1

Temat: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Witam wszystkich Atarowców!

Znalazłem swoje stare kasety z Atari, jest tam zapisana historia młodości, gry, ale też programy, które pisaliśmy w naszej micro grupie, dema, jakieś kody źródłowe w assemblerze, kopiki itp. Trudno powiedzieć tak naprawdę co tam jest... Jakieś 3 lata dłubania...  Programy zapisane są w formacie Turbo Blizzard (bloki po 1k).

W jaki sposób dostać się do zapisanych na tych taśmach programów?

Nie mam Atari .Uruchomiłem dzisiaj emulator Attira 64, który działa super na Win8, z jakieś 15 lat temu oglądałem już inne emulatory, ale nic nie miałem na dysku, czyli to musiało być bardzo dawno.

Wymyśliłem coś takiego, że napiszę sobie program wczytujący te dane od razu do PC.

Czyli tak najpierw zrzucę w Audacity te kasety do 16 bitowego waw (Sound Recorder Microsofta w Win8 nagrywa teraz w jakimś ich formacie wma, chyba są na innej planecie).

Następnie tak zapisane .waw będę trakował swoim programikiem, który napszę

Znalazłem tutaj opis formatu  http://atariki.krap.pl/index.php/Turbo_ … tandardowy

Odczytane dane będę chciał zapisywać w plikach takich standardowych z Atari z $FF $FF na początku, czyli po prostu zapisać to co jest na taśmach w plikach.

Czy ktoś może mi coś poradzić?

1 Może taki program już istnieje...
2 Czy opis formatu z linku jest na pewno dobry "słowno-muzyczna" warstwa jest zgodna z tym, co słychać na taśmach :)
3 Jak nazywa się ten format DOS z $ff $ff i blokami, doszedłem że jest to .xex, prawda (otworzyłem 3 pliki - .atr .cas i tylko ten miał $ff na początku)?
4. Co z nagraniami w normalu? Jak przegrać je do emulatora nie mając sprzętu?

5. Jak zrobić to wszystko, żeby jak najmniej się narobić (czas)?

Dzięki za wszelkie podpowiedzi, programik, jak będzie działał, udostępnię.

2

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

1. Nie ten dział - chodzi Ci o 8-mio bitowe Atari
2. Napisz PW do krotkiego lub poszukaj w 8-miu bitach - wątek blizzarda się już przewijał i są programy do odczytu na PC, więc nie musisz wyważać otartych drzwi ;)

Sikor umarł...

3

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Sorry też właśnie zauważyłem że nie ten dział.

Mam tam wysłać jeszcze raz w 8 bit, czy możesz przenieść?

A co do gotowych programów - nie znalazłem nic na necie, stąd w ogóle ten pomysł żeby samemu rzeźbić...;)

4

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Ja nie mam uprawnień - pisz do mikera lub delego, przeniosą.
http://turgen.sourceforge.net/ - tu masz w drugą stronę, ale może być pomocne

Sikor umarł...

5

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

W Turgen System jest w menu Tools opcja o nazwie Turbo Decoder, gdzie można "wydłubać" dane z plików audio lub bezpośrednio z wejścia liniowego (nie mikrofonowego).

Jeśli chodzi o nagrania w normalu, to można użyć pakietu A8CAS-tools lub skryptu a8cas-util.pl w Perlu (jeśli korzystasz z Linuksa). Pakiety przerabiają nagrania audio na plik wirtualnej kasety w formacie CAS, który można wczytać pod emulatorem. W Turgen System jest opcja pozwalająca wydobywać dane z takiego obrazu.

Jeśli nie czujesz się na siłach samemu to zrobić, możesz wrzucić pliki WAV na jakiś serwis hostingowy i podesłać namiar. Spróbuję pomóc. :)

Ostatnio edytowany przez voy (2016-06-20 22:53:36)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

6

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Dzięki, jak dobrze że jest soft już gotowy!

Zdekodowałem jeden plik w Turgen System. Z tego co widzę to jest nawet opcja zgrania całej taśmy i dekodowania po kolei plików. Mam na razie problem Bad Checksum na niektórych blokach, ale jutro pomyślę co zrobić, żeby zwiększyć odstęp sygnału do szumu.

