1

Temat: ST Player - format MD8

... tak mnie najszło dziś przypadkiem, gdyż mam w swych zbiorach trochę muzyki w tym formacie. No i problem. Player działa wyłącznie spod DOS'a II+ a ten ma dość duże ograniczenie w temacie obsługiwanych pojemności dysków. W połączeniu ze znaczną objętością modułów jest to dość ciężkie w odbiorze.

Istnieje jakaś wersja nie związana z DOS'em II+?

Jedyne, co znalazłem to pliki zawarte w archiwach AOL, ostatnia wersja 3.0 (Pecusia) - Pecuś? ;)

Jak tworzono pliki w tym formacie?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: ST Player - format MD8

do 720kb spod mydos-a (czyt. toms nawigator-a daje radę)...

3

Odp: ST Player - format MD8

Ogólnie pod MyDOS powinno pójść.

Sikor umarł...

4

Odp: ST Player - format MD8

Wyłuszczę Ci kawałek zdania z tego, co napisałem w pierwszym poście ;)

Pin napisał/a:

Player działa wyłącznie spod DOS'a II+

Chodzi o to też, że uruchomi się powiedzmy na czymkolwiek - ale katalog dysku pokaże wyłącznie w chwili, gdy program zostanie uruchomiony spod DOS II+

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-01-24 23:16:57)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: ST Player - format MD8

To jest nieprawda, gdyż działa również z MyDOS, co napisał Ci także AS. Chyba, że masz jakąś wersję starą - były co najmniej dwie. Nie wiem, czy działa z 65816 - pytaj najlepiej u źródła, czyli ślij pm-ke do Pecusia.

Sikor umarł...

6

Odp: ST Player - format MD8

a - widzisz. Mam tu dwie wersje MyDOS'a. Może pójdzie na tej zwykłej 4.50.

A player - to ostatnia wersja 3.0 Pecusia. Napiszę do niego tak przy okazji, może ma jakieś źródła z dawnych lat ;)

EDIT:

MyDOS wersja 4.5, 3 playery w atrze i żaden nie działa:

www.pin.atari.pl/stp/files.atr

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-01-24 23:36:35)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: ST Player - format MD8

Ten nie działa faktycznie. Teraz niestety nie dogrzebię się do dysków, aby odnaleźć na szybko
jak Pecuś nie da znać - przypomnij bliżej maja
btw: pytaj też Sebana, bo to chyba była wersja przerobiona przez Slightów, o ile się nie mylę...

Ostatnio edytowany przez Sikor (2015-01-25 00:19:18)

Sikor umarł...

8

Odp: ST Player - format MD8

Pin napisał/a:

Napiszę do niego tak przy okazji, może ma jakieś źródła z dawnych lat ;)

Są źródła do pierwszej wersji: ftp://ftp.pigwa.net/stuff/collections/h … rs/STP.M65

W czwartej części Vasco PD Library jest jeszcze Fampy v6.1I+ (w załączniku). :)

Post's attachments

FAMPY61.XEX 17.16 kb, liczba pobrań: 5 (od 2015-01-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

9

Odp: ST Player - format MD8

Z czego widzę player samodzielnie obsługuje system plików i jest przywiązany na stałe do formatu DOS II.

... pliki MD8 nie mają nawet nagłówka ;)

No nic, piszę do Pecusia.

EDIT:

Najwięcej, bo aż 100% modułów odgrywa ostatni player Pecusia - jednak działa wyłącznie na max 180KB dysku w formacie DOS II.

Fampy odpaliło z dużego ATEERA na MyDOS, odtwarza jednak poprawnie tylko część modułów, lub zawiesza się.

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-01-25 12:53:01)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

10

Odp: ST Player - format MD8

Niestety Fampy nie nadaje się do użytku. Nie widzi wszystkich plików w katalogu, poprawnie odegrało to tylko jeden moduł, niepoprawnie dwa następne a na reszcie generuje zwiechy. Jedna zwiecha była tak solidna, że trafiło na vbxe i skończyło się na resecie poprzez wyłączenie komputera ;)

Reasumując, to przydał by się jakiś niekoszerny player, no i przydało by się "znać" metodę na konwersję do formatu MD8 - bo bez nowej muzyki player w sumie nie jest potrzebny, zgromadziłem 11 sztuk modułów :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

11

Odp: ST Player - format MD8

Jest program do konwertowania, bodajże u dziadzia Vaska

Sikor umarł...

12

Odp: ST Player - format MD8

znasz nazwę pliku z konwerterem?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: ST Player - format MD8

Prawda jest taka że player ten nie działa z DOSem :) (vide xbios ;P ). Ma swoje własne, uproszczone maksymalnie procedury odczytu pliku z dyskietki. To dlatego, że nie używa pamięci rozszerzonej i musi mieć jak najdłuższy ciągły kawałek RAM do dyspozycji (no jakoś tam omija rejestry sprzętowe).
A plik MD8 ma oczywiście nagłówek, ale nie pamiętam jaki ;).

Jak ktoś chętny to mam źródła tylko muszę pogrzebać w archiwum. A i źródła konwertera MOD->MD8 też powinny się znaleźć...

Konwersja polega na przerobieniu sampli z 8bit na 4bit i dość prostej konwersji patternów (w pliku MOD nie ma w patternach zapisanych nut ale pełne częstotliwości, w MD8 są ustandaryzowane tony i mniej jest efektów), w sumie objętość danych pattetnów zmniejsza się (jeśli dobrze pamiętam) prawie 4 razy.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2015-01-25 17:06:12)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

14

Odp: ST Player - format MD8

jak dasz rady, to podeślij to, co znajdziesz. I źródła ostatniej wersji i konwerter chętnie przygarnę ;)-

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: ST Player - format MD8

Spoko. Znalazłem.
Muszę tylko przejrzeć, bo chyba jakieś haczyki są w konwerterze i warto byłoby je opisać przynajmniej.... pod SDX mi nie zadziałał ;) Ale to laaaaata temu pisałem i nie wiedziałem, że jest coś takiego ;) . Może przynajmniej opis formatu MD8 mi z tego wyjdzie.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

16

Odp: ST Player - format MD8

Bardzo dobrze, że udało się ocalić źródła, może coś ciekawego się jeszcze z tego urodzi. Jak to ogarniesz, to podeślij koniecznie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: ST Player - format MD8

Konwerter jest w bazie plików AOL. :)

Za to w linku poniżej są wszelkie dostępne wersje playerów formatu MD8. Przekopałem praktycznie wszystkie kolekcje stuffu, jakie są na Pigwie (CTH, PD i CD od Vaska, kolekcja Nira Dary'ego, Holmes CD), AOL, ABBUC PD (część zbiorów u nich jest uszkodzona; wygląda na to, że komuś źle się skopiowały niektóre dyski z plikami MD8, gdyż zapis zawsze się urywa na 720 sektorze, a ATR jest w gęstości rozszerzonej - spróbuję to zgłosić) oraz parę innych. :)

http://ftp.pigwa.net/stuff/other/temp/P … y%20MD8.7z

Ogółem są w nim 354 pliki MD8, w tym w katalogu Nowe zgrane przeze mnie konwerterem w wersji 130XE z oryginalnego dysku z STP 2.1, oraz w katalogu Nowe (duże) przerobione przez wersję 65XE pod MyDOS-em. Dobrze pod MyDOS-em chodzi właściwie tylko MOD Player v1.20 od Marka Goderskiego, reszta (w tym playery od Soused Teata) działa dobrze tylko pod DOS II+/D. A w ogóle żaden nie potrafi dobrze odtworzyć tych największych modułów. :P

Fajnie wygląda dump STP 2.1 od Mirage z emulatora. Wygląda na to, że program był po prostu zgrany freezerem i spakowany. Korzysta z pamięci pod ROM-em, w którą - co ciekawe - kopiuje ROM z XL OS 1.2 z podmienionym standardowym zestawem znaków na polski i chyba procedurami SIO. :)

Ostatnio edytowany przez voy (2015-01-27 17:54:50)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

18

Odp: ST Player - format MD8

Tnx Voy! ;)

Możesz przepakować to do ZIP'a? W archiwum 7z widzę same "ikonki" bez nazw plików i po wypakowaniu nie mam ani jednego pliku ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-01-27 19:27:27)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

19

Odp: ST Player - format MD8

To pewnie dlatego, że pakowałem ostatnią dostępną wersją alpha na najmocniejszym algorytmie. :)

ZIP-ek TUTAJ. Jest większy od tamtego o prawie 3 megabajty. :D

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

20

Odp: ST Player - format MD8

3MB w przypadku współczesnego PC uwierz mi, nie robią żadnej różnicy ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

21

Odp: ST Player - format MD8

Voy :) - WOW, nie widziałem nigdy tak dużych MD8 ... nawet do 440kB ;)

Przy takiej ilości danych pozostaje mi tylko podłączyć na chwilę dysk z Atari do PC ... 3 minutki i wszystko zgrane.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: ST Player - format MD8

voy napisał/a:

Dobrze pod MyDOS-em chodzi właściwie tylko MOD Player v1.20 od Marka Goderskiego

Nie tylko, czy w sumie to nie sprawdzałem czy pod MyDOS to działa. Uruchomiłem pod Spartą, z dysku O: na partycji 32MB, w katalogu chyba wszystkie 300 ileś tam plików jednym ciurkiem, program odpalony w 80 znakach na vbxe. No i gra ;)

Zabawnie gra na Rapidusie - :) trochę za szybko :D

Tnx Voy za paczkę!!!

EDIT:

I teraz dziwna rzecz. Owy player działając na Sparcie uruchomił 60.5KB MD8, zmieścił jeszcze w pamięci player (ze 2KB) i zachował możliwość I/O poprzez DOS, oraz 80 znakowy tryb VBXE. Nawet xBios nie był potrzebny :D. Aha - player nie używa pamięci dodatkowej! ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-01-28 20:52:33)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: ST Player - format MD8

Pinek, to, że część plików jest taka wielka, wynika z tego, że brałem większe moduły (głównie ProTrackera, bo samych soundtrackerowych miałem za mało) nawet po 800 kB. :) Po prostu chciałem sprawdzić, czy chwyci modki z dłuższymi samplami. Skopiowałem sobie ten dekoder modułów razem z nimi na 16-megowy obraz ATR na SIO2PC pod MyDOS-em, wybierałem modka i tylko naciskałem klawiszek, gdy wołał o włożenie dysku docelowego. No i poszło. :D

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

24

Odp: ST Player - format MD8

no ale zagrało pod jakąś tam wersją playera, czy są to konwerty bez możliwości odsłuchania (bo tak to trochę zabrzmiało, że tak powiem :D )?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: ST Player - format MD8

Te duże raczej nie. :) Miałem wtedy nadzieję, że ruszą pod playerami od Soused Teata, ale nic z tego nie wyszło. Raz, że pod MyDOS-em nie poszły, dwa, że pod DOS II+/D nie da się zapisać/odczytać tak dużych plików, a trzy, że chyba wykorzystują za mało banków dodatkowej pamięci.

Czekamy na player od Mono. Fajnie by było, gdyby obsługiwał tak duże moduły. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie