Temat: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

Witam!
Otóż udało mi się nabyć za granicą egzemplarz 6-cio 'suwakowego' atari 2600 z okablowaniem, padami i 3ema grami za bezcen. Uwierzyłem na słowo że działa i zakupiłem. Problem jest w tym że jako kompletny laik w zakresie tej generacji konsol myslalem ze podlaczenie bedzie znacznie łatwiejsze. Prosiłbym o rady zwiazane z podłązceniem. Odbiornik to LCD LD 42', próbowałem juz bezposredniego podpięcia antenowego a takze puszczanie sygnału przez magnetowid panasonic. i w jednym i drugim przypadku szukanie automatyczne jak i ręczne nie przyniosło efektu. Jakies rady w tej kwestii? Nie mam zielonego pojecia co dalej. A tak swoją drogą przy dobrych lotach ile może być ona warta jak na polskie realia?

Liczę na łopatologiczną pomoc ;)

pozdrawiam

2

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

Za granicą ale gdzie? Jaki system ma konsola? Mimo wszystko jeśli masz TV multisystemowy to powinien znaleźć obraz na kanale analogowym 2 lub 3. Do ustawienia kanału służy przełącznik z tyłu konsoli.

Domyślam się iż jest to VCS więc kabel antenowy pewnie masz na stałe przytwierdzony. Nie jest gdzieś uszkodzony?

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

Konsola zakupiona w Holandii, nie ma mnie teraz w domu ale jak przyjde to strzelę fotę naklejki pod konsolą. Pamietam tylko z niej napis cx2600P. Z tyłu nie ma zadnego przełącznika ale jest pod konsolą w miejscu tak zakamuflowanym ze trzeba sobie czyms pomóc by jakkolwiek go przestawić. Z tego co pamiętam to kabel w stanie nienaruszonym i tak jak mowisz- przytwierdzony na stałe. Tak dosłownie to moje próby wyglądały tak: włączenie magnetowidu, włązcenie konsoli, wczepienie cartrige'a i szukanie ręczne/ automatyczne. Pomijam ze w tv są jeszcze jakies mozliwosc jesli chodzi szukanie programów ale skoro mowisz ze automatycznie powinno znalezc...

4

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

Przede wszystkim wkładamy grę na WYŁĄCZONEJ konsoli. Zakładając że konsola jak i gra na carcie jest sprawna i że TV jest w tym samym systemie co konsola to musi dać się znaleźć sygnał na kanale 2 lub 3 (częstotliwość ok. 58-84MHz). Ja posiadam VCS z 4 "suwakami" i z tułu na panelu są m.in. przełączniki kanału, wydaje mi się że u Ciebie też powinny być.

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

Jasne ze tak, zakładam ze wszystko działa. Ale jesli nie działaja nawet cartrige to tv powinien znalezc cały czarny jednolity ekran podczas gdy konsola jest włączona, prawda? co do przełącznikow kanału z tyłu-  To jest jedna z roznic miedzy 4 i 6 suwakowymi 2600- przynajmniej tak pokazuja filmy na YT ;). Co do zdj- jest to tryb wybierania ręcznego- moze tu warto byloby pogrzebac?

Ostatnio edytowany przez dżordż Klunej (2013-12-02 15:50:41)

Post's attachments

CAM00013.jpg 1.51 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

6

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

1. Włożyć grę, włączyć zasilanie, sprawdzić diodę na konsoli, czy się świeci
2. Jeśli się nie świeci - przemyć styki i powtórzyć czynność
3. Jeśli się świeci - podłączyć antenę do magnetowidu (uwaga! Wymagane wyszukiwanie analogowe - przy cyfrowym nic nie znajdziesz).
4. Włączyć wyszukiwanie kanałów - na zdjęciu masz zakres kablówki, na tym paśmie nic nie znajdziesz. Szukaj na VHF (czasem łapie na UHF, ale to zależy od konsoli). Z praktyki - często jest możliwość złapania sygnału na kilku niezależnych kanałach
5. Jak nie złapie - przestaw system na DK, a najlepiej BG/DK  (o ile masz taką możliwość)
6. Jak nie działa - rozkręć konsolę i sprawdź kabel antenowy. W 90% w nich kabel jest wymienny i tożsamy z kablem antenowym z małego Atari, jednak miejsce osadzenia jest bezpośrednio na płycie głównej (nie ma wyprowadzonego gniazda na zewnątrz).
Powodzenia.
Aha, jeszcze jedno - spojrzałem na Twój post. Bez włożonego Cartridge-a konsola nie zadziała, musi on zamknąć obieg (o il nie ma wbudowanych na stałe gier).

