126

Odp: Nowa płyta 800XL?

no i to ma sens.


Pomiary: na wysokości dolnej krawędzi proponowanej lokalizacji U1MB od płyty głównej do klawiatury minimalna wysokość to 9.7mm. Czyli do 9mm wysokości max dla U1MB w tej lokalizacji i wówczas klawiatura się o to nie będzie opierać.

Czyli może być ciężko w takim układzie.

Dely - wydziel może z tego wątku nowy o płycie do 130XE bo to jest bez sensu razem ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2020-01-05 15:26:12)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

127

Odp: Nowa płyta 800XL?

Można robić nową płytę dla 2% albo dla 98%. Dla mnie osobiście nowa płyta ma sens wyłącznie jeżeli da mi stereo i rozszerzenie pamięci (bo to jest mi właściwie potrzebne) bez jakichkolwiek kabli i dodatkowych płytek. Po co robić nowa płytę, jeżeli będzie ona nadal wyglądać tak jak na zdjęciu powyżej? Od tego mamy już 1088XEL albo można te wszystkie rozszerzenia dodać do istniejącego komputera. W końcu skądś trzeba wziąć obudowę.

SIO2USB może być całkowicie opcjonalnie, chodzi mi tyljo o to żeby na płycie było miejsce do wlutowania tego FT232 i gniazda USB. Jak ktoś nie chce robić otworów w obudowie, to nie musi tego używać. Podobnie miejsce pod gniazdo DVI. Kilka ścieżek więcej na płycie nie dodaje nic do kosztów.

Ps: tak właściwie to bym chciał coś w stylu C64 Reloaded MK2 tylko z tym co w Atari jest przydatne, czyli stereo i kompatybilne rozszerzenie pamięci.
https://icomp.de/shop-icomp/en/produkt- … d-mk2.html

Ostatnio edytowany przez ZuluGula (2020-01-05 15:39:39)

128

Odp: Nowa płyta 800XL?

nie wiem skąd wziąłeś te 2% ;) przeszkadza Ci brak rejestrów powielonych powyżej bodajże $D37x? Mi osobiście w niczym z racji na 0.00000001% niekompatybilności, a mając możliwość podłączyć u1mb wprost do płyty bez tych taśm, to o - ho ho :)

Nadal jednak pomijam fakt, że u1mb jak obstawiam w tym przypadku nie zmieści się pod klawiaturą.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

129

Odp: Nowa płyta 800XL?

Moim zdaniem jest szansa żeby się tam ten U1MB zmieścił. Lutował bym go bezpośrednio do płyty na krótkich goldpinach, żeby zszedł jak najniżej nad płytę główną. W taki sposób robię mój "SIMMexp bez kabli" i wówczas mogę spokojnie z luzem zamknąć nawet oryginalny ekran. Super to wychodzi, gdyby tak samo zamontować U1MB, to też było by bardzo fajnie moim zdaniem.

Edit: zdjęcie załączam jak to wyglądało u mnie. Płytki są wlutowane na goldpinach na wysokości czarnych plastikowych dystansów od goldpinów, mieszczą się pod nimi jeszcze rezystory i kondensatory z płyty głównej. Ekran zamyka się jeszcze z niewielkim luzem. Jak by tam nie było tych rezystorów i kondensatorów, to płytki mogły by  zejść jeszcze niżej.

Ostatnio edytowany przez Mq (2020-01-05 17:56:01)

Post's attachments

5.jpg 271.93 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

130

Odp: Nowa płyta 800XL?

no w ten sposób to się zmieści, z tym że bateria do rtc powinna być dostępna od góry to raz, a dwa bardziej od strony tylnej ścianki obudowy komputera.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

131

Odp: Nowa płyta 800XL?

W U1MB jest bateria, czy akumulatorek do podtrzymania RTC? Jeśli bateria, to jak często się ją zmienia? Jeśli często, to można gniazdo baterii zrobić dodatkowo na płycie głównej w jakimś łatwo dostępnym miejscu i po prostu przenieść tam tą baterię.

132

Odp: Nowa płyta 800XL?

bateria CR2032

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

133

Odp: Nowa płyta 800XL?

ZuluGula napisał/a:
pancio.net napisał/a:

Zrobiłem dwa egzemplarze jako kanapka na CPU + PIA

Czy mógłbyś zrobić zdjęcie i tu wkleić? Dzięki.

RAM512K


Mimo, że prawdopodobnie moduł rozszerzenia pamięci został już wybrany (U1MB) to jeśli może warto by pomyśleć o alternatywie (na kanapkę) jak to zrobiłem możesz poczytać tu:
https://systemembedded.eu/viewtopic.php?f=28&t=40

a tu można poczytać jak walczyłem z tematem na forum:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=15938

P.s.
Kanapkę zawsze można przerobić tak by pasowała...

https://systemembedded.eu/ ... https://www.youtube.com/watch?v=GwS7Es1x6mw
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

134

Odp: Nowa płyta 800XL?

No tak, ale gdzie w tym nowym projekcie jest cpu, a gdzie antic.

jest też rozszerzenie Hiasa na samego Antica, choć kilka lat temu miałem na wokandzie problemy z tym związane (zapis śmieci do banków) i ostatecznie wylądowało to u Pasia.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

135

Odp: Nowa płyta 800XL?

Problem jest taki, że jak zrobimy U1MB wtykane w płytę, to na dole mamy gniazdo pamięci PLCC32, które jest dość wysokie. Bateria będzie z góry, więc to nie problem. Tak więc nie zamontujemy tego U1MB bliżej płyty po pierwsze przez to gniazdo, po drugie to, że w U1MB prawdopodobnie nie będą "gołe" pinheadery, tylko gniazda, więc plastik będzie wadził.
Zwyczajnie: jeśli nie wchodzi, to trzeba dać moduł U1MB w innym miejscu.

136

Odp: Nowa płyta 800XL?

Dlaczego nie chcecie zrobić po prostu kompletnej płyty? Dlaczego nie można dać rozszerzenia już na płycie?

przechodze na tumiwisizm

137

Odp: Nowa płyta 800XL?

Bo trzeba je od nowa wymyślić?

138

Odp: Nowa płyta 800XL?

ZuluGula napisał/a:

Dla mnie osobiście nowa płyta ma sens wyłącznie jeżeli da mi stereo i rozszerzenie pamięci (bo to jest mi właściwie potrzebne) bez jakichkolwiek kabli i dodatkowych płytek. Po co robić nowa płytę, jeżeli będzie ona nadal wyglądać tak jak na zdjęciu powyżej?

Skoro U1MB potrzebuje tych samych sygnałów co zestaw ROM+rozszerzenie RAM to można też zrobić układ płyta + "daughterboard z ROM/RAM jak kto nie chce U1MB". Ewentualnie upchnąć to na płycie w tym miejscu tak by było opcjonalne.

Candle napisał/a:

Dlaczego nie chcecie zrobić po prostu kompletnej płyty? Dlaczego nie można dać rozszerzenia już na płycie?

Wiadomo, że byłoby lepiej. Pytanie co na to Ty i Lotharek bo schematy, wsady itp.

139

Odp: Nowa płyta 800XL?

ja nie mam żadnych praw do u1mb, więc nie mogę się nim posługiwać, go integrować itd
z drugiej strony jeśli ktoś chce sobie zrobić coś na własny użytek to dokumentacja była i jest dostępna publicznie, więc jeśli ktoś sobie to zintegruje na wlasne potrzeby, niekomercyjnie to jest szansa, że pozwem nie dostanie, natomiast jeśli będzie to sprzedawał no to coź - reakcja może być róźna
proponuje się dogadać
zaprojektować rozszerzenie też można
jeżeli kogoś przeraża cpld to proponuję się oswoić, bo unikając tematu nigdzie nie dojdzie

przechodze na tumiwisizm

140

Odp: Nowa płyta 800XL?

inne pytanie, choć zapewne istotne. Jaki jest orientacyjny koszt tak wielkiego PCB? do 200pln się zmieści?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

141

Odp: Nowa płyta 800XL?

Candle - można zintegrować, ale właśnie zaraz będzie, że "zamawiam 10 płyt i sprzedaję po kosztach" i ktoś się przyczepi.

Hrw - rozważałem taką opcję z daughterboard z ROMem i MMU ale wtedy znów będzie - albo daughterboard albo U1MB, a tak masz chociaż stock na płycie.

Pin: wstępnie wyceniłem płytkę o takich wymiarach bez złocenia - 10szt 151$ + wysyłka + na 100% dojdzie cło przy tych kwotach - bardzo średnio liczyć trzeba 200$ za 10szt. To przy założeniu, że ja tez odwalę całą robotę free i nic z tego nie będę chciał mieć :)

Ostatnio edytowany przez x_angel (2020-01-05 21:03:55)

142

Odp: Nowa płyta 800XL?

a jaki problem dogadać się z Lotharkiem? Możecie to zrobić wówczas na dwa sposoby. Albo opłata od egz. od Ciebie dla Lotharka, albo tantiem dla Ciebie a Lotharek klepie pcb.

Choć czuję, że nie będzie to takie proste, bo po złożeniu całości zawsze może wyjść to, czy owo.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

143

Odp: Nowa płyta 800XL?

POdtrzymuję chęć zakupu jednej sztuki. A rozważałeś rozszerzenie pamięci od MQ albo 1MB na jakimś ogólniedostępnym współczesnym pojedynczym układzie (plus logika do tego of coz?). Mq pisał też chyba o czterech OS-ach z klawiatury, bez dziur - da radę to wykonać? Sprawdzić by należało jeszcze moduł zamieniający zwykły procek (6502) w 6502C - jak dałoby radę to byłoby super ;)
Ale jaką zrobisz - taka będzie i już. Jak zwykle dużo nas krzyczy, a jeden robi ;) Coś wiem o tym także w wątku o obudowach cartów, ale nie zaśmiecajmy wątku.

Sikor umarł...

144

Odp: Nowa płyta 800XL?

Pin, ja nie mam nic przeciwko U1MB, ale chciałbym je na płycie a nie wpinane w nią - bo takie już mam.

145

Odp: Nowa płyta 800XL?

proponuje dogadać się, by wykupić licencje na zintegrowanie u1mb na danej płycie płatne od sztuki i sprawa jest czysta
co na to Lotharek - nie mam pojęcia
wyjdzie i tak taniej niż dokładanie tego bokiem
a kanapki typu 1088 - boże uchowaj

przechodze na tumiwisizm

146

Odp: Nowa płyta 800XL?

Też mi się wydaje, że fajniejsze było by zintegrowanie rozszerzeń na płycie. Żeby nie było tych kanapek już. Jakie to rozszerzenia, to już Twoja decyzja. Bo tak jak teraz proponujesz, to w sumie nie ma wielkiej różnicy w stosunku do oryginału - i tak mamy osobno rozszerzenia i tak. Poza tym posonduj na etapie projektowania ilu będzie faktycznie chętnych na taką płytę, bo mam trochę wrażenie że każdy chce coś innego i na koniec będzie mało chętnych na zbyt zogniskowaną pod konkretne rozszerzenia płytę.

147

Odp: Nowa płyta 800XL?

Płyta stock z miejscem pod nieprzylutowane rozszerzenia wszystkiego ;)

Na koncercie życzeń się skończy. X_angel. Zrób to po cichu i po swojemu i pokaż gotowca, bo tak to nic z tego nie będzie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

148

Odp: Nowa płyta 800XL?

A mi tam stock bez integracji pasuje :) Byle porządny sygnał S-Video był, bez barsów :)

149

Odp: Nowa płyta 800XL?

stock, to stock. Muszą być na nim zakłócenia, bo oryginalne Atari tak ma. Pionowe pasy do połowy ekranu, a najlepiej jak już komp zawiśnie to coby po ponownym włączeniu zasilania wisiało dalej tak, jak część serii XL :) byłoby koszernie przynajmniej, oryginalnie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

150

Odp: Nowa płyta 800XL?

Masz za wysoki poziom midiXXLianów we krwi :D