1

Temat: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Otóż używając SIDE2 założyłem partycje na karcie Compact Flash. Napisałem CONFIG.SYS którego za pierona system nie chce czytać. Podobnie jest z RUNEXT.CFG. System przy bootowaniu czyta domyślnie confa itd z CAR:

Nie wiem. Może coś spaprałem ale słuchy niosą, że to niezmiennym jest na chwilę obecną.

Domyślnie mam pliki systemowe na dysku A:. Przeglądając net czytałem wzmianki o 'niejakim' flaszowaniu SDX'  i wgraniu tam własnego CONFIG.SYS - jednak nie było tam konkretów.

Nie chcę palnąć jakiejś głupoty udając fachowca którym nie jestem. Możecie mi wyjaśnić... jak tego dokonać?

PS: Może jednak 'sajdtu' trawi config.sys na partycji bootowalnej ale to ja czegoś nie trybię?

Pozdrawiam

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

2

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Masz Ultimate 1MB?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Ja mam Ultimate 1MB i podłączam się do pytania sOnara. Też próbuję ten temat rozpracować od czasu SV2k13 :)

4

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Mogę się mylić, więc niech ktoś poprawi.

Jeżeli masz samo SIDE bez Ultimate to własny CONFIG.SYS tylko przez przeflashowanie. Można tam niby się podpiąć pod wbudowany config.sys w sparcie (include czy coś), ale możliwości ma to ograniczone.

Jeżeli masz SIDE z Ultimate, to jest git. Ultimate może widzieć SIDE jako normalne urządzenie PBI. SIDE w trybie Loadera (chyba), Sparta z Ultimate'a + zmienić kilka opcji w bios Ultimate.  Ten filmik http://youtu.be/2ebbKDGYOBM?t=3m36s od Lotharka powinien co nieco rozjaśnić.

grzybson/SSG^NG

5

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Oczywiście, że mam Ultimate 1MB. Dzięki Grzybson! Zadziałało. Widzi config.sys i czyta go. Nawet SC odpala się z autoexec.bat :lol:

Prosiłbym jeszcze o zapodanie linii z Waszych config.sys i autoexec.bat dla rozkminy. Chciałbym się im przyjrzeć i poeksperymentować. Pina zaś proszę o wklejenie swojego RUNEXT.CFG - celem rozkminy poprawnej obsługi rozszerzeń plikoli.

Z resztą sobie (chyba) poradzę...

Dziękuję!!!

Ostatnio edytowany przez sOnar (2013-12-07 20:52:27)

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

6

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

a o tych configach nie bylo juz miliona wątkow ? ;)

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

re @stryker

Od 3 dni przeczesuje forum przez szukajkę  zadając jej SIDE, SIDE2 i to pierwszy wątek gdzie coś pisze o configu jaki znalazłem. Na razie nie mam ULtimate tylko nowe SIDE ale uczę się po "zawstydzeniu" mnie przez Lotharka.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

8

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Racja Stryker. Doczytałem co należy o RUNEXT.SYS

Odwołuję wszystkie pytania. Wszystko poustawiałem! Zainteresowanym tematem mogę wrzucić moje konfiguracje na SIDE2 vs ULTIMATE + SIO2SD.

Dziękuję Grzybson, Lotharek, PIN, mono... za help!

Ostatnio edytowany przez sOnar (2013-12-07 21:45:43)

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

9

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Mój RUNEXT.

