51

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

weryfikuje.. może coś mi się omksnęło...

edit:

AST2000 schemat

faktycznie, minąłem się z jednym połączeniem dla RD5... teraz oba schematy są elektrycznie zgodne. Może teraz troszkę lepiej widać układ resetu na RC. Trochę chyba niestandardowy :-)

Ostatnio edytowany przez pancio.net (2018-12-03 21:32:09)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

52

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

dzięki za weryfikację! poprawię i u siebie aby było tak samo. będę musiał ten dziwny "reset" zmontować jakoś na szybko na płytce uniwersalnej i zobaczyć jak się to zachowa jak potraktuje się to serią ultra-szybkich dostępów do obszaru $D500-$D5FF.

53

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

Następny kart z kolekcji to cart z naklejką "Turbo2000 COPY", który okazał się cartem zawierającym oprogramowanie dla systemu "Turbo 2T12" autorstwa Wojciecha Zabłotnego:

Przypadkiem nie Zabołotnego? Bo takie nazwisko kojarzę z kopierów dysk/turbo?

Sikor umarł...

54

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Masz rację, mój błąd... całe życie widziałem tam "Wojciech Zabłotny". Poprawię w wiki i tutaj w wątku. dzięki za czujność!

ps) w wiki już zdążył Miker poprawić :)

Ostatnio edytowany przez seban (2018-12-05 02:13:26)

55

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Kolejny cart z kolekcji na tapecie.Tym razem 4KB cart zawierający soft dla "Turbo Blizzard":

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_4k/scr/blizzard4k_a.png http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_4k/scr/blizzard4k_b.png

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_4k/scr/blizzard4k_c.png

i tradycyjnie już:

1) zawartość pamięci EPROM: Blizzard 4K Cartridge.

blizzard_4k.bin:

MD5  : cdcc5d862fda9c8f37050c31038a64ba
SHA256: 583c051c527bf133a4bd8c0b46476897c10bf2d130c8650bfcf698632755dc76

2) wersja XEX dająca się uruchomić spod DOS-a lub dowolnego loadera plików binarnych: Blizzard_4K.xex.

3)  Schemat: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG).

Tym razem chyba "dla zmylenia przeciwnika", przerzutnik RS wykonany na bramkach NOR, a "zabezpieczeniem" przed kopiowaniem miało być chyba starcie napisu z układu scalonego ;) to takie "security by obscurity*" z tamtych czasów.

Sam cart prezentuje się tak... i jak widać jest to kopia zabezpieczona przed kopiowaniem :D
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_4k/photo/P1070318.JPG

PCB spód:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_4k/photo/P1070321.JPG

PCB góra:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_4k/photo/P1070315.JPG

*) https://xkcd.com/257/

Ostatnio edytowany przez seban (2018-12-11 18:11:14)

56

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

Tym razem chyba "dla zmylenia przeciwnika", przerzutnik RS wykonany na bramkach NOR, a "zabezpieczeniem" przed kopiowaniem miało być chyba starcie napisu z układu scalonego ;) to takie "security by obscurity*" z tamtych czasów.

Eee tam, Krzysia Steca by DISTAL nikt nie przebije... ;)

Sikor umarł...

57

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

hehehe.... fakt :) Produkty by "Stecu/The Distals"* są nie do podrobienia i nie do odkucia ;P

aby ludzie wiedzieli o czym mówisz pozwolę sobie pokazać przykład, oto "Happy Freezer" zamontowany w moim 130XE:

http://seban.pigwa.net/aa/freezer.jpg

^^^ dzięki temu powstał Overmind, Bitter Reality, oraz dużo... dużo innych mniejszych i większych produkcji ;) To jeszcze były czasy kiedy cross-development dopiero raczkował :)

*) (c) by Miker ;-)

Ostatnio edytowany przez seban (2018-12-12 09:10:38)

58

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzięki uprzejmości kolegi robecc, który dokonał "zrzutu" pamięci EPROM zawartej w cartridge ze swojej kolekcji, mogliśmy się cieszyć z kolejnego ocalonego z przeszłości produktu jakim był cartridge nazwany "Universal Turbo". Jak się okazało  po szybkiej analizie było to połączenie software dla systemu Blizzard oraz dodatkowo zestaw oprogramowania dla czechosłowackich systemów Turbo 2000, Turbo UNI*, Turbo ZXL 3.1.

robecc zgłaszał że nie udaje mu się uruchomić poprawnie całości carta pod emulatorem, więc postanowiłem dokonać analizy powstałego problemu. wstępne wyniki pokazały że ten cart ma swój odmienny sposób przełączania banków, po szybkim sprawdzeniu zawartości udostępnionego pliku i upewnieniu się że wszystko z nim jest OK, postanowiłem zająć się tym dokładniej w wolnej chwili, zaczęło się spokojnie, ale  im bardziej wnikałem w kod tym ciekawiej się robiło... koniec końców spędziłem nad tym trochę czasu i postanowiłem się podzielić tym co z tego wyszło, zacznijmy zatem tą nieco przydługa opowieść... ;-)

Cartridge po włączeniu, startuje w trybie Blizzard:

http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_blz1.png  http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_blz2.png

http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_blz3.png  http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_blz4.png

Czyli wygląda to jak standardowy cartridge dla systemu Blizzard, w którym dostępny jest:

 • Turbo K.O.S.

 • Microloader 3.2

 • Blizzard Copy

Z oprogramowania dla Blizzard usunięto jednak wszystkie informacje o firmie KNS która widnieje w innych oficjalnych wersjach cartridge dla Blizzarda. Wszędzie gdzie znajdowały się informacje o autorstwie KNS widnieją tylko puste miejsca/spacje.

Dodatkową opcją widniejącą w menu głównym dla Blizzard-a jest możliwość przejścia do "CS Turbo System" przy pomocy klawisza ESC. Zapewne litery "CS" oznaczają "Czechoslovak" , ale o tym później, po wciśnięciu ESC uruchamia się niejako drugie oprogramowanie "zaszyte" w pamięci cartridge:

http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_cs0.png.

Jak już pisałem robecc wspominał że nie udaje mu się w pełni uruchomić obrazu cartridge pod emulatorem, a ponieważ mi też się to nie udało, postanowiłem  spróbować narysować schemat na podstawie zdjęć które udostępnił kolega robecc. Zdjęcia musiałem trochę przekształcić/wyprostować abym mógł złożyć warstwy, aby nie musieć tyle zgadywać i zmniejszyć prawdopodobieństwo popełnienia kardynalnych błędów. Co prawda nie widziałem układu ścieżek pod układami scalonymi, ale ekstrapolując nieco i zaglądając w kod umieszczony w cartridge udało się odtworzyć układ połączeń, zatem:

Schemat: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG).

Wartości elementów R,C mogą być niepoprawne, ponieważ nie widać napisów na nich, ale założyłem na podstawie poprzednich cartów, że wartość kondensatora na linii ~CCTL to pewnie ~560pF. Widoczne na zdjęciu rezystory nie mają pasków, a napisy świadczące o ich wartości są niewidoczne. Założyłem więc bezpieczną wartość ~10kOhm, zapewne jednak może to być coś w zakresie 2.2-4.7kOhm zapewne. Jeżeli robecc zechce to zweryfikować to poprawię oznaczenia na schemacie. Robecc dokonał weryfikacji wartości elementów, narysował także poprawny schemat, ponieważ popełniłem błędy przerysowując swoją wersję ze zdjęć.

Po narysowaniu schematu można było już "zobaczyć" zasadę bankowania carta i sposobu sterowania jego bebechami, wtedy też stało się jasne że żaden znany mi emulator nie wspiera takiego typu carta. Szanowny kolega Krótki, obecny na tym forum już kiedyś dopisał emulację cartridge AST-MULTI Cartridge,do Atari800, więc licząc że może znajdzie kiedyś czas na dopisanie emulacji kolejnego carta, postanowiłem że opiszę tutaj sposób działania tegoż egzemplarza, tak więc:

Cart ma na pokładzie 16kB pamięć EPROM, pamięć zajmuje obszar $A000-$BFFF i jest podzielona na dwa banki po 8KB. Cartridge można wyłączyć i włączyć programowo, również programowo można dokonać wyboru banku (1 z 2) widocznego w przestrzeni adresowej $A000-$BFFF.

Pominę w opisie już uwagi dotyczące, dość frywolnego podejścia konstruktora tego carta, przez co ma on "niepewną", a tak właściwie to przez duży łut szczecią działającą elektronikę (chociażby przez brak poprawnego układu resetującego przerzutniki). Okazało się że nie było to "frywolne podejście konstruktora" a jedynie błędy które popełniłem "odzyskując" schemat ze zdjęć, no cóż... na przyszłość pozostaje mi zachowanie większej uwagi, mniej nadinterpretacji i bardziej ostrożna ekstrapolacja z brakujących danych :D

Koniec końców ma to działać mniej więcej tak:

Zaraz po włączeniu zasilania przerzutniku ustawiane są tak że na wyjściu ~Q przerzutnika U3B pojawia się "1" logiczna, a więc linia A13 dla EPROM zostaje ustawiona na "1". W przestrzeni adresowej $A000-$BFFF pojawia się zatem obszar $2000-$3FFF z pamięci EPROM. Równolegle na wyjściu Q przerzutnika U3A ustawiane jest "0" logiczne, które potem zostaje zanegowane przez inwerter stworzony z bramki U2B, co w efekcie daje "1" na jej wyjściu które to ustala stan linii RD5 na owe "1", które to powoduje że cartridge zostaje włączony przez MMU i pojawia się w przestrzeni adresowej $A000-$BFFF.
Oba przerzutniki są taktowane w ten sposób iż zapamiętują stan linii adresowych (odpowiednio A6 i A7) w momencie jakiegokolwiek dostępu (odczyt lub zapis) w obszarze $D500-$D5FF. Jakie to niesie za sobą konsekwencje?

 • Dostęp do dowolnej komórki z przedziału $D580-$D5FF spowoduje wyłączenie cartridge (gdy A7=1, wyjście Q przerzutnika U3A = 1, po inwersji bramką U2B stan RD5 = 0.

 • Dostęp do dowolnej komórki z przedziału $D540-$D57F, spowoduje włączenie banku 0 w cartridge (gdy A6=1, wyjście ~Q przerzutnika U3B = 0,  więc linia A13 pamięci EPROM=0, co za tym idzie w przestrzeni $A000-$BFFF Atari widać obszar $0000-$1FFF pamięci EPROM).

 • Dostęp do dowolnej komórki z przedziału $D500-$D53F, spowoduje włączenie banku 1 w cartridge (gdy A6=0, wyjście ~Q przerzutnika U3B = 1,  więc linia A13 pamięci EPROM=1, co za tym idzie w przestrzeni $A000-$BFFF Atari widać obszar $2000-$3FFF pamięci EPROM).

Jak już wspominałem ten mechanizm "bankowania" cartridge na chwilę obecną, według mojej obecnej wiedzy  nie jest wspierany przez żaden z emulatorów. Zaczęło mnie nurtować, czy nie dało by się zrobić wersji .XEX ładowanej bezpośrednio do pamięci komputera, jednak w tym wypadku nie było to tak trywialne, jak w przypadku większości cartridge. O ile część obsługująca "Blizzard" jest prostym 8kB cartridge i korzysta jedynie z możliwości wyłączenia się z poziomu własnego kodu, to "CS Turbo" dokonuje wielokrotnego włączenia i wyłączenia samego siebie... a to w celu kopiowania danych w różne obszary, w tym w obszar pamięci znajdujący się "pod" obszarem cartridge, a to w celu "pozbierania" się po reset, a to w celu relokacji loadera w inny obszar pamięci. Zacząłem więc przeglądanie tego kodu, aby zastanowić się czy da się to jakoś ogarnąć i zrealizować wersję .XEX ... trochę to trwało, ale okazało się że jest pewna szansa... a piszę o tym wszystkim tylko dlatego że podczas analizy kodu części "CS Turbo" ze zdziwieniem stwierdziłem, że w menu startowym było początkowo więcej pozycji niż obecnie widoczne na ekranie 6!

W oryginalnym carcie było tych pozycji 8. Zmiana wykonana przez "zblizardownie" carta polegała na okrojeniu "CS Turbo" do 8KB, a autor tej modyfikacji wywalił z menu pozycję 7-8, które jak mu się wydawało zajmowały drugie 8KB pamięci EPROM, usunął zatem z menu pozycje 7-8, ale zrobił to "po najmniejszej linii oporu", tzn. skasował tekst jedynie tekst z menu, trochę zmodyfikował Display List (usunął 1 linię). Nie mienił natomiast sprawdzania zakresu wybieranych klawiszy, przez co klawisze 7-8 pozostały aktywne, i teraz robi się naprawdę ciekawie ... bo np. wciśnięcie klawisza "8" w menu powoduje co prawda przepisanie bzdur do pamięci i przysłowiowy skok w maliny (końcowym efektem jest zawieszenie się komputera), ale wciśnięcie klawisza 7 w menu "CS Turbo" powoduje że ukazuje się:

http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_cs7.png

... okazuje się że pozycja nr. 7 z menu umiejscowiona jest pod koniec 8KB obszaru okupowanego przez CS Turbo, wygląda na to że jest cała. Nie wiem zatem czemu autor tego carta postanowił ją wymazać z menu (być może chodziło o to że widać autora Turbo TOS-a?). Tak czy inaczej, pozycja nr 7 inaczej jest obecna w EPROM i postanowiłem, ze robiąc wersję XEX dodam nieco poprawek i modyfikacji, łącznie z przywróceniem tej pozycji w menu. A wygląda to po poprawkach tak:

http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_cs8.png


Pozostało mi nieco opisać poszczególne pozycje dostępne w menu:

1,2) Turbo 2000 / Turbo 2000N:

http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_cs1.png  http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_cs2.png

Jest to niewielki i kompaktowy loader lokujący się w obszarze $05BA-$06FF, lub $B5BA-$B6FF w przypadku wersji "N".

3,4) Universal TURBO* / ZXL 3.1:

http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_cs3.png  http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_cs4.png

To dwa kolejne loadery, nieco dłuższe i prawdopodobnie obsługują inny format zapisu danych. Loader Uni* lokuje się pamięci w obszarze $458-$6FF, natomiast ZXL 3.1 w obszarze $400-$6FF. Ponieważ nie analizowałem kodu tych loaderów nie wiem jaki format danych obsługują. Nie spotkałem równie nigdy wcześniej żadnych programów zapisanych w tym systemie/formacie.

5) Turbo Copy:

http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_cs5.png

Zapewne program kopiujący programy w standardzie Turbo 2000, okupuje przestrzeń adresową $0458-$0A64

6) Turbo DOS P:

http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_cs6.png

Handler Turbo dla BASIC-a, instalujący urządzenie "T:", ma również swoje mini-menu dostępne po wydaniu polecenie DOS z poziomu BASIC-a, ale najciekawsze jest to że zawiera w sobie również sterownik dla drukarki obecny jako urządzenie "P:", nie zgłębiałem kodu, ale wychodzi na to że próbuje komunikować się z drukarką używając portów joysticka jak interface komunikacyjnego. Analizę tego fragmentu kodu pozostawiam już zainteresowanym osobom. Obszar zajmowany przez tą pozycje to $0AF0-$1055.

7) Turbo2000 Operating System V4.1:

http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/scr/uni_scr_cs7.png

Wspominany już wcześniej "Turbo 2000 Operating System  V4.1". Nieobecny w oryginalnym menu, a przywrócony po nierównej walce ;) Po uruchomieniu zajmuje on obszar $0B00-$1772, zgłaszając MEMLO na poziomie: $17D4.

Wcześniej wspominałem że "CS Turbo" może oznaczać "Czechoslovak Turbo", właśnie z powodu tej pozycji w menu... autorem Turbo 2000 OS jest Milan Riha, co sugeruje pochodzenie systemu właśnie z Czechosłowacji, również format danych Turbo2000 jest podobny co Czechosłowackich rozwiązań z tamtych czasów.

Ciekawe czy te czechosłowackie systemy miały jakikolwiek wpływ na nasze polskie konstrukcje typu KSO 2000 czy Turbo 2T06... już kiedyś snułem dywagacje na ten temat... i sądzę że systemy z Czechosłowacji były jakąś inspiracją dla polskich konstruktorów. A w niektórych przypadkach można nazwać niektóre konstrukcje i pomysły plagiatem.

I kończąc już, dla porządku (aby wszystko było już w jednym miejscu/poście:

8) Poprawiona wersja XEX do pobrania tutaj: Universal Turbo Cartrige - patched

9) Oryginalny dump pamięci EPROM wykonany i udostępniony przez robecc: Universal Turbo EPROM

universal_turbo.bin:

MD5  : d9b152a5829b09ead1f75cbf8bd81eac
SHA256: 0f3150194aaf13985f75791d781a65d1dcf8a28c75d3b58ab67a1fa73b3d4bab

10) Poprawiony dump pamięci EPROM (poprawione menu, i pomniejsze poprawki w kodzie):  Universal Turbo EPROM (patched)

universal_turbo_patched.bin

MD5  : cd62fd3f6b88de8788ef738eef838377
SHA256:f726e5af44458116830d3bbbbb082747832f7163d912da63d13ebd299365e613

zdjęcia wykonane przez robecc, tutaj trochę przetworzone i wyrównane:

PCB góra:
http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/photos/unit_pcb_top.jpg

PCB dól:
http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/photos/unit_pcb_bot.jpg

sam cartridge:
http://seban.pigwa.net/atari/Universal_Turbo/photos/unit_cart.jpg

Ostatnio edytowany przez seban (2018-12-16 22:57:40)

