26

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

grzybson napisał/a:

Głupio spytam - co takiego konkretnie powiązanego z IDE+ wykorzystuje IPLD?

Wykorzystuje - a w zasadzie wywołuje - loader binarny zaszyty w ROM-ie IDE+ :)

KMK
? HEX$(6670358)

27

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

hej
Skąd moge pobrać program grę czy demo za pomocą którego przetestuję wbudowane VBXE?
Plan jest taki że uruchomie ten plik z side. I mam jeszcze drugie pytanie bo w zasadzie znam jeden jak na razie skrót klawiszowy Help+Reset czy są jeszcze jakieś inne?
ps.  jak macie ustawiony konfig w Ultimate gdy jestescie w posiadaniu side?
Jeżeli jest gdzies instrukcja to wskażcie miejsce abym nie zadawał takich pytań więcej.
dzięki

28

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Ja też przyłączam się do prośby o linka do wiedzy o Ultimate/Side. Dzisiaj posłałem Lotharkowi kompa do zamontowania Ultimate i na razie przeszukuję internet w poszukiwaniu wiedzy.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

29

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

OT: a to Lothar montuje Ultimate i VBXE za opłatą? czy jak zwykle tylko wybranym? jaka cena za instalację?

30

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Jak mawiał Mistrz: "Trzeba ćwiczyć palce Yenga.."
a na nasze czytać  opis przedmiotu. Pozwolę sobie zacytować fragment opisu Ultimata:

"if You are not familiar with soldering or You do not have proper tools, Please LET the prof technician do it for You or send me ATARI BOARD for installation. Drop me mail - cost of installation is 10E only and takes me really 5 minutes. Contact me using contact form to arrange installation."

P.S. Poza tym trzeba się kontaktować z autorem, nie jestem upoważniony do reprezentowania Go.

Ostatnio edytowany przez Jarkeczek (2013-12-11 16:14:14)

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

31

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

bezrobotny, mi zamontował Lotharek ale Ty pewnie nie jesteś tym wybrańcem i Tobie nie zamontuje :)

ps. Czy ktos kto ma Side U1MB oraz VBXE może mi podesłać przykładowy config.sys ?

Ostatnio edytowany przez secon (2013-12-11 16:25:00)

32

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

@secon: produkcje korzystające z VBXE można ściągnąć na przykład stąd:

http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/ … xed%5d.xex
http://ftp.pigwa.net/stuff/collections/ … ore%5d.xex
http://www.spiflash.org/atari/vbxe-robbo.zip

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

33

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

dziękuję voy.

34

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Przykładowy CONFIG.SYS

use banked $6f
device sparta
device sio
set path=car:;:;b:>fast>;b:>hdd>;b:>sys>
set prompt $l$p
set comspec=b:>programs>sc>scmain.ovl
device b:>sys>s_vbxe
device con 15 144 /e
device quicked /n
device b:>sys>ideptime
device comexe
device runext b:>sys>runext.cfg

Przykładowy config.sys dla IDE+, VBXE i Sparta Commandera.

Co trzeba: w katalogach, do których są odwołania trzeba zapisać to, czego config będzie oczekiwał ;) W przypadku SIDE trzeba podmienić sterownik do zegara RTC na odpowiedni.

kilka konfigów można zgrać do katalogu:

SPARTA.DOS

i jeśli taki katalog znajdzie się na partycji startowej, to zostanie wyświetlone BOOT MENU. We wspomnianym katalogu wszystkie pliki konfiguracji muszą mieć rozszerzenie *.CFG

Celowo w konfigu nie trzymam zapisów w rodzaju:

DEVICE ATARIDOS

... bo z czasem dla większości użytkowników SDX będzie to mało przydatny i zajmujący zbędnie pamięć sterownik. Zawsze można załadować go "z palca": ATARIDOS.SYS ;)

Celowo też wywaliłem dosa do banku $6f, gdyż nie spotkałem się ze sytuacją by jakiekolwiek demo w wyniku autodetekcji "zawłaszczyło" ten bank właśnie. Dzięki temu nie trzeba grzebać w wybieraczkach banków różnych programów.
Soft dla SDX jest dostępny w toolkicie Draco (zapewne strona spartados.com)

Z tymi informacjami i chwilą wolnego czasu, to chyba nikt nie będzie miał problemu z konfiguracją systemu (mam nadzieję) ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-12-11 19:05:49)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

35

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

a jak nie mam twardego dysku to ten config zadziała? i na jakiej partycji mam zapisać Sparta commandera?
Bo tam jest scmain.ovl i jakiś s_vbxe skąd go wziąć?
"device b:>sys>ideptime"

rozumiem ze tu m a byc sterownik do zegara dla side skąd mam go pobrać?

Ostatnio edytowany przez secon (2013-12-11 20:08:30)

36

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

s_vbxe.sys - jest w toolkicie dla Sparta DOS X
Sparta Commander - jest w toolkicie dla Sparta DOS X

Sterownik dla zegara ze SIDE? - to jest zagadka, bo właśnie szukałem go na CAR: Sparty ze SIDE i go tam nie widzę. Sprawdź w toolkicie aktualnym, czy czasem tam go gdzieś nie ma przypadkiem.


Toolkit do Sparta DOS X:

http://sdx.atari8.info/index.php?show=d … _rev_c.atr

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-12-11 20:18:03)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

37

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Jeszcze z ciekawostek ze strony Candle'a - menu startowe dla Atari 1200XL z zainstalowanym VBXE: http://www.spiflash.org/atari/1200xl.zip

À propos dokumentacji do SIDE, Ultimate1MB i innych rozszerzeń, to jest ona strasznie porozrzucana po necie i userowi, który dopiero zaczyna z nich korzystać, ciężko zebrać informacje o nich, żeby miały ręce i nogi. Począwszy od dzisiaj, w tym katalogu zaczynam wrzucać docki do nich; na razie są te ze stron Candle'a i Lotharka. Potem dojdą kolejne. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

38

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

... faktycznie nie mogę namierzyć sterownika do RTC ze side. Dziwne.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

39

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

najlepiej to by było pojawić się na jakiejś imprezie z atari i poprosić kogoś z Was o pomoc oczywiście za jakieś % :)

40

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Spokojnie. Odpaliłem właśnie FDISK dla SIDE (2).

Zrób sobie tak: załóż partycie od D2: do D15:, wszystkie po 512 Bajtów na sektor. Dla partycji numer np. D2: ustaw w menu fdiska "Partition"/Bootable D2: jako partycję startową. Jak rozumiem mając Ultimate 1MB to powinno zadziałać.

Wyjdź z fdisk i pod command procesorem sdx wpisz: FORMAT. Wykonaj format dla D2: .. następnie:

Teraz na D2: zapisz takiego oto CONFIG.SYS (np. przy użyciu edytora, który jest na CAR: Sparta DOS X - ED), czyli pod CP wpisujesz ED a w nim:

use banked
device sparta
device sio
device quicked
set prompt=$l$p

CTRL+S - zapis. Plik D2:config.sys

Zrestartuj komputer i powiedz, czy konfig się z tego odpalił. Jeśli odpalił, to cała reszta jest tylko formalnością.

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-12-11 21:35:46)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

41

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Mam założone partycje zrobiłem to wcześniej. Tylko ze ja założyłem od D1 do D5 a Ty piszesz żeby od D2 dlaczego od D2?
I mam właśnie tą D1 ustawiona jako bootującą. W każdym razie założyłem config.sys komputer się uruchamia żadych błędów przy starcie nie pokazuję więc chyba config działa. Zastanawiam się czy nie zmienić tych partycji od D2 tak jak pisałeś.

Udało mi się uruchomic spod side loadera demko lamersów oraz robbo dla VBXE, super wyglądało to:)

Ostatnio edytowany przez secon (2013-12-12 12:49:29)

42

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

chodzi o to, że osobiście pozostawiam sobie możliwość pozostawienia D1: wolnym na okoliczność potrzeby podłączenia jakiegoś urządzenia na SIO. Nie jest to konieczność co prawda, bo zawsze pozostaje możliwość wykonania polecenia:

MAP 1 SIO A:

co powinno podłączyć sio na D1:

Jeśli jednak na D1: masz programy do których następuje odwołanie poprzez systemowe path (szlak poszukiwań), to zyskujesz niepotrzebny problem. Wywal pliki systemowe na cokolwiek innego niż D1: - najlepiej w zakresie D2:-D8: tak dla zasady.

Bawię się właśnie nowym FDISKiem do SIDE i testuję jedną z opcji (nareszcie). Chodzi o możliwość zdefiniowania np. partycje jak i dla Atari (co już wiadomo), tak i fata (co też wiadomo), ale - formatując FAT'a na 32MB można mu przypisać literę napędu, odpalić sterownik FATFS.SYS ... i zobaczyć partycję FAT'a pod Sparta DOS X ;). Bardzo wygodne przy transferze plików pomiędzy FAT'em a partycjami widzianymi pod SDX. Dobre do przerzucania dużej ilości danych z peceta. Z czego widzę odczyt z FAT'a pod Spartą jest tak samo szybki jak w przypadku APT. Czyli pod VBXE w trybie 80 znaków z wyłącznym Anticem jest to około 90 kilobajtów / s. Daje to radę ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

43

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

secon napisał/a:

a jak nie mam twardego dysku to ten config zadziała?

SIDE z Ultimate 1MB to w zasadzie pełnowymiarowy dysk twardy.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
EDIT:


Za zegar RTC pod Spartą dla SIDE(2) odpowiada sterownik o nazwie:

ULTIME.SYS

;) - nie wiem dlaczego wcześniej tego nie wypatrzyłem :D

---------------------------------------------------------------------------------------------------
EDIT2:

Uwaga ;)

Sparta DOS X 4.47b
sterownik: FATFS_L.SYS

Wynik: Partycja FAT16 widziana spod SDX o pojemności 500MB ;)-

WOW!

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-12-14 14:35:46)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

44

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

http://pin.atari.pl/AtariORG/SDX/fat16/fat16_sdx5.JPG
http://pin.atari.pl/AtariORG/SDX/fat16/fat16_sdx6.JPG


EDIT:


Właśnie zje **** bałem rom w SIDE2. Zrobiłem to na tyle skutecznie, że muszę aktualizację softu przeprowadzić via poczta polska ;). Chwilowo nie pomogę :D

Prośba. Czy może mi ktoś z Was podesłać zrzut z flesza ze side2?

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-12-15 17:04:44)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

45

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Opierdzielcie mnie jeśli zasłużyłem, ale nie umiem sobie poradzić z:

1. TurboBasicXL, próbuje odpalić wersję pod Spartę (3.2q) ale dostaję zapętlony komunikat BOOT ERROR
  - czy to dlatego że nie przegrałem tego pliku na partycję SDX?
2. Odpalając inne języki nie mam dostępu do moich partycji SDX (czy też dlatego że odpalam pliki .atr?) jest tylko dostęp do partycji D1: o atrybutach RO?

Wydaje mi się że  moim problem z zapisem na dysk jest to że korzystam z Loadera i programów zapisanych na partycji FAT32, na razie jeszcze nie mam możliwości przegrania programów na SDX. Rozumiem że to jest możliwe wyłącznie poprzez kabel SIO_PC, czy inaczej da się? To na razie chyba tyle, ciesze się że mogę już zapisywać sobie próby z AtariBasikiem, resztę powoli się dowiem.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

46

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

Pinokio czy możesz zrobić zdjęcie ekranu z fdiska swoich partycji?
postaram się po nowemu zorganizowac swoje zaczynając od D2 zeby było miejsce na stacje dysków.

47

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

W sumie to nie musisz robić sobie "wolnego slotu" na stację dysków, SDX posiada bajerancką komendę MAP (o ile w ogóle używasz SDX i SIO.SYS bez przełączników)

grzybson/SSG^NG

48

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

@Jareczek - jeśli TurboBasic próbujesz odpalać z pliku ATR i masz na nim dodatkowo "dyskietkową" wersję Sparta DOS 3.x to na 100% TBXL nie odpali, bo siedzi w pamięci pod romem czyli tam, gdzie owy dos.

W poście #43 pokazałem jak można uzyskać pod SPARTA DOS X dostęp do np. półgigabajtowej partycji FAT 16. ;)- Nie ma chyba lepszej metody do kopiowania danych na relacji PC->Atari .. w sensie kopiowania na partycje Sparty X.

Trzeba będzie jednak poczekać na oficjalny release SDX 4.47, bo jest to dość istotna w tym wszystkim sprawa ;)

Tak, czy inaczej to przy inicjalizacji karty CF fdiskiem (uprasza się o zassanie AKTUALNEJ wersji z AtariAge - to ważne) na samym początku mamy możliwość podzielenia karty na część dla FAT'a i cześć dla partycji widzianych pod SDX. Co do rozmiaru dla FAT16 to testowałem przydzielając rozmiar 500MB i to z pewnością Sparta (4.47) widzi. Co do rozmiarów partycji dla SDX to jest to na razie max 32MB. W fdisk może być przelicznik sektorowy, więc dla sektora 512 Bajtowego wychodzi mi na 32767.

Format części przeznaczonej dla FAT'a robimy już na PC i pecet winien zobaczyć wyłącznie tyle pojemności, ile wskazaliśmy w fdisk przygotowując kartę na Atari.

Polecenie format na PC ma też takiego oto przydatnego słicza:

format drive: /FS:FAT16

Oczywiście o tym facie szesnastym truję dlatego, że tylko ten system można obsłużyć z poziomu Sparty X (na razie tylko odczyt) ... i na razie tylko w aktualnej bodajże niepublicznej wersji systemu.

@SECON / Grzybson - racja w sumie. Jest MAP i nie ma konieczności robienia partycji od D2: ... zawsze można zdjąć atrybut "A" w fdisk dla D1: no i nie mamy konieczności używania map ;) ... lecz z tego właśnie względu partycja startowa / systemowa nie może być na D1, bo sensu to nie ma.

Nie zrobię zdjęcia z FDISK'a, bo najwcześniej we ftorek ogarnę side po błędzie przy fleszowaniu. Na razie moje side jest martwe.

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-12-20 21:48:25)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

49

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

@Pin dzięki za uwagi, niestety na razie nie mogłem/nie umiałem skorzystać z nich. Na czym poległem? Podejrzewam że nie zaktualizowałem sparty w Side (raczej na pewno bo nie umiem tego zrobić) fdiska ściągnąłem z AA ale jak go odpalam poprzez loadera to widzę tylko śmieci graficzne na ekranie (chyba coś tam działa bo jak naciskam klawisze to śmieci zmieniają wygląd). Podejrzewam że sam Fdisk nie wystarczy, a całej Sparty .47 nie znalazłem. U mnie w Side jest .46.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

50

Odp: Zielono mi czyli CONFIG.SYS na SIDE2

jak odpalę side, to sprawdzę i opiszę co i jak (+jakieś skrinszoty) i postaram się wrzucić tu linki do konkretnych programów.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info