1

Temat: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Chciałem się pochwalić nowym układem do małego ATARI ale ze względu na chorobę i brak mocy "produkcyjnych" nie będę tutaj opisywać tych urządzeń.

Aby nie ciekła Wam ślinka na te moje wypociny pokasowałem posty mimo, że posiadałem jeszcze po kilka (4-5) płytek

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-02-21 08:21:39)

2

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-02-21 07:56:09)

3

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Kolego, poczytaj najpierw tematy na forum co już było. Niedawno robiłem przełącznik 4 systemów sterowany z klawiatury yetAnotherOSswitch. Projekt udostępniony za free. Co do cold resetu, to jest on pod shift+reset w qmeg, a do oryginalnego OS jest prosta poprawka, która implementuje taką samą funkcjonalność. Niemniej jak robisz coś ciekawego, to spoko, może się przyda:-)

4

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-02-21 07:56:28)

5

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Nie chcę Ci tu mieszać w wątku i gadać nie na temat, doppwiem tylko, że nie chodziło mi o żaden układ do resetu, tylko o patch do oryginalnego OS, który dodaje cold reset na shift+reset. Działa na każdym xl/xe, bo to mod systemu bez ingerencji w sprzęt (oczywiście poza koniecznością wymiany osrom).

6

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-02-21 07:57:17)

7

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

A tak zupełnie przy okazji zapytam Szanownych Kolegów: czy aby w małych Atarynkach osiągnąć sam ColdBoot, nie wystarczyłoby zwarcie linii RST z GND na moment (np. za pomocą przycisku połączonego do portu rozszerzeń w XL-kach, czy też karta w XE? Czy z jakiegoś powodu nie zadziała to tak, jak w większości kompów?

-U

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

8

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Dokładnie to robi klawisz Reset w Atari. Klawisz Reset jest dodatkowo wyposażony w układ czasowy, który przedłuża impuls wciśnięcia klawisza i eliminuje drgania styków. Z wyjścia tego układu czasowego bezpośrednio wchodzimy właśnie na linię RST, o której wspomniałeś. Rzecz polega na tym, że taka jest specyfika Atari, a konkretniej procesora Sally, że posiada on flagę resetu, która określa czy wykonanie resetu ma powodować zimny czy ciepły start. Po włączeniu zasilania zawsze pierwszy start jest zimny, a flaga jest przestawiana na ciepły, więc każdy kolejny reset jest już ciepły.

9

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Czyli kupa. :( Do tej pory doczytałem, że Sally ma się dawać wstrzymywać przez ANTICa i naiwnie sądziłem, że to jedyna modyfikacja względem 6502, ale teraz rozumiem, na czym polega "magia" z resetem w małych Atari - po prostu przez opisany przez Ciebie mechanizm, prosto się nie da, co w efekcie powoduje nadużywanie wyłącznika :(

No dobrze, ponoć wielokrotne i szybkie naciskanie klawisza RESET może w końcu spowodować zimny restart, ale jakoś w 800XL mi się to jeszcze nie udało, a w 130XE nie testowałem (bo go rzadziej używam generalnie). Dzięki za rozjaśnienie w głowie. :)

-U

Ostatnio edytowany przez UnDead (2020-07-27 15:38:31)

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

10

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Procesor nie ma takiej flagi, za to OS ma ich kilka, wystarczy że wartość jednej z nich jest nieprawidłowa i reset wywola zimny start.

11

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

No to ok, sprostowuję, w takim razie to kwestia OS. Nie zagłębiałem się w istotę tego wcześniej, wiedziałem tylko że tak po prostu jest. Niemniej jednak mechanizm całościowo w swojej istocie działa z takimi skutkami jak to opisałem.

12

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

antrykot napisał/a:

Procesor nie ma takiej flagi, za to OS ma ich kilka, wystarczy że wartość jednej z nich jest nieprawidłowa i reset wywola zimny start.

OK, to jest użyteczne z punktu widzenia systemu (jako oprogramowania), ale kiepskie z punktu widzenia sprzętu, bo utrudnia wymuszenie "chamskiego" restartu maszyny, bez zapisywania/zerowania konkretnych bajtów w pamięci RAM. Po dłuższym googleniu widzę, że rozmaici ludzie tworzą całe płytki ze scalakami, żeby zrobić tak banalną rzecz.. jak przycisk reset. Oczywiście instalacja czegoś takiego wymaga lutowania wewnątrz komputera itd. :( A marzyło mi się coś tak prostackiego, jak przycisk reset w kartridżach do C64, czy ten w ZX Spectrum+ - po prostu - zwieramy dwie linie i mamy coldboot "za free".

-U

Co to jest? Co to jest?.... To przecież... Atari! :)

13

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

A nie możesz popatrzeć, jak to robią carty jak AVG, Ultimate czy Uno? Tam jest przycisk, który wciskasz a po nim wciskasz reset i masz twardy reset (a przynajmniej tak wygląda).

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

14

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Witam koledzy

Jak najbardziej jesteście bardzo blisko prawdy.
Wielokrotne naciskanie Reset plus wymuszenie odpowiedniego stanu ma jednej nóżce powoduje restart nawet w 600XL i w 130XE z zamontowanym U1M Lotharka bo takie posiadam (na początku są fotki).

Działa również na 800XL z Fredkiem jak i bez Fredka bo montowałem.
Przy serii XE nie ma problemu z prawidłowym działaniem.

Po lekkiej modyfikacji w Ultimate Card jak i w SIC! Card nie muszę tych cartridge resetować (jak na razie posiadam tylko takie z tych lepszych jak i kilka w standardzie). "Automatycznie" są resetowane podczas restartu komputera.
W wymienionych cartridge właśnie wykorzystałem tą możliwość podaną wyżej.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-07-27 18:13:01)

15

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

UnDead napisał/a:
antrykot napisał/a:

Procesor nie ma takiej flagi, za to OS ma ich kilka, wystarczy że wartość jednej z nich jest nieprawidłowa i reset wywola zimny start.

Po dłuższym googleniu widzę, że rozmaici ludzie tworzą całe płytki ze scalakami, żeby zrobić tak banalną rzecz.. jak przycisk reset. Oczywiście instalacja czegoś takiego wymaga lutowania wewnątrz komputera itd. :( A marzyło mi się coś tak prostackiego, jak przycisk reset w kartridżach do C64, czy ten w ZX Spectrum+ - po prostu - zwieramy dwie linie i mamy coldboot "za free".

Masz 800XL - 99% pewności, że kość ROM w podstawce. Odpowiedź prosta i szybka - Qmeg. Powinna też zadziałać kość od MQ, o il się nie mylę. Roboty na jakieś 5 minut - jak nie jest w podstawce to fakt, nieco więcej.

Sikor umarł...

16

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Witam ponownie

Podane wcześniej zdjęcia pochodzą z 600XL a nie z 800XL.
Wiem kolego jakie mam komputerki.
Na zdjęciu wyraźnie widać rozbudowę 600XL do większej ilości RAM.
Dzisiaj dopiero przyszło mi 800XL i jeszcze go nie otwierałem więc nie wiem co jest w środku, ale działa bo sprawdziłem.
Widoczny na zdjęciu w 600XL eprom "256" zawiera XL OS z HiSpeed i bez HiSpeed (nakładka przyśpieszająca czytanie z SIO). Mając programator mogę sobie wgrywać różne OS w eprom. W 600XL nie jest mi nic więcej potrzebne więc mam tylko te dwa systemy OS, a po włączeniu ustawiony OS z nakładką HiSpeed szybciej wczytuje z SIO2SD.
Co do 800XL mam ambitniejsze plany rozbudowy.
Poniżej zamieszczam fotki.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6758&download=0
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6759&download=0
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6760&download=0


Tak dla porównania wielkości wrzuciłem jeszcze fotkę 600XL wraz z 800XL.

http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&item=6761&download=0

Ostatnio edytowany przez kkrys (2022-01-23 21:43:34)

Post's attachments

IMG_9892.JPG 507.6 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_9893.JPG 515.21 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_9895.JPG 362.76 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

IMG_9896.JPG 419.11 kb, liczba pobrań: 1 (od 2020-07-27) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

17

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Na zdjęcia nie patrzyłem, więc się nie masz co unosić. Skoro masz dwa systemy - miej nadal dwa, tylko w tym jeden qmeg. Załatwi Ci to sprawę zimnego startu. Skoro masz zmodyfikowany os - możesz go tak zmodyfikować, aby i reset działał inaczej. Tyle w temacie.

Sikor umarł...

18

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Witam ponownie

Przepraszam jeżeli kogoś tym poprzednim opisem uraziłem.

Kolego nie unoszę się tylko informuję.

