Temat: Falcon - faq

Czy istnieje jakis polski faq dot. Stockowego Falcona i jego rozbudowy?
W sensie co tam mozna dodac, poprawic na plycie jakie monitory trzeba kupic , dopalki, pamieci, tosy itd... itp.?

"wszystko się kiedyś kończy......."

Odp: Falcon - faq

stryker, co Cie tak nagle Falcon interesuje?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Falcon - faq

No właśnie, przecież jak zadałem pytanie czy masz Falcon-a... Odpowiedziałeś jakiego Falcon-a...

Przyznaj się trolujesz za bezrobotnego :P

4

Odp: Falcon - faq

As.. gdzie widzisz trolowanie? Zadalem pytanie. Zgodne z regulaminem forum ? Oco wam chodzi?

"wszystko się kiedyś kończy......."

5

Odp: Falcon - faq

Pochwal się swoim flakiem i z czym/czego nie wiesz???
Sono 1.2 działa?.. (ono działa nawet z dyskietki...?) ...

6

Odp: Falcon - faq

Czego niewiem jest napisane w pierwszym poscie :)

"wszystko się kiedyś kończy......."

7

Odp: Falcon - faq

Chyba raczej nie ma takiego jednego dokumentu. Zazwyczaj czlowiek dowiaduje sie o czym jak zaczyna czegos szukac, albo jak mu sie cos popsulo.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2014-08-22 12:17:14)

8

Odp: Falcon - faq

Było coś takiego jak "Do It Falcon", analogicznie do "Do It ST", ale co w środku to nie wiem, poza tym autor przerzucił się na Mac-i i nie wiem na ile to aktualne.

Było miło :) Do widzenia.

9

Odp: Falcon - faq

No to panowie wpisywac chocby tutaj :)
To sie moze pozniej do atariki doda?

As.., Adam... podzielicie sie swoja wiedza? :)

Ostatnio edytowany przez stryker (2014-08-22 12:50:03)

"wszystko się kiedyś kończy......."

10

Odp: Falcon - faq

stryker napisał/a:

Czy istnieje jakis polski faq dot. Stockowego Falcona i jego rozbudowy?
W sensie co tam mozna dodac, poprawic na plycie jakie monitory trzeba kupic , dopalki, pamieci, tosy itd... itp.?

Jak znajdziesz coś takiego daj znać, chętnie sam poczytam o tym !
Przykładowo:
-jak Falcona ogarnia się jednym monitorem benq'24 led w rgb/vga .
Edit a ten przyjmuje na klatę sygnał 15khz rzucony po vga :)
Ale jakość jego to nie dla mnie.

Ostatnio edytowany przez AS... (2014-08-22 12:58:17)

11

Odp: Falcon - faq

Stryker, parę przeróbek znajdziesz na ATARI ST HARDWARE HACKS: http://atari4ever.free.fr/  Atari Documentation Archive: http://dev-docs.atariforge.org/  no i Atari-Forum.com

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2014-08-22 12:57:30)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

12

Odp: Falcon - faq

Każda inna dopałka do Falcona niż ct63 nie ma sensu.
Czemu ct63?
Bo jest bezinwazyjna dla płyty głównej Falcon-a.

13

Odp: Falcon - faq

A ct60 ?
Co z tosem? Wymieniac?

"wszystko się kiedyś kończy......."

14

Odp: Falcon - faq

Tak jak wspominałem:
ftp://ftp.padua.org/pub/atari/Falcon/Doc/doitf030.lzh

Było miło :) Do widzenia.

Odp: Falcon - faq

Już pisałem na privie, ale napisze na forum ogólnym (coby zostało dla potomności):

Kiedy dostaniesz w swoje ręce Falcona, sprawdź następujące rzeczy (jak nie ma, to zamontuj):

- ClockPatch
- bateria w NVRAMie
- TOS 4.04 (jeśli ma starszy)
- Rezystory na torze RGB
- koprocesor matematyczny
- sprawdź czy SCSI działa (jak masz zamiar używać, lub zależy Ci na w pełni sprawnej maszynie)
- 14MB ST-RAM.

Jak to już wszystko jest, to warto zamontować jakieś turbo, zdecydowanie najlepsze jest CT60.

Opcjonalnie:
- można wymienić układ odpowiedzialny za RS232 w Falconie na taki z buforowaniem, bo ten oryginalnie w Falconie jest bardzo słaby.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

16

Odp: Falcon - faq

Adam Klobukowski napisał/a:

- ClockPatch


Tego nie trzeba i wręcz niewskazane jest - do poprawnego działania wystarczą poprawne rezystory na płycie.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

17

Odp: Falcon - faq

Adam Klobukowski napisał/a:

Opcjonalnie:
- można wymienić układ odpowiedzialny za RS232 w Falconie na taki z buforowaniem, bo ten oryginalnie w Falconie jest bardzo słaby..

hmm, niebuforowany nie znaczy słaby. Moje wrażenia są takie że TOS/Sting oraz Magic/Sting świetnie sobie radzą. Może pod Mintem jest inaczej, tego nie sprawdzałem.
Sporo czasu miałem podpiętego Falcona do serwera przez RS dość dlugim kablem. Połaczenie było zestawione STingiem na 115 bps. Przesyłałem przez sieć pliki WAV, które były potem wypalane na nagrywarce CD na serwerze. Nie przypominam sobie bym miał jakiekolwiek problemy.

--Edit--
Swoją drogą ten w Falconie również ma bufor, tylko jednobajtowy.

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2014-08-22 13:39:33)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

Odp: Falcon - faq

bartek030 napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

- ClockPatch

Tego nie trzeba i wręcz niewskazane jest - do poprawnego działania wystarczą poprawne rezystory na płycie.

Ale ogólnie, coś zrobić trzeba ;)

Cyprian napisał/a:

hmm, nie buforowany nie znaczy słaby. Moje wrażenia są takie że TOS/Sting oraz Magic/Sting świetnie sobie radzą. Może pod Mintem jest inaczej, tego nie sprawdzałem.
Sporo czasu miałem podpiętego Falcona do serwera przez RS dość dlugim kablem. Połaczenie było zestawione STingiem na 115 bps. Przesyłałem przez sieć pliki WAV, które były potem wypalane na nagrywarce CD na serwerze. Nie przypominam sobie bym miał jakiekolwiek problemy.

Moje wrażenie było takie, że na 115200 było to nieużywalne, bo za dużo ramek z błędami szło.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

19

Odp: Falcon - faq

Adam: daj jakiegoś linka do tego fixa rs232, mnie się wydaje, że nie mam problemów na 115200 , ale chętnie poczytam.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

20

Odp: Falcon - faq

stryker napisał/a:

Czy istnieje jakis polski faq dot. Stockowego Falcona

Gdyby jednak nie musiał być polski, to: http://www.atari-forum.com/wiki/index.p … Falcon_FAQ

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

Odp: Falcon - faq

Opisu fixa jako takiego chyba nie ma, może jest coś w DOIT. Sam fix jest bardzo prosty, bo wystarczy wymienić układ w Falconie który nie ma buforowania na identyczny funkcjonalnie zamiennik który ma buforowanie (taki typowy, 16 bajtów).

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

22

Odp: Falcon - faq

Czy monitor Amigowy 1438S styknie do falcona? Czy musze miec kilka roznych ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

Odp: Falcon - faq

Styknie, ale osobiście polecałbym Dell U2410 (można kupić poleasingowe w dobrym stanie za mniej niż połowę ceny sklepowej)

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2014-08-22 14:10:34)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

24

Odp: Falcon - faq

bartek030 napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

- ClockPatch


Tego nie trzeba i wręcz niewskazane jest - do poprawnego działania wystarczą poprawne rezystory na płycie.


Uwaga teraz ja do Bartka :
ech ...!
Są rewizje płyty głównych co zmiana rezystorów nie pomaga.
Co jest najbardziej śmieszne Czuba pisze aby wywalać clockpatha a użytkownicy po instalacji clockpatcha piszą że nagle Falcon to stabilny komputer :)

Także opinie są totalnie sprzeczne :P
Osobiście mam fabrycznego clockpatcha (płyta clabmk#1) i trzy różne ct60 i dwa ct63 chodzą pięknie.

stryker napisał/a:

A ct60 ?

Jeśli ct60 będzie z dopałem do płyty (patrz Piter ma takie ct60) to trochę trzeba polutować i przetaktować płytę i układy w Falconie :( Mają to tylko starsze rewizje ct60 nowsze czyli ct63 zamiast dopału do płyty mają szybszy proces i ctcm(gdzie suwaczkiem w tosie płynnie regulujesz prędkość Twojego 060).

Ostatnio edytowany przez AS... (2014-08-22 15:56:20)

25

Odp: Falcon - faq

A ja dodawałem rezystory bo bez nich Falcon z CT63 zaliczał zwiechy, a po dodaniu rezystorów wszystko zaczęło chodzić "stabilnie".