Temat: ATARI 800XL nie działa SELECT

Zdarzyła mi się taka sytuacja że przestał działać mi klawisz SELECT w 800xl ver.d płyty.

Pomyślałem więc tymczasowo zmieniłem klawiaturę na inna (sprawna- sprawdzoną), o dziwo klawisz nadal nie działa.

Kolejną rzeczą co zrobiłem wymieniłem POKEY, ale to nic nie dało klawisz nadal nie działa.

Ma ktoś pomysł co może być uszkodzone?

2

Odp: ATARI 800XL nie działa SELECT

A za klawisze funkcyjne to nie odpowiada GTIA?

3

Odp: ATARI 800XL nie działa SELECT

GTIA pin13 zobacz czy pojawia się zero logiczne w momencie naciśnięcia SELECT.
jeżeli nie, masz przerwę na linii klawisz - GTIA.
Kawałek przewodu do ręki, i połącz pin13 GTIA z GND, powinna być reakcja jak po naciśnięciu SELECT

4

Odp: ATARI 800XL nie działa SELECT

Wielkie dzięki za porady, działa mi.

najpierw wymieniłem GTIA i działa SELECT w 800xl. GTIA przełozyłem do 130xe i o dziwo GTIA z 800xl działa poprawnie klawisz SELECT działa.

Potem zrobiłem jak @Zenon/Dial napisał. Z powrotem włożyłem GTIA nadal nie działa SELECT, ale podłączyłem kabelek pin13 z GND i wszystko jest ok..

Zastanawia mnie dlaczego wszystko było poprawne w 130XE :)

5

Odp: ATARI 800XL nie działa SELECT

Stawiał bym w takim razie na jakiś problem mechaniczny samej kości i podstawki -może jedna z nich ma pozostałości cyny na nodze 13 i jest przez to grubsza, i może jedna podstawka ma rozgięte mocniej blaszki lub coś takiego i gdzieś coś nie styka, nie kontaktuje. Może też być zimny lut przy podstawce lub w innym miejscu płyty, a przekładając i wciskając układy przegiąłeś delikatnie płytę i wróciło na chwilę wszystko do normy, a tylko zbieg okoliczności spowodował że akurat ta czy ta kość poszła na tym czy tym kompie...

Ostatnio edytowany przez Mq (2017-04-28 19:35:39)

6

Odp: ATARI 800XL nie działa SELECT

Czasami jest to wynikiem rozrzutu parametrów (konkretnego układu lub współpracujących), że ta sama kość w jednym egzemplarzu kompa działa, a w innym nie. Szczególnie (ponoć) to zjawisko występuje w ST, w XL/XE rzadko. Miałem takie przypadki z MMU i z OS ROM (przy zamianie na EPROM).

7

Odp: ATARI 800XL nie działa SELECT

Omomierz do ręki i szukać przerwy w obwodzie, złego połączenia, styku, etc..... schemat do ręki. Nie ma cudów, Klawisz SELECT, poprzez gniazdo klawiatury na odnośny pin GTIA. A może masz tak że sam klawisz SELECT wadliwie działa. Styka jak chce, a szuka się przyczyny po całym świecie. Takie przypadkowe awarie najtrudniejsze do wykrycia.