7

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Czytaj punkcie 6.2.2 dokumentacji turgenu 8.5.5 - filtry

8

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Cześć,
Niestety nie dałem rady. Wczytują mi się tylko pliki z jednym blokiem, jak jest więcej bloków to wyskakuje checksum error, lub inne errory :(
W dodatku z innych taśm w ogóle nic się nie wczytuje, nawet nazwa "pliku".
Po prostu w logach Turgen są tylko takie wpisy:
[WavePulseDecoder] C:\moj1.wav 4/0:44100
[BLIZZARD] EOF: End of file reached {1490115}

Co to oznacza? Nic nie wykrył?
Patrzyłem trochę w Audacity na ten sygnał i wychodzi, że u mnie okres sygnału pilotującego ma 5,6ms a nie 5ms - widocznie taśma się wyciągnęła(???). Sam pisk też "na ucho" jest wyższy niz 2kHz (robiłem trochę w telefonach;)  Po ściśnięciu danych, tak żeby było 2kHz nie ma żadnej poprawy, Turgen dalej nic nie wykrywa.

Próbowałem różnie zgrywać te taśmy też - z tego co pamiętam to wzmocnienie w magnetofonie Atari było ok 10x (10dB), a przebiegi z prawie zupełnym wypełnieniem.
Żeby to symulować to zgrywałem dzisiaj tak
a) z wejścia mic ze wzmocnieniem 10 i 20dB
b) z wejścia liniowego zgodnie ze sztuką zgrywania nagrań "ludzkich" i podbijałem sygnał w Audacity do 5,10,50dB poziomu max
Nic to niestety nie dało.
Możecie coś podpowiedzieć?Czy zwiększenie częstotliwości próbkowania do np. 96k może coś pomóc? Ja robiłem na standardowej CD...

9

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

A teraz muszę pisać po angielsku...

[WavePulseDecoder] C:\moj1.wav 4/0:44100
[BLIZZARD] EOF: End of file reached {1490115}

This indicates that nothing was found on tape by the decoder.

Patrzyłem trochę w Audacity na ten sygnał i wychodzi, że u mnie okres sygnału pilotującego ma 5,6ms a nie 5ms - widocznie taśma się wyciągnęła(???). Sam pisk też "na ucho" jest wyższy niz 2kHz (robiłem trochę w telefonach;)  Po ściśnięciu danych, tak żeby było 2kHz nie ma żadnej poprawy, Turgen dalej nic nie wykrywa.

Turbo blizzard uses very narrow pulses. A considerable motor speed change can make decoding impossible

Próbowałem różnie zgrywać te taśmy też - z tego co pamiętam to wzmocnienie w magnetofonie Atari było ok 10x (10dB), a przebiegi z prawie zupełnym wypełnieniem.
Żeby to symulować to zgrywałem dzisiaj tak
a) z wejścia mic ze wzmocnieniem 10 i 20dB
b) z wejścia liniowego zgodnie ze sztuką zgrywania nagrań "ludzkich" i podbijałem sygnał w Audacity do 5,10,50dB poziomu max
Nic to niestety nie dało.

Do not use microphone input. It usually has an extra capacitor that is good for recording voice but nothing else. Use LINE-IN. To get strong signal, adjust volume on the tape player you are using. Also switch off the equalizer, DBB, X-BASS or anything that can affect the signal.

Możecie coś podpowiedzieć?Czy zwiększenie częstotliwości próbkowania do np. 96k może coś pomóc? Ja robiłem na standardowej CD...

Increasing sample rate to 96 kHz can help as the pulses are very narrow, increased resolution can help. But as voy suggested, the best way to get help is to share the .WAVE file (you can export it to FLAC to save space) so others can take a look.

10

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Thank you for your prompt response. I will share the recordings with you, just one or two files from the beginning of the tape that I can't get to work at all.

I will record it in 48kHz and via line-in. Naturally I will switch off the capacitance between the channels called Xtra Bass, Mega Surround etc. My question is do you want me to max out the sound on the cas player while recording or to record  without going over 0dB level (no clipping)?

How can I attach such a larage wav file? I will deflate it with 7zip...

11

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

AtariX napisał/a:

Thank you for your prompt response. I will share the recordings with you, just one or two files from the beginning of the tape that I can't get to work at all.

I will record it in 48kHz and via line-in. Naturally I will switch off the capacitance between the channels called Xtra Bass, Mega Surround etc. My question is do you want me to max out the sound on the cas player while recording or to record  without going over 0dB level (no clipping)?

How can I attach such a larage wav file? I will deflate it with 7zip...

Set the sound of the cassette player to 90% of maximum. Slight clipping is harmless, though.
As for such a large file, I would suggest uploading it to Google Drive and posting a link here.

12

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

W menu Urządzenia do nagrywania w Windows (ja używam 10 Pro), we właściwościach wejściach liniowego masz zakładkę Poziomy, w której można jeszcze regulować docelowe wzmocnienie sygnału (procentowo). Najlepsze wyniki można osiągnąć, gdy poziom rejestrowanego sygnału wynosi od -9 do -6 dB.

Do zgrania kaset możesz wykorzystać testową wersję Adobe Audition CC: https://creative.adobe.com/products/download/audition. Ma świetne filtry do odszumiania nagrań i lepszą wizualizację w formie widma dźwięku.

