126

Odp: Nowy projekt GTIA

Fox napisał/a:

Konflikt jest spowodowany tym, że zarówno neoatarowcy jak i postatarowcy uzurpują sobie miano kontynuatorów klasycznego Atari.

IMHO (przyjmując dla dobra sprawy zdefiniowane przez Ciebie terminy), "uzurpują sobie" dość słusznie, ponieważ są właśnie kontynuatorami. Dla przykładu, w latach 80, kiedy pojawiało się dostępne rozszerzenie (np. pamięci), nie było specjalnych przeciwwskazań oprócz finansowych przeciw temu, żeby je do swojego Atari zamontować. Z lat 80 nie pamiętam żadnego ruchu ortodoksów skierowanego przeciw temu. Ergo, jeśli teraz taki ruch istnieje, sam w sobie jest przeciw duchowi lat 80. CBDO?

Przemyciłeś pewną teorię określając ją jako "rzecz naturalną" oraz zdefiniowałeś "żywą platformę" jaką tę, w której pojawia się nowy sprzęt, a nie oprogramowanie.

Masz rację, że sprzedałem pewną teorię (a jak wiadomo, teoria jest to hipoteza potwierdzona przez obserwację), ale jesteś w błędzie, gdy chodzi o jej definicję.

KMK
? HEX$(6670358)

127

Odp: Nowy projekt GTIA

Tylko wtedy te dopałki były powszechne i stwarzały presję dostosowania się programistów i producentów sprzętu do ulepszonych standardów. Jak i nabywców - kto nie kupił, ten wypadał, nie chodziły mu nowości, itp. Wydaje mi się, że teraz ta sytuacja się nie powtórzy.

Edit: a z trzeciej strony, to nawet jeśli takie rozszerzenie ucieszy choćby tylko jedną osobę i będzie ona na to pisać, to w sumie to jest przecież najważniejsze. Daje dalsze życie temu sprzętowi i tylko to się ostatecznie liczy.

Ostatnio edytowany przez laborant (2016-12-20 21:57:18)

128

Odp: Nowy projekt GTIA

haha leje , nie czesto sie spotyka twierdzenie ze postep jest beee :D
leje, leje i lac przestac nie moge :D
beeee beeee :D
<trolololo mode off>

129

Odp: Nowy projekt GTIA

laborant napisał/a:

Nie miałem na myśli, by porównywać sytuację, czy sprzęt z c-64 czy czymkolwiek. Bardziej chodziło mi o to, że "to już nie wiadomo co jest" i jak traktować w związku z tym tak zmodyfikowany komputer.

Proponuję: jako dany sprzęt o określonych cechach? Czy naprawdę, żeby można było *właściwie* ocenić dany sprzęt, musi się na ten temat wypowiedzieć właściciel C-64? Serio?

Nie neguję wysiłku osób tworzących zupełnie nowe rozwiązania. Chylę czoła raczej, ale wydaje mi się tylko, że one nie chwycą jako coś powszechnego i przez to spalą na panewce.

VBXE sprzedano ile sztuk? Coś słyszałem (od Candle'a), że 400. I to było dwa lata temu. Proszę mnie poprawić, jeśli jestem w błędzie.

KMK
? HEX$(6670358)

130

Odp: Nowy projekt GTIA

No nie, to teraz ja swoje trollolollo dodam. Może jednak na serio.

xxl napisał/a:

niestety nie zgodze sie z Foxem, juz dzis trzeba patchowac programy z klasycznego atari aby dzialaly na komputerach neoatarowcow.

Uderz w stół ;) - Neoatarowcem jest ten, co na co dzień niszczy obecność dobrego systemu operacyjnego komputera Atari :P

XXL napisał/a:

dlatego przychylam sie do wypowiedzi Mono i tez jestem zdania zeby drogi atari klasycznego i neoatari na dobre sie rozeszly.

Załóżcie swoje forum dyskusyjne. Będzie was chyba ze czterech.

FOX napisał/a:

mono: Moim zdaniem to, że do C64 jest niewiele przeróbek sprzętowych (szczególnie tych ingerujących we wnętrze komputera), przyczynia się do tego, że demoscena C64 ma się świetnie w porównaniu ze scenami ZX Spectrum, Atari i Amigi, gdzie są problemy z kompatybilnością nowego sprzętu. C64 wiadomo jaki ma procesor (mało kto ma dopałkę), wiadomo że ma 64k RAMu i nie słyszałem o odpowiedniku VBXE. W przypadku Atari liczba dopałek zbliża się do liczby aktywnych programistów lub już ją przekroczyła.