59

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Seban
https://media.tenor.com/images/039b76f457e474fccd92a26f5562393d/tenor.gif

60

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Seban,

Świetna robota! Bardzo dobre i rzeczowe opracowanie tematu. Zapisuję w zakładkach jako instrukcję na moje kartridżowe robótki. :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

61

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Zweryfikowałem
kondensator 821 - 820pF
rezystory - 2K

Schemat też trochę inny. Miałem go "przerysować" wcześniej, ale wypadło mi ze łba. Mea Culpa. Sorki

Post's attachments

Universal Turbo schemat.png 7.95 kb, liczba pobrań: 1 (od 2018-12-16) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

62

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzięki za weryfikację i poprawny schemat! Jednak moje zgadywanie poszło nie w tym kierunku, poprawię także swój schemat. Twoja wersja wygląda o wiele sensownej... Na szczęście moje pomyłki nie zmieniają mechanizmu bankowania, tylko namieszałem w układzie zerowania przerzutników... i to mnie dziwiło że autor carta coś namieszał ;) a to się okazało że nie autor, tylko ja już ślepy jestem :)

Ostatnio edytowany przez seban (2018-12-16 23:21:42)

63

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Oj, bez przesady z tą samokrytyką :).  To ja muszę przeprosić za pracę, którą wykonałeś, a która powinna i miała być wykonana przeze mnie, tym bardziej że rzeczony układ miałem pod ręką. Miałem to zrobić, ale codzienność zawodowa i osobista zrobiła swoje.

64

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Kolejny cart "na tapecie" i jest to kolejny Blizzard, tym razem jednak EPROM zawiera zestaw oprogramowania zajmujący 8KB, w środku:

 • Turbo KOS by KNS

 • Micro Loader 2.2

 • Blizzard Copy 55KB (v.3.7)

 • Tape Test

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_8k/scr/blz8k_a.png  http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_8k/scr/blz8k_b.png

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_8k/scr/blz8k_c.png  http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_8k/scr/blz8k_d.png

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_8k/scr/blz8k_e.png

1) Zawartość pamięci EPROM: Blizzard 8K Cartridge

blizzard_8k.bin:

MD5  : 6fca83b30203576021a1a3d6680195f5
SHA256: 536b237aa8bba96e20af821812985d22cc139a764f53339592547dacdc6d1a36

2) wersja XEX dająca się uruchomić spod DOS-a lub dowolnego loadera plików binarnych: Blizzard_8K.xex.

Jest to standardowa konstrukcja tego typu carta, mapowany jest w obszarze $A000-$BFFF, z możliwością programowego odłączenia przez dowolne odwołanie (odczyt/zapis) do dowolnej komórki z przedziału $D500-$D5FF.  Obraz cartridge można uruchomić pod emulatorem wybierając "Phoenix 8K".

Układ odłączenia zrealizowano na prostym przerzutniku RS, zbudowanym z bramek NAND. Dowolne odwołanie do $D5xx powoduje aktywność sygnały ~CCTL, a co za tym idzie wyzerowanie przerzutnika i ustawienie sygnału RD5 w stan 0, co przez system i sprzęt jest postrzegane jako odłączenie cartridge. Ponowne włączenie może nastąpić gdy użytkownik wciśnie przycisk RESET umieszczony w cartridge, lub po ponownym włączeniu zasilania (przerzutnik po włączeniu jest ustawiany przez układ reset zbudowany z R1/C2, co powoduje iż RD5 ustawia się na "1", przez co cart zauważany jest przez MMU i pojawia się w przestrzeni adresowej $A000-$BFFF).

3)  Schemat: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG).

Sam cartridge prezentuje się tak, i trudno orzec czy jest to jakieś "giełdowo/pirackie" wydanie, czy też po tylu latach brak "oryginalnej" naklejki... być może ktoś sam wykonał sobie "klon", jednak ścieranie napisów na scalakach sugerowałoby raczej działalność giełdowego handlarza:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_8k/photos/P1070344.JPG

PCB góra:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_8k/photos/P1070341.JPG

PCB spód:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard_8k/photos/P1070343.JPG

65

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dobrze widzieć postępy w pracach :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

66

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Naiwnie sądziłem że najwięcej pracy będzie ze zrzuceniem tego, więc zrzucałem jak leci... schematy rysowałem na kartkach, etc. A teraz mi wyszło że przygotowanie tego publikacji tutaj to o wiele więcej roboty :) przerysowanie tego z kartek, przypomnienie sobie jak to było :) właściwie to na własne życzenie robię tą robotę ponownie.... tzn. końcowe szlify :) a to zaktualizuje zdjęcia, a to poprawię schemat, a to coś mi się przypomni... także proszę jeszcze o chwilę cierpliwości.. .skończę niebawem z cartami i polecą magnetofony :)

67

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dziś na warsztacie kolejny cart z serii "Blizzard", tym razem to cartridge "dwa w jednym", nazwany przez wykonawcę "Blizzard II", zapewne jest to jakiś klon lub giełdowy pirat, wskazują na to usunięte wszystkie informacje o firmie KNS, o której informacji znajdowały się w innych wersjach tego samego oprogramowania. Cartridge tak naprawdę zawiera w sobie dwa zestawy oprogramowania, wyboru oprogramowania które zostanie uruchomione dokonuje się przełącznikiem umieszczonym na obudowie cartridge-a.

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart2_a.png http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart1_a.png

Tak naprawdę catridge zawiera w swojej pamięci EPROM dwa niezależne cartridge, jeden zawiera starszy zestaw oprogramowania, czyli:

 • Tubro KOS

 • Micro Loader 2.2

 • Tubro Blizzard Copy

 • Tape Test

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart2_b.png  http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart2_c.png

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart2_d.png  http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart2_e.png

Skoro już dotarłem do prezentacji screen-shotów, to pozwolę sobie na małą dygresję i w związku z jednym ze screenshot-ów należą się dwa słowa wyjaśnienia... robiłem je używając emulatora Altirra w wersji 3.10 ... w tej wersji została dodana eksperymentalna obsługa systemów Turbo dla magnetofonu... sprawdziłem że emulacja działa bez problemu dla systemów z serii Turbo 2000(F) w różnych wersjach... wszystkie systemy które do odmierzania czasu impulsów używają procesora wydają się działać poprawnie.. jednak w przypadku Turbo Blizzard jest inaczej, ten system używa liczników zawartych w układzie POKEY do odmierzenia czasu i pomiaru długości impulsów... niestety pod emulatorem Altirra oprogramowanie systemu Blizzard nie działa poprawnie... a dlaczego nie działa poprawnie widać dokładnie na ostatnim zrzucie ekranu (z programu Tape Test) ... wychodzi na to że emulacja timerów POKEY-a lub czegoś z nimi związanego mocno szwankuje, sygnał pokazywany przez "Tape Test" ukazuje bardzo małą dokładność pomiaru, sygnał jest postrzępiony i niejednokrotnie przekracza wyznaczone granice dla poszczególnych długości impulsów (0,1 oraz SYNC). Oczywiście ten sam test uruchomiony na realnym sprzęcie daje bardzo spójne i precyzyjne odczyty. Wniosek... na chwilę obecną pod emulatorem Altirra 3.10 system Turbo Blizzard nie jest poprawnie obsługiwany.

Wracając do głównego tematu... drugi zestaw oprogramowania zawiera:

 • Tubro KOS 2.0

 • Micro Loader 2.7

 • Short KOS 1.0

 • Looking

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart1_b.png  http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart1_c.png

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart1_d.png  http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_cart1_e.png

Z tego zestawu programów również usunięto wszystkie informacje o autorstwie czy pochodzeniu programów (miejsca w których prawdopodobnie znajdowały się takie informacje zostały wypełnione spacjami). Wersję z informacjami o autorach/firmie jednego z sub-cartów umieszczonego w tym zestawie możemy znaleźć w tym poście o carcie: Turbo Blizzard. Jak widać w tamtej wersji widniały informacje o firmie KNS. A autor tego klona usunął informacje o autorach nawet z programu kopiującego. Wygląda na to że taka była rzeczywistość tamtych czasów... ale, ale... nie ma co dywagować, więc przechodząc już do konkretów:

1) Zawartość pamięci EPROM:

Blizzard2.bin.7z - obraz całego cartridge
Blizzard2_cart1.bin.7z - wyekstrahowany obraz zawierający oprogramowanie "Blizzard Cartridge"
Blizzard2_cart1.bin.7z - wyekstrahowany obraz zawierający oprogramowanie "Turbo Blizzard".

MD5  : adc47ce3c46d9c97ed4f3ab8c733c055
SHA256: 2faa7671b7a827b3027a22293cd9439f85a9de9fef1b1b053b05348fbf7429aa

blizzard2_cart1.bin:

MD5  : c6f1f0c5d9b1ec197c9af9f02e044454 
SHA256: ecce531f1463651f96e2361b5a67a831ff3b7d814c5028cc29394e9e9c4c2516

blizzard2_cart2.bin:

MD5  : 0920fce3b154368b4e5fcacb9ccda841
SHA256: 47d7c9a6f3f60e116b1f26cd014bb60af6fca4d6ecdebccf76e0d8deccd9a4ee

2) wersja XEX dająca się uruchomić spod DOS-a lub dowolnego loadera plików binarnych: Blizzard2.xex.zip

Jak już wspominałem wcześniej, ten cart to tak naprawdę dwa niezależne karty, a wyporu uruchamianego "obrazu" dokonuje się w rzeczywistości przełącznikiem... robiąc wersję XEX należało zapewnić również możliwość wyboru uruchamianego softwareu, dodałem proste menu pozwalające taki wybór uczynić:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/scr/blz2_loader.png

Wyboru dokonujemy klawiszem SELECT, a zatwierdzamy go klawiszem START. W przypadku oprogramowania z pozycji #1 menu, czyli "Blizzard II", jeżeli chcemy wyłączyć BASIC należy wraz z klawiszem START przytrzymać klawisz OPTION. To nie mój wymysł, lecz autorów oprogramowania :) klawisz OPTION jest sprawdzany przy starcie obrazu cartridge i na tej podstawie podejmowana jest decyzja czy BASIC zostanie włączony (dzieje się to niezależnie od systemu operacyjnego)

3)  Schemat: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG).

Jest to standardowa konstrukcja tego typu carta, mapowany jest w obszarze $A000-$BFFF, z możliwością programowego odłączenia przez dowolne odwołanie (odczyt/zapis) do dowolnej komórki z przedziału $D500-$D5FF. Układ odłączenia zrealizowano na prostym przerzutniku RS, zbudowanym z bramek NAND. Dowolne odwołanie do $D5xx powoduje aktywność sygnały ~CCTL, a co za tym idzie wyzerowanie przerzutnika i ustawienie sygnału RD5 w stan 0, co przez system i sprzęt jest postrzegane jako odłączenie cartridge. Ponowne włączenie może nastąpić gdy użytkownik wciśnie przycisk RESET umieszczony w cartridge.

Cartridge zawiera przełącznik umożliwiający zmianę staniu linii A13, a co za tym idzie wybór jednej z połówek pamięci EPROM widocznej w obszarze $A000-$BFFF, co skutkuje wyborem jednego z dwóch 8KB obszarów mapowanych w przestrzeni adresowej Atari (Pamięć EPROM ma pojemność 16KB).

Dodatkowo w cartridge zawarto sprzętowy "układ zabezpieczenia antypirackiego". identyczny z tym umieszczonym w BIG 2.0 by KNS - Blizzard Cartridge. Przejrzałem kod obu zestawów oprogramowania i nie znalazłem fragmentów kodu sprawdzających to "zabezpieczanie". Zrobiłem to jednak dość pobieżnie nie przykładając się zbytnio... potem uruchomiłem kod na emulatorze z ustawioną pułapką (breakpoint) na odczyt z obszaru $D500-$D5FF, jednak takie odwołania nie nastąpiły. Aby mieć pewność że całość działa bez owego układu (a co za tym idzie np. czy wersja XEX będzie działać poprawnie), sprawdziłem całość na realnym hardware... udało mi się wczytać różne gry z każdego z loaderów, KOS-a, i short KOS-a. Przyznam że nie testowałem zapisu, ale tą część pozostawię już osobom zainteresowanym tematem.

Co prawda zastanawia mnie sens stosowania takiego zabezpieczenia, skoro piraci/handlarze/klonerzy kopiowali również układ "zabezpieczający", ale widać robili to dla "świętego spokoju". O ile w kodzie KNS BIG 2.0, można było znaleźć fragmenty sprawdzające obecność układu "zabezpieczającego" to tutaj ich nie widać... być może "piraci" je usunęli razem z napisami, a być może ich nie było wcale. Aby mieć pewność należałoby dokładnie przejrzeć cały kod, w szczególności ten który zawiera nowszą wersję KOS-a (2.0). Należy dodać iż ten KOS 2.0 może zainstalować również RAM-dysk wykorzystujący dodatkowe banki pamięci, jak i również pamięć od OS-em czy też w przypadku użycia BASIC-a pomięć RAM pod BASIC-em.

Ponieważ oryginalny dump (ten mający rozmiar 16KB) trudno w oczywisty sposób uruchomić pod emulatorem, przygotowałem dwa oddziele obrazy pozwalające uruchomić je pod emulatorem  wybierając jako typ cartridge "Phoenix 8K".

I na koniec prezentacja wyglądu owego cartridge:

http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/photos/blz2_cart.jpg

płytka drukowana, góra:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/photos/blz2_pcb_top.jpg

płytka drukowana, spód:
http://seban.pigwa.net/uicr0bee/carts/Blizzard2/photos/blz2_pcb_bot.jpg

EDIT: zauważyłem że na schemacie jest różnica w stosunku co do oryginalnego carta, tzn. zamiast oryginalnie zastosowanego 7403 (wyjścia open collector) oznaczyłem bramki jako 7400 (push-pull)... na szczęście w tym wypadku nie ma to większego znaczenia (układ wyprowadzeń ten sam) a w powyższej konfiguracji układ będzie działał zarówno z 7400 jak i 7403. Oczywiście "zabezpieczenie sprzętowe" też będzie działać, bo dioda 1N4148 będzie symulowała wyjście open-collector nawet w przypadku zastosowania 7400. Poprawię to oczywiście w wolnej chwili.

Ostatnio edytowany przez seban (2018-12-28 14:48:09)

68

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

Dziś na warsztacie kolejny cart z serii "Blizzard", tym razem to cartridge "dwa w jednym", nazwany przez wykonawcę "Blizzard II", zapewne jest to jakiś klon lub giełdowy pirat[...]

Fascinating :) Wygląda jakby w przyrodzie w ogóle nie występowały dwa jednakowe karty, tylko różnorakie ich wariacje :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

69

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dokładnie tak to wygląda. Każdy z cartów jest złożony z tego co było pod ręką, jak już nawet elektronika się jakoś zgodzi... to coś pozmieniane jest w kodzie (usunięte/zmienione napisy, dodane/odjęte jakieś funkcjonalności). Istna ruleta. Dlatego postanowiłem zgrywać i analizować wszystko nawet jak wygląda podobnie.

Ostatnio edytowany przez seban (2018-12-29 01:00:54)

70

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban, nieśmiało zapytam. Jak zrobić wsad do eproma z pliku z paczki Blukiego do Turbo 2001? Mam świadomość, że jesteś zaangażowany w inne projekty i nie chciałbym dla własnego "widzimisię" odciągać Cię od innych spraw. Jakieś podpowiedzi, nakierowanie na odpowiednią drogę?

71

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Trochę w tym wątku się zrobiło cicho bo walczę trochę z opornymi egzemplarzami albo takimi co mają "security by obscurity" zrobione... i to mnie już trochę zmęczyło, bo dużo bezsensownej roboty jest... zabezpieczania żadne sensowne w sumie, a tylko czas marnują aby zrobić z tego coś sensownie uruchamiającego się. No i dobrze że się zapytałeś bo potrzebowałem przerwy i postanowiłem przeszukać swoje zbiory... okazało się że znalazłem cart do Turbo2001! (nawet nie wiedziałem że takowy posiadam). Zatem zamiast przerabiać plik z pakietu Blukiego, zabrałem się za cart, szczególnie że jest prymitywny na maksa.

Prawdę mówiąc to wcześniej zabrałem się nawet za pełną disassemblację tej wersji którą udostępnił Bluki, właściwie po to aby porównać to z dokładnie Turbo2000F, ale przeanalizowanie i opisanie wszystkiego zajmie trochę więcej niż sądziłem... więc, zmieniłem plany prac i oto efekty pracy z dzisiejszego popołudnia i wieczora...

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo2001_v2.1/scr/T2001v2.1_scr1.png  http://seban.pigwa.net/atari/Turbo2001_v2.1/scr/T2001v2.1_scr2.png

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo2001_v2.1/scr/T2001v2.1_scr3.png  http://seban.pigwa.net/atari/Turbo2001_v2.1/scr/T2001v2.1_scr4.png

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo2001_v2.1/scr/T2001v2.1_scr5.png  http://seban.pigwa.net/atari/Turbo2001_v2.1/scr/T2001v2.1_scr6.png

Sam cartridge to 4KB EPROM 2KB EPROM (w tym wypadku ruski klon typowego 2716) ... i tu ciekawostka... z manualnym odłączaniem, którego dokonuje się za pomocą przełącznika na obudowie! Nie ma nawet prymitywnego układu czasowego ;-) Co ciekawe płytka wygląda na taką na której taki układ był pierwotnie obecny, jednak ktoś usunął go wycinając kawałek płytki i montując wyłącznik i parę kabli. Zatem nie ględząc już dalej...

