26

Odp: Freddie CPLD

1. Jakie  produkcje mogą nie zadziałać na zamienniku?

2. Jakieś konflikty z rozszerzeniami wew (u1MB) czy zew (np syscheck z 513k RAM)

3. No i jak się to ma do wspomnianej propozycji Lotharka czyli https://lotharek.pl/productdetail.php?id=233

27

Odp: Freddie CPLD

@atarixegs, ad.3 - propozycja lotharka, to nie jest zamiennik Freddiego, tylko dzielnik zegara przez 4, który można zastosować jedynie w takim przypadku, gdy rezygnujemy całkowicie zarówno z podstawowej pamięci DRAM, jak również z jakiegokolwiek rozszerzenia pamięci opartego na pamięciach DRAM i wszystkie pamięci zastępujemy SRAM.
Układ lotharka pozwala na całkowite wyeliminowanie Freddiego, ale tylko w przypadku gdy podstawową pamięć DRAM zastąpimy pamięcią SRAM - wtedy Freddie po prostu nie jest potrzebny. Ale trzeba też pamiętać że w ten sposób eliminujemy sobie możliwość rozbudowy pamięci jakimkolwiek rozszerzeniem dostępnym w sieci czy też na rynku, poza U1MB i rozszerzeniem 512k Hiassa - z tego co wiadomo, na obecny moment tylko te dwa rozszerzenia RAM zbudowane są w oparciu o pamięć SRAM.

28

Odp: Freddie CPLD

@Mq

Dziękuję, solidnie i na temat :)

29

Odp: Freddie CPLD

atarixegs napisał/a:

1. Jakie  produkcje mogą nie zadziałać na zamienniku?

2. Jakieś konflikty z rozszerzeniami wew (u1MB) czy zew (np syscheck z 513k RAM)

3. No i jak się to ma do wspomnianej propozycji Lotharka czyli https://lotharek.pl/productdetail.php?id=233

Jeśli chodzi o pyt 1 i 2 to na tą chwile nie mam aż tak szerokich testów wykonanych. Nie mniej jednak zależności czasowe które pojawiają się na wyjściach CAS, RAS i W w mojej opinii wiernie odzwierciedlają oryginalny układ. Problemem mogą okazać się poziomy napięć wyjściowych Xilinxa.  Różnica na tą chwile to odmienna od oryginału multipleksacja adresów na szynie BA[7:0].
W tej chwili na BA0 pojawia się adres A0 i A8 a w Freddie wystawia tam z tego co pamiętam A0 i A14. W obecnych konstrukcjach nie wpływa to na działanie. To taka zaszłość konstrukcyjna dla obsługi DRAMów o pojemności 16kb.

Pyt 3. Zaprojektowane PCB umożliwia ograniczenie układu do samej funkcjonalności generatora sygnału 3,5Mhz (OSC). (bez Xilinxa a na spodzie płytki mam miejsce na dodatkowy dzielnik częstotliwości /4). Ale ta funkcjonalność jest przewidziana na moje przyszłe potrzeby i nawet jeszcze nie testowana.
W załączeniu zdjęcie miejsc na dodatkowe (zbędne w podstawowej wersji) scalaki.

Post's attachments

Freddie.jpg 482.37 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

30

Odp: Freddie CPLD

A brałbym dla samego funu testów :)

31

Odp: Freddie CPLD

Mq napisał/a:

U Chińczyków są XC9536XL do dostania po około 3-5zł.

...i nawet działają, używam ich do dodgyPLA

fb.com/MagiaOsmiuBitow | fb.com/RetroKlinikaSerwis | fb.com/RetroKlinika | soundkiller.bandcamp.com

32

Odp: Freddie CPLD

Drakon napisał/a:
Mq napisał/a:

U Chińczyków są XC9536XL do dostania po około 3-5zł.

...i nawet działają, używam ich do dodgyPLA

Ja kupiłem kiedyś XC9572XL, sprawdziłem 2 i też działają, 2 jeszcze nie sprawdziłem, a w przypadku jednego okazało się że to uszkodzony XC9536XL  w obudowie 64pin (nie działa poprawnie 5 pinów) i się bardzo ciężko programuje (raz na 10).
Ale wiedziałem na co się decyduje więc nie jest to dla mnie problem :)