Bo od zarania dziejów nie było tam uciążliwości SIO w sensie transmisji szeregowej, więc dla dem/gier odczyt danych w czasie I/O był słabo zauważalny. W przypadku Atari upowszechniły się i to zresztą słusznie rozszerzenia pamięci, które bazowo operując na 130XE stanowiły jednolity standard. Na komodzie nie było takiej potrzeby i rozwiązania tego typu nie wypaliły po części też z racji na 1000 pomysłów na rozwiązanie jednego problemu. Na Atari dało to możliwość wrzucenia znacznej ilości danych na raz i nie przejmowania się tym tematem dalej. Oczywiście zaraz zacznie się lament, że Overmind, czy coś tam, ale jak dla mnie te doczytywania to smutek i smęcenie wora. Za długo i mało skutecznie. Kwintesencją tematu ostatniego czasu było jakieś przydługie demo z uciążliwymi przerwami i jakimś brzęczeniem w tle - podpisane "I/O Running", czy coś tam. Masakra. Zresztą już na kompotach było szemranie w tym temacie.

FOX napisał/a:

- postatarowość - 65816, megabajty RAMu, VBXE, itd.

65c02, czy RAM który nikomu nie szkodzi, oraz emu GTIA z emulacją błędów pal. Wywala się na tym 0.05% produkcji w historii oprogramowania od 1979 roku ;)

XXL napisał/a:

drac030: i o to wlasnie chodzi, postep, czas aby postatarowcy poszli wlasna droga, pozbeda sie obciazenia wstecznej kompatybilnosci smile wystrzelicie z oprogramowaniem az na ksiezyc big_smile

powtarzam, załóżcie swoje forum. Atarowców zaopatrzonych w błony dziewicze ;)

laborant napisał/a:

Natomiast VBXE nie kupiłem, miło całego szacunku dla twórców i ich wysiłku.  Po prostu to za bardzo odbiega od prawdziwego hardwaru i w ogóle nie cieszą mnie rezultaty pracy tego rozszerzenia. .

Wyjście RGB, bardzo wysoka jakość obrazu i to, co pisałem powyżej. W opcji "purysta" niezwykła wręcz zgodność z pierwowzorem. Użyteczność na poziomie U1MB

laborant napisał/a:

Obrazowy przykład: załóżmy,  że zapraszam fana commodore 64. Pokazuję mu grę czy demo na vbxe. Opad szczęki, potem pytania i konkluzja: no ale to przecież nie jest oryginalny sprzęt, więc...?

.. a ten pokazał Ci grę z Super CPU :P i okazało się, że Atari jednak nie może aż tak wiele :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

131

Odp: Nowy projekt GTIA

... ale zaczyna się tu robić śmietnik jak w nowym wątku o xbios. Dajcie Simiusowi skończyć wynalazek i Dely - przenieśmy to może do bałaganu ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

132

Odp: Nowy projekt GTIA

Rozwiazanie? Napiszcie proszę emulator c64.

Wielu by zapłaciło, w tym i ja, by wspomóc taki projekt.

133

Odp: Nowy projekt GTIA

Jakby powstało GTIA tańsze niż VBXE z opcją, jak już było wspominane wcześniej np DVI to super, ale inne VGA czy coś podobnego też byłoby świetnym pomysłem.
Jednak autor powinien zrobić to tak, jak sam uważa za słuszne bo na tę chwilę każdy by coś chciał nowego i coś "swojego".

Co do Atari chciało nie chciało itp. To należy także korzystać z magnetofonów bez Turbo... bo pewnie tak Atari nie chciało.
@Artu2tu - jeżeli chodzi o PC to tego jest cała masa więc nie bardzo rozumiem.

134

Odp: Nowy projekt GTIA

atari nigdy nie chcialo magnetofonu :-) bylo miejsce w smietniku potocznie zwanym system operacyjny to dosypali tam kolejnych odpadkow.

15 latkowie potrafili lepiej zaprogramowac obsluge magnetofonu niz zrobilo to atari :-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

135

Odp: Nowy projekt GTIA

Analogia z muzeum:

- Koledzy, odrestaurowałem kilka obrazów.
- Świetnie!
- Przy okazji zauważyłem, że na "Słonecznikach" van Gogha powtarza się żółty. Dodałem więc dodatkowy kolor.
- Super, chcemy jeszcze soczysty czerwony!
- Ale to już nie będzie van Gogh...
- Van Gogh używał innych odcieni żółtego na swoich poprzednich obrazach, poza tym odcienie nie były precyzyjnie określone, zależy jak wymieszał farby. Odrestaurowując "Monę Lisę" zauważyłem, że za mało się uśmiecha, zrobiłem jej więc uśmiech od ucha do ucha.
- Woleliśmy oryginalny obraz...
- "Damę z łasiczką" zastąpiłem fotografią cyfrową podobnej modelki. Taka jest naturalna kolej rzeczy, że nie maluje się już potretów, tylko robi zdjęcia komórką. Da Vinci był geniuszem, który wyprzedzał swe czasy, na pewno teraz po prostu użyłby iPhone 7.
- W Luwrze zostawili oryginalne obrazy i mają sto razy więcej odwiedzających niż my...
- Jeśli Luwr jest miarą wszystkiego, to wynoście się tam!

