1,001

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@seban: dzięki za kawał dobrej roboty i rozgryzienie kasety z Ząbkowic Śląskich.
Fajnie że się udało tyle gier odzyskać.

ATARI 800xl, CA-2001, XCA12 mnóstwo kaset i dyskietek :)

1,002

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@piguła: no to rewelacja! Cieszy mnie że udało podnieść ten magnet i przywrócić go do sprawności! Kolejny kaseciak uratowany! Niech służy dobrze! :)

@Grzegorz_29_: fajnie że wynajdujesz i udostępniasz takie ciekawostki :) Dzięki temu poszerza się obraz dawnych czasów i rozwiązań stosowanych w konkretnych regionach polski... bez takich "akcji" to bym był przekonany że nie było tak wielu różnorodnych rozwiązań stosowanych nazwijmy to "lokalnie". A to turbo od Pana Sidora to też jest ciekawostka, nie porzuciłem jeszcze prac nad analizą tego systemu, jednak wymagają one więcej czasu niż mi się wydawało... zatem chwilę to potrwa.

Dzięki Panowie za wasz wkład i chęć dzielenia się waszymi zasobami, doświadczeniem i tym że opisujecie to na co napotykacie!

1,003

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban mam pytanie - czy jest gdzieś dostępny sam loader, który jest umieszczany przed nagraniami w Speedy2700. Wiem, że Turgen potrafi generować takie nagrania i dorzuca loader, ale niestety pliki tak wygenerowane zachowują się inaczej. Brakuje planszy informacyjnej Ajka.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,004

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

( od siebie jako użyszkodnik wtrancę, że ten oryginalny speedy loader *ajka, to nie jest coś co taśmy lubią - zatrzymuje silnik na ~5sekund. ile to gier potem mi się nie wczytywało (bo loader pod koniec się kszanił od przyciśniętej taśmy). )

1,005

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Tutaj chodzi o aspekt zachowania nagrań w formie oryginalnej. Dlatego potrzebuję loader, który zachowuje się jak pierwowzór. Do Baktry już napisałem i dostałem odpowiedź...

Dorzucam pliki CAS zestawu nr 32 studia komputerowego Spark Strona A i B  Turbo2000

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2023-10-20 16:12:01)

Post's attachments

Spark Zestaw32 - Strona B.zip 165.64 kb, liczba pobrań: 9 (od 2023-10-20) 

Spark_Zestaw32_stronaA.zip 477.57 kb, liczba pobrań: 6 (od 2023-10-20) 

turbo2000-side-ab-zestaw-32.png 954.87 kb, liczba pobrań: 1 (od 2023-10-20) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,006

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Piguła/Shpoon napisał/a:

Seban mam pytanie - czy jest gdzieś dostępny sam loader, który jest umieszczany przed nagraniami w Speedy2700. Wiem, że Turgen potrafi generować takie nagrania i dorzuca loader, ale niestety pliki tak wygenerowane zachowują się inaczej. Brakuje planszy informacyjnej Ajka.

Generowanie modułu ładującego z ekranem tytułowym stanie się konfigurowalną opcją w T 9.2.6. Prosta wersja modułu ładującego (bez ekranu tytułowego) będzie domyślna.

1,007

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Baktraaa - wiem wiem czytałem już wiadomość od Ciebie. Jak zwykle kawał dobrej roboty z Twojej strony :)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,008

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Speedy 2700
Git Commit & Push
https://sourceforge.net/p/turgen/turgen … format=raw
https://github.com/baktragh/turgen_tape … speedy2700

1,009

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hejka!

Czyli mam rozumieć że już nie muszę szukać? :D

1,010

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

Hejka!
Czyli mam rozumieć że już nie muszę szukać? :D

W załączeniu oryginalny moduł ładujący Speedy 2700 w formacie .xex wyodrębniony z jednego z plików .WAV na pigwie.

Post's attachments

speedy2700_original.xex 1.06 kb, liczba pobrań: 6 (od 2023-10-20) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

1,011

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban - tak teraz już bez problemu odtwarzam pliki do matek kaset, gdzie są pozycje z tym loaderem. Wprawdzie trzeba bawić się w audiacity, ale na ten moment rozwiązuje to moje problemy. Mogę spokojnie czekać na wersję Turgena 9.2.6

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,012

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Nie ma potrzeby czekać. Pobierz wersję 9.2.5 i zastąp plik turgen.jar tym, do którego link znajduje się powyżej. Następnie możesz przejść do Narzędzia>Preferencje>KSO Turbo 2000 i wybrać program ładujący.

1,013

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@baktraa - bajka... nie zauważyłem udostępnionego pliku turgen.jar :))))

Przy okazji dorzucam CAS'y z zestawu 09 poznańskiego studia Mikrosoft

Mam jeszcze jedno pytanie czy jest jakiś sposób aby na Atari800 z obsługą turbo wczytać program w T2000 z loaderem L2?
Bo przyznam się, że wybierałem już całą masę typów T2000 w ustawieniach i za każdym razem po wczytaniu loadera L2 mam czarny ekran i nie następuje dalszy proces wczytywania?!

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2023-10-22 13:02:56)

Post's attachments

mikrosoft.jpg 503.82 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Zestaw 09 - Microsoft Normal.zip 303.04 kb, liczba pobrań: 4 (od 2023-10-22) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,014

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

piguła,
(a.d. 2700 *ajek speedy loader)
tylko zauważ, że generowany wave (w tym nowym turgenie (9.2.6) co to tutaj baktraa podlinkował plik jar ), w przypadku wybrania opcji z oryginalnym ekranem *ajka, to jest dodawana kilkusekundowa cisza przed właściwym programem.
to trzeba wyciąć przed zrobieniem np. kasety-matki.

loader i tak daje polecenie motor-stop. tzn nic złego się nie stanie jak ona jest zapisana na taśmie, ale nie jest 'oryginalnie jak przed laty' .
ale bym proponował nie rezygnować z tego w pluginie turgena, z tej dostawianej ciszy - to się sprawdza jeśli by się chciało program wczytać jakimś interfejsem typu bumbox albo adapterem kasetowym, czymkolwiek co nie ma silnika i nie zatrzyma sygnału.

1,015

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Wciąż pracuję nad lepszą implementacją. Po pierwsze, naprawiłem pętlę opóźnienia w programie ładującym. I tak, jestem świadomy problemu z ciszą generowaną po Speedy2700.

Ostateczne rozwiązanie sprawi, że cisza będzie regulowana. Użytkownicy korzystający z urządzeń ignorujących sygnał MOTOR CTRL włączą ciszę, ci z kasetami ją wyłączą. Muszę tylko wybrać pomiędzy prostym polem wyboru (łatwym w użyciu) a regulowanym czasem trwania (bardziej elastyczny).

Nie do końca jestem z tego rozwiązania zadowolony, bo wolę ustawienia domyślne, które działają z większością urządzeń. Jednak niewiele mogę zrobić.

Edit: TURGEN 9.2.6 https://sourceforge.net/p/turgen/blog/2 … urgen-926/

Ostatnio edytowany przez baktraaa (2023-10-24 14:05:26)

Post's attachments

spd2700.png 38.23 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

1,016

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

domyślne rozwiązanie, bez ekranu informacyjnego, jest ok.

w konfiguracji pluginu,  może być takia pozycja, pod spodem 'speedy2700 loader type':
"for Speedy 2700 loader with title screen" (pole do zaznaczenia) insert 5sec pause (silence) after loader
czy ile tam sekund potrzeba..

ed:
ok, też dobrze :)

Ostatnio edytowany przez takron27 (2023-10-23 13:58:53)

1,017

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Seban - no to mam zgrany przez lexxa zestaw 31 ze studia Spark. Większość softu już przerobiłem do plików CAS.
Za wyjątkiem 3 pierwszych pozycji ze strony A. Jest tam rozwiązanie mieszane Turbo2000 + AST. gra The Eidolon, Ace of Aces oraz MULE. Nie mogę tego ugryźć bo zarówno pod emulatorem jak i na żywym sprzęcie u mnie zabawa kończy się na wczytaniu jedynie loadera AST Ajka. Potem są jakieś 2 dziwne bloki i dalej leci już żywe AST... same bloki AST ładnie dekoduje a8utils... problem mam jedynie z początkiem...
Link do flaców całęgo zestawu
https://drive.google.com/drive/folders/ … sp=sharing

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2023-10-25 13:31:51)

Post's attachments

2023-10-25 14_21_45-Atari 800 Emulator, Version 4.2.0.png 5.58 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,018

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Obrobiłem zestaw 18 Studia Spark w T2000
Pliki CAS, oryginalny zrzut z taśmy Lexxa oraz 2 pliki WAV jakby ktoś zapragnął nagrać sobie taśmę dostępne pod linkiem:
Jest tam też okładka w formie pdf - wersja v3 zawiera wszystkie pozycje, bo oryginalna wkładka miała 1 błąd na stronie B, oraz nie opisane programy kopiujące ;)

https://drive.google.com/drive/folders/ … sp=sharing

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,019

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej!

Piguła/Shpoon napisał/a:

Za wyjątkiem 3 pierwszych pozycji ze strony A. Jest tam rozwiązanie mieszane Turbo2000 + AST. gra The Eidolon, Ace of Aces oraz MULE.

Rzuciłem "na szybko" okiem na pierwszą pozycję, wygląda na to że loader obsługuje tylko turbo podpinane do drugiego portu JOY-a... w weekend postaram się znaleźć trochę wolnego czasu i spróbuję się temu przyjrzeć dokładniej i dokonać konwersji do CAS (mam nadzieję że się da).

Piguła/Shpoon napisał/a:

Obrobiłem zestaw 18 Studia Spark w T2000

Dzięki WIELKIE! :) Już pobieram i wrzucam do swojego domowego archiwum!

1,020

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

piguła, nie masz jakiegoś zbędnego (lub bez turbo) magnetofonu żeby ci dorobić t2000-kso ?

1,021

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Hej magnetofonów to ja mam 5
Trzy po pełnej konserwacji z UM/AST/ATT oraz jeden w którym Seban dorzucił mi do istniejącego turbo UM/AST/ATT turbo 2000f/2001 plus przełącznik do zmiany fazy.
Mam piąty, który reanimowałem i ma w sobie UM/AST/ATT - ale bardzo słabo czyta kasety w turbo. Nie mam aktualnie czasu, aby go jeszcze rozbebeszyć i sprawdzić pojemności... ewentualnie podmienić głowice. Muszę poszperać jeszcze w pudłach na strychu - bo jestem pewien, że znajdę tam jeszcze ze 3/4 egzemplarze. Może, jakieś dwa uda się doprowadzić do odpowiedniego stanu bo muszę zatroszczyć się o posiadanie jeszcze Blizzarda oraz T2000-kso z joyem - bo to ułatwi mi testowanie skonwertowanych plików na żywym sprzęcie. Do blizzarda mam nawet dwie gotowe płytki ;)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,022

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Wracam na chwilę do "The Eidolon"...  loader udało mi się wyłuskać z tego nagrania poprawnie, przynajmniej tak mi się wydaje (w załączniku do tego następnego posta plik .hex zawierający ów loader).

Natomiast z konwersją części AST mam problem... tzn. udaje niby mi się dokonać konwersji... ale mimo że a8cas-util.pl mówi że wszystko jest OK, to w/g mnie wcale tak nie jest (np. zmieniając parametry konwersji uzyskuję różną liczbę bloków wyjściowych) ... powodem takiego zachowania jest to że AST ma prymitywny mechanizm obliczania sumy kontrolnej bazujący na XOR ;-/ tak naprawdę przy tak długich blokach danych trudno mieć pewność dane są poprawne.

Przy moich próbach konwersji bloków AST udaje się maksymalnie wczytać 2-3 poziomy, potem mam błąd odczytu sygnalizowany poprzez cało ekranowe kolor-bary. Piguła, pisałeś że Tobie się udaje konwertować te bloki AST bez problemu... może jak połączysz mojego hex-a zawierającego loader z Twoją konwersją bloków AST to wyjdzie z tego coś sensownego.

Niestety jakość nagrania jest dość kiepska, tzn. wysokie częstotliwości dość słabo się zachowały na kasecie, albo kaseta była nagrywana na magnetofonie ze źle ustawionym skosem głowicy, stąd problem z wyższymi częstotliwościami:

http://seban.pigwa.net/aa/the_eidolon_frq.png

Ostatnio edytowany przez seban (2023-10-28 23:12:48)

1,023

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

ehhh.... zrobił się double post.... to dopiszę w tym drugim jeszcze kilka słów o strukturze tego nagrania.

Pierwszym blokiem danych nagranym w standardowym formacie Turbo 2000 jest loader zawierający procedury ładowania dla turbo UM przerobione tak aby czytały dane z portu JOY-a, a po drugie zmienione tak aby reagowały na długości impulsów adekwatne dla Turbo 2000/KSO. Nie wiem co to miało na celu... bo dwa następne bloki są blokami nagranymi w formacie Turbo UM, tyle że długości impulsów kodujących 1 i 0 są zmienione tak aby pasowały tym które występują w Turbo 2000/KSO. W dodatku turbo UM w przeciwieństwie do KSO koduje bity w bajcie w odwrotnej kolejności, tzn. LSB first. Tak więc blok nazwy i blok zawierający loader w pliku hex, mają odwrócone bity w bajtach bo a8cas-util.pl nie daje możlwiości wymuszenia kodowania lsb_first czy msb_first i dokonuje wyboru na podstawie formatu określonego w parametrach, tzn. opcja "-t turbo2000" wymusza kodowanie msb_first. Można oczywiście sobie odwrócić wartości tych bajtów jakimś prostym skryptem.

Pierwszym blokiem jest blok nazwy, drugi blok to blok zawierający główny loader ładujący pozostałą część nagrania, ten blok jest ładowany od adres $400.

Pozostałe bloki danych są już nagrane w formacie AST tak jak wspominał wcześniej Piguła.

Ostatnio edytowany przez seban (2023-10-28 23:19:35)

Post's attachments

the_eidolon.ajek.t2k.cut.dlt.hex.zip 1.55 kb, liczba pobrań: 2 (od 2023-10-29) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

1,024

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Spoko sprawdzę - czy uda mi się tą pozycje jakoś sklecić razem. Dziękuję standardowo Seban za wyczerpującą analizę nietypowego nagrania ;)
A korzystając z okazji dorzucam konwersję zestawu 38 Studia Spark + okładkę.

Jest to zapewne jeden z ostatnich (jeżeli chodzi o numer) zestaw tego studia - patrząc po produkcjach. Nie wiem w jaki obszar pamięci w Turbo 2000 KSO ładują się loadery. Bo w przypadku T2001 oraz T2000F jest z tym zestawem mega słabo. Większość polskich gier z tego zestawu nie udaje się wczytać (są crackowane przez XE-Team) i spakowane cruncherem. W efekcie wykładają się podczas ładowania - zwisy. Samo nagranie na taśmie oraz programy są przeniesione bezbłędnie. Bo za pomocą Mydos'a oraz handlera, bez problemu daje się wyłuskać pliki do pliku ATR i uruchomić je pod Dosem. Dlatego dorzucam w osobnych katalogach komplet plików XEX dla tego zestawu.
ps. 2 ostatnie nagrania na stronie A są w speedy2700, na stronie B dotyczy to 3 ostatnich pozycji.

ps2. Jakiś czas temu wrzucałeś tutaj chyba zestaw 20 tego Studia - nie pokrywa się on jednak z kopią kasety Spark, którą posiadam... dlatego dorzucam też wkładkę od zestawu 20... pierwszą stronę w sumie już kiedyś zrobiłeś dla QTZ'a bo to wersja olimpiady ;) Więc będę miał mniej zabawy....przy konwersji... jak skończę stronę B to oczywiście udostępnie.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2023-10-29 09:33:04)

Post's attachments

Sparky_Kaseta 38.zip 1.74 mb, liczba pobrań: 2 (od 2023-10-29) 

turbo2000-zestaw20.jpg 241.1 kb, liczba pobrań: 1 (od 2023-10-29) 

turbo_2000_okladka_sparky_zestaw38.pdf 830.96 kb, liczba pobrań: 4 (od 2023-10-29) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,025

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

To jest to co u mnie wychodzi po konwersji AST do plików hex.
Niestety ja nie jestem wstanie zmusić emulatora.. aby próbował w ogóle to wczytać bo załadowaniu loadera Ajka.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2023-10-29 09:57:12)

Post's attachments

ace.hex 196.47 kb, liczba pobrań: 3 (od 2023-10-29) 

eidolon.hex 256.37 kb, liczba pobrań: 3 (od 2023-10-29) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim