1

Temat: SYNC/SO w SALLY i haltowanie w NIE-SALLY

SALLY ma dwa zagadkowe piny: SYNC i SO.

Wiem do czego są (SYNC oznacza cykl pobierania rozkazu, SO wymusza flagę przepełnienia).

Na schematach 130xe i 800xl oba sygnały są nieuzywane (SYNC w kosmos, SO do masy).

Jednak ... na schemacie 400 mamy SYNC wyprowadzony poza płytkę CPU. Co prawda chyba nigdzie jesli dobrze widzę nie jest dalej podpięty, ale mnie to zmartwiło.

Czy SYNC w jakikolwiek wersji atari był do czegoś potrzebny?

Stawiam ostrożną hipotezę że oba są niewykorzystane w każdej maszynie Atari 8bit.

Mam tez pytanie poboczne:

Czy ja dobrze widzę, że generację Fi2 dla komputera 400 zajmuje się nie CPU tylko kilka układów 74LS? To wynika z tego "słynnego" haltowanie bez lini halt? Próbuje rozkminić schemat 400 gdzie nie jest dla mnie jasne w jaki sposob zmuszano 6502 do odpięcia się od magistrali adresowej i mam wrażenie że nie zmuszano, tylko odpiano buforami 244 :) A jeśli tak, to czy do zatrzymywania CPU wykorzystywano RDY?. Uzycie RDY i jednocześnie odpięcie cpu od magistrali adresowej w zasadzie załatwia sprawę zrobienia HALT w 6502. Nie potrafie jednak znaleźć informacji czy kiedy jest asercja na RDY to linie danych są odpinane przez CPU. Zakładam że są.

No i teraz niestety nie wyglada to różowo, bo 6502 daje się zatrzymywać tylko w cyklach odczytu pamięci. 65C02 chyba w dowolnym. A SALLY *chyba* pochodzi z 6502 a nie 65c02. Efektem czego moja hipoteza pada na pysk ... RDY nie potrafi zatrzymać CPU w cylu zapisu. Jak więc działa zatrzymywanie CPU w dowolnym momencie przez ANTICa w Atari 400?