Ostatnio edytowany przez voy (2016-06-21 23:19:31)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

13

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

AtariX, jeżeli nie jesteś zainteresowany wypróbowaniem a8cas-util pod linuksem (wbrew temu co napisał voy dekodowanie nagrań turbo to chyba główna funkcja a8cas-util), to się nie będę tu wtrącał ;), w przeciwnym razie też służę pomocą. Dekodowanie Blizzarda jest dobrze przetestowane.

Odpowiadając na wcześniejsze pytania:
1. istniejące narzędzia są rozwijane od lat, więc raczej szkoda poświęcać czas na tworzenie nowych od zera, co nie znaczy że z odpowiednimi umiejętnościami nie można stworzyć czegoś lepszego
2. opis formatu Blizzard (budowy nagrania) na atariki  powstawał m.in. na podstawie analizy kodu handlera (liczyłem cykle zegara dla pętli odmierzających szerokości impulsów). Niemniej, jak tam jest wspomniane, w pewnym zakresie możliwe są odchylenia parametrów czasowych, handler dostosowuje się do rzeczywistej prędkości transmisji używając pierwszego (tego długiego) sygnału pilotującego
3. format z $FFFF na początku chyba nie nazywa się nijak oficjalnie, na atariki nazywa się Binarny plik DOS-u
4. do taśm w normalu narzędzia a8cas Krótkiego, a8cas-util (a jakże), albo legendarny wav2cas do prostych przypadków. Z tego co słyszałem Turgen też w jakimś stopniu obsługuje normal (nie próbowałem).
5. ... czasem mimo wszystko trzeba się pomęczyć.

Szumy w sygnale w przypadku nagrań turbo odgrywają marginalną rolę (w normalu zresztą też), w zasadzie moim zdaniem w ogóle nie trzeba się tym przejmować. Przerobiłem mnóstwo nagrań w normalu i różnych formatach turbo, i praktycznie nie korzystałem z opcji do obcinania szumów, którą dorobiłem na początku zmagań z a8cas-util.

Powody błędów dekodowania mogą być różne:
- uszkodzenia taśmy, miejscowe osłabienie sygnału lub całkowite zaniki sygnału na odcinku pojedynczych bitów
- chwilowe przesterowania sygnału (też na odcinku pojedynczych bitów)
- zbyt duża różnica w prędkości odtwarzania w stosunku do prędkości nagrywania; Turgen jest tu dość elastyczny, bo pozwala łatwo definiować własne zestawy opisujące szerokości impulsów - wystarczy w edytorze audio policzyć sample dla każdego typu ipulsu (pilot, zero, jeden) i utworzyć plik konfiguracyjny
- zniekształcenia sygnału, spowodowane np. różnicą w ustawieniu głowicy przy nagrywaniu i odtwarzaniu (bity "0" odpowiadające wyższej częstotliwości mogą być znacznie osłabione) lub wadami elektroniki; np. zdarza się że szerokie impulsy (pilot, jedynka) zyskują dodatkowe "brzuchy", które mogą być dekodowane jako bity '"zero" (zwykle duże wzmocnienie to kompensuje, ale z drugiej strony duże wzmocnienie może zepsuć coś innego)
- zniekształcenia wytwarzane przez filtry używane przez program dekodujący (np. za duże wzmocnienie, podbicie/wygaszenie niewłaściwych częstotliwości)
- suma kontrolna liczona według algorytmu innego niż standardowy (np. xor zamiast modulo256)

Blizzard jest jednym z najszybszych systemów turbo, przy częstotliwości próbkowania 48kHz różnia w szerokości impulsów "0" i "1"  wynosi tylko kilka sampli, jest to więc dość czułe na nierównomierności prędkości przesuwu taśmy. Samplowanie na 96kHz może dać lepsze rezultaty, ale nie musi, natomiast sam proces dekodowania przy 96kHz działa lepiej niż przy 48kHz (przynajmniej w a8cas-util, jest programowo resamplowane).

Jeśli chodzi o samo zgrywanie kaset do wav to też nie ma uniwersalnej recepty. Czasem lepiej wychodzi, jak się sygnał przesteruje, żeby wyszła fala prostokątna, czasem o wiele lepiej jest zgrać tak, żeby nie tknąć wierzchołków fal, czasem jest lepiej ustawić dość cicho. Każdy przypadek może wymagać użycia różnych filtrów przy dekodowaniu i innych algorytmów przy resamplingu do wyższych częstotliwości (z interpolacją lub bez).

14

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Cześć, dzięki za poświęcony czas. /Hi Thanks for the time devoted.

