Temat: milion atari a co z kompatybilnością?

.

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2015-01-11 14:11:47)

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

Są dwie rodziny niekompatybilnych komputerów Atari:

- ośmobitowe (zasadniczo w pełni kompatybilne ze sobą, z wyjątkiem najstarszych modeli): 800, 400, 800XL, 65XE, 130XE (i inne)

- szesnasto/trzydziestodwubitowe - kompatybilne ze sobą na poziomie systemu operacyjnego. Kolejno mamy kilka rodzin modeli:
  a) 260ST, 260ST+, 520ST, 520ST+, 520STM, 1040STF, 1040STFM - różnią się ilością pamięci, posiadaniem (lub brakiem) wbudowanego modulatora i stacji dysków. Z puntku widzenia programisty jedyna różnica to ilość pamięci
  b) MEGA ST - model profesjonalny, praktycznie w 100% kompatybilny z rodziną a)
  c) 520STE, 1040STE - prawie w 100% kompatybilny z rodziną a), większoś oprogramowania działa bez problemu (z nielicznymi wyjątkami), w porównaniu ma pewne dodatkowe możliwości
  d) MEGA STE - model profesjonalny, prawie w 100% kompatybilny z rodziną c)
  e) TT - model profesjonalny, kompatybilny z a) i c) na poziomie systemu operacyjnego i większości sprzętu. Największą rżnicą jest nowszy procesor, który powoduje że nie większość gier/dem nie zadziała
  f) Falcon 030 - kompatybilny na poziomie systemu operacyjnego, częściowo kompatybilny z całą resztą na poziomie sprzętu. Procesor taki jak w TT, ale wolniej taktowany. Ostatni produkowany seryjnie model.

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2015-01-11 16:40:54)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

autor tematu chyba zemdlał :P

4

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

Albo przestraszył się, że rozpęta kolejną wojnę...

5

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

ale Adam ładnie to opisał, brawo ! :)

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

6

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

Aha.
Martwi mnie jednak autor wątku. Teraz dojrzałem, że to jego pierwszy post. Może emocje były zbyt silne... oby to nie zawał serca...

7

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

Może skasował, żeby teraz w "pierwszym" poście się przywitać i później uzupełni to jako drugi? Taka jest moja koncepcja. ;)

8

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

Adam, dzięki wielkie za odpowiedź, właśnie czegoś takiego nie mogłem znaleźć. A nawet jakbym się mocno postarał i znalazł jakimś cudem to zajełoby mi to pewnie dużo więcej. Czyli takim złotym środkiem pomijając te najwyższe modele z 030 jest Mega STE - dobrze kombinuje?
No bo jest kompatybilny z rodziną c), a rodzina c) jest kompatybilna z rodziną a) przez co c) też chyba z nią jest.
Tylko nie jestem jeszcze pewny czy na Mega STE nie odpalę nic dedykowanego na b) ani odwrotnie też nie?

no i sorry ale nie kumam jak to jest z 8-bitowcami, czy odpalę na Mega STE rzeczy z 8-bitowców?

Dzisiaj byłem o krok od kupienia Mega ST 1 z dyskiem twardym i monitorem, ale raz, że człowiek się nie zna co do wartości tego sprzętu, czy była to okazja czy nie, a dwa, że nie wiedziałem nic o tym sprzęcie, z czym to jest kompatybilne, ile to ma bitów, itd... czy byłbym w stanie coś na tym się pobawić, pooglądać demka, itd...
Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez zmiennik (2015-01-11 18:07:27)

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

Nie, akurat Mega STE to słaby wybór, jeśli twoim celem jest oglądanie demek i granie w gry.

Na maszyna szesnasto i trzydziestodwubitowych nie odpalisz nic z maszyn ośmiobitowych i odwrotnie.

Jeśli chcesz mieć zestaw do odpalenia wszystkiego, to potrzebujesz:
- jednej maszyny ośmiobitowej (800XL, 65XE, 130XE, 800XE - dowolna z tych) z rozszerzeniem pamięci
- 520 STE lub 1040 STE (to są zasadniczo takie same komputery, tylko różnią sie ilością pamięci którą można łatwo zmienić modułąmi SIMM)
- ewentualnie 1040STFM dla nielicznych produkcji które nie chodzą na STE.

Jeśli nie boisz się kosztów, to polecam jeszcze zakup Falcona 030.

To da ci możliwość obejrzenia praktycznie wszystkich produkcji. Inne maszyny możesz sobie odpuścić (nie ma produkcji wykorzystujączych ich unikalne cechy a są problemy z kompatybilnością).

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

10

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

Mega STe nie jest takie złe. Mój jedyny zarzut to wielkość obudowy (desktop), nie jest tak łatwo ją szybko rozstawić na biurku jak 1040. Poza tym Mega STE ma same zalety, szybysz procesor (płynniejsze gry), zegar czasu rzeczywistego, wbudowany twardy dysk, złacze dla np. karty grafiki, osobna klawiatura z dobrz umiejscowionymi portami myszy/joistic.
Co do niekompatybilności, to nie miałem z tym jeszcze jakichś problemów.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

11

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

Cyprian napisał/a:

Mega STe nie jest takie złe.

Ja bym se kupił falcona. Jakby tylko trochę tańsze były.

12

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

swinkamor12 napisał/a:

Jakby tylko trochę tańsze były.

Nie liczyłbym na cuda, będą tylko droższe ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

Falcon to tak jak kurs Franka:

http://www.ebay.com/itm/RARE-ATARI-FALC … 3f4468245a

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

"(not the less powerful 60 MB)" taaaa....

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

15

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

No piękny sprzęcik. Tylko ta cena :(

16

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

na ebay nie ma co patrzeć. Tam zarabia się inaczej i inaczej się wydaje zarobione pieniądze. Na Alledrogo dasz między 2500-3000pln ;) - kupuj póki tanio ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

To sie moze szybko zmienic. Jeszcze niedawno mozna bylo kupic zregenerowanego Falcona z gwarancja w Best Electronics za $800. teraz widze ze juz ich nie ma. Wczesniej ceny na ebay oscylowaly w granicach $600-700 a teraz to pewnie tylko w gore.

18

Odp: milion atari a co z kompatybilnością?

Przydałby się Falcon w FPGA i taki klon jak Speccy 2020.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info