Temat: Atari 1050 Turbo Wanted!

Taki temat. Jedzie do mnie piękna stacja 1050 z Niemiec wylicytowana za 40 euro. Piękna ale goła, bez turbo. Problem polega na tym, że mam ze 100 dyskietek nagranych pod CA-2001 z TOMSem i chciałbym je odczytać. Czy ktoś z kolegów posiada jeszcze jakieś modułu turbo do tej stacji?

Pozdrawiam,
pancio

2

Odp: Atari 1050 Turbo Wanted!

Najprostszy do wykonania jest US Doubler. Nie trzeba przygotowywać płytki drukowanej. Układy osadza się jeden na drugim. Potrzebna będzie lutownica, programator epromów, eprom 2732 i dwa układy pamięci sram 6810.

Problemem może być zaprogramowanie 2732, bo wymaga napięcia programowania 21V, które nie występuje w wielu nowych programatorach. Można go zastąpić epromem 27c64 lub 128, ale wymaga to pewnych kombinacji z wyprowadzeniami układu, który nie będzie pasował do podstawki, ale jest to do przejścia.

Schemat dublera i zawartość epromu:
http://www.realdos.net/US%20Doubler.html

3

Generalnie do zrobienia. Wala się jakiś WellPROG na Centronics-ie więc z epromem nie powinno być problemu. Zastanawiam się tylko nad czymś bardziej rozwojowym  - jak już pruć taką piękną, dziewiczą stację, to przynajmniej niech to jakoś wygląda :-)

Dzięki za sugestię - jeśli nie znajdę niczego lepszego to myślę, że popełnię ten  projekt.

4

https://www.atarimax.com/flashcart/documentation/  'Happy' 1050 Upgrade Board
lub
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=7538

"wszystko się kiedyś kończy......."

5

Wysłałem zapytanie do Mikey-a bo wątek dość leciwy jest.. ale może się uda. Co do rozszerzenia z Atarimax to ktoś może powiedzieć coś więcej? Cena niebyt wygórowana, więc może warto...

@prośba do Moderatora - chyba założyłem wątek w niewłaściwym subforum - prośba o przeniesienie.

6

Happy 1050 to współczesny klon, czy też wersja dopałki robionej dawniej przez firmę Happy Computers. Czasem nazywano to rozszerzenie Happy Warp. Powszechna w stanach. Fajna rzecz, tylko pod zwykłym os-em musisz załadować loader, który będzie w stanie chodzić ze stacją w trybie turbo, bez tego czyta i zapisuje w "normalu". Jeżeli masz Qmeg to będzie od razu chodzić w trybach szybkich. Z użyciem specjalnych narzędzi może kopiować dyski zabezpieczone i tworzyć zabezpieczenia, ale w obecnych czasach to sztuka dla sztuki. Mam to w jednej stacji, ale mimo znacznie większego poziomu skomplikowania układu nie odniosłem wrażenia, że jest jakoś znacząco lepsza od np. polskiego Top Drive 1050.

Edit. Aha, przypomniało mi się że jest w tym rozwiązaniu zdaje się buforowanie całych ścieżek.

Ostatnio edytowany przez laborant (2018-01-10 13:57:42)

7

Z tego powodu rozglądam się po rodzimym rynku. Zależy mi tylko na tym by mieć działającą stacje z możliwością odczytu tego co kiedyś wymodziłem mając jeszcze CA 2001 z TOMS-em - a sprzęt przepadł. Jakakolwiek fizyczna stacja będzie mieć dla mnie raczej wartość sentymentalną bo korzystam już z SIO2SD Lothark-a.  A Sys-Check V2 zapewni mi QMEG-a w razie przejścia na fizyczną stację.

8

No to na wyciągnięcie ręki jest US Doubler. Pół godziny roboty i masz inną stację. Całkiem szybki i obsługuje 180k. Odczyta wszystko to co CA z Tomsem. Wszystko inne jest bardziej skomplikowane i wymaga zrobienia lub kupienia dodatkowej płytki. Natomiast z biegiem czasu możesz kupić coś lepszego.