476

Odp: Sophia2 - prototyp

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Jarecki34Bytom (2021-03-25 04:36:07)

477

Odp: Sophia2 - prototyp

Dopisuje się do listy zamawiających

1. pawelkrak - 1szt
2. hichal - 1szt
3. laborant - 1szt.
4. bobik - 1szt.
5. Ravenollo - 1szt.
6. mkolodziejski (misza) - 2 szt.
7. Inmark - 1 szt
8. stRing - 1 szt
9. saulot - 1 szt
10. damanloox  - 1 szt
11. gdabrow - 1 szt
12. yardo - 1 szt
13. ajcek - 1szt
14. jmlynik - 1szt
15. pancionet - 1szt.
16. Thomy - 1szt.
17. jj23-1 szt.
18. Dracon__ - 1 szt.

ślamk!

478

Odp: Sophia2 - prototyp

Dopisuje się do listy zamawiających

1. pawelkrak - 1szt
2. hichal - 1szt
3. laborant - 1szt.
4. bobik - 1szt.
5. Ravenollo - 1szt.
6. mkolodziejski (misza) - 2 szt.
7. Inmark - 1 szt
8. stRing - 1 szt
9. saulot - 1 szt
10. damanloox  - 1 szt
11. gdabrow - 1 szt
12. yardo - 1 szt
13. ajcek - 1szt
14. jmlynik - 1szt
15. pancionet - 1szt.
16. Thomy - 1szt.
17. jj23-1 szt.
18. Dracon__ - 1 szt.
19 Jarecki34Bytom. 1szt

479

Odp: Sophia2 - prototyp

TMK, oczywiście. No przynajmniej na dwóch, bo pozostałe dwa są w standardzie 2.1 i te przeznaczam na dedykowane urządzenia które obsłużą ten standard.
Póki co, po paru dniach testów, stwierdzam że nie jest źle. Drobne śmieci potrafią wystąpić w paru przypadkach, czasem zaraz po włączeniu przez chwilę pojawi się zielone "tło" z pixeli, co jakiś czas obraz mignie. Na tym trzecim kablu jest zdecydowanie lepiej, może to dobry kierunek.

Poza tym potwierdzam jak inni że obraz przez Sophię jest FANTASTYCZNY.

480

Odp: Sophia2 - prototyp

Witam wszystkich,
dopisuje się do listy zamawiających

1. pawelkrak - 1szt
2. hichal - 1szt
3. laborant - 1szt.
4. bobik - 1szt.
5. Ravenollo - 1szt.
6. mkolodziejski (misza) - 2 szt.
7. Inmark - 1 szt
8. stRing - 1 szt
9. saulot - 1 szt
10. damanloox  - 1 szt
11. gdabrow - 1 szt
12. yardo - 1 szt
13. ajcek - 1szt
14. jmlynik - 1szt
15. pancionet - 1szt.
16. Thomy - 1szt.
17. jj23-1 szt.
18. Dracon__ - 1 szt.
19 Jarecki34Bytom. 1szt
20 moris94 1 szt.

481

Odp: Sophia2 - prototyp

Pytanie. Czy ktoś z Was ma technicznie możliwość zgrać video ze Sophii(1/2) z intra RGBA:

http://a8.fandal.cz/detail.php?files_id=6674

.. i podlinkować gdzieś?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

482

Odp: Sophia2 - prototyp

.

Ostatnio edytowany przez AtariVoodoo (2021-03-28 11:24:16)

483

Odp: Sophia2 - prototyp

.

Ostatnio edytowany przez AtariVoodoo (2021-03-28 11:24:07)

484

Odp: Sophia2 - prototyp

Przepraszam, ale mi weszły dwa wcześniej duplikaty, które trzeba uznać za niebyłe.  Poniżej dodałem się na odpowiednim miejscu .

1. pawelkrak - 1szt
2. hichal - 1szt
3. laborant - 1szt.
4. bobik - 1szt.
5. Ravenollo - 1szt.
6. mkolodziejski (misza) - 2 szt.
7. Inmark - 1 szt
8. stRing - 1 szt
9. saulot - 1 szt
10. damanloox  - 1 szt
11. gdabrow - 1 szt
12. yardo - 1 szt
13. ajcek - 1szt
14. jmlynik - 1szt
15. pancionet - 1szt.
16. Thomy - 1szt.
17. jj23-1 szt.
18. Dracon__ - 1 szt.
19 Jarecki34Bytom. 1szt
20 moris94 1 szt.
21. AtariVoodoo - 1 szt.

485

Odp: Sophia2 - prototyp

Pin napisał/a:

Pytanie. Czy ktoś z Was ma technicznie możliwość zgrać video ze Sophii(1/2) z intra RGBA:

Się zrobi. Spróbuję przed wieczorem - o ile mój grabber da radę.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

486

Odp: Sophia2 - prototyp

w najgorszym razie telefonem z monitora jeśli nie uda się zgrabować.

Jaki masz grabber?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

487

Odp: Sophia2 - prototyp

O ciekawe... wrażenie, że na emu z wlaczonym pal artefacting standard sa wieksze drgania niz na sophii

488

Odp: Sophia2 - prototyp

Grabber niestety się nie przydał, wziąłem telefon.
No to niestety, nie pokażę jak to wygląda na jedynce bo moja Sophia DVI nie chce gadać z monitorem, który akurat mam w domu. Przynajmniej w tej chwili. Natomiast sprawdziłem jak to wygląda na dwójce i filmik jest tu: https://youtu.be/CSSp4rpspFw Odpalone na 800XL z dość podłym Composite. Po lewej - zwykłe Composite. Po prawej - Sophia2 przez DVI->HDMI. Jak widać, kolory na Zośce są jakby sprane, aczkolwiek na Composite dla odmiany są jakby podkręcone. Na końcu na moment włączyłem apkę z paletą, można sobie porównać odwzorowanie kolorów. Ale kolory nie są ważne - na Zośce widać mruganie obrazu, na RGB - skała, nic nie mruga. Na zarzut, że to różne monitory - tutaj https://youtu.be/PqJ1rx_xFKA macie to samo zgrane na tym samym monitorze, przełączałem tylko wejścia. Nasycenie kolorów zapewne związane z ustawieniem monitora, chociaż paleta na Zośce jakby ciut inna.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

489

Odp: Sophia2 - prototyp

@perinoid - wielkie dzięki za filmiki!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

490

Odp: Sophia2 - prototyp

Natomiast...
...znalazłem jakiś problem. Otóż Zosia2 blikuje mi dostęp do pamięci rozszerzonej w komputerze z rozszerzeniem 320KB.
Płyta z Zośką wygląda tak:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=7527
i po odpaleniu XMS Testu wynik jest taki:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=7528
Z obowiązku dodam, że jeśli zamiast Sophii siedzi zwykłe GTIA, to cała pamięć jest testowana bezbłędnie (identyczy konfig, tylko podmiana GTIA<->Sophia2). O co tu biega? Simius, czy Zośka wykorzystuje jakoś dla siebie kombinacje PORTB i przez to przełączanie banków nie działa? Ewentualnie może to kwestia ustawień? Ale jakich? Chciałem ją włożyć do kompa właśnie z takim rozszerzeniem ale teraz to nic z tego.

Post's attachments

zosia2_1.jpg 169.33 kb, liczba pobrań: 1 (od 2021-03-28) 

zosia2_2.jpg 76.6 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

491

Odp: Sophia2 - prototyp

perinoid napisał/a:

Odpalone na 800XL z dość podłym Composite. Po lewej - zwykłe Composite. Po prawej - Sophia2 przez DVI->HDMI. Jak widać, kolory na Zośce są jakby sprane, aczkolwiek na Composite dla odmiany są jakby podkręcone.

No właśnie, aż trzy razy się upewniałem, czy opisów nie pomyliłeś. Jeden zasadniczy błąd w tym filmie jest - czemu composite nie ustawiłeś proporcji  ekranu 4:3? 16x9 źle wygląda, no, chyba, że nie masz tam takiej możliwości. Ja w starym LG przestawiam sobie Atari na 4:3, choć fakt, na drugim wejściu działa mi tylko full screen, a wtedy mam 16x9

Sikor umarł...

492

Odp: Sophia2 - prototyp

Proporcja była ustawiona jako "Original" i jak ustawiałem 4:3 to było tak samo. Monitor na którym pracowała Zośka ma dla odmiany proporcje 5:4, zapewne stąd jest największa różnica w aspekcie. Ale nie o aspekt tu chodziło i nawet jego dopasowanie nic nie zmienia (potem przestawiłem Zośkę w inny tryb i wyświetlanie obrazu się zmieniło ale jakość (mruganie, kolory) - nie.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-03-28 18:36:53)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

493

Odp: Sophia2 - prototyp

@perinoid: stanowczo to nie jest 4:3 - masz albo kabel, albo gniazdo, które wymusza cały ekran. Jak pisałem - mam tak na jednym gnieździe (przypuszczam, że u Ciebie jest podobnie). W załączeniu o co mi chodzi. I tak, w tym "szerszym" też am kolory jak żyleta, ale ni chu chu nie zmienię proporcji - zawsze pełen ekran. Nie wiem, do końca, czy kwestia kabla, czy złącza (teoretycznie mogę przepiąć, ale tam gdzie mam 4:3 mam przejściówkę, która ledwo się trzyma i nie chcę jej "zostawić" w gnieździe TV). Oba wejścia przez scart.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=7529
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=7530

Ostatnio edytowany przez Sikor (2021-03-28 18:55:52)

Post's attachments

SAM_2702.JPG 787.06 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

SAM_2703.JPG 812.45 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Sikor umarł...

494

Odp: Sophia2 - prototyp

Sikorku, nie uwzględniłeś rozciągnięcia obrazu przez szerokokątny obiektyw. Specjalnie dla ciebie zrobiłem jeszcze dwie fotki. Na tym TV obraz w 16:9 wygląda tak:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=7531
A w 4:3 tak:
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=7533

Post's attachments

normal.jpg 32.15 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

wide.jpg 28.57 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

495

Odp: Sophia2 - prototyp

A no to ok. Ale na filmiku wygląda właśnie inaczej.

Sikor umarł...

496

Odp: Sophia2 - prototyp

Nasycenie kolorów przez DVI i RGB jest mniejsze, bo to trik wykorzystujący właściwość systemu PAL, polegającą na mieszaniu kolorów dwóch kolejnych linii, a skoro tak, to trzeba to oglądać na telewizorze z dekoderem PAL.
Sophia nie ma nic do PORTB, co najwyżej może mieć niewielki wpływ na timingi w systemie i obciążenie wykorzystywanych sygnałów. W szczególności może obniżać poziom stanu wysokiego sygnałów na magistrali adresowej (pięć najmłodszych adresów), danych, PHI2, R/W i HALT - do ok. 3.8V, czyli całkowicie w granicach normy. Prawdopodobnie rozszerzenie ma mały margines tolerancji na takie zmiany.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

497

Odp: Sophia2 - prototyp

Rozszerzenie zrobione według schematu Jera - żadne rocket science. Na kościach 74LS157PC i 74LS00N. Może dobór innych typów kości coś by pomógł? Szkoda by mi było nie włożyć tego do komputera skoro właśnie do tego kupione (zabieram się do montażu jak sójka za morze).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

498

Odp: Sophia2 - prototyp

Czy to schemat ze strony Jera, 320k.gif z pliku ramex.zip?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

499

Odp: Sophia2 - prototyp

Tak, dokładnie ten. Tylko bez opóźniania CAS bo Jer mi pisał, że na tej płycie nie ma potrzeby (to płyta 130XE na kosciach 1-bitowych). Zrobiłem takich w sumie 5 i wszystkie działają bezproblemowo.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-03-28 21:06:33)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

500

Odp: Sophia2 - prototyp

perinoid napisał/a:

Tak, dokładnie ten. Tylko bez opóźniania CAS bo Jer mi pisał, że na tej płycie nie ma potrzeby (to płyta 130XE na kosciach 1-bitowych). Zrobiłem takich w sumie 5 i wszystkie działają bezproblemowo.

Faktycznie, CAS nie ma potrzeby opóźniać, ale za to trzeba opóźnić O2. W 74LS157 masz trzy wolne przełączniki. Można je do tego wykorzystać. Być może nawet wystarczyłoby opóźnienie z jednego, ale lepiej od razu połączyć kaskadowo wszystkie trzy. Jak na załączonym schemacie. Powinno pomóc.

Post's attachments

mux.jpg 107.22 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.