1) zawartość EPROM:

oryginał: Turbo 2001 v.2.1

wersja poprawiona: Turbo 2001 v.2.1 - auto CCTL OFF patch

wersja dla emulatora: Turbo 2001 v.2.1 - auto CCTL OFF patch (doubled to 4K for emulators)

Turbo2001_v2.1.bin:

MD5  : 6bf691ea1dd4f8384934647755a47e6a
SHA256: ee0f7288c79ecc8ff0f26a98fc9d90992c7a09faf78cce1584bf11c266121d28

Turbo2001_v2.1_auto_off_CCTL_patch.bin:

MD5  : d2ac392ee223e6910e176b12e1081736 
SHA256: a3a1938adf6f6386649af96bedd5ecb4b8bd276b41a402fd5709707d1b56fd51

Turbo2001_v2.1_auto_off_CCTL_patch_(doubled_4K_for_emu).bin:

MD5  : 63aa8fb93812f3ebf4b9c4dd52b005cd 
SHA256: 27a2c63de6611c77c5f5254ce07ac273cb67a6d30032bec49962b19528043c44

2) Wersja XEX -> nie robiłem, chyba nie jest potrzebna skoro jest w pakiecie u Blukiego?

3)  Schemat: wektor (PDF), raster color (PNG), raster grayscale (PNG).

Schematu nawet nie ma co komentować za bardzo, 2KB EPROM zawiera oprogramowanie Turbo2001. EPROM mapowany jest w obszar $A000-$BFFF. A ponieważ linie A11 i A12 nie są podłączona (EPROM ma 2K) to w obszarze $A000-$BFFF widać 4x to samo, tzn. $A000-$A7FF, $A800-$AFFF, $B000-$B7FF, $B800-$BFFF są swoimi kopiami.

Jeżeli ktoś chciałby ucywilizować trochę ten cart i zrobić nieco zmodyfikowaną płytkę (wzbogaconą chociażby o prosty układ RC) powinien wykonać sobie cart z opcją nr 2 widoczną na schemacie, tzn. układ opóźniający wyłączenie cartridge oparty o tranzystor i prosty układ RC.

A żeby zrobić to naprawdę jak należy, to polecam wykonanie carta odłączanego na drodze programowej (poprzez dowolne odwołanie do obszaru $D500-$D5FF).  Wtedy należy użyć wersji "Turbo2001_v2.1_auto_off_CCTL_patch" jako wsad do pamięci EPROM. Wersja ta zamiast czekać w nieskończoność na odłączenie karta dokonuje cyklicznych zapisów pod $D500 i gdy TRIG3 ($D013) przyjmie wartość "0", przechodzi sama dalej. Na schemacie układ działający z tą wersją jest narysowany jako opcja nr 3.

Obrazy BIN można uruchomić pod Altirrą. W pierwszym wypadku (Turbo2001_v2.1.bin) proszę wybrać cartridge 8K, a następnie gdy zobaczymy napis "wyłącz cartridge" z menu należy wybrać opcję "Deatach Cartridge" wcześniej oczywiście trzeba w opcjach wyłączyć "reset when changing cartridges".

W drugim wypadku [Turbo2001_v2.1_auto_off_CCTL_patch_(doubled_4K_for_emu)] należy wybrać jako typ cartridge "Blizzard 4K" i zignorować napis "wylacz cartridge", po chwili wszystko uruchomi się dalej samo. Musiałem powielić dwa razy obraz "Turbo2001_v2.1_auto_off_CCTL_patch.bin" ponieważ Altirra nie obsługuje poprawnie obrazów 2K z możliwością odłączenia na drodze programowej.

Przy okazji ... Altirra 3.10 ma chyba błąd w obsłudze cartów 4K (type 58), nawet jak cart jest podłączony to stan $D013 (TRIG3) jest równy 0, to chyba nie jest celowe działanie, wygląda mi po prostu na błąd.

U Uicr0Beeiego czeka wersja 2.2 tego carta (ciekawe czy są jakieś znaczące różnice), ale na chwilę obecną dopiero kończę walkę z aktualną partią cartów (elektroniczną dokumentacją, wersjami XEX, patchami, poprawkami i analizą kodu co ciekawszych przypadków). Wcześniej chciałem to wrzucić tak jak zostało to przeze mnie zgrane już jakiś czas temu, ale doszedłem do wniosku że należy zrobić to raz a porządnie... co prawda teraz żałuję że tyle to przeleżało bo dużo już zapomniałem i koniec końców niektóre rzeczy robię od nowa ;)

na sam koniec pozostało zaprezentować wygląda tego cart-a:

http://seban.pigwa.net/atari/Turbo2001_v2.1/photos/cart.jpg

po otwarciu obudowy:
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo2001_v2.1/photos/pcb_in_case.jpg

PCB góra:
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo2001_v2.1/photos/pcb_top.jpg

PCB spód:
http://seban.pigwa.net/atari/Turbo2001_v2.1/photos/pcb_bot.jpg

EDIT: Późnym wieczorem zdałem sobie sprawę że EPROM w tym cartridge to nie klon 2732 a 2716, a więc nie 4KB a 2KB... po podejrzeniu plików okazało się że wersje które udostępniłem w środku mają powielony dwukrotnie ten sam 2KB obraz. Po poprawkach jednak okazało się że wersja 2K z programowym odłączaniem nie jest poprawnie obsługiwana przez emulator, dlatego też pozostawiłem zdublowaną do 4K wersję z opisem ze działa ona pod emulatorem. Poprawiłem też schemat dorysowując możliwe opcje sterowania wyłączeniem carta i zmodyfikowałem treść posta, aby zamiast odsyłać do innych wątków wszystko było w jednym miejscu. Mam nadzieję że teraz wszystko będzie jasne. Wersję 1.0 schematu można wywalić (jeżeli ktoś zdążył ściągnąć), bo miała wrzucony zły typ pamięci EPROM (2732 zamiast 2716).

A i jeszcze jedna ciekawostka która wniknęła z tego zamieszania, na końcu obrazu cartridge ktoś zostawił swój podpis, widnieje tam mianowicie ciąg znaków "mod. ROBERTM". W wersji którą udostępnił Bluki tego ciągu nie ma.

Ale rzucę jeszcze okiem w tę wersję od Blukiego i dam znać czy to jest mniej więcej to samo i ew. jak sobie poradzić z zamianą na wersję cartridge czegoś takiego.... po pierwszym rzucie oka już mi słabo ;) ten plik wygląda na konwersję pliku BOOT (pewnie kasetowego, który oryginalnie ładował się gdzieś od $700) na plik Atari DOS binary file... użyto gotowego konwertera BOOT->XEX które nazwy już nie pomnę, ale już nie raz się na niego natknąłem (bo np. przepisuje kod po pamięci lokując swoje procedury m.in. od $3C0).

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-06 02:19:03)

72

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Rzuciłem dokładniej okiem (bo wcześniej do deasemblacji to zgrałem sobie po prostu wynikowy kawałek pamięci zawierający turbo, czyli w tym wypadku $700-$EFF) ... i spokoju mi nie dawało że ten plik .xex jest czymś potratowany... no i okazało się że był w końcu mi sie przypomniało ... jest taki program "super copy" (zresztą jest też w paczce Blukiego) który możliwa konwersję BOOT<-->XEX ... właśnie tym softem został potraktowany plik boot i zamieniony na postać "Atari DOS binary file". Oryginalnie był to zatem program typu BOOT ładowany z kasety, nawet zachował się oryginalny nagłówek typu boot:

00 10 F8 06 1A 0E 18 60

^^^ a więc 16 rekordów ładowanych od adresu $6F8 do adresu (+16*128) czyli $EF7.

swoją drogą na końcu pliku widać:

0EE8: D0 F6 4C 3C 36 20 8F 3B 44 75 70 6C 69 63 61 74 |..L<6 .;Duplicat|

nie wiem skąd się wzięło to "Duplicat" ;-) tzn .mogę się domyślić iż wylądowało to tam zamiast 8 bajtów nagłówka cartridge, który formalnie w przypadku tego carta jest ulokowany pod adresami $BFF8-$BFFF.

Więc droga tego pliku udostępnionego przez Blukiego była taka: EPROM -> BOOT -> XEX :)

Patrząc jeszcze trochę na kod, widać że w miejscach w których w oryginalnym cartridge były procedury kopiujące obszar $B000-$B7FF na miejsce docelowe (czyli $700-$EFF) pojawiły się nowe procedury udające uruchomienie cartridge (np. ustawienie memtop na $A000, potem otwarcie ekranu, etc.). Dokonując porównania obu plików widać dokładnie, że zmian dokonano tylko w tej części odpowiedzialnej za start i uruchomienie:

http://seban.pigwa.net/aa/T2001_cart_vs_file.png

Reszta pliku jest identyczna, tak więc to co jest na cartridge który posiadam jest dokładnie tym co było źródłem do powstania pliku BOOT/XEX udostępnionego przez Blukiego. Szkoda że autor tej konwersji (Cart --> BOOT) mieszał w oryginalnym obrazie carta... ja robiąc dumpy/loadery zawsze zachowuję plik w oryginalnej postaci... nawet w przypadku wersji XEX zachowuję strukturę oryginału, tak aby dało się ją wydobyć z pliku, ale widać czasy były takie że nikt nie myślał w kategoriach zachowania oryginału :) Na szczęście zachowały się oryginalne carty :) W przeciwnym wypadku trzeba byłoby "odkręcać" zmiany ręcznie, ale to już nie byłby oryginał :)

To chyba wyczerpuje temat Turbo 2001 na chwilę obecną? Zapewne wrócimy do niego jak dostanę w swoje ręce wersje 2.2 cartridge. No chyba że jeszcze ktoś ma jakieś pytanie/sugestie co do dalszych działań w tym temacie?

EDIT: zobaczyłem że w "paczce" softu od Blukiego jest jescze jeden plik opisany jako "Turbo 2001C":

http://seban.pigwa.net/aa/Turbo2001v2.1c.png

Sprawdziłem i okazało się że jedyna różnica to zastąpienie napisu "Wylacz Cartridge" napisem "TURBO 2001 v. 2.1C":

http://seban.pigwa.net/aa/T2001_2.1_vs_2.1c.png

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-06 23:49:42)

73

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Turbo 2001 ver 2.1 według instrukcji Toms`ów jest wersją montowaną wewnątrz komputera dopiero ver 2.2 jest wersją dla carta. Co ciekawe w opublikowanym przez Blukiego materiale o TOMS OS (wbudowane turbo) znajduję sie ta sama ver 2.1 mod.ROBERTM.
Mam gdzieś wersję carta TURBO 2001 z kopierem, jak znajdę to wrzucę zawartość.

74

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Yezy napisał/a:

Turbo 2001 ver 2.1 według instrukcji Toms`ów jest wersją montowaną wewnątrz komputera dopiero ver 2.2 jest wersją dla carta.

Czyli wychodzi na to że ten cart który mam opisany Turbo 2001 v.2.1 (którego zawartość udostępniłem wyżej) to znowu jakiś piracki klon? ;) ew. nie jest to wersja 2.1 jak głosi napis na obudowie carta... a jakaś inna wersja... niestety w zawartości carta nie ma żadnej dodatkowej informacji o wersji. W sumie to nawet dobrze że to klon/pirat, bo już myślałem że TOMS sprzedawał taką prowizorkę.

Yezy napisał/a:

Mam gdzieś wersję carta TURBO 2001 z kopierem, jak znajdę to wrzucę zawartość.

Byłoby super. Następny cart byłby zarchiwizowany.

Ostatnio edytowany przez seban (2019-01-07 16:53:44)

75

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Wygrzebałem carta. Niestety jest w fatalnym stanie i komputer z nim się już nie uruchamia. Zwartość w pliku.

Post's attachments

T2001_kopier.BIN 4 kb, liczba pobrań: 31 (od 2019-01-09) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.