1

Temat: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

Witam serdecznie.
Wiem, że to forum o Atari, ale może ktoś z Państwa posiada na sprzedaż wewnętrzną stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128? :)
Pozdrawiam.

2

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

Miałem i leży gdzieś na dnie szafy. Powody dwa:

* w oryginalnych stacjach szlag trafiał paski napędowe, które po latach rozpadały się na strzępy
* bardzo łatwo jest wsadzić do CPC stację 3.5", dodatkowo jest bardzo wygodny util na PC do zapisywania obrazów dyskietek na dyskietki fizycznie.


... no chyba, że masz duży zbiór dysków 3" i chcesz tego w tej postaci używać ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

Właśnie, mam sporo dyskietek 3" i chciałbym, żeby komputer był sprawny w tej postaci.
Tak, wiem o tych paskach - ale w mojej uszkodzeniu uległa głowica...
Jeśli byś ją odnalazł, to bardzo chętnie ją kupię.

4

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

A jakie są objawy?  Skąd pewność że to głowica? To byłby pierwszy taki przypadek w historii. O ile nie dłubałeś w niej ostrym narzędziem, lub nie traktowałeś jej młotkiem czy też imadłem, ani prądem minimum 220V, lub też kwasem to może się tylko zacięła miedzy ścieżkami i przez to nie chce czytać. To byłby bardzo typowy i powszechny przypadek tych 3 calowych stacji.
A naprawa tego jest banalna pisałem o tym tu  -> http://speccy.pl/forum/index.php/topic, … ml#msg9835
A tak przy okazji zapraszam na Amstradowe forum może się znajdzie ktoś kto pożyczy ci stacje jeśli faktycznie padła. I jestem bardzo ciekawy jaki masz soft zwłaszcza jeśli masz coś polskiego sprzed lat bo w necie polskiego softu do CPC jak na lekarstwo.

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

5

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

Niestety, poprzedni właściciel komputera, właśnie pewnie z niewiedzy i braku umiejętności, próbował ożywić stację poprzez regulację głowicy za pomocą śrubokręta. Uległa ona licznym "deformacjom" - pogięte blaszki przy głowicy i do tego pęknięcie taśmy. Także dla mnie stacja nie jest już do uratowania - stąd szukam.
Dyskietek 3" mam sporo ze starych czasów. Co na nich jest - ciężko mi teraz powiedzieć, ale jest ich ponad 120 i wszystkie były zapełnione softem (gry i programy). Nie przypominam sobie jednak, aby był tam polski soft.

6

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

tomekd napisał/a:

Niestety, poprzedni właściciel komputera, właśnie pewnie z niewiedzy i braku umiejętności, próbował ożywić stację poprzez regulację głowicy za pomocą śrubokręta. Uległa ona licznym "deformacjom" - pogięte blaszki przy głowicy i do tego pęknięcie taśmy. Także dla mnie stacja nie jest już do uratowania - stąd szukam.
Dyskietek 3" mam sporo ze starych czasów. Co na nich jest - ciężko mi teraz powiedzieć, ale jest ich ponad 120 i wszystkie były zapełnione softem (gry i programy). Nie przypominam sobie jednak, aby był tam polski soft.

a który model masz tej stacji ??

ja mam jedna zapasową ale to ta nowsza ,nie testowałem jej bo nie mam paska .

7

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

damianx napisał/a:

a który model masz tej stacji ??

ja mam jedna zapasową ale to ta nowsza ,nie testowałem jej bo nie mam paska .

Model mojej stacji to EME-156. Ale chyba oba będą pasować do tego komputera? Pasek to dla mnie nie problem :)

8

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

Co do paska to polecam takie od rzodkiewek i to nie jest żart. Tyle że nie te wąziutkie o kwadratowym przekroju, ale te o szerokości ok 4mm, po prostu świetne są!  Opis jak go zmienić jest tu -> http://speccy.pl/articles.php?article_id=30
Kojarzę 4 rodzaje tych 3 calowych stacji, ale pasek wszystkie miały taki sam. :)

Co do polskiego softu to miałem na myśli raczej spolszczenia np Art Studio PL pewnie niejeden by wolał, choć mi tam nie zależy. ;)
Przed laty jak swojego CPC sprzedałem to pozbyłem się wszystkiego, a po iluś latach straaaasznie tego zacząłem żałować. A teraz tych własnych albo spolszczonych próżno szukać w necie.

Zaczynam rozważać by samemu Tasworda przerobić, bo nie mam pomysłu skąd polskiego wytrzasnąć. A jeszcze był taki świetny szybki estetyczny i wygodny kopier plikowy. W jednym pliku 15KB o nazwie DC. A sam program się nazywał chyba DosCopy albo jakoś równie oryginalnie. ;) Ciekawe było to że był w Basicu, ale w tym samym pliku końcówka była w kodzie maszynowym, jakoś sprytnie doklejona do Basica. I nie mówię o liniach data czy coś, ale normalnie kawał binarki. I coś mi świta że jednym z autorów był koleś o nazwisku Cieślikowski. Jakby ktoś miał dojście do któregoś z tych dwóch programów to ozłocę dostarczyciela. ;)
Poprzedni właściciel mojego CPC był autorem graficznych procedur do Turbo Pascala pod CPM i zrobił też bardzo efektowną demonstrację ich działania, pełną wykresów jak do programów biurowych. Mówię wam GE-NIAL-NE. Niestety nawet nie pamiętam jego nazwiska. Profesor z Torunia, mieszkał na ulicy Świętopełka. :)
Reszta polskich programów z jakimi się zetknąłem to były jakieś prowizoryczne Basicowe edukacyjne, nauka angielskiego, ortografii czy liczenia dla maluchów. Nic za czym bym tęsknił. Choć kto wie może czegoś nie widziałem, a też było dobre. :)

I nie mówię o bazach danych Policji czy o sterownikach do dział rakietowych. ;) A przecież Polska Milicja i Wojsko pełno Amstradów miała, a w szkołach oficerskich pisali soft jak najęci. ;)

Jedyna nadzieja to że komuś się coś na dyskach zachowało i jakimś zrządzeniem losu trafi na jakieś retro forum a stamtąd do działu Amstrada na Speccy.pl - Mile widziane też listingi przepisane z Bajtka czy IKS-a. Jestem w trakcie odtwarzania/wklepywania co ciekawszych, ale gotowe zaoszczędziłyby mi czasu. :) 

Jak macie kogoś znajomego z CPC schowanym na dnie szafy, piwnicy czy strychu - niech wyciąga, albo ukradnijcie. ;)
Amstradowcy wsi i miasteczek łączcie się. !!!

Dałem znać na Speccy.pl że poszukiwana stacja 3` a nuż może ktoś ma na zbyciu. :)
http://speccy.pl/forum/index.php/topic, … l#msg15658

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

9

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

Dzięki. Stacji nie chcę od nikogo pożyczać, gdyż może ona zawsze ulec awarii. Zależy mi jedynie na zakupie - jak w mojej coś padnie to nic się nie stanie. W najgorszym przypadku po prostu kupię kiedyś sprawny komputer (pojawia się czasem na aukcjach).
Pamiętam, że na dyskietkach była jakaś baza danych i arkusz kalkulacyjny, były też programy do kopiowania (może i nawet spolszczone). Jak uruchomię sprzęt to dokładnie wszystko sprawdzę.

10

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

To od jak dawna go masz?
Wiesz jakby ktoś z chęcią do pomocy lub ostrymi zębami na soft mieszkał niedaleko ciebie to nawet jakby nie miał stacji na zbyciu, miałbyś dodatkową opcję by kupić stacje 3,5 cala* i przenieść z jego pomocą wszystko na takie dyski, a 3 calówki sprzedać i jeszcze byś na tym zyskał trochę orzełków bo dyski 3 cala nawet używane są w cenie. ;)  To tak na marginesie opcja do przemyślenia. :)
No chyba że sentyment nie pozwala ci się z nimi rozstać. I ja to rozumiem bo sam nigdy niechęci do 3calówek nie czułem, a nawet przeciwnie. :)  Ciekawi mnie też czy poczytałeś sobie trochę dział Amstrada na forum na którym gościnnie próbujemy zebrać do kupy polskich Amstradowców i Schneiderowców. ;)

* A stacje sprawdzone że działają z CPC (bo nie każde HD chcą z nimi chodzić) sprzedaje kolega martin381 z forum speccy.pl

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

11

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

Dzięki, ale nie chcę się ich pozbywać. Mam je od dzieciństwa, mam do nich sentyment, jak i do samego komputerka. Kiedyś swój sprzedałem z jeszcze większą ilością dyskietek - co było dużym błędem. Wiem, że te dyskietki są bardzo drogie obecnie. Niedawno zakupiłem ponownie ten sprzęt - niestety ze stacją jak napisałem powyżej. Chcę go przywrócić do życia w takiej formie. Ogólnie to ja jestem zapalonym "Atarowcem" ;) choć Amstrada darzę nie mniejszym sentymentem ;) Jeśli się nie uda znaleźć stacji to spróbuję kupić drugiego ze sprawną stacją, a ten przeznaczę na modyfikację ze stacją 3,5" lub HxC2001.

12

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

Pin napisał/a:

[...]* bardzo łatwo jest wsadzić do CPC stację 3.5", dodatkowo jest bardzo wygodny util na PC do zapisywania obrazów dyskietek na dyskietki fizycznie.[...]

Pozwolę się podłączyć się do tematu.
1. czy wstawić można stację HD 1.44MB czy DD 720kB?
2. dowolną, czy musi mieć zworki do zmiany ID jak do Atari ST, lub czy trzeba coś przerabiać w stacji lub na kablu?
3. jeżeli stacja HD to czy można używać dyskietek HD, czy DD?
4. Czy wszystko daje się skopiować z 3" na 3.5", czy może w oryginałach były stosowane jakieś zabezpieczenia, z którymi kopiery sobie nie poradzą?
5. Ten tool odpala się na PC i nagrywa dyskietkę na PC, czy trzeba podłączyć do PC Amstrada ze stacją, jak w Atari SIO2PC i np. aspeQT? Zdaje się że nawet kiedyś kupiłem (i nigdy nie używałem) taki kabel PC-Amstrad + jakiś soft.

Poproszę łoptologicznie, mam CPC6128 od jakiegoś czasu, ale wszystko co z nim robiłem, to podłączyłem parę razy aby sprawdzić kupione dyskietki.

A oryginalne stacje bywają na ebayu, najczęściej w UK, ale też w Hiszpanii.

A co do cen dyskietek 3", to wysokie są ceny wywoławcze, ale niekoniecznie ceny sprzedaży. Na allegro wielokrotnie nie schodziły wystawiane po 9PLN. Na ebayu (UK, Francja, Hiszpania) za kilkadziesiąt do sto-parę PLN można trafić zestawy po kilkanaście-kilkadziesiąt sztuk.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

13

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

@Adam:

Ad.1: Może być HD, ale trzeba zablokować czujnik gęstości, czyli stacja musi na stałe myśleć, że ma dyskietkę DD.
Ad.2: Stacja jest jako DS0, ale Amstrad ma 26 pinów zamiast 34, więc i tak przejściówka na kabel potrzebna.
Ad.3 Można obu.
Ad.4 No oryginału z zabezpieczeniem nie skopiujesz, wszystko inne już tak. Warto założyć ROM z ParaDOSem, zyskasz dodatkowo oprócz tradycyjnej gęstości CPC, również takie ok. 700 KB.
Ad.5 Można na PC, pod DOSem jest CPCread i CPCwrite. Oprócz tego CPCDisk XP pod Windows: http://www.cpcmania.com/cpcdiskxp/cpcdiskxp.htm

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

14

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

Stacje DD (80ścieżek dwu-głowicowe także te 5,25`) nieważne z jakiego kompa wyrwane, chodzą w CPC bez żadnych czarów z tym że bez zmiany ROMa na ParaDos CPC widzi tylko jedną głowicę i 40ścieżek. Czyli dorabiając sobie przełącznik stron/głowic wykorzystasz połowę pojemności każdej strony dysku, a to jest ok 180KB na stronę czyli tyle ile oryginalne dyski do CPC.  A po zmianie ROMu rozpoznaje także formaty ponad 700KB na dysku i nie trzeba w tym celu przełączać stron.

Ze stacjami HD jest trudniej bo trzeba je skłonić by zachowywały się jak DD, a w jednych wystarczy korzystać z dysków DD lub z HD ze zaklejonymi dziurkami, w innych stacjach HD są do tego jakieś zworki, albo trzeba jakieś piny zwierać na taśmie/kablu, a w jeszcze innych nie zadziała żaden z tych sposobów. Stosowne sprawdzone lub już przerobione że działają z CPC łatwo kupić na ebay, lub od martin381 o którym wspomniałem wcześniej. Wraz z odpowiednimi kablami/przejściówkami i/lub ROMami. Takie kable do zewnętrznych stacji zwykle mają przełącznik stron (przydaje się do czytania starszych formatów) oraz przełącznik ABBA czyli która z dwóch stacji jest A a która B, bo CPC zwykle lubi odpalać gry z A. A są tacy co chcą zachować sobie możliwość korzystania ze stacji 3` mimo dokupienia 3,5`.

Osobiście za CPCDiskXP nie przepadam (źle przegrywa pliki tekstowe choć do gierek czy demek to mało ważne), wolę MenageDSK ale ten w starszych wersjach (krążą jeszcze po sieci) przegrywa tylko miedzy plikami dsk a PC (dobre dla emulatorowców) i nie umiał jeszcze nagrywać dsk na fizyczne dyskietki w podłączonej do PC stacji. W tym także na 3` jeśli podłączysz to do PC. Jednak stosownych kabelków w sprzedaży nie widziałem a jak ktoś robi sam to niech nie myli napięć +5V i +12V bo stacja 3` ma odwrotnie niż 3,5`.

Co do kabli które łączą CPC i PC przez złącza drukarki by przesyłać dane, to nie korzystałem bo zniechęciłem się do takich pomysłów gdy jeszcze miałem Amigę i łączyłem takim kablem CPC z Amigą i wychodziło strasznie dużo błędów. Dlatego czekam aż Duddie zrobi kabelek PC USB <-> CPC Expansion Port. Choć współcześni zapaleńcy nie żałują kasy na HxC floppy emulator lub wynalazki typu CPC-IDE by przenosić soft na kartach SD lub CF.

Co do zabezpieczeń, to po sieci krążą praktycznie wyłącznie złamane gry często z nieśmiertelnościami. A prawdziwe oryginały zwłaszcza nowsze bywają kłopotliwe w przegraniu. Ale trudniejsze do przegrania są sprzedawane przez polskich piratów którzy wymyślili sposób by niektóre ścieżki miały sektory nagrane w innej kolejności, a kopiery kopiują je w standardowej. Co rozpoznają loadery które po uruchomieniu same swój kod zmieniają setki razy nim ujawnią adres startowy kolejnych plików, przez co dłubacze dyskietkowi nigdy tego nie złamali. W czasach przed internetowych krążyły legendy że najnowsze Discology których nikt jeszcze nie miał, potrafią to skopiować. Ja jednak by korzystać z tak zabezpieczonych dysków 5,25 dokupiłem sobie taką stację. ;) A w czasach internetowych już był łatwy dostęp do złamanych z dowolnego kraju. :)

Mniej rozbudowane gry (takie do maks 70-80KB) zwykle są zapisane plikami i można je przegrać i odpalić z dowolnego nośnika. I bez problemu nagrywać na jednej dyskietce po ileś gierek ile się zmieści. Tzn jeśli są już złamane a zwykle już są. :D  Jednak te obszerniejsze (więc i często lepsze) trzeba kopiować ścieżkami, bo każdy jej fragment musi być na odpowiedniej ścieżce i sektorze. W praktyce to oznacza że przegrane na dyski o większej pojemności chodzą, ale blokują możliwość użycia reszty pojemności dyskietki, (i to nawet jak masz ROM ParaDos). Przynajmniej mamy je na tańszych dyskietkach 3,5` a nie 3`. Cóż stopniowo kolejne tytuły są przerabiane na wersje plikowe ale ciężko to znaleźć bo zwykle gry do ściągnięcia nie mają określone w jakiej są wersji. Co najwyżej wielkość pliku może to sugerować. :)

A jeśli ktoś woli zrobić niż kupować kable itp.  http://www.cpcwiki.eu/index.php/DIY#Floppy_Drives

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

15

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

.

Ostatnio edytowany przez jer (2014-01-17 18:22:25)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

16

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

Ja wywalam czujnik gęstości z flopka (lbo zewrę styki, zależy od konstrukcji) i mam spokój. Na

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

17

Odp: Kupię stację dyskietek do Amstrada/Schneidera CPC 6128

Temat do zamknięcia. Udało mi się kupić za jednym zamachem aż 4 sztuki sprawnych stacji 3". Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.