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

136

Odp: Nowy projekt GTIA

Przepiękna manipulacja. Się ześmiałem ze śmiechu jak pszczoła! Ty naprawdę masz talent, Fox. Gdyby nie ich ostatnie kłopoty finansowe, to bym się obawiał, że Cię mogą zwerbować do Wyborczej. ;)
Edit:
Skądinąd analogia do Słoneczników jest trafniejsza, niżby się wydawało.
Pozostając w tej konwencji: jeśli zauważymy, że, dotychczas uważany za jednolity, jeden z kolorów jakiegoś obrazu w specyficznie dobranym świetle ujawnia, że został wykonany różnymi farbami i ta różnica niesie ze sobą dodatkową informację, powinniśmy ten fakt zignorować? :)

Ostatnio edytowany przez Simius (2016-12-21 09:48:01)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

137

Odp: Nowy projekt GTIA

Pytanie techniczne do Simiusa:

może było już o tym, albo jest to oczywiste, ale skoro stare gtia jest dalej obecne, to czy w gnieździe monitorowym Atari nadal będzie dostępny "klasyczny" obraz bezpośrednio ze starego?

138

Odp: Nowy projekt GTIA

Oczywiście, że tak.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

139

Odp: Nowy projekt GTIA

... no i problem rozwiązał się samoistnie ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

140

Odp: Nowy projekt GTIA

Sorry, ale już się pogubiłem. To ma być nowoczesne GTIA, przystosowane do współczesnego sprzętu, czy nowe VBXE? Bo jeśli to pierwsze, to powinno po prostu działać jak GTIA. A jeśli ma robić coś inaczej / lepiej / więcej itp. to takie coś już jest i wątpię, żeby dużo taniej było :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

141

Odp: Nowy projekt GTIA

z założenia chyba miała być 'czysta' emulacja gtia, ale zdaje mi się projekt się 'rozrasta' o jakieś nowe fjuczery...

Ostatnio edytowany przez takron27 (2016-12-21 13:02:43)

142

Odp: Nowy projekt GTIA

Jakie znowu emulowane? Masz do czynienia z układem sprzętowym.

Edit: Czy nowe procesory Intela są emulatorami 8086? Do licha.

Ostatnio edytowany przez mono (2016-12-21 13:01:13)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

143

Odp: Nowy projekt GTIA

post 1. "wymodelowałem sobie GTIA w CPLD"

'emulowane' było napisane w cudzysłowie.
no w sensie, że nie ma na tym całym nowym układzie kostki gtia wyjętej z płyty, 'stockowej', i wsadzonej na powrót

Ostatnio edytowany przez takron27 (2016-12-21 13:08:30)

144

Odp: Nowy projekt GTIA

No tak, jest osobny tor video, są dodatkowe funkcje. Musi gadać z ANTIC-em więc częściowo musi się zachowywać jak GTIA, ale to kwestia dopasowania się do interfejsu. Ale żeby zaraz "e-mu-lacja" ? :D

Edit: A YM2149 emuluje AY 3-8910? Dodając przy okazji 1 bit do licznika obwiedni.

Ostatnio edytowany przez mono (2016-12-21 13:18:28)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

145

Odp: Nowy projekt GTIA

a wiecie już że w 2017 listonosz będzie sprawdzał czy macie oryginalne GTIA, będzie mógł donieść na Was, na Policję :P

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

146

Odp: Nowy projekt GTIA

Mono uklad sprzetowy nie moze emulowac innego ukladu sprzetowego?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

147

Odp: Nowy projekt GTIA

Może.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

148

Odp: Nowy projekt GTIA

nowe urzadzenie powinno dawac maksmalnie duzo przy zachowaniu ceny, jesli oprocz emulacji gtia beda dodatkowe efekty to lepiej.

juz dzis na kompo obrazki wyswietlane sa z vbxe i nikt sie nie burzy o podrasowana palete kolorow.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

149

Odp: Nowy projekt GTIA

tak, 2 kolorowy obrazek na VBXE :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

150

Odp: Nowy projekt GTIA

nie chodzi o obrazki na vbxe tylko obrazki na atari wyswietlane przez vbxe ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.