1

Temat: koncert w galerii off

z ostatniej chwili:

jako ze sie do tej pory nie zdecydowalismy sie i zaledwie cos drgnelo w tej sprawie, panowie z "galerii off" przelozyli termin ewentualnego naszego wystepu na marzec. wbrew pozorom nie jest to zla wiadomosc, bo mamy wiecej czasu na przygotowanie materialu i byc moze wiecej osob ruszy dupska sprzed monitorow i przestanie gnic w samozadowoleniu :)

wobec powyzszego termin nadsylania materialu przedluzam do konca lutego. mam nadzieje ze sie postaracie, bo wiem ze mozecie ... tak naprawde bezproblemowo i z palcem w dupie wytworzyc kawalek muzyki !

---------------------------------------------------------------------------------

witam

od jakiegos czasu gadamy mniej lub bardziej konkretnie o zagraniu na zywo z malych atarek lub chociazby ich dzwiekami. trafila sie okazja zagrania takiego konecrtu w warszawskiej "galerii off" i wlasnie ukonkretyzowala sie taka mozliwosc. jesli chodzi o wystep na zywo, to jestem chetny aby go obsluzyc (poniekad zabawic sie w DJa), tyle tylko ze brakuje mi materialu z ktorego mialbym grac. wobec tego chcialbym sie dowiedziec kto jest chetny na udzielenie sie przy tworzeniu materialu muzycznego pod ten wlasnie koncert. chodzi o to, aby osoby zainteresowane zabraly sie do roboty i wypuscily ze swoich kompow jakies ciekawe loopy. zlozeniem tych loopow w calosc zajme sie juz osobiscie, za pomoca odpowiedniego softu.

czas na kwas, czyli szczegoly techniczne:

- tempo, mniej wiecej, 120BPM - atarowkise tempo 6 lub 3 (gesciejszy podzial)
- max cztero taktowe loopy
- tonacja g-moll (dozwolone wszelkie septymy, nony itd.)
- loopy trafiaja do mnie tylko w formacie *.SAP
- oddzielnie loopy perkusyjne, melodyczne, bass line oraz efekty (jak ktos zrobi 4 taktowy pelny utwor, to beda raczej male szanse na wykorzystanie tego w materiale)
- najbardziej zalezy mi na loopach perkusji oraz bassline'ach. sa NAJWAZNIEJSZE
- ilosc loopow na persone ... NIEOGRANICZONA :)
- loopy musza byc suche (mozecie sobie darowac robienie np. delay'u na 8 sciezkach, bo mija sie to z celem. lepiej zrobic bardziej skomplikowana, jednolita strukture brzmieniowa, niz bawic sie w efekty ktore mozna uzyskac z poziomu programu mixujacego). rzeczy ktore beda pomimo to zefektowane na malym atari, maja duze szanse na to aby nie wejsc do materialu.
- beda tez potrzebne proste harmoniczne wypelniacze, typu brzeczacy arpegiator atarowski, pseudo pady itd. (traktujac pokey'a jako pojedynczy instrument, jedno lub wieloglosowy, wydaje mi sie ze bedzie mozna uzyskac nowe ciekawe barwy). jesli takowych nikt nie zrobi, to postaram sie je dodac od siebie :)
- nie ma znaczenia stereofonia/monofonia loop'a

to tyle odnosnie spraw technicznych.

termin koncertu jest wyznaczony na marzec, wiec kompletny material musze miec do dnia 29 lutego. daje to ponad miesiac czasu. wykonanie 10 loopow przez jedna osobe, powinno zajac takiej osobie jakies dwa dni. wniosek z tego taki, ze uzyskanie kompletnego materialu jest tylko i wylacznie, kwestia checi z Waszej  strony.

na koniec dodam ze jesli w ciagu tygodnia nikt sie nie odezwie lub odzew bedzie bardzo maly (np. robic zacznie cos tylko xray) to osobiscie rezygnuje.

2

Odp: koncert w galerii off

zglaszam sie ofcoz.  tyle, ze ..znasz sprawe...  pelna para rusze od przyszlej niedz.

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

Odp: koncert w galerii off

BPM = 3000/(Liczba_pozycji_w_patternie_na_cwierćnutę*TempoTMC)

zakładając, że Liczba_pozycji_w_patternie_na_cwierćnutę = 4
(tzn. co cztery pozycje w patternie jest umowna "ćwierćnuta")

i Tempo jest równe = 1

wychodzi, że BPM = 750 dla Tempa = 1
(...)
BPM = 125 dla Tempa = 6.

(eee... a może się mylę, głodny jestem - sprawdzę w domu)

ale gdyby nie - to trzeba pisać w TMC na tempie 6 lub tempie 3

Co do samego pomysłu, ok.
Postaram się zrobić kilka loopów, nie będzie tego wiele, bo nie mam czasu. Posiedzimy pewnie z X-rayem...

4

Odp: koncert w galerii off

Grzes, a mi wyszlo inaczej.   Ja sprawdzilem, ze tak powiem nie matematyczno - teoretycznie tylko praktycznie.  tzn wywalilem wavea w tempie 03 z regularnym bitem podrzucilem go do odpowiedniego softu i dopasowalem predkosc metronomu w sofcie do predkosci bitu w Wavie, zrobilem jeszcze probe taka, ze puscilem regularny bit pod emulatorem i jednoczesnie puszczajac bicik z softu gdzie moge sobie dobrac predkosc w BPM dobieralem, az sie zsynhronizuja. 

i w oby przypadkach wyszlo mi tak:   

predkosc 03 z atarki = jakies 187 BPM   
predkosc 04 z atarki = jakies 150 BPM
predkosc 05 z atarki = jakies 125 BPM

Cedyn 130 BPM nie za wolno troche ?? 
Ja bym opcjonowal za jakims tempem 03 or wielokrotnosci.

ponizej 3 sapy z tym samym motywem w trzech roznych predkosciach, 3, 4, 5 (w tonaci gmol)

http://wawerfc.scene.pl/sap/drc03.sap
http://wawerfc.scene.pl/sap/drc04.sap
http://wawerfc.scene.pl/sap/drc05.sap

test it.

no i jeszcze ze 2 przykladowe sapki w tej tonacji.

http://wawerfc.scene.pl/sap/bartman_style.sap    - tmp: 03
http://wawerfc.scene.pl/sap/glis.sap    - tmp: 03

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

Odp: koncert w galerii off

He he, bo ja miałem jedno złe założenie ;-)

Do tempa trzeba dodać 1

czyli:

BPM = 3000/(Liczba_pozycji_w_patternie_na_cwierćnutę*(TempoTMC+1))

i już wszystko gra!

6

Odp: koncert w galerii off

xray: 130BPM jest ok ... jesli to jest faktycznie tempo 5, to bedzie dobrze. do wiekszych podzialow mozna przeciez zrobic tempo 2 tempo 3.

grzes: dzieki ... mam nadzieje ze cos nam z tego wyjdzie. jak widze zainteresowanie jest olbrzymie i obawiam sie ze jak zwykle wszystko skonczy sie na gadaniu :(

7

Odp: koncert w galerii off

Bu. no nie dokonca, bo tempa 5 nie da sie zrobic 2x szybciej jakby wyszlo 6 - to moznaby wtedy pisac tez w 03, przy tempie 04 (150BPM) mozna pisac tez w 02, a 5?  2.5 raczej nie da rady. trza cos z tym uradzic.
w tempie 5 sporo tez sie straci na perkusji, szybkie haty, czy snary odpadaja. wyjdzie raczej niemrawo. wyjdzie tsy  tsy  tsy  tsy   zamiast trrrrrrrrrrrrrrr... ;(  no i cos takiego jak glis.sap tez raczej odpada.

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

8

Odp: koncert w galerii off

ok ... ktore tempo wg Ciebie najbardziej sie bedzie nadawac ?

9

Odp: koncert w galerii off

mi osobiscie tempo 03.

generalnie latwiej dopasowac bpm do atarki niz odwrotnie. chyba, ze jest w tym jakis cel?.

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

10

Odp: koncert w galerii off

ok ... w takim razie umawiamy sie na tempo 6 lub 3.

Odp: koncert w galerii off

Tak, XRAY ma racje - 03 lub 06 jest najlepsze. Zabieram się do roboty :-)

12

Odp: koncert w galerii off

hmm.  wlasnie dostalem niepotwierdzone informacji, ze organizator nie chce widziec, zadnych grzybow, etc. na koncercie. Tylko granie na zywca z orginalnych atarek, takze nie wiem czy dalsze prace nad tym maja jakis sens.
Pin, Miker mozecie to potwierdzic oficjalnie ?

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

13

Odp: koncert w galerii off

Tak, organizator potwierdził tę informację telefonicznie. Osobiście myśle, że jest to dobre rozwiązanie;- przygotowuje materiał na kwietniową edycję koncertu; wszystko na zasadzie dogrywania do wcześniej przygotowanych modułów (np.tmc, choć nie koniecznie) na żywca z klawiszy; z 3, lub 4 kompów + synchro ręcznie; myśle tu jak na razie o wykożystaniu TMC, NEOTrackera i ...DrumMachine (w zasadzie nazwy to jeszcze nie ma, no ale... );- to ostatnie pozwoli na granie przy pomocy klawiszy konsoli na bębnach. Chodzi o to, by mieć możliwość uzyskania do 4 sampli jednocześie (z klawiatury);- ....ITD. Mam nadzieje, że zdążę się przygotować, ....bo roboty z tym od za....srania :lol: Grzyb? eeee;- to nie dla mnie, lecz nikomu tego oczywiście nie zabraniam. Liczy się idea;- :idea: (dr. Julian Kostkiewicz)


...i tu dopisałem;

Właśnie dostałem soft do grania.... joyem... megarólówypas. Masamasakra.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: koncert w galerii off

hmm.  wlasnie dostalem niepotwierdzone informacji, ze organizator nie chce widziec, zadnych grzybow, etc. na koncercie. Tylko granie na zywca z orginalnych atarek, takze nie wiem czy dalsze prace nad tym maja jakis sens.

Dlaczego? wstydzisz sie ? obciach wyskoczyc z atarą ? o co chodzi ?
nie rozumiem doprawdy ...
i zanim powiesz swoja nieprzemijajaca sentencje o atari-fanatyzmie ... przeciez od poczatku idea byla o graniu na zywo z atari - mozna odnalezc post oryginalny ... dopiero potem zdaje sie cedyn wyskoczyl z tym PC remixowaniem.
Wiec osso chodzi ... ?

15

Odp: koncert w galerii off

Właśnie dostałem soft do grania.... joyem... megarólówypas. Masamasakra.

Czyzby to byl program "Perkusja" (dostępny stąd) ??? Jeśli tak, to bosko, wreszcie się komuś publicznie przyda.  :D   8)

16

Odp: koncert w galerii off

mikey ... a masz cos przeciwko ? w koncu to moja a nie Twoja idea ...

17

Odp: koncert w galerii off

kurde ... cos taki nerwowy.
napisalem ze idea oryginalna byla 'lekko' inna.

18

Odp: koncert w galerii off

po prostu sie pytam czy masz cos przeciwko, a wodz od razu - nerwowy ... no co wodz ?!? :)

19

Odp: koncert w galerii off

Dlaczego? wstydzisz sie ? obciach wyskoczyc z atarą ? o co chodzi ?
nie rozumiem doprawdy ...
i zanim powiesz swoja nieprzemijajaca sentencje o atari-fanatyzmie ... przeciez od poczatku idea byla o graniu na zywo z atari - mozna odnalezc post oryginalny ... dopiero potem zdaje sie cedyn wyskoczyl z tym PC remixowaniem.
Wiec osso chodzi ... ?

ojej Myszej niepokumales ;))

Nie wstydze sie a wrecz przeciwnie, fajnie byloby zagrac na zywca, a przynajmniej jesli nie na zywca, to z orginalnych atarek.  Problem jest tylko techniczny.  Po pierwsze nie mam 2 atarek ani nawet mixera, po drugie, przydalby sie do nich twardziel, skoro piec nie moze robic za stacje, po trzecie pisalem odnosnie mixu robionego na pece, a ten temat dotyczy tego, wiec nie gadaj o jakichs orginalnych postach tylko sam popatrz w jakim temacie piszesz, a texty o fanatyzmie sa tu nie na miejscu, wiec prosze mi tu nic nie imputowac.
Nie mniej caly zcas kombinuje, jak to zrobic, coby w przyszlosci móc zagrac z atarek.

Im dłużej czekamy, tym wzorek jest większy" (c) by Sikor

20

Odp: koncert w galerii off

spoko cedyn - nic do twojego pomyslu nie mam :)
Natomiast w pelni solidaryzuje sie z organizatorami - wolalbym live act z prawdziwego atari + syntezator + ew jakies gitary niz z dj-talerzy :)
Mam mimo wszystko nadzieje ze do koncertu dojdzie - jesli tak sie stanie bede na pewno na widowni ;)

Xray: dobra - koniec tematu - nie odbieraj tego tak osobiscie dobrze ? ;) Mam nadzieje ze do koncertu dojdzie - i wtedy bede pierwszym ktory uscisnie wam dlonie maestos :)

MW: Mikey! Nie pisz dwóch postów po kolei. Od tego jest przycisk http://atariarea.histeria.pl/forum/templates/subSilver/images/lang_polish/icon_edit.gif

21

Odp: koncert w galerii off

Czyzby to byl program "Perkusja" (dostępny stąd) ??? Jeśli tak, to bosko, wreszcie się komuś publicznie przyda.  :D   8)


...,niestety chodzi o coś zupełnie innego. Jest to specjalna wersja NEOTrackera z możliwością grania 4 pierwszymi samplami przy pomocy klawiszy konsoli / lub joya (mam zajefajny joypad z klawiszami... zamiast pręta ... hehe). Ma to tę zaletę, że frq = prawe 20khz sample odpalane 1:1, a "naciśnięcie" 4 klawiszy powoduje odpalenie 4 sampli na raz. Przy graniu na bębnach z key na żywo ma to niewątpliwe zalety. ... do tego jeszcze kilka atarek twardziel i mixer ... wsjo jest. Następna edycja koncerty prawdopodobnie odbędzie się w kwietniu; przygotowania trwają.... Niestety na 28 nie wyrobie..

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: koncert w galerii off

No więc koncert już pojutrze. Ktoś się wybiera?

23

Odp: koncert w galerii off

Tak, koncert w sobotę, 28, o 21. Ja postaram się być i oblukać - grać mają na ZX-Spectrum (coś mi się o uszy obił Yezmiey...). Ktoś oprócz mnie? Proponuję spotkanie 20:30 przy Silver Screenie mna Puławskiej?

Sikor umarł...

24

Odp: koncert w galerii off

Sikor: a wybierasz sie samochodem? Moze bys mnie zlapal w Rakowie?

25

Odp: koncert w galerii off

Niestety, raczej awtobusem ;(

Sikor umarł...