1

Temat: Nowy projekt GTIA

Po VBXE to już i chwalić się nie bardzo jest czym, ale niedosyt po połowicznym sukcesie cyfrowego dekodowania PAL trochę mnie męczył i w wolnej chwili wymodelowałem sobie GTIA w CPLD. A co. Projekt jest w zasadzie gotowy, na moje oko działa prawidłowo, choć nie będę zaskoczony, jeśli jeszcze jakieś niedoróbki się w nim z czasem odkryje. Projekt ma już swoje imię, ale na ujawnienie jeszcze za wcześnie, bo urodzi się dopiero pod koniec listopada. ;) Tymczasem nosi nazwę roboczą GTIARGB.
Nie jest to 100% model, bo machnąłem ręką na wykrywanie kolizji i pozostawiłem to oryginalnemu układowi, którego nie było potrzeby całkiem się pozbywać. Poza doskonałą jakością, generowany obraz różni się od oryginału paroma szczegółami:
- 4 bity luminancji (czyli 16 odcieni każdego koloru) dostępne są w każdym z trybów graficznych, a nie tylko w trybach GTIA.
- grafika hi-res ma 2 kolory, a nie tylko 2 jasności.
- kolorów (pomijając jasności) jest 16 a nie 15.
I to by było na tyle.

Post's attachments

IMG_0211.JPG 1.23 mb, liczba pobrań: 1 (od 2016-11-03) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

2

Odp: Nowy projekt GTIA

Czy nazwa przypadkiem podstępnie wskazuje, że można uzyskać wyjście RGB?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: Nowy projekt GTIA

Powiedziałbym nawet, że nie tylko można, ale trzeba, bo innego nie ma.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

4

Odp: Nowy projekt GTIA

No to bomba, gratuluję! A jaką cenę dla użytkownika końcowego sobie wyobrażasz? Dzięki!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

5

Odp: Nowy projekt GTIA

No, no, robi się ciekawie.

6

Odp: Nowy projekt GTIA

Świetnie! Jakie kolory są dostępne? 1 i F oidp były identyczne - co dałeś tam w zamian? Czyżby Atari wreszcie dostał prawdziwy czerwony? :>

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

7

Odp: Nowy projekt GTIA

Nie spodziewałem się znaczącego zainteresowania, więc nad ceną specjalnie się nie zastanawiałem. W sumie nie ma wielkiego pola manewru bo z jednej strony koszty (zwłaszcza małoseryjne), a z drugiej - cena VBXE, od której trzeba zachować wyraźny dystans. Przy setce chętnych może dałoby się zmieścić w 200zł.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

8

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius, a działa/będzie działać z Antonią? Robiłeś może wstępne testy takiej konfiguracji? Pozdrawiam.

QUICK SHOT II TURBO z uszkodzonym TURBO :)

9

Odp: Nowy projekt GTIA

Kolory są zrobione tak, żeby zachować jakie takie podobieństwo do oryginalnych, ze zmienionym kolorem F, który jest  pośredni pomiędzy E i 1, więc czerwień też jest trochę kulawa. Można zrobić soczystą, ale wtedy: "czy to będzie jeszcze Atari"? ;)

@mpolak
Antonia i GTIARGB nie wpływają na siebie nawzajem.

Ostatnio edytowany przez Simius (2016-11-03 20:17:46)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

10

Odp: Nowy projekt GTIA

Z jednej strony przydałaby się się soczysta czerwień (F), ale z drugiej pozostaje pytanie, czy Atari nie straci swojego charakteru. Z trzeciej strony i tak będą różnice - doskonała jakość obrazu, zawsze 16 poziomów luminancji... więc może jednak?

Ostatnio edytowany przez Bluki (2016-11-03 20:26:41)

11

Odp: Nowy projekt GTIA

Mało się orientuję w systemach video, więc chciałem się dopytać, czy to rozszerzenie pozwoli podłączyć atari do tv przez scart z osobno wyprowadzonymi składowymi obrazu, jak w amstradzie, czy też będzie miało wyjście tylko vga? A może to i to? A może jeszcze o coś innego tu chodzi? Zmianę sposobu generowania obrazu wewnątrz, ale rezultat wyjdzie po standardowych złączach Atari?

Ostatnio edytowany przez laborant (2016-11-03 20:42:31)

12

Odp: Nowy projekt GTIA

Bardzo zacny pomysł. W Niemczech wiele osób byłoby zainteresowanych tańszą alternatywą do VBXE, dającą po prostu doskonałej jakości obraz. Ale dlaczego RGB, a nie HDMI?

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

13

Odp: Nowy projekt GTIA

Do HDMI potrzeba układu, zakupisz tylko w $

14

Odp: Nowy projekt GTIA

laborant napisał/a:

Mało się orientuję w systemach video, więc chciałem się dopytać, czy to rozszerzenie pozwoli podłączyć atari do tv przez scart z osobno wyprowadzonymi składowymi obrazu, jak w amstradzie

Dokładnie tak.

@Montezuma
Myślę o HDMI, ale są problemy, bo np. co z tego, że kupię gdzieś układy, skoro dokumentacja jest niejawna i dostępna dopiero po podpisaniu NDA? Tak, jakby to były czipy do kart bankowych.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

Odp: Nowy projekt GTIA

HDMI jest teoretycznie kompatybilne w dół z DVI które ma dostępną specyfikacje i brak opłat licencyjnych. Jest jeszcze DisplayPort, który też ma dostępną specyfikację i brak opłat licencyjnych.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

16

Odp: Nowy projekt GTIA

Montezuma napisał/a:

W Niemczech wiele osób byłoby zainteresowanych tańszą alternatywą do VBXE,


hahaha ;) - same biedaki tam żyją.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: Nowy projekt GTIA

a co z PMG? mozna by podrasowac :-)


juz pozno wiec porozmawiajmy o duchach... a gdyby tak dane obiektow zamiast wyswietlania kierowac do kanlu dzwiekowego? taki 5kanalowe 256 bajtowe sample z wlasnym dma ;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

18

Odp: Nowy projekt GTIA

Na MAX 2 będzie ci ciężko zrobić HDMI. Z budżetowych rozwiązań polecam Lattice, np MACHXO2, można z palcem w rzyci 720p wyciągnąć. Części dodatkowe? De facto 0, bezpośrednio masz wyjścia LVDS i napędzasz, ale oczywiście warto TVSami zabezpieczyć linie. Niestety zastosowanie nowszej fpgi wiąże się z potrzebą użycia buforów 3V3<->5V.

19

Odp: Nowy projekt GTIA

xxl napisał/a:

a co z PMG? mozna by podrasowac :-)

juz pozno wiec porozmawiajmy o duchach... a gdyby tak dane obiektow zamiast wyswietlania kierowac do kanlu dzwiekowego? taki 5kanalowe 256 bajtowe sample z wlasnym dma ;-)

... ale to już jest koszerne i nie jest to nawet Atari i Atari tak nie chciało :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Nowy projekt GTIA

za HDMI trzeba slono płacić za licencje... przejechal sie na tym autor VAMPIRE 2

.

21

Odp: Nowy projekt GTIA

Cóż, HDMI byłoby najlepsze, gdyby nie problemy biurokratyczno-licencyjne, ale i tak nie ma na co narzekać. RGB jest wporzo.

22

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius napisał/a:

@Montezuma
Myślę o HDMI, ale są problemy, bo np. co z tego, że kupię gdzieś układy, skoro dokumentacja jest niejawna i dostępna dopiero po podpisaniu NDA? Tak, jakby to były czipy do kart bankowych.

HDMI to byłby hicior.
Aktualnie jedyne sensowne rozwiązanie dla ATARI i HDMI to tzw. Framemeister "made in Japan":
http://www.dobreprogramy.pl/XRGB-mini-F … 72780.html
Framemeister kosztuje prawie 2K, więc tylko nieliczni, jak panicz PIN mogą sobie na niego pozwolić ;)
Inne znane mi konwertery VIDEO wprowadzają nieakceptowalne opóźnienie.

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

23

Odp: Nowy projekt GTIA

Fajna sprawa!
VBXE przeważnie i tak służy tylko do poprawy jakości obrazu.

24

Odp: Nowy projekt GTIA

@Montezuma
Takie rozwiązania mają sens tylko o tyle, o ile ktoś nie ma w swoim LCD wejścia SCART z RGB, a tylko i wyłącznie HDMI. W przeciwnym przypadku co za różnica, czy przetwarzanie sygnału analogowego w obraz cyfrowy zostanie przeprowadzone w LCD czy w urządzeniu zewnętrznym? Sens HDMI jest w wyrzuceniu toru analogowego w ogóle.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

25

Odp: Nowy projekt GTIA

Nie bardzo rozumiem, czego się boicie z HDMI i licencjami. Jest wiele projektów open source z HDMI i nie ma żadnego problemu. Pewnie w przypadku chęci sprzedaży trzeba robić jak z bluetoothem, nie umieszczac loga na opakowaniu i nie pisać wszędzie HDMI tylko np. cyfrowy interfejs video :D