Może jakoś to źle opisałem i w ten sposób zostało to tak odebrane.

Co do Qmega to za bardzo go nie trawię.
Zauważyłem tylko że nie wszystkie gry lub programy wczytują się prawidłowo więc go nie używam.

Poza tym jak już wcześniej opisywałem - Qmeg jak i zmodyfikowany OS nie pozwala mi na resetowanie cartridge a takie było wstępne założenie tego projektu.

Testując zmodyfikowany OS oraz Qmeg-a nie zawsze udawało się zrestartować komputer do poziomu wczytywania kolejnego programu lub gry (trzeba było jednak korzystać z wyłącznika).

Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-07-27 19:45:49)

19

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Nie ma opcji żeby nie dało się z QMEG-iem zresetować wszystkiego zupełnie do zera. Shift+Reset zawsze bezwarunkowo zrobi zimny start. Jeśli wtedy nie wystartuje się ponownie kartridż, to zgłosi się ekran QMEG-a, wtedy wciskamy "C" i robimy reset, a komputer wstaje z kartridżem.
Co do faktu, że nie wszystkie gry lub programy wczytują się prawidłowo w QMEG-u, to ja mam tylko jedną grę w swojej kolekcji kilkuset ulubionych gier, która faktycznie nie działa w ogóle pod QMEG. Jest to His Dark Majesty. Każdą inną grę da się uruchomić pod QMEG. Wszystkie te gry, które się nie uruchamiają, to powodem jest nie to że uruchamiamy pod QMEG, tylko to, że uruchamiamy w transmisji turbo. Takich gier jest sporo, bo są to zwykle te gry, które w trakcie wczytywania inicjują część kodu i po prostu przy transmisji turbo nie zdążają z tą inicjacją w stosunku do prędkości wczytywania kolejnych danych. Są to wszelkie intra i obrazki pojawiające się podczas wczytywania, animacje podczas wczytywania itp. Dla wszystkich tych gier wystarczy wyłączyć odczyt turbo, czyli w QMEG wciskamy "N" i wtedy wczytujemy wszystko bez problemu.

20

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

@Mq: tych gier jest więcej (na szybko przychodzi mi do głowy Ghastly Nights, ale ona nawet na wszystkich standardowych OS-ach nie chodzi), ale zasadniczo ponad 95% (obstawiam 99, ale pozostawiam sobie margines błędu) gier spod qmega pójdzie.

Sikor umarł...

21

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

kkrys napisał/a:

Widoczny na zdjęciu w 600XL eprom "256" zawiera XL OS z HiSpeed i bez HiSpeed (nakładka przyśpieszająca czytanie z SIO). Mając programator mogę sobie wgrywać różne OS w eprom. W 600XL nie jest mi nic więcej potrzebne więc mam tylko te dwa systemy OS, a po włączeniu ustawiony OS z nakładką HiSpeed szybciej wczytuje z SIO2SD.

Kolega se zaklei tego EPROM-a bo przy częstej ekspozycji wyparuje HiSpeed i będzie lockdown :-)

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

22

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Dzięki za info jak używać Qmega.

Możliwe, że problemy z wczytywaniem były spowodowane transmisją turbo.
Jutro wieczorem się pobawię.

Co do EPROM to już jest zaklejony. Programowany był w sobotę wieczorem i nie zaklejony z błahego powodu: skończyła mi się czarna taśma izolacyjna ;). Dzisiaj byłem w sklepie i już jest OK.

23

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Pełna instrukcja QMEG jest jak by co tu: http://atariki.krap.pl/index.php/QMEG_OS
Tam jest sporo funkcji, ale do użytku na co dzień nie potrzeba tego wszystkiego pamiętać, bo zwykle włącza się kompa i tyle.

Warto pamiętać kilka podstawowych przydatnych funkcji do uruchamiania różnych rzeczy:
- F(turbo), N(normal),
- ABC(kolejno ram,basic,cartridge),
- tabulator zmienia czy po reset ma być cold/warm.

Do tego skróty klawiszowe:
- Shift+Reset zimny start
- Select+Reset zawsze pozwala wejść do menu QMEG-a.

I to tyle z używanych na bieżąco rzeczy, to pozwala uruchomić większość gier/programów i obsługiwać kompa od rana do wieczora bez dotykania włącznika:-)

24

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Czytam, to wszystko i na "chłopski" rozum, dochodzę do wniosku, że tak naprawdę żadna ingerencja, sprzętowa czy softowa nie daje identycznego efektu jak klasyczny "pstryk" na włączniku. Natomiast najbardziej zbliżona i najmniej pracochłonna jest to co pisze Mq. Tyle że jeszcze ja zapytam: po tej modyfikacji, gry które mają z tym problem, zadziałają po "pstryku"? Tak? ;-)

Ostatnio edytowany przez leonlas (2020-09-27 15:15:17)

25

Odp: Reset Atarynki bez wyłączania zasilania

Przy chwilowym naciśnięciu (zanim zapiszczy buzzer) RESET działa tak jak w nieprzerobionym ATARI, ale już po dłuższym przytrzymaniu następuje RESTART.
Wtedy ATARI zachowuje się tak samo jak po wyłączeniu i ponownym załączeniu zasilania.
Obecnie dołożony jest buzerek który podczas trzymania naciśniętego RESET sygnalizuje różne funkcje układu.
Boulder Dash jest chyba jednym z najlepszych testów.
Chwilowy RESET powoduje natychmiastowe uruchomienie gry z pamięci, ale już po tzw RESTARCIE następuje ponowne zaczytanie gierki z nośnika np. dyskietka, SIO2SD itp


Odgrzeję kotleta : :)


****************************************************************************************

Funkcje RESET-u – puszczamy po piśnięciu

Szybkie naciśnięcie zanim zapiszczy – fabryczne działanie RESET
1 sygnał – restart – symulacja wyłączenia i załączenia ATARI
2 sygnały – wyzerowanie SIO2SD jeżeli jest załączone i restart ATARI (symulacja wyłączenia i załączenia ATARI oraz wczytanie listy plików z karty SD wbudowanego SIO2SD)
3 sygnały – zmiana systemu operacyjnego
4 sygnały – włączenie lub wyłączenie wbudowanego SIO2SD

System 1 – OS wersja 3 - czytanie TURBO
System 2 – OS wersja 3 - brak TURBO
System 3 – OS wersja 4 - czytanie TURBO
System 4 - QMEG 4.04

******************************************************************************************

Reset ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWANEGO cartridge następuje TYLKO po pierwszym piśnięciu czyli podczas restartowania – symulacji ponownego restartu ATARI (TRZEBA W CARTRIDGE ZAMONTOWAĆ KILKA DODATKOWYCH ELEMENTÓW)

******************************************************************************************

Zapomniałem jeszcze dodać że RESET “pamięta” ostatnie ustawienia czyli: pamięta włączenie lub wyłączenie SIO2SD oraz numer systemu który był ostatnio używany.

Jeżeli po włączeniu ATARI był jeden sygnał to mamy OS w wersji 3 z obsługą TURBO.
Jeżeli dwa sygnały to mamy OS w wersji 3 bez obsługi TURBO.
Jeżeli trzy sygnały to OS w wersji 4 z obsługą TURBO.
Cztery sygnały – mamy załączony QMEG.

Jeżeli jest włączone wbudowane SIO2SD to pokaże się lista programów, a jeżeli jest wyłączone to będzie SELF TEST lub napis READY w zależności od naciśnięcia klawisza OPTION.

Wyzerowanie Resetu (ustawienie systemu na numer 1 i wyłączenie SIO2SD) następuje tylko w przypadku kiedy włączymy ATARI z naciśniętym przyciskiem RESET (należy go przytrzymać około 1-2 sek. od włączenia ATARI a następnie puścić).

**********************************************************************************************

Jeszcze kolejna uwaga co do obsługi SIO2SD.

RESET obsługuje TYLKO WBUDOWANE do środka SIO2SD i tylko wtedy gdy zasilanie tego SIO2SD jest zrealizowane poprzez płytkę RESET-u a nie poprzez podłączenie zasilania SIO2SD do gniazda SIO.

Czyli jeżeli podłączymy wtyczką zewnętrzne SIO2SD do gniazda SIO lub wbudujemy do środka SIO2SD i jego zasilanie weźmiemy z gniazda SIO to nie będzie możliwości sterowania tym SIO2SD – to chyba normalne.

*********************************************************************************************

Oczywiście obsługę kilku systemów jak i obsługę wbudowanego SIO2SD można wyłączyć.

Możliwa jest również współpraca układu z Ultimate1M Lotharek - wyłączana jest wtedy z automatu funkcja sterowania systemami.

Ostatnio edytowany przez kkrys (2020-09-27 21:18:23)