Temat: VHS - Telegazeta

Wydaje mi się że kiedyś odczytywałem telegazetę z nagranej kasety VHS.

Jeżeli nie majaczę czy jest szansa na podgląd np ogłoszeń z działu komputer ? z lat 90 tych ?

coś znalazłem:

"KORESPONDENCYJNY KLUB TELEKOMPUTERA"

https://archive.teletextarchaeologist.o … ils/135728

https://archive.teletextarchaeologist.o … ekomputera

https://github.com/ali1234/vhs-teletext

Ostatnio edytowany przez stryker (2020-06-10 21:42:03)

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: VHS - Telegazeta

nie ma szans na odbior telegazety z kasety vhs, dane byly wysylane pomiedzy liniami obrazu.
https://pl.qwe.wiki/wiki/Teletext
https://pl.qwe.wiki/wiki/World_System_Teletext

Ostatnio edytowany przez micromax (2020-06-10 21:47:51)

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

3

Odp: VHS - Telegazeta

Chyba jednak coś tam było moszna... Też zapamiętałem, że odpalenie opcji "telegazeta" podczas oglądania videła czasami ukazywało szczątkowe, często zdeformowane echa stron informacyjnych. Być może to tylko moje urojenia, a być może śladowe ilości danych telegazety w sposób mistyczny odkładały się w morzu dipolów magnetycznych na taśmie.

4

Odp: VHS - Telegazeta

też pamiętam teletext na VHS

micromax napisał/a:

nie ma szans na odbior telegazety z kasety vhs, dane byly wysylane pomiedzy liniami obrazu.
https://pl.qwe.wiki/wiki/Teletext

w tym dokumencie jest napisane że linie obrazu od 6 do 22 zawierają teletext:

Standardowy sygnał PAL zawiera 625 wierszy danych wideo na ekranie, w podziale na dwie „pól” zawierających pół linie całego obrazu, który dzieli się nieparzystych linii, to każda liczba parzysta linia. Linie w górnej części ekranu służą do synchronizacji wyświetlacz do sygnału, i nie są widoczne na ekranie. CEPT1 ukrywa dane w tych liniach, w których nie są one widoczne, przy użyciu linii 6-22 na pierwszym polu i 318-335 na drugim polu.

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2020-06-10 23:19:37)

Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

5

Odp: VHS - Telegazeta

Znalezione ze strony podanej w pierwszym poście.

http://stryjek.pigwa.net/teletext/teletext_01.jpg
http://stryjek.pigwa.net/teletext/teletext_02.jpg
http://stryjek.pigwa.net/teletext/teletext_03.jpg
http://stryjek.pigwa.net/teletext/teletext_04.jpg

Ostatnio edytowany przez stryker (2020-06-11 05:38:30)

"wszystko się kiedyś kończy......."

6

Odp: VHS - Telegazeta

Pewnie jeszcze o tym nie wiesz ale szukasz chyba tego: https://github.com/ali1234/vhs-teletext

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
jmp $e477

7

Odp: VHS - Telegazeta

willy - luknij pierwszy post na samym dole ;)

"wszystko się kiedyś kończy......."

8

Odp: VHS - Telegazeta

Czyli jednak wiesz ;)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
jmp $e477

9

Odp: VHS - Telegazeta

Super!

Na VHS w teletekście sprawdzałem kiedy nagrałem odtwarzany program :) Ale miałem słabą antenę i teletekst był słaby już bezpośrednio z anteny, a po nagraniu, z VHS rzeczywiście wyświetlało już tylko szczątki.

Spróbuję, czy mogę jeszcze coś odczytać, nawet nie jestem pewien czy TV który sporadycznie używam jako monitor ma teletekst... nie mam oryginalnego pilota...

Jak zgrać sygnał żeby wydobyć z niego co się da? Czy - patrząc na te odzyskane strony - z tych szczątek da się odzyskać więcej niż widać na TV?

PS. Przy użyciu tunera DVB-T też da się nagrywać z teletekstem - w plikach TS (może być wymagane zaznaczenie tego w opcjach programu). Przy odtwarzaniu w VLC włączamy teletekst i można przeglądać, tylko żeby się udało załapać na konkretne strony / podstrony musi być nagrany odpowiednio długi kawałek.

W czasach DVB-T już niestety nie ma ogłoszeń o 8-bitowcach, a te również pamiętam, że przeglądałem, nawet kilka sobie wynotowałem.

Edit: Przeczytałem kilka plików dokumentacji - sygnał jest odczytywany i uśredniany z kilku kopii - tak jak jest nadawany teletekst w pętli, najpierw jednak trzeba nagrać sygnał wzorcowy, a potem zgrać i na tej podstawie będzie dekodowany właściwy sygnał. Tylko czy do zgrania sygnału trzeba mieć kartę GTX 780? a do nagrania testu Raspberry Pi?

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-06-11 17:15:23)

10

Odp: VHS - Telegazeta

Telegazet-a dla swapper-a, to było to.
Rodo srodo gdzie internety nie istniały.

p.s.
Vasco stamp back :P

Główną przyczyną rozwodów jest małżeństwo.

11

Odp: VHS - Telegazeta

Sprawdziłem jedną kasetę - nagrania prawdopodobnie z 2003~2004 TVP2 (film fabularny) i TVN (film dokumentalny) na ekranie sieczka, chwilami na niektórych stronach udaje się odczytać pojedyncze słowa.

Zastanawiam się czy zgranie sygnału przez DV zawierałoby te linie? Niestety nie mam plików które kiedyś zgrałem z VHS, ale nie przypominam sobie jakichś dodatkowych linii. Za to czasami takie linie z licznikiem binarnym były widoczne u góry ekranu, ale czy to był teletekst? Raczej coś podobnego, albo przy przegrywaniu coś im się przesunęło?

BTW: Jak widziałem jakieś ciekawsze obrazki w grafice teletekstu to przerysowywałem na papier w "mniejszą" kratkę i przenosiłem na Atari. Tu pisałem już o tym, ale to nie ten papier i nie ten rysunek.

Co do "RODO" to na jednej z udostępnionych stron jest prośba o przesyłanie wraz z anonsem pisemnego zezwolenia na publikację danych adresowych.

Edit: Jeszcze mi się przypomniało, że w czasach TV analogowej i kodowanego Canal+ powstały programy BorgTV i BorgRadio. Ten pierwszy umożliwiał zapis teletekstu, o ile dobrze pamiętam do pliku/plików html. Korzystałem z tej funkcji, w celu łatwego wyszukiwania, ale nie pamiętam czy zostawiałem te pliki. [Później wygodniejszy okazał się DScaler, ale o ile pamiętam tam nie było opcji zapisu teletekstu.]

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-06-12 08:15:06)

12

Odp: VHS - Telegazeta

@Qtz: ale myślę, że to też jest zależne od kasety i magnetowidu. Pamiętam, że jak się "wymieniało" używane kaset na przykład sprawdzałem, czy rolki ma plastikowe czy metalowe (lepsze). I kołek z chyba wąskiej kredko do odblokowania przewijania. No i kolejne nagranie nie zawsze kasowało (właściwie nigdy) pełnej zawartości starego nagrania. Więc warto by wiedzieć, który raz nagrywane było ;)

Sikor umarł...

13

Odp: VHS - Telegazeta

@Sikor Myślę, że tak - jakość taśmy, magnetowidu, podobno LP / SP miało wpływ (nie porównywałem, bo mój pierwszy magnetowid ma jeden tryb, a później na kamerce DV nie zauważyłem różnicy, ale to już zapis cyfrowy) i jak obraz jest przetwarzany przy odtwarzaniu (na to zwracają uwagę w dokumentacji) - Sanyo ładnie rozmywa obraz i ewentualne dropy są łagodniejsze, Panasonic ma obraz ostrzejszy "pixelowaty" - wygląda brzydziej (kopiowanie z niego nie pogarsza aż tak bardzo jakości - ma przełącznik pozwalający włączyć "zmiękczanie", ale i tak obraz z Sanyo ładniejszy), pewnie dzięki temu na nim teletekst będzie się lepiej odtwarzał. Na rolki nie zwracałem uwagi (ciekawe jakie są w moich kasetach), z kaset magnetofonowych pamiętam, że zdarzały się koślawe i taśma falowała, więc oprócz prowadzenia taśmy mogą mieć wpływ na jej zużycie.

Sanyo jak się nie odczeka do zakończenia wykonywanej operacji i wywoła kolejną, to niestety wciąga taśmę i zawsze trzeba o tym pamiętać... niestety często jak się spieszyłem np. żeby coś nagrać to naciskałem jeden klawisz po drugim i... musiałem zdejmować obudowę, a taśma pogięta... Do tego magnetowidu były zalecane krótsze taśmy, ale całkiem dobrze sobie radzi z dłuższymi.

Niestety od Wapniaka przed którym Panasonic się zepsuł (kilka lat temu) go nie ruszyłem - wciąga taśmę przy wysuwaniu kasety.

Chętnie bym stestował zgrywanie teletekstu z VHS, tylko pytanie jak to zrobić? Jeżeli sygnał video zapisany przez DV będzie zawierał potrzebne linie, to czy to oprogramowanie je odnajdzie w plikach avi? Czy po skonwertowaniu na inny format? Jaki? Czy konieczne jest nagranie sygnału testowego i jak to zrobić? Jakoś mało informacji, chyba, że coś przeoczyłem...

Edit: Znalazłem psa, psa którego przerysowałem z teletekstu i dodałem animację - w załączniku.

Znalazłem też pliki z teletekstem, ale muszę jeszcze się im przyjrzeć...

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-06-12 14:40:59)

Post's attachments

PIES.ATR 90.02 kb, liczba pobrań: 1 (od 2020-06-12) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

14

Odp: VHS - Telegazeta

QTZ napisał/a:

Niestety od Wapniaka przed którym Panasonic się zepsuł (kilka lat temu) go nie ruszyłem - wciąga taśmę przy wysuwaniu kasety.

Pasek do wymiany - mi tak rozwalili mojego Funai który utknął w serwisie na wieki i już nie wrócił :/ (najpierw nie było paska, a przy wyciąganiu kasety (pożyczyłem magnetowid komuś) mechanizm szlag trafił i tyle. Chciałem naprawić, ale był problem ze znalezieniem mechanizmu, aż w końcu samo się rozmyło. Nawet chyba serwisu już tam nie ma :/

Ostatnio edytowany przez Sikor (2020-06-13 08:53:12)

Sikor umarł...

15

Odp: VHS - Telegazeta

@Sikor O ile nie mylę człowieka to Candle wskazał mi w instrukcji serwisowej, która część jest za to odpowiedzialna, podobno może wystarczyć czyszczenie. Problem tylko taki, że żeby się do tego dostać trzeba rozłożyć mechanizm, który musi być złożony co do ząbka tak samo jak jest, bo inaczej ulegnie auto-destrukcji... nigdy tego nie robiłem więc się boję...

Co do serwisów to niechętnie naprawiają mechanikę. Jest to czasochłonne i ryzykowne, nie ma części... Za naprawę mechaniki kamerki DV na dzień dobry zastrzegli, że będzie to słono kosztowało, bo rozłożenie i złożenie trwa kilka roboczo-godzin... + części... jak zaproponowałem, że dam drugą identyczną kamerkę, która ma inne uszkodzenie, żeby z niej wymontować co będzie potrzebne, usłyszałem, że będę musiał zapłacić jeszcze więcej, bo z wymontowywaniem to dwa razy więcej roboty...

Ostatecznie facet powiedział mi co mam wymienić sam, częściowo rozłożyłem obie kamery i okazało się, że plastikowe talerzyki, które podobno przeważnie pękają są całe... zamiana nic nie zmieniła... a przy ich ponownym montażu zgubiłem jeden z "zaczepów"... Zauważyłem, coś innego - część mechanizmu się rozlatywała - wypadły luźne śrubki, które przykręciłem wzorując się na drugiej kamerce, jednak mimo to usterka nie ustąpiła... nie naprawiłem tego, a po zgubieniu części nie miałem już ochoty w tym dłubać...

Przeważnie mówią, że nie ma sensu naprawiać, bo można kupić takie kamerki, etc., bardzo tanio, problem w tym, że używane przeważnie są uszkodzone...

Z przetrzymywaniem sprzętu, też miałem do czynienia... chyba najlepiej żądać zwrotu jak choć trochę się przeciąga, ale przeważnie to przeciąganie oznacza, że sprzęt jest w gorszym stanie niż był... czyli albo dostaniemy wrak, albo czekajmy w nieskończoność...

Edit: A co do teletekstu to obecnie też warto by było archiwizować, może być tylko problem z publikowaniem - http://www.telegazeta.pl/telegazeta.php … e=107_0001 trzeba by te strony pomijać przy publikacji... a te w przyszłości będą najciekawsze...

Fajnie gdyby był program / plugin, który tak jak BorgTV nagrywałby cały teletekst z plików TS czy na żywo z DVB-T, tylko, żeby zapisywał również grafikę, bo BorgTV zapisuje (z tego co słyszałem jeszcze istnieje kablówka i ma sygnał analogowy) tylko tekst, nawet bez atrybutów koloru.

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-06-13 17:43:54)

16

Odp: VHS - Telegazeta

W czasach gdy przeglądałem Łączkę Telezajączka marzyło mi się żeby generować teletekst za pomocą Atari i móc po wyłączeniu Atari zostawić wygenerowane strony w pamięci TV. Tak jakby zatrzymać obraz z Atari na TV.

Pamiętam, że była jakaś przystawka do teletekstu chyba dla C64, a może i innych komputerów.

Czy na Atari dałoby się wygenerować odpowiednie linie, a co za tym idzie strony teletekstu?

Jest taki program dla  Raspberry Pi: https://github.com/peterkvt80/vbit-pi-stream/wiki

Idąc dalej tym tropem można by wygenerować interaktywne strony które byłyby umieszczone w pamięci TV (o ile ten ma odpowiednią pamięć - mój TV zapamiętywał dwie pojedyncze strony, ale były też takie TV, które zapamiętywały kilkadziesiąt stron - wliczając podstrony, więc przy ich średniej ilości mógł się zmieścić cały teletekst) mogłaby to być np. paragrafówka, czy przygodówka z grafiką, ale też pewnie coś bardziej pomysłowego. Na poniższej stronie są linki do edytorów teletekstu, więc można spróbować taką grę zaprojektować :)

Ciekawa strona i linki do oprogramowania: https://teletextarchaeologist.org/software/

Update:
https://software.teletextarchaeologist. … eryeditor/ - Teletext Recovery Editor
https://software.teletextarchaeologist. … extplayer/ - Teletext Player

Ostatnio edytowany przez QTZ (2021-09-17 06:53:14)

17

Odp: VHS - Telegazeta

nadal bede sie upieral ze zwyklym magnetowidem nie nagramy telegazety, proponuje zerknac jeszcze na opis VHS , i porownac z iloscia linii sygnalu PAL. https://pl.wikipedia.org/wiki/VHS
tak samo nie dalo sie nagrac dzwieku stereo nicam, a po prostu 2 kanaly w analogu.

p.s. ponad 10 lat naprawialem magnetowidy i tv :-)

Ostatnio edytowany przez micromax (2020-06-14 16:46:17)

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

18

Odp: VHS - Telegazeta

mgr_inz_rafal napisał/a:

Chyba jednak coś tam było moszna... Też zapamiętałem, że odpalenie opcji "telegazeta" podczas oglądania videła czasami ukazywało szczątkowe, często zdeformowane echa stron informacyjnych. Być może to tylko moje urojenia, a być może śladowe ilości danych telegazety w sposób mistyczny odkładały się w morzu dipolów magnetycznych na taśmie.

tak właśnie było!
Też pamiętam. Ale możliwe że ta tg nie szła z vhs tylko właśnie z anteny tv?

Ostatnio edytowany przez Creonix (2020-06-19 00:33:15)

"Im bardziej społeczeństwo odchodzi od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, którzy ją głoszą." - George Orwell
Słucham radia z muzyką komputerową http://cvgm.net/demovibes/queue/   http://www.cvgm.net/static/media/platform/symbol/platform_computer_atarist.gif

19

Odp: VHS - Telegazeta

Tak jak napisałem - sprawdziłem to kilka dni temu, problem tylko jak to zgrać i czy coś się z tego sensownego da odzyskać? Podobno komputer stara się ze szczątkowych informacji odzyskać najbardziej prawdopodobne sekwencje, na co dowodem są odzyskane strony (nawet zapis całego teletekstu z danej daty). Piszą o VHS, ale też S-VHS i jeszcze jakimś innym systemie (teraz nie mogę znaleźć), który zapisywał teletekst najlepiej. Tylko jakoś się nie doszukałem informacji jak to zgrać... czy wystarczy zgrać sygnał w pełnej rozdzielczości bez kompresji i z tego ten program coś odczyta? Tylko w jakim formacie? Czy (skompresowane) nagranie wideo np. z YT może zawierać teletekst? DVB-T ma przesyłany teletekst jako pakiety, a z tego co można przeczytać wynika, że również w cyfrowym nagraniu można umieścić linie analogowego teletekstu?

20

Odp: VHS - Telegazeta

Jeszcze dopowiem, że nagrywanie telegazety zależy od magnetowidu - czy ma automatyczną regulację wzmocnienia itp.
Było kiedyś tak, że w wypożyczalniach video kasety były zabezpieczone. Zabezpieczenie polegało na tym, że w czasie powrotu plamki z lewej strony ekranu do prawej (czyli w niewidzialnym dla oka obszarze) były wstawiane mocne "szpilki" w sygnale i układ ARW magnetowidu zmniejszał wzmocnienie, przez co sygnał nagrany był tak słaby, że ginął obraz. No i teraz jak się użyło dość starego magnetowidu nagrywającego, który nie miał ARW, to można było przegrać taką kasetę. Był też publikowany bodajże w Praktycznym Elektroniku układ, który potrafił eliminować wszystko, co leciało w czasie powrotu plamki.
A piszę o tym dlatego, że telegazeta jest nadawana właśnie w czasie trwania wygaszania pionowego bodajże (zabezpieczenia w magnetowidzie były chyba w czasie trwania wygaszania poziomego), ale temat jest podobny i moim zdaniem nagrywanie telegazety zależy od konkretnego magnetowidu.

21

Odp: VHS - Telegazeta

Trzeba znaleźć namiary na "MarcPL" i zapewne by odpowiedział na wszystkie niewiadome pytania....

"wszystko się kiedyś kończy......."

22

Odp: VHS - Telegazeta

Dobry pomysł, bo tu chyba nikt nic nie wie... :P

Nie widzę kontaktu do userów, ale jest coś takiego:
https://teletextarchaeologist.org/contact/ - zapytania poszły.

https://twitter.com/grim_fandango
https://www.facebook.com/teletextarchaeologist
https://www.instagram.com/teletextarchaeologist/

https://www.facebook.com/Telegazeta-wcz … 393930865/ - może to jest strona MarcPL? - jak widać cały czas są dodawane nowe strony głównie z Telegazety.

Edit: Tu - https://teletextarchaeologist.org/faq/ - jest krótkie wyjaśnienie jak jest zgrywany teletekst, jednak to ciągle za mało.

---

"Utajnione strony" - tam był ukryty numer telefonu, liczyłem na jakąś nagrodę... tymczasem pod tym numerem... robili badanie na to ile osób jest to w stanie odczytać... chyba nikt tam nie dzwonił bo nieźle się zdziwili... o ile pamiętam specjalnie wołali kogoś do telefonu... prawdopodobnie chodziło o kodowanie sygnału GPW lub może jakieś inne tajne dane, a w moim TV już nie pamiętam co, ale trzeba było coś dziwnego zrobić i ten numer się pojawiał... i nie chodziło o funkcję "reveal".

Ostatnio edytowany przez QTZ (2020-06-20 13:52:40)

23

Odp: VHS - Telegazeta

Karta Video LifeView Fly Video 2 potrafila zapisywac teletekst.

Timex 2048, Atari 130XE, Atari STE, Amiga 600, SNES, Pegasus.....

24

Odp: VHS - Telegazeta

http://stryjek.pigwa.net/teletext/t01.jpg
http://stryjek.pigwa.net/teletext/t02.jpg

"wszystko się kiedyś kończy......."

25

Odp: VHS - Telegazeta

Albert Stępniak, to były czasy...
Zanim były internety :)

Główną przyczyną rozwodów jest małżeństwo.