Zgrałem kilka plików w Blizzard w gęstości 192kHz /I recorded several files in Blizzard with 192kHz Bitrate.
Jeden okres sygnału ma teraz 120 sampli a nie 18 jak poprzednio/One period of the sygnal consists now of 120 samples, not 18 like before.

Rozdzieliłem kanały na mono i dałem tylko prawy kanał/I split the channels to mono and provided only the right channel.

Plik jest tutaj/The file is there: http://ms9.biz/public/dump1.flac

Co jest nie tak z tym nagraniem, Turgen go nie wczytuje/ What is out of whack with this recording, Turgen does not read it.

Dzięki Wielkie/Thanks a million.

15

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Z nagraniem wszystko jest w porządku, poza tym, że drugi blok danych jest zbyt mocno uszkodzony i nie da się w całości odczytać. Są tam dwa programy w basicu. Załączam pliki w jednym zipie:
- dump1.hex ze wszystkim co się odczytało
- dump1-file1.bas - pierwszy plik, uszkodzony, nie działa, patrząc po zawatości to "Edytor Basica"
- dump1-file2.bas - "Projektowanie znaków", działa, można uruchomić na emulatorze.

Konwertowane przy pomocy a8cas-util.pl, sygnał wymagał tylko wzmocnienia 4x:
a8cas-util.pl conv --turbo blizzard --amplify 4 dump1.flac dump1.hex
a8cas-util.pl conv --turbo blizzard --amplify 4 --maxgap 4800 dump1.flac dump1.bas (tworzy dwa pliki bas).

IMO 192kHz to przesada. 96kHz powinno wystarczać całkowicie.

EDIT:
Poprawka, tam są trzy programy w basicu, powinienem zrobić:
a8cas-util.pl conv --turbo blizzard --amplify 4 --maxgap 3800 dump1.flac dump1.bas (tworzy trzy pliki bas).

Dodałem do załącznika: dump1-file3.bas - działa ("Datamaker").

Ostatnio edytowany przez FUJI (2016-06-22 22:59:48)

Post's attachments

dump1.zip 6.18 kb, liczba pobrań: 4 (od 2016-06-22) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

16

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Dzięki!
Wzmocniłem plik 4x w Audacity i Turgen go niestety dalej nie czyta...

Skąd mogę pobrać a8cas-util.pl?

Czy jest on napisany w czystym perlu na streamach? Może by działał na Windowsie -Strawberry Perl użytkuję?

Linuksa mam dzisiaj już tylko na serwerach i tylko jako guest os (miałem na desktopie też kilka lat, z 10 lat temu), co nie wróży dobrze jeśli chodzi o zgrywanie z taśm - zakłócenia w serwerowniach, czy VMware przepuści LineIn itp.

17

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Wzmocniłem plik 4x w Audacity i Turgen go niestety dalej nie czyta...

Turgen System simply has worse decoder than a8cas-util. Decoding is not its primary function. When trying to decode your file, I spotted very poor sample rate adjustment, for example.

18

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Zainstaluj sobie VirtualBox i np. Linux Mint 17.3 lub Xubuntu 16.04. Po instalacji dodatkowej paczki ze strony VB można wymieniać dane między Windowsem i wirtualizowanym Mintem. W repozytorium Minta i Xubuntu są wszystkie wymagane przez a8cas-util.pl paczki, więc pójdzie bez problemu.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

19

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Dziękuję wam bardzo za odpowiedzi. Muszę powiedzieć, że otworzenie własnego programu, który przeleżał na kasecie 25 lat robi wrażenie - w dodatku nie rozumiem tego kodu dzisiaj za bardzo, po pierwsze GOTO :) a po drugie jakieś POKE 842,13 ;). Niesamowite jest to, że w Internecie jest wszystko wyjaśnione i da się znaleźć informację co robi to POKE po tylu latach w minutę!

Będę miał dużo takich różnych narzędzi, jak uda się odczytać te taśmy, a także gotowe jakieś nigdzie nie publikowane programy, dema, itp.   Gdzie to zarchiwizować?

Instalacją VirtualBoxa zajmę się po weekendzie, bo obecnie stoję słabo z czasem. Na pewno do tego wrócę i zgłoszę się po dalsze porady w tym wątku.

baktraaa, thank you for you involvement. I will switch to a8cas-util for now, I will let you all know about my endeavours undertaken. Keep up the good work though! This is amazing that all of you are there to help...

20

Odp: Jak odczytać stare kasety Atari Turbo Blizzard

Jeśli chodzi o wrzucanie softu, to pisz do mnie na PW. :)

a8cas-util.pl można pobrać tutaj: http://www.arus.net.pl/FUJI/a8cas-util/

Ostatnio edytowany przez voy (2016-06-23 12:24:32)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie