Temat: Jaki oscyloskop do Atari?

Ostatni raz używałem oscyloskopu w szkole i było to jakieś 20 lat temu. W dodatku nie uważałem za bardzo na zajęciach i dla tego teraz nie wiem jaki oscyloskop wybrać, trzeba będzie się wszystkiego uczyć od początku.
Oscyloskop będzie używany głownie do naprawy komputerów 8 bitowych, starszych konsol, budowy jakichś układów z mikro kontrolerami i czasem do diagnostyki samochodowej.

Na lokalnej tablicy ogłoszeniowej (mieszkam w Chicago) znalazłem kilka używanych egzemplarzy, które zwróciły moja uwagę:
Tektronix 2335 http://chicago.craigslist.org/chc/tls/4510315419.html
Tektronix TDS 320 http://chicago.craigslist.org/chc/tls/4543213764.html
i taki wynalazek B+K 15MHz http://chicago.craigslist.org/chc/ele/4549054783.html
Nie wiem czy jednak warto pakować się w 20-30 letni sprzęt do nauki. Może od razu lepiej kupić coś w stylu Siglent SDS1102CNL lub Rigol DS1102E?

2

Odp: Jaki oscyloskop do Atari?

Przede wszystkim zastanów się jakie maksymalne częstotliwości chcesz mierzyć i ile kanałów Ci potrzeba (ile przebiegów na raz chcesz oglądać/porównywać). Te dwa pierwsze podlinkowane mają 100MHz, a więc sporo, trzeci tylko 15MHz.
Jeżeli nie jesteś obeznany z oscyloskopami, to wybierz prosty, przynajmniej na początek. Duża liczba pokręteł i przycisków może spowodować, że się pogubisz w obsłudze.

Tu możesz zobaczyć co aktualnie jest modne w branży oscyloskopowo - skopometrowej: http://www.tme.eu/pl/katalog/wyposazeni … amp;page=1

3

Odp: Jaki oscyloskop do Atari?

Właśnie co do częstotliwości to nie mam pojęcia co potrzebuje, dlatego podałem przewidywane zastosowania, można by do nich dodać ewentualna naprawę monitorów Commodore lub jakieś modyfikacje odbiorników TV CRT. Przykładowo w opisie budowy komputera opartego na Z80 piszą ze przydatny będzie oscyloskop 10MHz.

4

Odp: Jaki oscyloskop do Atari?

Ja mam wojskową wersję laboratoryjnego analogowego i dwukanałowego (ufff) DT6620 i w zupełności mi wystarcza do ożywiania wszelakich padlin... http://rubi.republika.pl/oscyloskopy/dt6620/index.html

Minusem jest że jest ciężki i wielki ale przecież z tym się nie biega.

Wiem, że są bajera ale kup sobie jakiegoś analoga. Na cyfrę się nie rzucaj na początek.

Pozdrawiam.

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

5

Odp: Jaki oscyloskop do Atari?

Dobry analogowy tektronix 100Mhz ma dwie zalety
mozna go kupic za doslownie grosze na ebayu
oraz jesli jest sprawny i skalibrowany - jest genialny. Moze nie jest taki fancy jak te wszystkie nowoczesne kolorowe cacka cyfrowe ale 50 lat historii i kilkaset tysiecy uzytkownikow raczej wiedzialo co kupuje :)

(zeby nie bylo, ja sie nie znam, powtarzam opinie Dave Jonesa (eevblog))

ps. co do czestotliwosci to nie do konca masz racje - 10Mhz wystarczy jak bedziesz chcial zobaczyc cos w okolicach zegara.
Ale zeby zobaczyc szpilki albo sygnaly pomnozone to juz moze okazac sie za malo. Np w atari masz 14Mhz mimo ze zegar 1.7 :) Bierz 100Mhz, powinno byc optymalnie.

Ostatnio edytowany przez syscall (2014-07-05 11:16:34)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

6

Odp: Jaki oscyloskop do Atari?

Zapomniałem dodać, że warto dla świętego spokoju w starszym oscyloskopie wymienić na starcie wysłużone elektrolity w zasilaczu - zaraz za mostkiem/mostkami Graetza. Groszowa sprawa i święty spokój na długie lata.

Kiedyś sam zignorowałem taką radę i musiałem prócz kondensatorów wymienić oba mostki (8 diod) które się zjarały. Dzień przed ostrzegały mnie przed awarią dziwne dźwięki dochodzące z wnętrza mojego oscyloskopu i dziwadła w działaniu lampy.

Zamiast przystąpić przed awarią do naprawy - włączyłem sprzęt następnego dnia i nie obyło się bez kopy dymu w warsztacie. Polak mądry po szkodzie. Baran byłem, że nie posłuchałem fachowca zaraz po zakupie.

Pozdrawiam

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

7

Odp: Jaki oscyloskop do Atari?

Z nowych wziąłbym Siglenta. Większy ekran, większa pamięć przebiegu przy niższej cenie. Sam w domu używam Hanteka DSO1200 i jestem z niego bardzo zadowolony, ale jest wyraźnie droższy od obu w/w. Analogowe odradzam. Możliwość obejrzenia zapamiętanego przebiegu po jednorazowym wyzwoleniu jest bardzo przydatna.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

8

Odp: Jaki oscyloskop do Atari?

Ja tam do Atari używam dżojstika i monitora, działają super. Na próbę podłączyłem oscyloskop, to nie było łobrazu.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

9

Odp: Jaki oscyloskop do Atari?

a nie prawda, jak się podłączy analoga do video i zapuści demo przy podstawie 50Hz to niezły screen powstaje... na cyfrowym to nie przejdzie...