Ostatnio edytowany przez Sikor (2013-12-02 17:22:29)

Sikor umarł...

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

no problem zaczyna się  już z pkt nr 1- banalne pytanie ale gdzie mogę znalezc ową diodę :) ?
Czy będzie moze ona podświetlać "suwaczek" 'on/off' ?

8

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

Jeśli chodzi o diodę o VCS jej nie posiada stąd nie widzimy czy w ogóle konsola działa. Jeśli masz taką możliwość to możesz ją rozebrać i sprawdzić na jakimś prostym video-modzie czy wysyła sygnał przez composite, wiąże się to jednak z przylutowaniem paru kabelków. Wówczas z powodzeniem sprawdzisz na każdym TV bez szukania sygnału.
Jeśli nie chcesz się w to bawić pozostaje złącze antenowe, tak jak pisałem (zresztą nie tylko ja) ustawiony zakres do szukania musi być analogowy, nie cyfrowy, szukać w okolicy C02 C03.

Moja konsola wyświetla ciemny obraz bez włożonego carta, nie ma szumu więc teoretycznie TV powinien zatrzymać się w tym miejscu podczas szukania, ale kto to wie...

Ostatnio edytowany przez stRing (2013-12-02 18:34:09)

9

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

Suwaczka nie, ale o ile pamiętam - jest tuż obok.
==================================
Hmm, string napisał, że 2600 nie ma diody. Sześciosuwakowego oryginalnego VCS-a  nie miałem (miałem klon), w nim dioda była na 100%... Ale nie bdę się spierał - w 2600 jr jest.
Nasunęła misię jeszcze jedna sugestia - na pewno dobrze wkładasz cartridge? Bo one są jakby odwrócone o 180 stopni w 2600.
Co do TV - u mnie bez cartridge-a nie działa, ale jak pisałem - wszystko zależy od modelu. O ile nie ma wbudowanej gry - może się bez niego nie załączyć.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2013-12-02 18:42:26)

Sikor umarł...

10

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

Aha, jeszcze jedno - spojrzałem na Twój post. Bez włożonego Cartridge-a konsola nie zadziała, musi on zamknąć obieg (o il nie ma wbudowanych na stałe gier).

Sprawdziłem na VCS i 2600Jr, konsola startuje bez włożonego carta.

11

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

@string - mam prośbę, możesz sprawdzić, skąd pochodzi Twój 2600Jr? Czysto statystycznie - u mnie nie startuje (irlandzka wersja), zmodowany mam u Gzynia, więc nie sprawdzę drugiego egzemplarza, a kilka kolejnych mam w tej chwili schowanych i si do nich łatwo nie dostanę.

Sikor umarł...

12

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

tak, sprawdzałem- cartridż wkładany dobrą stroną. Fakt- diody brak i bez tego też ciężko okreslić czy się chocby włączyła. Ingerowac w nią, tzn dolutowywać kabelki, w to specjalnie bawić się nie chcę bo mam duże umiejętnosci w psuciu ;).
Myslałem jeszcze o adapterze ale ten jest ciepły więc teoretycznie chodzi.

13

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

Sikor napisał/a:

@string - mam prośbę, możesz sprawdzić, skąd pochodzi Twój 2600Jr? Czysto statystycznie - u mnie nie startuje (irlandzka wersja), zmodowany mam u Gzynia, więc nie sprawdzę drugiego egzemplarza, a kilka kolejnych mam w tej chwili schowanych i si do nich łatwo nie dostanę.

PAL-B sn x7154048210

Zdarza się że konsola po włączeniu bez carta wyświetla pasy pionowe, ciemny obraz, lub TV nie daje żadnego sygnału. Dioda świeci w każdym przypadku.

Carty w moim przypadku (VCS, 2600Jr) zawsze wchodzą naklejką w stronę TV, inaczej się ich po prostu nie wciśnie.

14

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

@stRing: a czyja produkcja? PAL-B to obstawiam Irlandię, jak moja. Co do pionowych pasów (sztuk dwie) - faktycznie jedna z nich tak wyświetlała.
W każdym razie z tego wypływa wniosek, że poszczególne serie różniły się między sobą...
@george, a skąd jesteś? Może się uda zweryfikować sprawę. A zasilacz swoją drogą może być przyczyną -jak masz czym to sprawdź napięcie przy samej wtyczce. Często siadały kabelki przy samej przetwornicy i trzeba było się nimi namachać w clu znalezienia miejsca, gdzie "łapały".

Sikor umarł...

15

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

Na obudowie napisane made in China.

16

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

Stąd może różnica w działaniu. Ciekawe...

Sikor umarł...

17

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

@Sikor jestem z Wa-wy ale niestety nie mam w sumie zadnych ze sprzetów pomiarowych. Najwiekszym problemem jest to że brak obrazu w tym momencie moze lezec w kazdym elemencie. Coś będę kombinować. Macie moze pomysły gdzie mozna to oddac na sprawdzenie?

18

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

przyjdź w sobotę na sztab do Ramy (róg Dickensa i Grójeckiej), weź konsolę, popatrzymy, może się coś wykombinuje...

Sikor umarł...

19

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

Raz jeszcze. Poczytalem troche w necie ale kiepskie wyniki. Slyszalem o przejsciowce na tv analogową. Z tylu tv obok wejscia antenowego mam takie dziwaczne wejscie (przesylam foto). Czy warto kombinowac z szukaniem przejsciowki i szukaniem kanalu przez to wejscie? Inna sprawa ze w swoim tv nie znalazlem czegos takiego jak szukanie analogowe. Krotko mowiac mam w automatycznym szukaniu 3 opcje: antena, kablowa, satelita. Rozumiem ze szukac mam na kablowej? Wszystkie ptoby szukania robie teraz bez magnetowidu- bezposrednio do tv

Ostatnio edytowany przez dżordż Klunej (2013-12-11 21:54:34)

Post's attachments

CAM00038.jpg 1.52 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

20

Odp: Atari 2600- Jak sprawdzic czy działa?

dżordż Klunej napisał/a:

Raz jeszcze. Poczytalem troche w necie ale kiepskie wyniki. Slyszalem o przejsciowce na tv analogową. Z tylu tv obok wejscia antenowego mam takie dziwaczne wejscie (przesylam foto). Czy warto kombinowac z szukaniem przejsciowki i szukaniem kanalu przez to wejscie? Inna sprawa ze w swoim tv nie znalazlem czegos takiego jak szukanie analogowe. Krotko mowiac mam w automatycznym szukaniu 3 opcje: antena, kablowa, satelita. Rozumiem ze szukac mam na kablowej? Wszystkie ptoby szukania robie teraz bez magnetowidu- bezposrednio do tv

Podepnij pod "antena in" z prawej i szukaj na automatycznym szukaniu w opcji antena. Tak jak pisałem powinno być w okolicy kanału 2-3, jeśli TV wyświetla częstotliwość to wartości podałem wyżej, można sprawdzić w tym zakresie. Może się zdarzyć że TV przeleci przez słaby sygnał, wtedy trzeba się zatrzymać w okolicy 2-3 i dostroić ręcznie.

To "dziwne" wejście zapewne jest do tunera DVB-S (satelita) więc nie trudź się szukaniem przejściówki.

Ostatnio edytowany przez stRing (2013-12-15 00:39:55)