + z myszką ) na czas testów.
Aha, i jestem z Warszawy jak co :)

Edit:
Aha2 ;) Możesz też się przytarabanić z tym sprzętem do mnie to coś podziałamy wspólnie.


Gdzie i kiedy mam się stawić ?

chętnie odkupie tę klawiaturę z myszką !!!!!!!



trochę dziwna sprawa z ta grafą ,bo komputer miał oryginalne plomby tak na kompie jak i na hdd więc raczej nie był rozbierany a w miejscu rozszerzenia ma std atari port rs

Ostatnio edytowany przez damianx (2013-11-12 09:56:33)

17

Odp: Totalny swieżak mega ste

Aby włożyć kartę VME nie musisz rozkręcać komputera, więc plomby sobie, a karta sobie.

Było miło :) Do widzenia.

18

Odp: Totalny swieżak mega ste

Zdaję sobie sprawę ,ale nie było jakichkolwiek śladów odkręcania rsa w miejscu portu vme.

19

Odp: Totalny swieżak mega ste

artik-wroc napisał/a:

Sikor: Jak zmieni nazwę katalogu, jak nie ma klawiatury ? :)[...]

No tak, moja rada aby uruchomić z ALT lub Control też celna :)

Ale przynajmniej u jurego możecie zrobić.

P.S.
Jury, to jest wtyczka RJ12 (6 kabelków), a nie RJ11 (4 kabelki).

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2013-11-12 19:43:22)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

20

Odp: Totalny swieżak mega ste

Już po testach.......

wygaszanie ekranu było ustawione w systemie na 3 min.

ale przy okazji okazało sie że na testach w grze obsesion i demie blittermania mamy odpowiednio 4 bombki i 2 bombki.

jakieś sugestie po za tym że muszę wszystkie sockety przejrzeć.

21

Odp: Totalny swieżak mega ste

Update

Atari śmiga ,problematyczny okazał się niemiecki tos 2.05 po wymianie na 2.06 uk to co wywalało bombki śmiga.

22

Odp: Totalny swieżak mega ste

gratulować, gratulować :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

23

Odp: Totalny swieżak mega ste

Mega STE bardzo fajna maszynka, teraz możesz instalować Wolfensteina :D
http://www.pouet.net/prod.php?which=17247

24

Odp: Totalny swieżak mega ste

Wolf na 16MHz, mniam :)

damianx napisał/a:

Update

Atari śmiga ,problematyczny okazał się niemiecki tos 2.05 po wymianie na 2.06 uk to co wywalało bombki śmiga.

Znaczy się, że Obsession i Blittermania po wymianie z 2.05 na 2.06 już się nie bombi?

25

Odp: Totalny swieżak mega ste

TOS 2.05 nie tylko w wersji gestapowskiej był zabugowany,

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org