51

Odp: Nowy projekt GTIA

mono napisał/a:

@simius: Skoro to wyjście RGB to:
0. Działa z NTSC?
1. Nie ma artefaktów NTSC?
2. Nie ma PAL blendingu?
Czy mógłbyś poza tym powiedzieć coś więcej o kolorze F - czy to dokładnie średnia między 1 i E w RGB?

0. Działa
1-2. Nie ma dekodowania PAL ani NTSC, więc nie ma efektów ubocznych dekodowania.
Kolor F nie jest dokładnie średnią pomiędzy 1 a E. Mieści się pomiędzy i to wszystko

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

52

Odp: Nowy projekt GTIA

To jeszcze pognębię o ten kolor F. Czy to "pomiędzy" jest stabilne, czy może się np zmieniać z czasem (temperatura), albo z egzemplarzem urządzenia/komputera? Krótko - czy to jest powtarzalne i będzie można już na gotowym Atari ustalić jakie składowe RGB tam dostaniemy, czy nie bardzo?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

53

Odp: Nowy projekt GTIA

Wszystkie kolory są stabilne i powtarzalne, bo generowane cyfrowo. Są jednakowoż możliwe korekty, jeśli w testach okaże się to konieczne. Niewykluczone też, że wynikowym sygnałem zamiast RGB będzie komponent (YPbPr).

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

54

Odp: Nowy projekt GTIA

A czy jak mam VBXE to ten nowy GTIA będę mógł tam zamontować, czy raczej montować to GTIA nowe w innym Atari?

55

Odp: Nowy projekt GTIA

Jak już tam jest VBXE, to właściwie po co? Byłby z tym tylko problem mechaniczny, bo płytka zasłania ANTIC, ale innych przeszkód nie ma. Płytka w wykonaniu seryjnym mogłaby być inna i nie przeszkadzać w montażu VBXE, jeśli to miałoby jakiś sens, tzn. znalazłoby się wiele osób, chcących mieć oba urządzenia w jednym komputerze.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

56

Odp: Nowy projekt GTIA

teraz pytanie, czy iść w kierunku 'komponent' czy 'rgb'.
zależy do czego atarkę podłączać. 'komponent' jest nadal stosowany w (nowych) tv, 'rgb' już nie mam w szajsungu 2lata temu kupionym.
zaś jeśli podłączać do monitora, to pozostaje rgb.
Simius, można płytkę/projekt tak przygotować, żeby były dostępne oba powyższe wyjścia?
albo tak zrobić, aby tylko jakaś niewielka modyfikacja przy montażu płytki (w sensie składania jej do kupy, z Twojej strony) umożliwiała szybkie/łatwe zrobienie komponenta z rgb? (np. klient zamaiwia 'sztukę rgb i sztukę komponent')

57

Odp: Nowy projekt GTIA

@Simius:

Na końcu zapewne masz jakąś tablicę wartości i pewnie DAC.
Nie wystarczy dać inne wartości żeby zamiast RGB wychodziło YPbPr ?

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

58

Odp: Nowy projekt GTIA

Podejrzewam że to Simius już przemyślałeś, ale na wszelki wypadek wtrącę że dobrze byłoby gdyby płytka pasowała zarówno do 800XL/XLF jak i 65/130/800XE, w tym do egzemplarzy z już zamontowanymi popularnymi, seryjnymi rozszerzeniami, jak Ultimate1M, Stereo, itp.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

59

Odp: Nowy projekt GTIA

willy napisał/a:

@Simius:

Na końcu zapewne masz jakąś tablicę wartości i pewnie DAC.
Nie wystarczy dać inne wartości żeby zamiast RGB wychodziło YPbPr ?

Tak byłoby najprościej, ale nie ma odpowiednich zasobów na tablicę. Kolory są generowane przy użyciu logiki.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

60

Odp: Nowy projekt GTIA

Obejrzałem filmik z prezentacji na YT i szczęka mi opadła. Więc... od kiedy sprzedaż? Ewentualnie preordery? :-)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

61

Odp: Nowy projekt GTIA

O jakim filmiku piszesz bo nie widzę nic w poprzednich postach ?
Podaj linka proszę.

Edit : A dobra, znalazłem :

https://www.youtube.com/watch?v=DOdKovvFvzU

Ostatnio edytowany przez darque (2016-11-17 14:04:53)

I am operator of my pocket calculator

62

Odp: Nowy projekt GTIA

Też obejrzałem. Jednakże, nie ujmując oczywiście niczego Autorowi, nie do końca rozumiem, czym tu można być tak wstrząśniętym. Przecież to jest RGB, VBXE oferuje tę samą jakość od 10 lat (również z rozdzieleniem kolorów w GR.0 i 8), a S-Video (istniejące od początku) jest pod względem ostrości obrazu niewiele gorsze.

KMK
? HEX$(6670358)

63

Odp: Nowy projekt GTIA

ale cena inna niż vbxe. jeśli ktoś ma egzemplarz(e) xe z bardziej widocznymi pionowymi pasami i chciałby oczyścić obraz, a niepotrzebne mu rozdzielczości vbxe, to zastanowi się poważnie nad zakupem NPGTIA. wyjście komponent też może być powodem zainteresowania. tak ja to widzę...

Ostatnio edytowany przez takron27 (2016-11-17 20:34:25)

64

Odp: Nowy projekt GTIA

Ja to dokładnie tak widzę. W jednym z moich XE mam zamiar zainstalować (kiedyś) VBXE (mój tzw. "lotharkowy" komputer, z Ultimate, Rapidusem (w trakcie instalacji) i - w przyszłości - VBXE). A w drugi włożyłbym coś takiego.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

65

Odp: Nowy projekt GTIA

Czyli jak mam Lotharkowo dopalone atari (ultimate 1MB, Vbxe) to nie mam po co zmieniać na to nowe GTIA. Jedynie co to chyba wyjście d-sub ma być do monitora więc odpada problem z LCDkami do Atari.

Ostatnio edytowany przez secon (2016-11-18 12:17:08)

66

Odp: Nowy projekt GTIA

Gdzie można uzupełnić wiedze na temat GTIA? Ja mam po lewej właśnie mocno widoczne pasy (na razie tylko CV) i się zastanawiam czy projektować coś czy da się jakoś ogarnąć niskim kosztem?

67

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius, a śmieci na bocznych krawędziach na overscanie dalej są? Z tym wątkiem mi się skojarzyło: http://atariage.com/forums/topic/256544 … d-monitor/

68

Odp: Nowy projekt GTIA

Śmieci na overscanie z prawej strony (w zalinkowanym wątku chodzi właściwie tylko o "schodek") nie widać, ponieważ skorygowane jest pozycjonowanie obrazu.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

69

Odp: Nowy projekt GTIA

Zapisz mnie na 2 sztuki.
Zworki wyglądają fajnie.
W USB Blaster się zaopatrzyć czy nie ma potrzeby?

70

Odp: Nowy projekt GTIA

lemiel napisał/a:

W USB Blaster się zaopatrzyć czy nie ma potrzeby?

Nie da się wykluczyć potrzeby wprowadzenia jakiejś poprawki w przyszłości, ale to wtedy można będzie o tym pomyśleć. Do tego czasu, myślę, USB Blastery nie znikną z rynku.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

71

Odp: Nowy projekt GTIA

Dwa pytania:
1. Obraz wyświetlany w grafice 10 jest w oryginale przesunięty o 1 cykl w stosunku do innych trybów. Sądzicie, że należałoby ten błąd skopiować, czy poprawić? Przy założeniu, że do generacji dodatkowych kolorów bazujących na właściwościach systemu PAL się i tak z oczywistych względów nie nada.
2. Czy ktoś posiada w swojej kolekcji konsolę 5200?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

72

Odp: Nowy projekt GTIA

Myślę, że e względu na HIP warto byłoby zostawić.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

73

Odp: Nowy projekt GTIA

Ale właśnie na HIP nie ma co liczyć, bo mieszanie kolorów zachodzi poza Atari - w dekoderze PAL w monitorze. Nie ma dekodowania PAL, nie ma mieszania.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

74

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius napisał/a:

2. Czy ktoś posiada w swojej kolekcji konsolę 5200?

Tak

"wszystko się kiedyś kończy......."

75

Odp: Nowy projekt GTIA

@Simius: Mieszanie kolorów to jedna sprawa, a rozdzielczość 160x192 to druga (a nie 80x192). Warto zachować buga IMHO.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje