1

Temat: Programowy "emulator" uruchamiający (chyba) dowolny program z ST

Widział ktoś może coś takiego jak w tytule?
Program (emulator) składa się z dwóch plików - jednego exe i biblioteki dll.
Nie jest to typowy emulator a po prostu program który uruchamia oryginalny stekowski program.

2

Odp: Programowy "emulator" uruchamiający (chyba) dowolny program z ST

Nie widziałem innego niż programowy emulatora ST na PC... to o czym piszesz nazywa się trybem headless ale miałoby to sens tylko w przypadku aplikacji GEM. Natomiast chyba każdy (a STeEM SSE na pewno) emulator może uruchomić obraz dysku ST lub program PRG/APP we wstępnie skonfigurowanym środowisku przez kliknięcie na pliku ST/PRG/APP.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-03-23 15:48:37)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

3

Odp: Programowy "emulator" uruchamiający (chyba) dowolny program z ST

_tzok_: http://www.emulators.com/gemul8r.htm - możesz zobaczyć ;)

Sikor umarł...

4

Odp: Programowy "emulator" uruchamiający (chyba) dowolny program z ST

Nie nazwałbym tego emulatorem sprzętowym, na karcie były tylko ROMy, emulacja była w 100% programowa. Działał zresztą bez tej karty.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

5

Odp: Programowy "emulator" uruchamiający (chyba) dowolny program z ST

Obok klasycznych emulatorów typu Hatari/Steem SSE/Saint/ARAnyM/Gemulator było coś takiego co nazywało się "OSIS". Był to odpowiednik "Wine", czyli soft który pozwalał na uruchamianie aplikacji ST bezpośrednio pod Linuxem.

Na DHS.nu insane/tSCc opublikował roboczą wersję takiego "Wine" dla aplikacji GEMDOS: http://dhs.nu/bbs-coding/index.php?request=5221
Wprowadziłem parę zmian w jego kodzie tak by więcej aplikacji działało.
W wolnej chwili opublikuję binarki.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

6

Odp: Programowy "emulator" uruchamiający (chyba) dowolny program z ST

_tzok_ napisał/a:

Nie widziałem innego niż programowy emulatora ST na PC... to o czym piszesz nazywa się trybem headless ale miałoby to sens tylko w przypadku aplikacji GEM. Natomiast chyba każdy (a STeEM SSE na pewno) emulator może uruchomić obraz dysku ST lub program PRG/APP we wstępnie skonfigurowanym środowisku przez kliknięcie na pliku ST/PRG/APP.

No ten program/emulator służy właśnie do uruchomienia w danej chwili tylko jednego programu działającym w środowisku GEM. Dla mnie to jest idealne i bardzo wygodne rozwiazanie bo np Calamusa mogę mieć na pendrive i uruchomić z niego na każdym kompie bez instalacji i kombinowania z ustawieniami ewentualnego emulatora. :)
Po prostu klikam na program exe i odpalam Calamusa.

7

Odp: Programowy "emulator" uruchamiający (chyba) dowolny program z ST

Calamus ma zaszyty emulator w sobie - właśnie ten plik exe uruchamia nasze DTP.
@_Tzok_: nie do końca, bez oryginalnych ROMów nie ruszy, więc dlatego jest sprzętowy. A urządzenia i obsługę zawsze musisz zaemulować, chyba, że całe ST lub co innego wrzucisz na kartę, ale to by było dużo droższe od oryginalnego sprzętu...
Tak w sumie takim emulatorem to jest ABAQ - clustry zrobione z Meg ST :) http://atariki.krap.pl/index.php/ATW800 Jako ciekawostka dodam (chyba do atariki też, tylko muszę źródła odnaleźć), że większość z nich wykupił Kodak do swoich fotolaboratoriów ;)

Ostatnio edytowany przez Sikor (2019-03-24 09:06:10)

Sikor umarł...

8

Odp: Programowy "emulator" uruchamiający (chyba) dowolny program z ST

Sikor napisał/a:

Calamus ma zaszyty emulator w sobie - właśnie ten plik exe uruchamia nasze DTP.

z tego co pamiętam to Calamus uruchamiany jest w STEmulator. Po prostej zmianie nazwy plików można z niego uruchomić dowolną aplikację GEM.

Sikor napisał/a:

@_Tzok_: nie do końca, bez oryginalnych ROMów nie ruszy, więc dlatego jest sprzętowy. A urządzenia i obsługę zawsze musisz zaemulować, chyba, że całe ST lub co innego wrzucisz na kartę, ale to by było dużo droższe od oryginalnego sprzętu...

od nastu lat Gemulator działa bez dodatkowej karty, wystarczy plik z TOSem w katalogu głównym.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

9

Odp: Programowy "emulator" uruchamiający (chyba) dowolny program z ST

OOoo, to nie wiedziałem... W takim razie poszli do przodu.

Sikor umarł...

10

Odp: Programowy "emulator" uruchamiający (chyba) dowolny program z ST

Cyprian napisał/a:
Sikor napisał/a:

Calamus ma zaszyty emulator w sobie - właśnie ten plik exe uruchamia nasze DTP.

z tego co pamiętam to Calamus uruchamiany jest w STEmulator. Po prostej zmianie nazwy plików można z niego uruchomić dowolną aplikację GEM.

Sikor napisał/a:

@_Tzok_: nie do końca, bez oryginalnych ROMów nie ruszy, więc dlatego jest sprzętowy. A urządzenia i obsługę zawsze musisz zaemulować, chyba, że całe ST lub co innego wrzucisz na kartę, ale to by było dużo droższe od oryginalnego sprzętu...

od nastu lat Gemulator działa bez dodatkowej karty, wystarczy plik z TOSem w katalogu głównym.

We właściwościach pliku Calamus.exe  widać to co na screenie. :) i nie trzeba żadnej karty ani żadnego pliku z TOS'em.

Ostatnio edytowany przez Victor (2019-03-25 00:08:12)

Post's attachments

Calamus.jpg 37.42 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.