1

Temat: Sparta DOS X

Obserwuję, zmagam się, czytam i analizuję środowisko Sparty i ciągle dochodzę do wniosku, że najlepszą literą dysku systemowego jest C:\

Przeczyć proszę poniżej.

2

Odp: Sparta DOS X

To taka świecka tradycja, choć osobiście od tego trendu odstaje ;)

Generalnie wszystko dobre co znajduje się poza A: ze względu na okazjonalne potrzeby montowania urządzeń SIO.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Sparta DOS X

I to to chodzi! Ale:

Zawsze jest potrzeba pociągnięcia muzy albo innej treści z miękkegio.

4

Odp: Sparta DOS X

Nie zawsze. Mając side, czy ide+ zawsze możesz masz możliwość odczytania z sdx fat16. Dość często z tego korzystam. Wówczas używanie sio nie zawsze ma sens, szczególnie przy dużej ilości danych.

mając więc fuul partycji od D1: włącznie i dysk systemowy poza D1: masz możliwość:

MAP 1 SIO A:

odpontowujesz partycję z DA: i włączasz sio. Nowe SC ma makra i można sobie to zdefiniować automatem ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Sparta DOS X

pin:

A taka prosta sprawa: przeglądam dyski a tu taka np. zajebiaszcza muza!

Dlatego napisałem: Sparta na C:, a fizyczne dyskietki przeglądam na A: B:

Dlatego też piszę do drac030, że zmiana w Sparcie litery dysku z  działającej litery na np. A:\ wywala mi błąd i słusznie, lecz niech PROMPT wróci, bo jak po czasie coś robiłem to nie wiem gdzie jestem.

Kumasz, czy dać Ci przykład PIN ? (w sumie już pisałem o tym).

6

Odp: Sparta DOS X

np. jakiego masz prompta zapisanego w tym konkretnie konfigu?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Sparta DOS X

Chyba jedynego słusznego: $L$P\

Już mi to drac030 wyjaśniał, że tak jest i lektura dokumentacji Sparty to wyjaśnia - uprzedzam Twoją odpowiedź. Lecz dostając taką (od Sparty) możliwość, chcę z niej korzystać, a nie zastawiać się dlaczego po zmianie prompta coś by miało nie działać (nawet nie zakładam).

Powtarzam mój postulat: jeżeli jestem na ścieżce np.: A:\ i zmieniam np. na B:\ to niech mi system wywali, że B:\ jest, niedostępne, nie odczytywalne, albo cokolwiek i niech poda numer błędu, ale niech wróci tam, gdzie był.

A nie, że wyświetla i > a ja nie wiem gdzie jestem, ot co. Taka propozycja.

pin: przetestuj i sam popatrz na to jak nie jako zaawansowany użytkownik, ale jak użytkownik systemu.

8

Odp: Sparta DOS X

... no, wiem o co biega, tylko że nigdy mi to nie przeszkadzało ;)

Choć, postulat jest logicznie sensowny rzec by mo(sz)na.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Sparta DOS X

O czym w ogóle jest ten temat i czemu służy? :o

.: miejsce na twoją reklamę :.

10

Odp: Sparta DOS X

Mgliście sobie przypominam, że już kiedyś odpowiadałem na ten postulat. Jest to możliwe, ale trzeba byłoby zapamiętać poprzedni napęd. Zobaczymy, co się da zrobić, ale nie obiecuję, bo w kartridżu 128k miejsce się kończy i staramy się oszczędzać na każdym bajcie.

PS. Problem rozwiązuje też użycie Sparta Commandera.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2016-02-27 10:58:13)

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: Sparta DOS X

W Ultimate jest 320k, w IDE+ nie wiem ile, ale pewnie tyle samo albo więcej… :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

12

Odp: Sparta DOS X

512, ale wersja podstawowa się i tak musi zmieścić w 128k.

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: Sparta DOS X

Yansen napisał/a:

Sparta na C:, a fizyczne dyskietki przeglądam na A: B:

Pecetowskie przyzwyczajenia ;)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

14

Odp: Sparta DOS X

:)

15

Odp: Sparta DOS X

Pozwolę sobie dopiąć się do tematu (żeby nie zaczynać nowego).
Uczę się właśnie obsługi SPARTy i niedawno odkryłem, że dużo ciekawych dodatków jest w toolkicie, który trzeba osobno ściągnąć.

Miałbym w zawiązku z tym kilka pytań:
1) Toolkit jest w dwóch wersjach: Rev A i Rev B. Czy dobrze rozumiem, że Rev A pasuje do image 4.47a, a Rev B do 4.47 (bez b)?

2) Skopiowałem zawartość ATR na twardy dysk. Potrafię odpakować poleceniem arc x plik.arc poszczególne pliki, ale czy da się jakoś to zautomatyzować i jednym poleceniem odpakować wszystko (arc x *.arc odpakowuje tylko jeden plik)? A jeśli tak, w archiwach zdarzają się pliki o tych samych nazwach (np. readme, itp.), miałoby więc sens utworzenie osobnego podkatalogu dla każdego odpakowanego archiwum. Jak to się robi ze SPARTA DOS?

3) Jeśli już mam odpakowany interesujący mnie sterownik, np. w C:\TOOLKIT\DRIVERS\PCLINK,
to dopisuje do CONFIG.SYS całą scieżkę?
DEVICE C:\TOOLKIT\DRIVERS\PCLINK\PCLINK.SYS
czy robi się to jakoś inaczej?

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

16

Odp: Sparta DOS X

1) Rev. B jest nowsza.
2) W toolkicie jest na to skrypt w folderze BAT
3) Tak, sugeruję trzymać sterowniki w \DRV\ ze względu na krótką nazwę dla CONFIG.SYS i łatwość wpisania :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

17

Odp: Sparta DOS X

1) rev. A to jest starsza wersja, rev. B to jest wersja późniejsza, z poprawkami. Jeśli nie ma wyraźnego powodu, należy używać rev. B.

2) zajrzyj do podkatalogu BAT>

3) tak, trzeba podać pełną ścieżkę.

Sterownik można oczywiście również wczytać z tak zwanego palca.

KMK
? HEX$(6670358)

18

Odp: Sparta DOS X

Dzięki Panowie!
I życie stało się prostsze :)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

19

Odp: Sparta DOS X

drac030 napisał/a:

Sterownik można oczywiście również wczytać z tak zwanego palca.

A jak to się robi?

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

20

Odp: Sparta DOS X

Przykładowo:

D4:
CD >SYS>DRV
DUPA.SYS DUPA=1 PUPA=0
.: miejsce na twoją reklamę :.

21

Odp: Sparta DOS X

dzieki :)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

22

Odp: Sparta DOS X

Zgłaszam niniejszym zapytanie, czy ktoś z Was może sprawdzić co jest nie tak ;), Ale occczzzoo chodzi:

Potrzebny konfig:
* Atari z U1MB, Bios v. 1.25
* SIDE2 z mixem APT, oraz FAT16, na partycji APT sterownik FATFS_L.SYS

Sparta włączona z Ultimate, wyłączona w SIDE2 (czyli w trybie loadera). Po boot wlezie w loader, więc ctrl+r i hej.

Co nie działa? - odczyty z fata są nieprawidłowe pod Spartą. Zaczyna czytać właściwy plik, lecz leci później w maliny. Najlepiej to słychać przy odtwarzaniu sampli z partycji na facie - zagra 2 sekundy właściwego i dalej leci zapodając śmieci z całej partycji ;)

Co dziwne, temat nie dotyczy IDE+ pod warunkiem, że Spartę włączę z IDE+ a nie w U1MB. Przedziwne to.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Sparta DOS X

z włączonym Rapidusem czy wyłączonym Pin-ek ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

24

Odp: Sparta DOS X

to jest obojętne, bo czy z włączonym czy z wyłączonym zachowuje się to tak samo. Ogólnie chodzi tylko o to, by fast-ramem nie przykryć rejestrów carta i wszystko bangla. Wczoraj np. fleszowałem całego U1MB z IDE+ na dopale proca, tempo torpeda i wszystko działa ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Sparta DOS X

Ten błąd chyba był już rozpoznany przeze mnie i Draco w zeszłym roku, kiedy chodziło o błedy odczytywania z różnych sektorów wykinające z błedu w sterowniku PBI.SYS, chyba że to jeszcze inny bug.

.: miejsce na twoją reklamę :.