1

Temat: Kupię stare dyski IDE i MFM

Witam,

Kupię stare sprawne dyski twarde najlepiej 3,5" IDE i MFM.
Najbardziej interesuje mnie dysk o pojemności do 20 MB np. ST-125, ST-124, ST-351AX itp oraz dyski 40 MB.

Pozdrawiam.

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

Mam kilka większych IDE, mogę oddać za koszt przesyłki.

Ale codo ich sprawności, nie potrafię się wypowiedzieć.

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2014-09-10 13:20:56)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

Dzięki, Adam za odpowiedź. Właśnie wielkość tzn. pojemność jest dla mnie kluczowa, gdyż niestety płyty i kontrolery do których poszukuję dysków niestety nie rozpoznają tych większych. Jeden z komputerów widzi tylko dyski do 20 MB a drugi do 40 MB, itd.

4

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

Ile potrzebujesz tych dysków? Mam prehistoryczne maxtory 20/40gb ( w tym niskie - low profile), jakieś seagate małe - nawet kilkusetmegowe, czy kilku gigowe, wd-ki 20 gb, etc. Wszystko IDE 3,5 cala.

Mogę wymienić się na jakieś graty Atari XL/XE.

5

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

IDE - na dyskach jest zworka do ograniczenia pojemności. Wystarczy poszukać na stronie producenta rozpiski dla konkretnego modelu.
Pierwsze ograniczenie to było bodajże 8gb. Kolejne 32gb (dyski 40gb i większe miały zworę, po takim zabiegu był wykrywany jako 32gb i działał bez używania dodatkowych narzędzi np. seatools).

Przykład: Seagate U6 ST340810A - 40gb - założenie zwroki na pin-y 1-2 ogranicze pojemność do 32gb. Rozpiska jest nawet na etykiecie dysku.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

6

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

Ej, ale tu mowa o dyskach 20 mega, a nie 20 giga.

7

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

Panowie, dzięki za zainteresowanie, ale mnie interesują dyski o naprawdę bardzo małych pojemnościach - na pewno nie GB :) - 10 MB, 20 MB, 30 MB i 40 MB - te na pewno. MFM również jak najbardziej.

8

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

Oj, już zapominam że takie pojemności były w PC :)

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

9

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

Miałem kiedys 5MB, wazył ze 20 kilo w dobrej, zeliwnej obudowie z zebrowaniem do odprowadzania ciepła ;) Nie wiem czy działał, bo chyba był własnie MFM i nie miałem na czym go sprawdzic. A dysk w moim pierwszym pececie (386SX 16Mhz, 1MB RAM) to było 40MB - kupa miejsca Panie ;)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2014-09-10 14:46:27)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

10

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

hehe, no racja, jakoś ślepy już jestem, że nie zauważyłem że chodziło o 20-40 MB :)

Ale mam jakieś mega stare connery (jeśli ktoś pamięta jeszcze taką firmę), tylko muszę sprawdzić jakie to pojemności i czy w ogóle działają.

11

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

A ja się pochwale, dostałem 2 dyski 10Mb (dziesięć megabajtów) jeszcze w folii. Tj. jeden ma rozerwana folie, a drugi jak z fabryki. Jeszcze ich nie uruchamiałem. Sa one produkcji  bułgarskiej.
Zostały uratowane tylko trzy, resztę rozebrał pewien ktoś na "amelinium" :(

Wygląd ich wskazuje na  kontroler MFM nie ma zwykłego portu krawędziowego a piny męskie.
Mam pytanie co to za dysk ST-315AX ?

12

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

ST-351AX to dysk IDE firmy Seagate posiadający możliwość wyboru za pomocą zworek jednego z dwóch trybów pracy: XT lub AT oraz pojemności 40/30/20 MB.

Ostatnio edytowany przez tomekd (2014-09-10 18:40:08)

13

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

JLS napisał/a:

A ja się pochwale, dostałem 2 dyski 10Mb (dziesięć megabajtów) jeszcze w folii. Tj. jeden ma rozerwana folie, a drugi jak z fabryki. Jeszcze ich nie uruchamiałem. Sa one produkcji  bułgarskiej.

Niesamowite. Wiedziałem że bułgarzy robili twarde dyski do mainframe, ale do PC?
Ciekawe.

14

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

Heh, pewnie mam takie 10MB w szafie... Ale wcześniej niż za pół roku się tam nie dostanę (resztki magazynowe po firmie plus mieszkanie z bratem...).

Sikor umarł...

15

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

tomekd napisał/a:

ST-351AX to dysk IDE firmy Seagate posiadający możliwość wyboru za pomocą zworek jednego z dwóch trybów pracy: XT lub AT oraz ......

Mam cos podobnego, dysk 21 Mb firmy Miniscribe.  Jest to bardzo bardzo rzadki sprzęt. Poszukiwałem taki, bowiem mam płytę główna z kontrolerem XT-IDE. Na eBayu takie dyski osiągają znaczne kwoty mam na myśli ceny zakupu.
W najbliższym czasie dołączę zdjęcia dysków bułgarskich.

Ostatnio edytowany przez JLS (2014-09-10 22:07:15)

16

Odp: Kupię stare dyski IDE i MFM

Problem z dyskami MFM przy przesyłaniu pocztą lub kurierem jest brak parkowania głowicy. Głowica cały czas jest nad dyskiem i przy nawet nie wielkich wstrząsach może uszkodzić dysk. Chyba dopiero w IDE była opcja parkowania głowicy w DOSie. Piszę o tych pierwszych dyskach IDE. Kiedyś składałem PC XT i AT to co jakiś czas musiałem te dyski potraktować formatowaniem niskiego poziomu. Opcje do tego były w starych BIOSach. Ustawiałem mniej głowic i cylindrów, przez to pojemność się kurczyła ale znikały bad sectory i dysk po sformatowaniu w DOSie był jak nowy.

Ostatnio edytowany przez MrKaczorsky (2014-09-18 18:02:33)

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.