51

Odp: Falcon - faq

68060 jest jak najbardziej retro, ta linia wymarła wraz z tymi komputerami.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

52

Odp: Falcon - faq

Retro to jest Falcon z 1 MB RAM bez HDD ;) Były takie w oficjalnej sprzedaży.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2014-08-24 20:10:01)

Odp: Falcon - faq

No jest to jakaś zaleta z tym że:
- Blitter staje się nieużywalny (ale to mała wada, bo 030 jest wówczas od niego szybsze)
- tak dopalone Falcony mają tendencję do padania.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

54

Odp: Falcon - faq

Adam, piszesz o rozwiązaniach typu drut.

Bardzo mocno przetaktowany Falconon (piszę o układach na płycie!) taki z ct2b jest niezniszczalny, mi nie udało się go zepsuć (wcześnie Piterowi, a obecnie Cieplikowi)....
Fakt że przy ct2x trzeba było wysłać płytę główną do Czuby, a on z niej wylutował niepotrzebne układy (typu procesor falcona, 4 gale z lewej strony płyty, odciął gniazdo od fpu na płycie, aby ktoś tam przez przypadek nie włożył fpu itd. )..
Przetaktował mocno videl-a i dsp.

Natomiast ten cały syf gandalfa i jemu podobnych zabija Falcony.

Odp: Falcon - faq

AS: CT2B to nie tylko dopałka szyny, ale te, jak już nie napisałeś, wymiana sporej ilości bebechów.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

56

Odp: Falcon - faq

Przecież napisałem że leci z płyty sporo bebechów między innymi główny procesor falcon-a jest wylutowany ...
Nie rozumiem

Adam Klobukowski napisał/a:

AS: CT2B to nie tylko dopałka szyny, ale te, jak już nie napisałeś, wymiana sporej ilości bebechów.

57

Odp: Falcon - faq

Dlaczego tak narzekacie na przeróbkę Gandalfa?

To naprawdę jest takie awaryjne?

Może przegrzewanie da się jakoś obejść - lepsze chłodzenie itp?

58

Odp: Falcon - faq

mój wójek, zawodowy elektronik, gdy zobaczył zainstalowaną przeróbkę nazwał Gandalfa rzeźnikiem :)

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2014-08-26 06:37:54)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

59

Odp: Falcon - faq

macgyver napisał/a:

Retro to jest Falcon z 1 MB RAM bez HDD ;) Były takie w oficjalnej sprzedaży.

A gdzie o tym piszą?

Fajny artek: www.atari.apox.pl/artykul,falcon-a-dopalki.html


Moglys cos wiecej napisac o koledze Gandalf?
Skad sie wzial, robil tylko te dopałki?
Kto ze sceny je miał, komu padły?
Jakies zdjecia osobnika i tej modyfikacji sie zachowaly?
W atariki nic nie widze.....

"wszystko się kiedyś kończy......."

60

Odp: Falcon - faq

Stryker: na tej stronce Macgyvera to jeszcze jako faq się parę innych podstron nada :)
np. http://www.atari.apox.pl/artykul,akcele … turbo.html  - o kartach turbo.
Co do kart turbo i boostow to jeszcze się spotkałem z dopałem o nazwie "EagleSonic" ponoć uboższa wersja "Mighty Sonic". Ten dopał to lutowanie do płyty w paru miejscach, uwalenie  2 pinów w procku, a i ponoć bywają z nim problemy w grach i demach bo potrafi wykładać się  fpu i dsp.

Co do Gandalfa to chyba nie tylko zła fama, ale zdaje się oczywista oczywistość :)
Zdaje się, że Macgyverowi właśnie padł Videl przy dopale Gandalfa. Poza tym na tym forum parę osób (np. Piter, Cyprian, AdamK) o tym wspominało, a na Usenecie w 1998 r. Paskud pisał tak: "Polowa zlotowiczow ma przez gandalfa zjebanego doszczetnie lub częściowo FALCONA".
Draco (1999): "Z tego co mi wiadomo z sieci, CT2 pali plyty rownie skutecznie co Nemesis
i turbo Gandalfa [...]  Centek nie przewiduje odszkodowan za spalone plyty. Nawet wiem, co powiedza - to samo mianowicie co mowil Gandalf, ze "Atari skonstruowalo niedobry komputer"".

Aha zdaje się, że Gandalf zwał się Piotr Wika.

Ostatnio edytowany przez erOS (2014-08-26 08:41:46)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

61

Odp: Falcon - faq

w moim przypadku zjarane dwa Falcony.
W moim przekonaniu głównym problemem 'gandalfów' była bardzo zła jakość wykonania i montażu oraz zbyt duże przetaktowanie płyty, co miało istotny wpływ na zużycie/padanie Videla. Najwyraźniej nie zawsze dobrze znosił przetaktowanie z 32MHz do 50MHz

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

62

Odp: Falcon - faq

To moze faktycznie chlodzenie by pomoglo

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

63

Odp: Falcon - faq

Witam,

U mnie przez dopalke gandalfa padl jeden, wynik spalony Videl, mial przelacznik 40/50 MHz, ale praktycznie w trybie 50 MHz nie dalo sie pracowac wieszal sie po kilku sekundach, w przypadku 40 MHz, przez jakis okres casu nie pamietam jikis jako tako chodzil ae w koncu Videl poszedl. Potwierdzam wykonanie bylo fatalne i chyba z byt wielka ingerencja w plyte. Przez jakis okres lezal u Paskuda to on moze potwierdzic :)

Pozdro
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

64

Odp: Falcon - faq

Czas/data na załączonej fotce jest do d..y , jak falcon był nie używany to normalne ? Czy ta "bateria" już jest beeee....
Ten co-procesor to : MC68882FN40A  ??? (Musze se zamowic z ebay/aliexpres)
Co jeszcze warto sprawdzić ?

Post's attachments

IMG_20140903_195426.jpg 907.02 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
"wszystko się kiedyś kończy......."

65

Odp: Falcon - faq

stryker napisał/a:

Czas/data na załączonej fotce jest do d..y , jak falcon był nie używany to normalne ? Czy ta "bateria" już jest beeee....

Dokladnie taka data jak widac na screenszocie oznacza ze bateria podtrzymujaca NVRAM jest padnieta, czytaj watek o wymianie RTC

stryker napisał/a:

Ten co-procesor to : MC68882FN40A  ??? (Musze se zamowic z ebay/aliexpres)
Co jeszcze warto sprawdzić ?

Jeslii chodzi o koprocka to on do mnie idzie zamowiony przez Bartka (dzialajacy) wtedy dokladnie moge napisac co i jak.

Pozdro
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

66

Odp: Falcon - faq

erOS napisał/a:

Zdaje się, że Macgyverowi właśnie padł Videl przy dopale Gandalfa.

Wątpię, że dopała była przyczyną, padł przy "podłączaniu" monitora VGA, a konkretnie przy przełączaniu go z PC do Falcona przy włączonym zasilaniu, a tryb dopałki był wyłączony. I nigdy nie zostało stwierdzone, że to Videl padł.

67

Odp: Falcon - faq

Gustawowi upalił się DAC w ten sposób na Siliventure.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

68

Odp: Falcon - faq

Tam był objaw taki, że po ok. 2 sekundach Falcon się cyklicznie restartował - wykluczony został jedynie RAM i ROM (podmianki), później płytę od tego Falcona komuś oddałem na którymś Quaście podczas masowego rozdawnictwa sprzętu.

69

Odp: Falcon - faq

Witam,

ja moge opisac ze w moim przypadku ta dopalka chyba doprowadzila do upalenia Videla, gdyz wlaczenie kompa powodowalo ze pojawial sie czarny ekran z niewielkimi cieniutki bialymi kreseczkami nieregularnie na ekranie, wylaczanie i wlaczanie nie omagalo i jak powiedzial mi PASKUD bo komp zostal wyslany do niego to byl wlasnie objaw zwalonego Videla, po czym po wielu latach okazalo sie ze ta moja plyta w koncu wyladowala w anglii u Zaxona.

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

70

Odp: Falcon - faq

Wydaje mi sie ze falcon ktorego mam ma cos nie tak z dzwiekiem / jeden z kanalow/ podlaczony do glosniczkow przez wyjscie sluchawkowe.
Falcon wyglada na dziewice... jest mozliwe ze cos sie sp****..lo?
Bartek zaproponowal taki mod punkt 1 i 2.
www.atarimusic.net/featured-articles/falcon-music-hardware/173-atari-falcon-audio-hardware-cubase-modifications

Macie takie cos u siebie?

"wszystko się kiedyś kończy......."

71

Odp: Falcon - faq

Podczepię się tukej, wszak chodzi o Flakona.
Czy ktoś się spotkał z czymsich takim ? Krzaki w TOSie 4.04 w niektórych miejscach, a w innych czcionka jest OK.
Pierwszy to XBoot, drugi pulpit już znacznie gorszy:
http://atari.wroclaw.pl/pliki/krzaki1.JPG
http://atari.wroclaw.pl/pliki/krzaki2.JPG

Było miło :) Do widzenia.

72

Odp: Falcon - faq

Jesli chodzi o krzaki w tosie na calym ekranie to sie spotkalem, niepamietam dokladnie ale cos byc moze jest pokaszanione w pliku assign.sys (czcionki jakie ladujesz), czy jest w standardowej rozdzielczosci 640x480x16K czy 256K?

W xbocie w wybranych tylko miejscach to nie

Pozdro
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

73

Odp: Falcon - faq

stryker napisał/a:

Wydaje mi sie ze falcon ktorego mam ma cos nie tak z dzwiekiem / jeden z kanalow/ podlaczony do glosniczkow przez wyjscie sluchawkowe.
Falcon wyglada na dziewice... jest mozliwe ze cos sie sp****..lo?
Bartek zaproponowal taki mod punkt 1 i 2.
www.atarimusic.net/featured-articles/falcon-music-hardware/173-atari-falcon-audio-hardware-cubase-modifications

Macie takie cos u siebie?

A co masz dokładnie nie tak??? Muzyka gra z dem gra w stereo?
Porównaj np. muzę z dream dimension z youtubem czy gra tak samo jak na Falconie.

Sprawdź jeszcze jak Falcon gra z db19 (są tam dwa kanały audio i można zawsze też z tamtego miejsca "pociągnąć" dźwięk i sprawdzić jak to gra)...

Yerz miał taki problem że przez wyjście słuchawkowe raz grał jeden kanał raz nie grał 2gi a na db19 było wszystko ok.
Falcon-a Yerza zawiozłem do doktora Jer-a i został uleczony :)

74

Odp: Falcon - faq

Mam pierwsza rewizje plyty. Patrzac na to z linka / schematu org. Atari mialem inne wartosci.... zmienilem na prawidlowe i wydaje sie oki.
As masz pod reka jakis komunikator co by waknac pare szybkich pytan?

"wszystko się kiedyś kończy......."

75

Odp: Falcon - faq

Nie używam komunikatorów.
- wieczorem na fejsie możemy pogadać.