1

Temat: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

Jak w temacie.

2

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

Podejrzewam, że większość woli qwerty, bo ümlauty kolą oczy, ale niestety podaż jest niewielka. Nie myślałeś o transplantacji? Na OLX wiszą teraz dwie angielskie atarki.

3

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

co masz na mysli mowiac o transplantacji? Kupic druga atarke i przelozyc ? ;). Jest jeszcze jakis inny sposob na zmiane klawiszy, sprawdzone naklejki etc?

4

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

No niech się specjaliści wypowiedzą co do alternatyw, ale w rzeczy samej chodzi mi o to co napisałeś. To chyba najprostsze co można zrobić i poza zamrożeniem trochę gotówki nic na tym nie tracisz, a przy dzisiejszej inflacji to nawet inwestycja i za parę miesięcy sprzedasz drożej.

5

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

ja mam same germańskie, przyzwyczaiłem się

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

6

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

ja mam same qwerty i nie toleruje innych, chociaz w 1040 mam wloską oco ma swoj urok, ale jest qwerty

7

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

Z pewnego względu miałem się nie wypowiadać w tym wątku, ale laoo/ng ma rację to jest najszybszy/najprostszy sposób na wymianę klawiatury.
Sam kontroler klawiatury kosztuje ok 100zł, wiec ceny sprawnych na portalach są w granicach 150zł w górę o ile się pojawiają i raczej są to QWERTZ.

Niestety z powody Brexitu/Covidu i sentymentów ceny STków lecą w górę, a to w UK najtaniej dało się zakupić fajną duża Atarynkę QWERTY w dobrych cenach, teraz pozostają tylko maszyny z DE, ale one mają QWERTZ niestety, czego ja osobiście nie trawię.

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-05-06 20:05:47)

8

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

ST-ki z QWERTY UK stosunkowo często są też na aukcjach w Holandii, ale tam zwykle wszystko jest wystawiane z wysokimi cenami wywoławczymi.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

9

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

a naklejki na klawisze???

10

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

To już chyba bym wolał oryginał QWERTZ....

11

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

Ale w sumie to o czym mowa kupujesz za XXX, zamieniasz, sprzedajesz za XXX-100zł lub przy dobrych wiatrach tyle samo i masz problem z głowy/oka ;)

12

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

sorki ale nie rozumiem tego toku myslenia ;),  jak kupie qwerty to sprzedaje azerty i juz, po co cokolwiek przekladac etc. Chyba ze azerty w duzo lepszym stania, ale w azerty jeszcze tos trza zmienic.  Ewentualnie zostawiam azerty jako ciekawostke i mam tez qwerty. Problem tylko z tosem bo po francusku, a jak podmienie to miszmasz z klawiszami bedzie.

13

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

TOS wypalasz sobie jaki chcesz i wymieniasz, chyba, że trafisz z takim samym co masz u siebie to podmieniasz.

Ostatnio edytowany przez lopez (2021-05-06 20:38:28)

14

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

widze, ze z klawiaturą nie bedzie łatwo wiec czy jest mozliwosc na Tos po angielsku z ukladem klawiatury azerty zeby dzialala w oryginale i zeby nie krzaczylo liter, zeby a bylo a?

15

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

Jesli ja cie rozumiem masz np TOS angielski a klawiature np. azerty i chcesz pisac tak jak poakzuje klawisz na klawiaturze, nie ma z tym najmniejszym problemu, sa programiki umieszczane w auto gdzie mozesz sobie podmapować dowolny uklad samemu sobie stworzyc np podlaczaja klawiature nie oryginalna etc. Najlepszy programik to cale utulity z mous speederem etc.

CKBD (Composed Characters Keyboard Driver) v1.5

Sam tak mialem swego czasu komputer TT z niemiecki Tosem i a klawiatura oryginalna z ukladem bodajze szwajcarsko -niemiecki, wymienilem na angielskiego TOSa, ale dorwac klawiature oryginalna do TT angielska graniczy z cudem to zainstalowalem sobie programik do mapowania i poprostu sie przyzwyczaile ze np mam zamienione "z" i "y". Za to ma wszystko w oryginale :), czlowiek do wszystkiego sie potrafi przyzwyczaic w latach 90 wychowalem sie na niemieckim komputerze STfm :)

Ostatnio edytowany przez Kroll (2021-05-06 23:40:12)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

16

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

super dzieki, wlasnie o to chodzilo, a jak sie kiedys trafi 520 qwerty lub sama klawiatura to tą ataryne sprzedam

17

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

z tego co pamiętam to można nagrać sobie TOS ze zmienionym układem klawiatury czyli NP TOS US z klawiaturą DE

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

18

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

o to na razie najfajniejsza opcja, a taki tos mozna skas sciagnac?

19

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

@ramik szukam właśnie
była strona gdzie TOS był rozbity na części składowe, co umożliwiało podmianę czcionki, języka, układu klawiatury itp. Po połączeniu powstawał stary 'nowy' TOS


---edycja---

znalazłem - TosPatch : https://www.markusheiden.de/atari/tospatch.html

Wątek na ten temat po germańsku: https://forum.atari-home.de/index.php/t … 941.0.html

Na stronie Grzegorza http://atari.net.pl był kiedyś TOS 2.06 przerobiony tym programem na język polski.

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2021-05-07 12:40:00)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

20

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

Ciekawe, czy ten zabieg klawiaturowy Atari był podyktowany pazernością, czy głupotą. A może jeszcze czymś innym? Są jakieś linki do poczytania?

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2021-05-08 18:14:24)

21

Odp: KUPIE klawiature QEERTY do Atari 520

@qbahusak "zabieg klawiaturowy"? Klawiatury dla różnych krajów mają różną ilość klawiszy, z tym że procesor klawiatury (i jego ROM) jest uniwersalny, czyli nie jest przypisany do konkretnego układu klawiatury. Informacja jaki układ klawiatury jest zapisana w ROMie. Czyli niemiecki TOS miał zapisany niemiecki układ klawiatury z dodatkowymi klawiszami "umlautami". Zamiana TOS z DE na US zmieni układ klawiatury na "QWERTY". Jeśli ktoś w niemieckim ST chce mieć angielski system ale z niemiecką klawiaturą to trzeba zamienić w ROM informacje o jej układzie na wariant DE.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org