1

Temat: [K] Mirage A/D Converter

Jak w temacie.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

2

Odp: [K] Mirage A/D Converter

.. jak nie znajdziesz, to Ci go pożyczę. Wystarczy na rok, czy tam dwa lata? ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: [K] Mirage A/D Converter

Mono, czy robisz reverse-engineering?
Mam taki A-D wersja bardzo wczesna, można powiedzieć prototyp, spod ręki Arka Łukszo; ale nie ma oznaczeń na układach.
I nie na sprzedaż, niestety...

4

Odp: [K] Mirage A/D Converter

Dziękuję panowie. Byłbym w takim razie wdzięczy gdybyście mi w stosownym czasie pozwolili potestować swoje egzemplarze.
A póki co czekamy - może znajdzie się sprzedawca.

Edit: Kuba - nieeee, elektronikiem to ja nie jestem, ja tylko poprogramować, Panie, poprogramować...

Edit 2: Doprecyzuję jeszcze, bo to może być istotne. Wiem, że niektóre MA/DC były "uszkodzone", dopiero późniejsza seria miała poprawiony bug zw z sygnałem fi2 (tak wyczytałem na aa) - taki "uszkodzony" egzemplarz też mnie interesuje.

Ostatnio edytowany przez mono (2015-03-26 14:50:11)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

5

Odp: [K] Mirage A/D Converter

Hej!

Interesuje Cię oryginał czy "odtworzona" konstrukcja... odtworzona w sensie 'zasady działania, zgodnej z oryginałem'.
Bo jestem pewny że dawno, dawno temu pisałem już o tym, tzn. o zasadzie działania A/D Convertera... i to było gdzieś na forum... ha! jest tutaj: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 949#p44949, a a tutaj Fox pisał o wadliwej serii: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 40#p103240

Ostatnio edytowany przez seban (2015-03-26 13:30:51)

6

Odp: [K] Mirage A/D Converter

A czemu akurat ten model, a nie inny?

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

7

Odp: [K] Mirage A/D Converter

Może być konstrukcja odtworzona. Wersja "zepsuta" ciekawi mnie o tyle, że skoro da się ją zmusić do działania, to należy :)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

8

Odp: [K] Mirage A/D Converter

@Duddie: A jakie są inne modele? Widziałem tylko, że 2-bit (ci od Atari DigiDrum i Rythmizera) mieli jakiś program do samplowania, i ANG też coś miało. Chętnie dowiedziałbym się, jakie inne samplery były dostępne do Atari 8-bit w kraju i za granicą. Co wiem, to tylko że w TA był opisywany model na linijce diodowej. I w Atari Magazynie zdaje się jakiś (poszukam).

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

9

Odp: [K] Mirage A/D Converter

Autor Flash Turbo do CA/LDW w wywiadzie mówił coś o samplerze też (a przynajmniej tak mi się po głowie pałęta), ale to by trzeba było poszukać, czy tylko pomysł, czy np. Atares tym handlował albo jeszcze coś..

10

Odp: [K] Mirage A/D Converter

To ja poszukam jeszcze mojej wersji AD-Convertera, tyle że zamiast PAL/GAL użyłem TTL-ek, znajdę to proto i Ci podeślę.

A mam jeszcze sampler 8-bit stereo"samoróbkę" z lat '90 opartą na ADC0809 (w sumie to ma 8 wejść, ale podłączyłem tylko 2)... mogę tego też poszukać... tylko to wersja "extreme edition", prototyp na tzw. "pająku" :D mała uniwersalna PCB, trochę drutów... i druga płytka którą wpinasz w złącze CART-a... i to wszystko :) Dział kiedyś nawet całkiem nieźle :) Zapewne będzie działał nadal :)

11

Odp: [K] Mirage A/D Converter

@mono: spytałem, bo można zrobić fajny przetwornik A/D. Ja kiedyś robiłem do Amigi, stereofoniczne. W sumie po niewielkich modyfikacjach można go użyć w XL/XE.

Teraz zauważyłem, że Seban napisał o scalaku, którego używałem, czyli ADC0809.

Ostatnio edytowany przez Duddie (2015-03-26 14:16:45)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

12

Odp: [K] Mirage A/D Converter

Noo, ten na linijce robiłem... Na pająka. i działał. O ile pamiętam - był "zgodny" z Crystal Soundem. Był jeszcze program (w TA lub AM) do samplowania z magnetofonu przerobionego na KSO Turbo 2000 (ten z kablem z portu Joya) - też to działało ;)

Sikor umarł...

13

Odp: [K] Mirage A/D Converter

Crystal Sound, kiedyś tego używałem ;) 3 1/8 bitowy dźwięk ;)

14

Odp: [K] Mirage A/D Converter

@Sikor: Ten na linijce też kiedyś mój kolega zrobił na pająka. Dawało to chyba z 8 poziomów odczytu i było dość zaszumione. Ale używaliśmy i nawet jakiś program na to napisaliśmy dawno temu :) Może leży gdzieś na starych dyskietkach.

@Seban: O gdybyś mógł, to poproszę :) Za to z prototypem nie ryzykujmy raczej transportu. Na jakimś party spróbujemy może go potestować gdybyś był łaskaw zabrać z sobą. Jeszcze uzgodnimy.

@Duddie: Na razie chciałbym zobaczyć rzeczy, które były produkowane i sprzedawane oficjalnie na rynku w kraju i zagramanicą lub opublikowane w gazetach. Na produkcję będzie jeszcze czas :) Takie rozeznanie sobie robię na swój prywatny użytek.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

15

Odp: [K] Mirage A/D Converter

"linijka" czy "Crystal Sound" miało 9 poziomów (0 + 8 poziomów ), dlatego użyłem stwierdzenia: 3 i 1/8 bita ;) - tak naprawdę scalak UL1980 pozwalał na linijkę do 12 diód, ale CS wykorzystywał tylko 8 linii joystików.

16

Odp: [K] Mirage A/D Converter

To jest miejsce, gdzie teoria rozmija się z praktyką.
YourBodyMyBody oraz Music Non Stop było samplowane zmodyfikowanym przeze mnie crystal soundem (który zakupiłem; z "crystal" miało to wspólne tyle co i nic - szumiało niemiłosiernie). Wziąłem a277d (punkt świetlny) i miało toto przy odpowiednim dobraniu vref sekwencję:
11111111,01111111,00111111,10111111,10011111, ... etc.
Otrzymałem dość stabilne 15 poziomów na ośmiu bitach joysticka.
Efekt jaki jest - słychać.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2015-03-27 15:39:03)

17

Odp: [K] Mirage A/D Converter

Potwierdzam UL1970 (UAA170) czyli również "punkt świetlny" też tak miało, gdy Vref było mniejsze niż 3V było płynne przejście pomiędzy diodami, w przedziale 4-6V przejście jest "skokowe" (tzn. świeci tylko jeden LED).

Bladego pojęcia nie miałem że "Your-Body" oraz "Music Non Stop" z Garfield Demo było samplowane czymś takim, sądziłem że używałeś jakiegoś samplera przeznaczonego dla Amigi :) Dla mnie wtedy brzmiało to rewelacyjnie :) Ileż ja się tego nasłuchałem... do dziś to demo jest czymś czego bardzo lubię słuchać :) Wyszło Ci to fenomenalnie... a w tamtych latach naprawdę zbierałem koparę z ziemi :) Szacun! :)

Ostatnio edytowany przez seban (2015-03-27 23:55:20)

18

Odp: [K] Mirage A/D Converter

@qbahusak: Jeśli dobrze rozumiem działa to, jak połówkowe sterowanie silnikiem krokowym? Świetne!
A dema "Self-Control" i "Garfield" miażdżyły! Szacun.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

19

Odp: [K] Mirage A/D Converter

Self Control tylko zmiksowałem dodając nieistniejący fragment do loopa.
YBMB było samplowane z mojej Darii stąd wysokie tony naturalnie zostały stłumione :D i nie było aliasingu.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2015-03-29 21:34:32)

20

Odp: [K] Mirage A/D Converter

Niesamowite jeżeli chodzi o YBMB i aliasing... zawsze zastanawiałem się wtedy czy przepuściłeś to przez jakiś low-pass aby nie było słychać aliasingu :) oczywiście wtedy oczywiście nie wiedziałem że to się tak nazywa, wiedziałem tylko że wszelakie częstotliwości wyższe od częstotliwości próbkowania występujące w próbkowanym sygnale, powodują ogromne zniekształcenia ... i dlatego sądziłem że siedziałeś z jakimś korektorem i  dobierałeś odpowiednio pasmo :) , a dziś okazuje się że kulisy filtrowania okazały się zaskakujące :) Uwielbiam takie historie z przeszłości!:) Respect! :D

Jeżeli chodzi o produkcję Jakuba to oczywiście należy przypomnieć nieśmiertelny Axel-F, z dwu-kanałową perkusją digi... mogłem słuchać tego bez końca... i nadal mogę... :D

http://a8.fandal.cz/detail.php?files_id=27

http://a8.fandal.cz/files/binaries/demos/a/axel-f.png

Ostatnio edytowany przez seban (2015-03-29 22:07:29)

21

Odp: [K] Mirage A/D Converter

Dopisałem jak sobie poradzić z wadliwym A/D Converterem.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

22

Odp: [K] Mirage A/D Converter

Hmm to już wiem czemu mój tak szumiał...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim