1

Temat: Wymiana kondensatorów

Czas nadszedł aby wymienić kondensatory w sprzętach.
W każdym razie szykuje się aby zrobić to hurtowo w maszynkach u mnie czyli ST/Amiga/Macintosh i inne.
Zauważyłem ostatnio że kondensatory elektrolityczne SMD zastępują często tantalowymi a czasami ceramicznymi.
Jak to się ma do użytkowania sprzętu, czy warto taką zmianę zrobić czy nie? wiadomo że teraz ten sprzęt już nie jest tyle włączony ile np miałem uruchomione swoje pierwsze Atari 800XL. Teraz to raczej raz na jakiś czas.

Powoli robię listę zakupów bo potrzebuje też dokupić trochę części do mini Atari ITX bo utknąłem właśnie przez brak części jak i do innych gadżetów więc dokupię też części do naprawy bieżących sprzętów.
O ile Atari ST raczej jest stabilne ale nie akurat ten sprzęt jest dla mnie największą tajemnicą (mam 1040STE i 1040 STFM i jeszcze jakieś jedno) to Amiga 600 i 1200 przestały być stabilne jak i jeden z Maców już też pokazał problem ale po wyczyszczeniu żyje dalej więc czas to zrobić.

2

Odp: Wymiana kondensatorów

Wymiana kondensatorów na zapas, tylko dlatego że minęło ileś tam lat nie jest uzasadniona w każdym przypadku.
I tak w przypadku Atari XL/XE/ST jeśli nie dzieje się nic objawowo, co by mogło wskazywać na winę kondensatorów, to nie ma sensu ich ruszać. To samo dotyczy się Amigi 500.
Natomiast w wypadku Amigi 600 i Amigi 1200 obowiązkowo należy wymienić kondensatory jeśli nie były nigdy wymieniane, i to należy to zrobić jak najszybciej.
Kwestia rozbija się o to, że w Amigach tych były stosowane wadliwe kondensatory (chodzi o skład elektrolitu), które po latach wyciekają niszcząc płytę i ścieżki na niej w sposób nieodwracalny. Nie ma tutaj opcji _czy_ one wyciekną, a jest opcja _kiedy_ wyciekną.
Jeśli chodzi o sam typ kondensatora, to zdania są podzielone, ale ja uważam osobiście, że trochę w tym jest mistycyzmu czy te kondensatory będą elektrolityczne, czy tantalowe czy jakie tam. Po prostu należy zastosować kondensatory przyzwoitej jakości i tyle, nie odpowiem konkretnie które, ja używam takich jakie akurat mam, czy tam jakie mi się trafią i nie ma problemu.

3

Odp: Wymiana kondensatorów

Potwierdzam szczególnie w A600 trzeba wymienić bo robią pod siebie, czego może nawet nie widać na pierwszy rzut oka. W A1200 to już chyba montowali lepsze, przynajmniej nie zauważyłem aby były tak słabe jak w A600.

Płyt A600 przerabiałem kilkanaście i w każdej, KAŻDEJ, kondensatory narobiły pod siebie, w sporej części na tyle mocno że przeżarte był ścieżki. Z kolei A1200 przerabiałem z 6 sztuk i w sumie tego problemu nie stwierdziłem, ale wymieniałem profilaktycznie.

Być może to dlatego, że A600 ma mniejszą obudowę i się bardziej grzeje? nie wiem, ewentualnie A600 to był budżetowy komputer i C= oszczędzało jak się tylko dało.

Tak jak Mq polecam dobrej jakości kondensatory elektrolityczne, ale wybór należy do tego kto robi :) a jak zdecydujesz się na tantale, to uważaj abyś nie wlutował odwrotnie ;).

W Atari nie ma tego problemu, ja w każdym razie w żadnym moim Atari nie musiałem wymieniać kondensatorów.

4

Odp: Wymiana kondensatorów

lopez napisał/a:

Być może to dlatego, że A600 ma mniejszą obudowę i się bardziej grzeje? nie wiem, ewentualnie A600 to był budżetowy komputer i C= oszczędzało jak się tylko dało.

Nie lopez, tak jak napisałem wcześniej, była jakaś skucha na etapie projektowania kondensatorów, a ściślej mówiąc problem był z elektrolitem w nich używanym i są to partie kondensatorów z kilku lat i to z kilku fabryk. Chodziło o to, że ten elektrolit był na tyle żrący, że stopniowo przegryza obudowy kondensatorów. Nie ma znaczenia czy Amiga będzie używana czy nie będzie, nawet jak sobie leży, to tam ten elektrolit pracuje cały czas nad wydostaniem się z obudowy kondensatora, a następnie nad płytą główną pod kondensatorem, więc na początku tego nie widać. Jak kwasior wylezie już na zewnątrz na tyle mocno, że widać go na większych połaciach płyty, to trudno już taką płytę naprawić.
Gdzieś w necie jest opisana ta wielka afera kondensatorowa, nawet na wikipedii kiedyś coś o tym czytałem, są też artykuły, ale nie chce mi się szukać już teraz, kto ma chęć, ten znajdzie.

5

Odp: Wymiana kondensatorów

Ja tylko dopiszę niekoniecznie w temacie naszych retro maszyn, że właśne takie kondensatory (jedne z pierwszych elektrolitów w obudowach SMD) były również fajnym tematem dla serwisów w kamerach VHS - to znam z opowieści.
Coś jest z nimi na rzeczy :)

6

Odp: Wymiana kondensatorów

Ja tylko dodam że z tymi Tantalowymi to jednak jest problem. Poprostu potrafią się odpalić bez powodu i niestety jak sie tak stani to wypala sie w PCB sroga dziura. Udało mi się tak kiedyś zabić PCB z A600.
Mniej więcej tak to wyglądało -> https://www.youtube.com/watch?v=XgKLIvEIl4U

Nie pisana zasada ogólna jest taka że dobiera się tantale przeznaczone to pracy z napięciem x2. Czyli jak jest 5V to wstawia się tantala do pracy z minumum 10V.

Czytałem bardzo fajne opracowanie na ten temat jakis czas temu ale oczywiscie nie pamietam tytułu i nie moge znaleźć.

7

Odp: Wymiana kondensatorów

A czy mając całkowicie sprawne STfm i STe warto coś grzebać w zasilaczach? Kondensatory wymienić?
W STfm zasilacz jest ledwo wyczuwalnie ciepły, w STe cieplejszy. Oba Atari działają stabilnie.

Atari 800XL | Atari 130XE | Atari 65XE | California Access CA-2001 | Atari Jaguar | Atari 2600 | Atari XC12
Atari 520STe | Atari 1040STfm | Atari SC1224 | Atari SM124 | Benq BL702A
Amiga 500 | 1200 | CDTV | Commodore 64 + 1541 II | ZX Spectrum 48 | +3 | Commodore 1084S D2 | Commodore 1084

8

Odp: Wymiana kondensatorów

W STE standardowo zawsze zasilacz jest cieplejszy. Nie wiem dlaczego, ale tak z obserwacji zauważyłem. Norma.
W ST/STE jak komp chodzi stabilnie, nic się nie wiesza, nie śmieci po ekranie, kondensatory nie są spuchnięte i nie wyciekają, to nie ma sensu ruszać wg mnie.

Ja o tym "niemasensuruszaniu" piszę nie bez powodu. Jakieś dwa-trzy lata temu kupiłem sobie miernik do kondensatorów, taki który oprócz pojemności pokazuje esr i szereg innych parametrów. Zrobiłem sobie sesję z kartonem różnych kondensatorów pochodzących z odzysku z różnych sprzętów. Pomierzyłem kondensatory wylutowane z płyt Amig, Atari, a także kondensatory nowe. W ów kartonie była spora ilość kondensatorów pochodzących z wylutu ze starych sprzętów audio/video, z jakichś magnetowidów z lat 70-80tych itp. Okazało się, że najlepsze parametry trzymają właśnie te kondensatory najstarsze:-) One mają dziś lepsze parametry niż te, które sa nowe, świeżo kupione. Kondensatory z Amig i Atari też trzymały nadal swoje parametry. Oczywiście w kartonie znalazło się też kilka takich, które nie miały w ogóle pojemności, ale generalna reguła była taka, że kondensatory się nie zestarzały, oraz że stare pochodzące z markowych sprzętów, pomimo, że pracowały już latami i że są stare, to nadal są lepsze niż nowe. Taka ciekawostka.

9

Odp: Wymiana kondensatorów

Ok, czyli w ST nie dotykać jeżeli nie ma potrzeby. W pozostałych to robię i wymieniam na takie jak były.

10

Odp: Wymiana kondensatorów

Tak jak mówisz. Z tych kompów które wymieniłeś moje porady dotyczą XL/XE/ST/STE/Amig 500/600/1200 - z tych wszystkich obowiązkowo A600/A1200, reszta tylko jak potrzeba.
Nie wiem natomiast jak jest w Macintosh'ach, bo nie miałem nigdy.

11

Odp: Wymiana kondensatorów

Jeżeli końcówki wystające spod obudowy  elektrolitów są metalicznie błyszczące - nie ma alarmu; jeśli są szare - wymienić.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

12

Odp: Wymiana kondensatorów

Jeśli chodzi o Atari ST to wymiana kondensatorów w zasilaczu może poprawić pracę portu ACSI (źle działający zasilacz jest jednym z objawów tzw. "Bad DMA")  oraz jakość dźwięku SoundDMA w STE.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

13

Odp: Wymiana kondensatorów

A kto w Poznaniu albo okolicy mógłby mi wymienić kondensatory w Amidze 600?
Zależy mi na estetycznym lutowaniu. Kiedyś zaniosłem płytę z Atari do wymiany i wyglądało to potem tak sobie.

14

Odp: Wymiana kondensatorów

Ja mogę Ci wymienić pisz na PW

15

Odp: Wymiana kondensatorów

O, a ja dodam coś w temacie Maców bo zebrałem sporo expa w tym temacie przez ostatni rok.
Obowiązkowo elektrolity SMD jak w A600/A1200 trzeba wymieniać. Szczególnie Classic oraz Classic II. Czeka mnie w kolejce jeszcze Color classic ale tam prawie na bank bedzie to samo. Nidługo będe w stanie coś dodać jeżeli chodzi o serie LC czy Quadra i inne. Dodatkowo na analog boardzie we wszystkich typu Compact Mac warto wymienic RIFA o ile dobrze pamiętam nazwę - te płaskie, foliowe. Bardzo często powodują magic smoke chociaz nie są jakos szczególnie niezbędne do pracy układu.

16

Odp: Wymiana kondensatorów

anx239 napisał/a:

czy mając całkowicie sprawne STfm i STe warto coś grzebać w zasilaczach? Kondensatory wymienić?

Przekieruję -> http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 99#p291999

drygol napisał/a:

Czeka mnie w kolejce jeszcze Color classic ale tam prawie na bank bedzie to samo.

@drygol, a masz na tyle doświadczenia z Color Classic żeby wziąć na warsztat taki, który miał wylane kondensatory, nie uruchamiał się i po wymianie nadal się nie uruchamia? http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 45#p291945.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

17

Odp: Wymiana kondensatorów

@uicr0Bee, mam takiego w kolejce do zrobienia. Doświadczenie to ja w naprawie wylanych mam, tylko akurat nie wiem co tam dokladnie pada to się nie wypowiadam dopuki takiego jednego chociaz nie machne :)
Nie przewiduję jednak jakiś uber komplikacji, raczej standardzik typu sporo wypalone i trzeba kombinować.

18

Odp: Wymiana kondensatorów

Wysłał-M email.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

19

Odp: Wymiana kondensatorów

@drygol, dostałeś 21.02 e-mail w sprawie Mac Color Classic? Nie pali się, tylko chcę się upewnić że nie zaginął :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

20

Odp: Wymiana kondensatorów

hmm, no w sumie nie dostałem :/
na który mail wysyłałeś?

21

Odp: Wymiana kondensatorów

Wtedy wysłałem przez formularz na forum, czyli na adres jaki masz ustawiony w profilu, ale ja go nie widzę przy wysyłaniu. Powtórzyłem przed chwilą już poza forum, na kontaktowy na @retrohax.net

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

22

Odp: Wymiana kondensatorów

doszło :D