EXE,CAR:X.COM,/C %
XEX,CAR:X.COM,/C %
EX_,B:\FAST\AAIPLD.COM,%
ARC,CAR:ARC.COM,E %
DOC,B:>programs>edx>edx.com %
TXT,B:>programs>edx>edx.com %
NFO,B:>programs>edx>edx.com %
CFG,B:>PROGRAMS>EDX>EDX.COM %
NFO,B:>PROGRAMS>EDX>EDX.COM %
LST,B:>PROGRAMS>EDX>EDX.COM %
INI,B:>PROGRAMS>EDX>EDX.COM %
BAT,B:>PROGRAMS>EDX>EDX.COM %
FNT,CAR:X.COM,B:>FAST>FONT03.EXE %
ZIP,CAR:X.COM,B:\FAST\UNZIP.EXE %
SMP,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2D.EXE %
SM3,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2D.EXE /F 13000,%
SM4,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2D.EXE /F 14000,%
SM5,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2D.EXE /F 15000,%
SM6,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2D.EXE /F 16000,%
SM7,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D\D2D.EXE /F 17000,%
WAV,CAR:X.COM,B:\PROGRAMS\D2D_16\D2D.EXE /C $D701 /5 %
TIP,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
CIN,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
CCI,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
HIP,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
MIC,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
PLM,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
PIC,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
INP,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
GR9,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
GR8,CAR:X.COM,B:\SYS\TV.EXE %
TMC,B:\FAST\TMCPLAY.COM,% /X /Q
TM8,B:\FAST\TMCPLAY.COM,% /X
CMC,B:\FAST\CMCPLAY.COM,% /X /P 0,1,-1
DMC,B:\FAST\CMCPLAY.COM,/2 /X /P 1,0,-1
CMR,B:\FAST\CMCPLAY.COM,/R /X /P 1,0,-1
CM3,B:\FAST\CMCPLAY.COM,/S /X /P 1,0,-1
MPT,B:\FAST\MPTPLAY.COM,% /X /S
MD1,B:\FAST\MPTPLAY.COM,% /X /H
D15,B:\FAST\MPTPLAY.COM,% /X
MD2,B:\FAST\MPTPLAY.COM,% /X /L
D8 ,B:\FAST\MPTPLAY.COM,% /X
FC ,B:\FAST\FCPLAY.COM,% /X
ST ,B:\FAST\STPLAY.COM,% /X
ST7,B:\FAST\STPLAY.COM,% /X
ST8,B:\FAST\STPLAY.COM,% /X
MUZ,B:\FAST\STPLAY.COM,% /X /P 0,0,-1,1
RMT,B:\FAST\RMTPLAY.COM,% /Q
VS ,B:\FAST\VS.COM,%
!ATR,B:\FAST\ATRM.COM,% D5:
^ATR,B:\FAST\SIMDRV_.COM,%
ATR,B:\FAST\IPLD.COM,%›
ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Obfity materiał do analiz. Dziękuję Pin. Czteropak browara do odebrania na Grzybsoniadzie 2014 :lol:

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

11

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

sOnar, obowiązkowo ściągnij sobie playery mono pod spartę i podepnij pod runext-a, potem to samo z TipView (czyli w sumie ponad połowa Pinokiowego configa :D) i będziesz miał skojarzenia plików prawie jak pod Windowsem :D

Warto sobie jeszcze wrzucić w config.sys doskey.sys - będziesz miał historię poleceń i autouzupełnianie ścieżek :)

grzybson/SSG^NG

12

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Playerki mono już zainstalowane. TipView ma na razie jakiś konflikt z pamięcią.

Reszta? Zrobię jak sugerujesz

Danke!

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

13

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

No i gdzie te czasy, co wkładało się dyskietkę do stacji, wciskało Option i włączało Atari, no gdzie?

14

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

podpinam się pod wątek.
Właśnie otrzymałem swoje atari od Lotharka, załozone mam tam Ultimate 1MB i VBXE, posiadam także SIDE. Jak włacze z side to uruchamia sie albo tryb sparty albo jak przełaczę tryb loadera. Teraz czym uruchomić konfig Ultimate jaka jest kombinacja klawiszy?.
dzięki z góry i przepraszam za takie lamerskie pytania. Po raz drugi w zyciu czuję niemoc w stosunku do tego komputera. Atari plus te dodatki powodują jak bym ponownie wkraczał w świat informatyki:)
ps. troche piwa wypiłem ale pomóżcie z klawiszologią :)

15

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Nie mam Ultimate, ale z tego co widziałem u ludzi to chyba Help+Reset?

EDIT:
U Lotharka jest mikro instrukcja to Ultimate: http://lotharek.pl/zasoby/produkty/67/p … manual.pdf
Analogiczna jest do SIDE: http://lotharek.pl/zasoby/produkty/68/p … ctions.pdf

Czyli jak w każdej porządnej firmie - szukamy manuala u producenta na stronie ;)

Ostatnio edytowany przez grzybson (2013-12-08 18:07:27)

grzybson/SSG^NG

16

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

hehe dzięki wszedłem w konfig:)
Ale tam jest opcji:)
Czy jak mam właczone side to daje tam enable na side hardware?
I co oznacza side pbi 5?

