1

Temat: Problem z nagrywarką DVD.

Pomóżcie! Może ktoś się zetknął z czymś takim, lub ma pomysł, co może być nie tak. Otóż do mojego leciwego desktopa (Athlon 64x2 3.2GHz +6GB RAM) dołożyłem dysk SSD. Odłączyłem wszystkie HDD które w nim były na czas instalki nowego Windows 7 x64 Professional. Po instalacji okazało się, że jedna z dwóch nagrywarek, (obie SATA, jedna to LG DVD, druga - Samsung Blu-Ray combo) przestała działać. Jest widoczna jako urządzenie F:, ale po kliknięciu w ikonę zaczyna sę kręcić kółko i nic się nie dzieje. Czekałem pół godziny i nic. Jakieś pomysły, podpowiedzi?
Żeby się upewnić, że coś spaprałem, przywróciłem poprzednią konfigurację ze starym dyskiem HDD, ale efekt jest ten sam.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

2

Odp: Problem z nagrywarką DVD.

Cześć Duddie. Może to będą oczywiste uwagi ale jak wiadomo proste przyczyny warto wyeliminować najpierw. Nie wspomniałeś czy nagrywarki są normalnie widoczne w biosie. Skoro liczba podłączonych urządzeń wzrosła to warto sprawdzić jak widzi je system. Po wyeliminowaniu ewentualności, że coś przy ponownym podłączaniu poszło nie tak, spróbowałbym z softem czyli w pierwszej kolejności sprawdził obecność sprzętów w Control Panel -> Device Manager, potem CP->Troubleshoting, na koniec odinstalowanie urządzeń w Device Manager i reset aby się upewnić że system prawidłowo wykryje te urządzenia po restarcie.

PS
Jeśli problem pozostanie to łatwiej będzie go zdiagnozować próbując uruchomić najpierw jedno urządzenie czyli proponuję na razie odłączyć BR lub DVD.

Ostatnio edytowany przez Szeryf (2015-04-28 15:37:41)

3

Odp: Problem z nagrywarką DVD.

W czasach PII ponad tydzień walczyłem z podobnym problemem ... zasilacz był uszkodzony(działał ale nie do końca prawidłowo, ktoreś napiecie na jedne z gałęzi przysiadało).

W biosie nic nie zmieniałeś?

Aby zweryfikować czy problem leży w SW czy HW, odpal komputer z jakiegoś pendraka z linuxem. Ew  potem z podłaczonym tylko 1 napędem w rózne sloty sata.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

4

Odp: Problem z nagrywarką DVD.

@Szeryf: napęd jest normalnie widoczny i w BIOS i w Windows, niestety próba odczytu, czy to poprzez włożenie płyty z autorun, czy poprzez dwuklik daje ten sam efekt - kręcące się kółko i zwiechę - tzn. nie da się otworzyć tacki, Windows działa.

@willy: w BIOSie nic nie zmieniałem, co więcej, nie było nic grzebane z podłączeniami napędów optycznych. Jedyne, co się zmieniło, to SSD zamiast głównego HDD.

Próbowałem odpalać różne fixy Microsoftu, które rzekomo miały rozwiązać problem, ale efekt ten sam - zwiecha.
Spróbuję jeszcze z Linuxem.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

5

Odp: Problem z nagrywarką DVD.

@Duddie, a co mkówią włąściwości urządzenia? NIe działa DVD czy BlueRay? Próbowałeś zaciągnąć sterownik przez "aktualizuj sterownik"?
Jak z AHCI? (choć to nie powinna być przyczyna). Wcześniej też taka winda? Może brak sterowników. Jak nagrywarka starsza od systemu - może zmień BIOS nagrywarki na nowszy (w wielu jest taka możliwość)?

Sikor umarł...

6

Odp: Problem z nagrywarką DVD.

a gdy odepniesz SSD i zabotujesz to działają?

7

Odp: Problem z nagrywarką DVD.

@bezrobotny: ostatnie zdanie postu #1 - przestała działać nawet ze starą konfiguracją...

Sikor umarł...

8

Odp: Problem z nagrywarką DVD.

A kiedy ostatnio działała? Bo może od dawna nie działa tylko zostało to niezauwazone.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

9

Odp: Problem z nagrywarką DVD.

nie widzę zbieżności...

ja z kolei zainstalowałem XP na dysku SATAIII i przestał mi się komp uruchamiać...

wiec to jakiś problem z SATA...

jaka płyta?

P.S.
i życzę Ci, żeby to nie był wirus który załatwia napędy... jak kupisz nową i się okaże, że też nie działa...

Ostatnio edytowany przez bezrobotny (2015-04-28 19:20:54)

10

Odp: Problem z nagrywarką DVD.

Jak dla mnie to przestał działać napęd (nie działa w obu konfiguracjach). Możliwe że to zbieg okoliczności lub dopiero teraz zostało to zauważone.