1,076

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Bosz... Starczy Ci zwykły File Copier, może być 1.45, może być 1.60. Pamiętaj, że nie wszystkie xex-y tak czy inaczej da się wgrać przez magnetofon. I niektóre nie wymagają wykrzyknika ani żadnego innego loadera. Możesz jeszcze spróbować Super Śmiecia - o ile pamiętam dodawał własny loader.

Sikor umarł...

1,077

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dlatego pisałem abyś do generowania wav'ów pod Turgene używał plików CAS a nie XEX.
Całą masę takich plików, które na bank działają z magnetofonem znajdziesz na pigwie w kolekcji
Atari 8bit Preserved Software 2022-09-10 (są tam zarówno obrazy ATR/ATX jak i pliki CAS). Aby nagranie działało na nieprzerobionym magnetofonie wybierasz po prostu jako format STANDARD (jest tam chyba ikona amerykańskiej flagi).
Baaktra cały czas rozwija teraz extractor do plików - można już generować pliki XEX Turgenem, które po uruchomieniu na sio2sd nagrywają program w danym systemie Turbo na magnetofonie. Jest już Blizzard/2001/2000... myślę, że klasyczny zapis również zostanie dodany... wtedy będziesz miał problem z głowy.
Niestety - jak pisał Sikor nie ma pewności, że dana wersja file poprawnie się wczyta z magnetofonu. Ten sam problem występuję również na magnetofonach z systemem Turbo. Niejednokrotnie podczas backup'u jakiś taśm spotykam się z sytuacją, że tytuł przegrywa się kopierem bez problemu, a z magnetu nie startuje. Po przeniesieniu na dyskietkę, wszystko ładnie śmiga. Można oczywiście próbować w takich sytuacjach używać jakiś pakerów i ponownie tytuł nagrywać na kasetę... lub szukać innej wersji pliku XEX.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2024-03-31 20:48:45)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

1,078

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Nie testowałem tych programów o których pisał Sikor. Sądziłem, że macie już jakieś wybrane, najlepsze rozwiązanie tego zagadnienia :)

Jeżeli chodzi o generowanie WAV i nagrywanie na kasetę z podłączonego do PC magnetofonu, to dokładnie to samo z CAS robi Altirra jak pisałem wyżej.

Poczekam zatem na tę poprawkę w której Turgen będzie generował XEX w normalnym systemie zapisu bez Turbo.

Dopóki jestem... wszystko jest możliwe.

1,079

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Tylko po co? Na kasetę skopiujesz w normalu nawwet poprzez większość dosów. Kopiując jako urządzenie docelowe daj "C:". Nie wiem, po co komplikujesz sobie życie mając proste rozwiązania?

Sikor umarł...

1,080

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

To nie jest takie proste. Tylko kilka DOS-ów ma elementy sterujące, które pozwalają ustawić krótkie IRG dla urządzenia C:. A mniej ma możliwość wydłużania przerw między rekordami po blokach zawierających wektory INIT.

1,081

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Może to nie jest odpowiedź na Twoje pytanie ale Fujinet obsługuje CAS'y.

1,082

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Sikor, albo ja czegoś nie rozumiem, albo Ty nie rozumiesz na czym polega mój problem.
Oczywiście, najprościej by mi było użyć Altirra z podłączonym deckiem do wyjścia audio w karcie muzycznej PC. Mam wysokiej klasy karte Asusa z wzmacniaczami operacyjnymi Burson i najwyższy model Decka Sony na Europe. Generalnie zgrywam na tym sprzecie muzykę na kasety w jakości zbliżonej do CD.

Ale pomijając iż jeden kanał stereo jest bezużyteczny, to chciałbym zgrać (sic!) pliki XEX na oryginalnym magnetofonie Atari. Chodzi mi tu o idealny skos głowicy jaki mam w XC11 oraz 100% kompatybilnością nieprzerabianego magnetofonu.

Jeżeli ja czegoś nie kumam (a jest takie wysokie prawdopodobieństwo) to powiedz mi jak mam zgrać biblioteke geir w XEX na kasety Atari z wykorzystaniem SIO2SD, nieprzerobionym XC11, Atari 65XE tak aby te kasety się wgrywały bez względu na rodzaj XEX'a.

W załączniku okładka którą wrzucam w surowym stanie bez nazw gier i stanu licznika. Mam kilka kolorów.

Ostatnio edytowany przez Duracel (2024-04-01 21:04:12)

Post's attachments

Kaseta 1.pdf 399.28 kb, liczba pobrań: 8 (od 2024-04-01) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Dopóki jestem... wszystko jest możliwe.

1,083

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Duracel, niestety Ty nie rozumiesz, nie każdy xex się nadaje na kasetę. Najprościej, jak już było omówione - zgtrać przez DOS i kopier, na przykład File Copier 1.45.
Ok, po kolei:
1. Tworzysz sobie na przykład ATR-a (na przykład 16MB, ja to robie przy pomocy MakeATR, ale wystarczy dowolny)
2. Nagrywasz DOS (inicjalizujesz) - osobiście preferuję MyDOS 4.53, ale dowolny obsługujący wielkość ATR-a
3. Dogrywasz do ATR-a dowolny kopier file-owy obsługujący pliki i magnetofon, wspomniany wykrzyknuk (możesz go zgrać z kasety na atr-a), pliki xex które chcesz przegrać
4. Podłączasz SIO2SD i magnetofon razem, bootujesz Atari z SIO2SD (klawisz OPTION, ATR jako D1)
5. Kopiujesz używając kopiera (jak wybierzesz kopier, podeślij tu jako załącznik - zbyt dużo, aby opisać jak każdy działa, zresztą nie każdy znam)
Oczywiście zakładam, że masz standardowy OS w Atari? (Qmeg na przykład ma wycięty handler C:, więc nie obsłuży magnetofonu  - choć nie wiem, czy wszystkie wersje, tak samo chyba HiSpeed OS). I jak piszę - nie każdy xex zadziała.
Aha, pamiętaj, że obsługując kopier zazwyczaj masz D: lub D1: i nazwę pliku dla stacji, C: dla magnetofonu. Jak nie dasz rady - odezwij się na początku maja, moze dam radę podjechać do Pruszkowa i zobaczymy organoleptycznie (rozumiem, że Pruszków koło Warszawy).

Sikor umarł...

1,084

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Mieszkam rzut beretem obok Gzynia. Ja z Tobą znamy się osobiście z Wapniaka i kiedyś spotkaliśmy się w Euro AGD (chyba tam pracowałeś, albo mi się ubzdurało ;).

Od 1 do 5 punktu procedura taka jak przy zgrywaniu dyskietek na PC za sprawą przystawki od Lotharka i stacji od Atari. Je też niedawno zgrywałem.

Generalnie cały czas krążymy w dyskusji wokół tego samego problemu, czyli "nie każdy XEX zadziała". Ja już zgrałem trochę tych kaset za pomocą THE BOSS i właśnie chodzi o to, że nie każdy XEX zadziała, a SIO2SD nie czyta CAS'ów :).

Myślałem nawet nad kupnem SDRIVE MAX'a, który jest chyba najtańszym urządzeniem które czyta CAS'y w trybie normalnego generowania sygnału jak z kasety, ale nie chce wydawać pieniędzy bez sensu na urządzenie tylko i wyłącznie do zgrania kaset, które po zgraniu do niczego mi się nie przyda ponieważ mam SIO2SD.

Ostatnio edytowany przez Duracel (2024-04-01 21:59:31)

Dopóki jestem... wszystko jest możliwe.

1,085

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

No dobra, bo teraz sprawa się wyjaśniła bardziej - piszesz XEX, a przeszliśmy na CAS. To zmienia postać rzeczy. Tak kojarzyłem, że się widzieliśmy, ale nie mogłem skojarzyć gdzie - Wapniak ;) W EURO AGD nigdy nie pracowałem ;)
Teraz tak - masz, jak sądzę - SIO2PC, skoro zgrywałeś "przystawką". To działa w dwie strony - teraz tak, SIO2PC można podłączyć do XFormera, a on czyta CAS-y. Nie testowałem, czy można do Altiry - wtedy miałbyś sprawę prostą - podłączasz CAS-a do Altiry, kopiujesz kopierem, potem odłączasz cas-a i poprzez SIO2PC nagrywasz na fizyczny magnetofon.
Inna opcja - CAS2SIO, to by Cię urządzało w 1000%: http://atariki.krap.pl/index.php/CAS - nie mam tego programu, trzeba poszukać.
Zajrzyj jeszcze tu: https://a8cas.sourceforge.net/ i tu: https://a8cas.sourceforge.net/ - oba linki z atariki.
Aha, nie skopiujesz tak zabezpieczonych kaset (specjalny kopier potrzebny).
Inna opcja jeszcze: zapytaj Gzynia o sdrive lub fujinet, może ma i pożyczy, nie wiem. Ewentualnie wybierz się z nim na sztab w piątek do Warszawy i popytaj ludzi - także tu w wątku o zlotach. Mnie najprawdopodobniej na sztabie nie będzie, ale nikła szansa jest.

Sikor umarł...

1,086

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Panowie, litości, to jest wątek o Turbo Tapes, Carts & Hardware. Można przecież założyć inny :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

1,087

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Wracając do tematu taśm turbo.
Mam TSFX dla rodziny AST.

1,088

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Wracając do tematu taśm turbo.
Mam TSFX dla rodziny AST.

Post's attachments

000_Atari Tennis_ast_ast_proto001.xex 17.03 kb, liczba pobrań: 3 (od 2024-04-03) 

000_Diamondz (v1)_um_proto001.xex 34.62 kb, liczba pobrań: 1 (od 2024-04-03) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

1,089

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Dzięki Baktra za kawał świetnej roboty! Masz naprawdę niezłe tempo pracy!

1,090

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Kolejna paczka TSFX dla rodziny AST.
Wszystko to powinno działać. Naprawiono problem z czerwonym tłem. Tytuł TSFX wskazuje typ nagrania.

TURGEN 9.2.17
https://sourceforge.net/p/turgen/blog/2 … st-family/

Ostatnio edytowany przez baktraaa (2024-04-04 13:59:19)

Post's attachments

ast_tsfx_pack2.zip 31.69 kb, liczba pobrań: 4 (od 2024-04-04) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

1,091

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Jakiś Admin może przepiąć dyskusję od momentu w którym włączyłem się do dyskusji do nowego wątku?
Zaraz założę wątek - Nagrywanie kaset Atari w A.D. 2024.

Ostatnio edytowany przez Duracel (2024-04-06 10:21:53)

Dopóki jestem... wszystko jest możliwe.

1,092

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Takie mam pytanie... @baktraa, czy byłoby dla Ciebie trudne dorobienie takieg self-extractora ale dla ... trybu normal? Tak po prostu? Coby można sobie było również w normalu nagrywać na kasety twoją technologią? Bo w obecnych czasach przy łatwo dostępnych urządzeniach typu SIO2SD czy cartach to jest o wiele wygodniejsze niż np. Boot Casette Maker, którego zwykle do tego używałem. Zwłaszcza, że on ma ograniczenie na długość XEX-a a Turgen nawet Numen poprawnie przerabia.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

1,093

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

perinoid napisał/a:

Takie mam pytanie... @baktraa, czy byłoby dla Ciebie trudne dorobienie takieg self-extractora ale dla ... trybu normal? Tak po prostu? Coby można sobie było również w normalu nagrywać na kasety twoją technologią? Bo w obecnych czasach przy łatwo dostępnych urządzeniach typu SIO2SD czy cartach to jest o wiele wygodniejsze niż np. Boot Casette Maker, którego zwykle do tego używałem. Zwłaszcza, że on ma ograniczenie na długość XEX-a a Turgen nawet Numen poprawnie przerabia.

Rozważany. Będę musiał wymyślić, jak zapisać bloki na taśmie za pomocą SIOV. Dokumentacja jest w najlepszym razie skąpa.

1,094

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

seban napisał/a:

No dobra... wiosnę czuć w powietrzu, marazm zimowy trochę minął, więc sądzę że pora zacząć się wygrzebywać z zimowych zaległości... w kolejce się nazbierało wiele zaległych materiałów, [...] na pierwszy ogień pójdzie zatem kaseta która wpadła mi w ręce przez przypadek,
[...]
I chyba to wszystko co chciałem napisać o tej kasecie. Ufff. Kolejny punkt z listy "to do" mogę wykreślić ;) Kaseta już została zgrana i przetworzona dość dawno temu, jednak dopiero teraz znalazłem czas i siły aby się ogarnąć i wyprodukować ten post.

Poczytałbym coś nowego :-) Zwłaszcza o którymś znajomym artefakcie ;-)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

1,095

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

bdubel.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2024-04-24 21:22:03)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

1,096

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

@Duracel:
Zanim stworzycie samouczka jak replikować kasety z obrazów CAS, obejrzyjcie proszę filmik:
https://youtu.be/kWUBLQafCKE?t=19

1,097

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

uicr0Bee napisał/a:

Poczytałbym coś nowego :-) Zwłaszcza o którymś znajomym artefakcie ;-)

Mam nadzieję że już wkrótce coś mi się uda "wyprodukować".

ps) nie miałem pojęcia ze ktokolwiek pisze w tym wątku, żadne powiadomienia ani wiadomości z forum już do mnie nie docierają. Kiedyś wpadały do spamu, teraz nie ma po nich żadnego śladu.

1,098

Odp: Turbo Tapes, Carts & Hardware - z kolekcji uicr0bee i nie tylko :]

Super, czekamy :)
ps) http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 60#p314260

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.