1

Temat: Czyszczenie klawiatury od STE

Cześć
Chcę spróbować umyć klawisze, ale boję się, że je uszkodzę przy demontażu. Jak to zrobić, żeby nie popsuć. Oglądałem i nie bardzo wiem, a siłowo nie chcę robić. W Internecie nie znalazłem jak to zrobić.
Pozdrawiam

Odp: Czyszczenie klawiatury od STE

Klawisze sie po prostu wysciąga na siłę, nie ma żadnych zatrzasków, nic nie połamiesz.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Czyszczenie klawiatury od STE

bez obawy możesz demontować palcami i śrubokrętem.

Zdemontowałem kompletnie i wyczyściłem szczotką z płynem do mycia naczyń 5 sztuk i działają.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

4

Odp: Czyszczenie klawiatury od STE

Ja tak co 2 lata myłem klawiatury w Amstradzie, Amidze i PC. Wystarczy rozkręcić klawiaturę by wyciągnąć folię, a resztę w całości pod kran i szczoteczka z mydłem, w sumie 10 min zabawy i godzina suszenia i można składać z powrotem. I lśni jak nowa, no ale ja to leniwy jestem, dlatego nigdy nie rozkładałem na pojedyncze klawisze. :)

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

5

Odp: Czyszczenie klawiatury od STE

Kiedyś zrobiłem zdjęcie klawiaturze, wyjąłem klawisze i wsadziłem do pralki na krótkie pranie w niskiej temperaturze.

Ślicznie się wyprały :)

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

6

Odp: Czyszczenie klawiatury od STE

Też piorę w pralce. Zawiązane w skarpecie.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

7

Odp: Czyszczenie klawiatury od STE

Idealne do tego są takie wygięte cążki boczne. Chodzi o to, że wchodzą pod klawisz z dwóch stron i równomiernie się go podważa. Przy podważaniu śrubokrętem istnieje jednak jakieś ryzyko uszkodzenia klawisza (np. pęknięcie).
Godzina suszenia to wg mnie za mało. Czasem nawet po całej nocy można jeszcze wytrząsnąć trochę wody np. z otworów na śrubki w obudowie. Ja zazwyczaj myję na noc, po umyciu napi* (ale bez przesady) elementem o coś tymi otworkami do dołu, żeby wytrząsnąć jak najwięcej. Rano idę do roboty i wieczorem składam.

8

Odp: Czyszczenie klawiatury od STE

Drastyczny przykład na mycie komputera (CPC), moczenie i szczotką - włącznie z płytą główną i stacją dysków.

https://www.youtube.com/watch?v=nMrgEPZnE-E

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

9

Odp: Czyszczenie klawiatury od STE

Generalnie bardzo ładna robota, choć sam nie zdecydowałbym się na mycie w ten sposób elektroniki. Płyta główna jeszcze jak cię mogę, ale po takim potraktowaniu flopa ciągle miałbym wątpliwości, czy np. w silniku nie została woda.

10

Odp: Czyszczenie klawiatury od STE

Mam podobne odczucia. Nie ma tam komentarza w jaki sposób i jak długo suszył flopa.

CPC AGA PSX Win7 - Wyznaję 8bitowy ekumenizm.

11

Odp: Czyszczenie klawiatury od STE

Tym bardziej, że kupiłem kiedyś PlayStation 1 na bazarku, które rzuciłem w kąt na jakiś czas. Gdy się zabrałem za czyszczenie go, okazało się, że silnik od napędu jakoś tępo chodził. Rozebrałem go i w środku silnika było pełno rdzy, i było to mokre. Poza tym całe wnętrze konsoli było suche. Woda wlezie tam łatwo, ale już tak łatwo jak widać nie wyłazi.