Temat: Problem ze stacją

Dziś z erOSem walczyliśmy ze stacją (standardowy Epcon SN-380 z STE). Po podłączeniu i opleniu wydbywała z siebie odgłos przypominający traktor ;). Po rozebraniu okazało się że był w środku kawałek plastiku (który pradopodobnie odpadł z obudowy ST). Usunęliśmy go, i stacja zeczęła działać. Nie chciała nic odczytać, ale udało się w niej sformatować dyskietkę i zapisać DESKTOP.INF. Ta sama dyskietka trafiła do PCta który stwierdził że jest pusta. Nagraliśmy tam jeden plik - wyszło. Po włożeniu z powrotem do (zresetowanego) STka, nie widać było pliku nagranego na PC, ale ciągle był DESKTOP.INF który dało się bez problemu odczytać :D

Czyli stacja żyje własnym życie i możliwe że 'podwaja' pojemność dyskietek. To może byc potencjalnie użyteczne, ale fajniej by było jak by mogła czytać dane zapisane w innych flopach i zapisywać je w sposób czytelny dla innych flopów. Ktoś wie jak tego dokonać?

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2014-03-01 20:37:52)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

2

Odp: Problem ze stacją

Tak. Wystarczy odpowiednio ustawić ścieżkę zerową, jak sądzę. Pewnie plastik spowodował lekkie przesunięcie mechanizmu i trafia "między" standardowe ścieżki.
Jak to zrobić na ST - nie mam pojęcia, na Atari XL/XE są odpowiednie programy do tego. W sumie - kwestia położenia czujnika, jak sądzę. Sformatować na PyCy (a lepiej na drugim ST), zapisać coś na dyskietce, i dotąd regulować, aż odczyta. Potem powinno być o.k.

Sikor umarł...

3

Odp: Problem ze stacją

Ja na początku uruchomiłbym ST Diagnostics --> drive speed test. Powinno być miedzy normal a marginally slow z przewaga tego drugiego. Jeśli stacja czyta za szybko to też nie przeczyta dyskietek zapisanych na innym kompie.

Druga porada mało kolekcjonerska - wymienić napęd na pecetowy, używając samsunga 321 da się przełożyć przycisk (mały) z oryginalnej stacji, więc nie trzeba ciąć obudowy ( jak potrzebujecie to mam przerobione fdd DS0 / DC).

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

Odp: Problem ze stacją

Rozwiązanie programowe raczej odpada, bo jak ta stacja jest podłączona do ST to nie da sie odczytać niczego zapisanego w innej stacji, a zewnętrznej brak. Chyba że można coś zrobić na PC.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Problem ze stacją

Zapomniałem że nie czyta :)

Ale przestaw na ds1 i podłącz do Pc, zobacz co wtedy się dzieje. Może z poziomu PC uda się się sformatować dyskietke na 720kb, nagrać ST Diagnostic i wtedy odpalić na Atari.

Choć moim zdaniem to strata czasu --> wymiana na pecetowy napęd zawsze pomaga.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

6

Odp: Problem ze stacją

Hej, ano mieliśmy taką ciekawostkę o której wspomniał Adam.
Pośmialiśmy się, ale jak stacji mi brakowało tak brakuje nadal :)

Myślę, że to za dużo zabawy w naprawy czy ustawiania, ale jak ktoś
ma jakiś sprawny napęd to chętnie przyjmę...

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

7

Odp: Problem ze stacją

bartek030 napisał/a:

jak potrzebujecie to mam przerobione fdd DS0 / DC

To ja bym poprosił jak jeszcze zostało.

8

Odp: Problem ze stacją

@jury: mail lub priv

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

9

Odp: Problem ze stacją

Nie chcę tworzyć nowego tematu, zrobiłem mały manual w jaki sposób zamontować stacje z PC w ST(e) lub SF314.

Może się komuś przyda.

Post's attachments

Montaż stacji PC w Atari ST.pdf 1021.39 kb, liczba pobrań: 33 (od 2014-03-04) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...