17

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Jeżeli chcesz, aby SIDE było widziane jako normalne pełne New Device (czyli nie tylko w SDX, ale wszędzie, no i żeby dało się bootować ATRy) to włącz tamtą opcję.
Ta druga opcja to identyfikator urządzenia - wydaje mi się, że jak nie masz innych zabawek na PBI (IDEa, Karin, czy coś) to możesz nie ruszać tej opcji.

grzybson/SSG^NG

18

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

echhh dzieki
normalnie fascynacja jak za małolackich czasów:) muszę jakoś pogodzić te side z ultimatem bo i tu sparta i rtc i tam sparta i rtc.

19

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

już od dawna chodzi mi po głowie program instalacyjny do Sparta DOS X. Coś, co zainstaluje potrzebne programy we wskazanym miejscu i co zbuduje na tę okoliczność konfig do runext, i "zrobi" kilka gotowców (pod boot selector) na różne okoliczności ;). Może warto by było się tym jednak zainteresować.

@Sonar - co do TipView, to podeślę Ci program po modyfikacji, bo wersja odczytująca parametry z linii poleceń być może nie była upubliczniona.

... ehhh - jak widzę, to chyba to Ultimate muszę sobie względnie szybko zafundować, bo dobra jest to rzecz. No i odpada wiercenie dziur w obudowie pod przełączniki od "nie wiedzieć czego" ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-12-08 20:12:41)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

@secon - odkrywanie jest piękne. też miałem niezłą radochę :lol:

@Pin - danke, napisałem Ci w PW czego niet u mienia a ćto ja chaciu... :lol:

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

21

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

sOnar najlepsze było jak brat mi dzis ze śląska przywiózł przerobione moje atari od Lotharka. To jak dzieci we mgle błądzilismy co i jak, fajne to było. Dosłownie tak jak bym 25 lat temu uruchomił atari prosto z pewexu.
ps. lotharek wyprowadził mi RGB chyba poprzez vbxe, słuchajcie obraz to jest dopiero teraz tak ostry jak na emulatorach na pececie. No bez kitu, siedze i ogladam otrośc literek.
Lotharek wiekie dzięki kolego.

Pin, zrób to bo to będzie taki gotowy jakby zestaw fajnie by było bo to wiele ułatwia początkującym.

22

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

@Sonar - ten IPLD (lub AAIPLD, czyli upgrade po zmianie nazwy) to taki jak by init (jak sdload), tylko że odpalany spod SDX, wyłącza to Spartę i uruchamia plik tak, jak by dosa nie było. Umożliwia to integrację poprzez runext taką, by użytkownika nie interesowało, czy dany program gryzie się z dosem, czy nie. Wystarczy raz zdefiniować sobie rozszerzenie pliku dla takich programów, jednorazowo je zmienić i nie zastanawiać się nad niczym - tylko np. odpalać z Commandera ;) Bardzo wygodne - jednakże działa to tylko z IDE+(!) (w sensie IPLD a nie runext)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Głupio spytam - co takiego konkretnie powiązanego z IDE+ wykorzystuje IPLD? W sensie czy ma szanse zadziałać ze swoimi poprzednikami, np. IDEa?

Pinek, to ja bym też się o tego TIPVIEW uśmiechnął ;)

A ten programik ATRM.COM z configa runext to co to - też exclusive dla IDE+?

grzybson/SSG^NG

24

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

IPLD i raczej też ATRM to programy powiązane z softem z IDE+. Tak bodajże mówił Draco. A szkoda, bo programiki dość użyteczne.

Aha - co do EDX'a, to nie mam zgody autora na upublicznienie. Program nie jest skończony i zawiera błędy.

FONT03.EXE ... to chyba też niedorobiona wersja viewera. Nie pamiętam, gdzie jest w pełni sprawna ;) Pisałem to na kolanie w TBXL, ale jest to dobry przykład na to, ze można z poziomu TBXL odczytać parametry z linii poleceń uruchamiając skompilowany, lub nie program z owego interpretera ;)

Link:

http://pin.atari.pl/AtariORG/SDX/utilz.atr

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-12-09 20:16:19)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Dzięki serdeczne za plikole Pin. Się przejrzy.

Pozdrawiam

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]