26

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

Hmmm... Co do złącza - a nie dałoby się zrobić z PCB jak w klawiaturacz od Mq? Z jednej i drugiej strony? Łatwe do ogarnięcia wtedy, przy czym od strony klawiatury po prost złącze wyprowadzić (końcówkę jak taką wtykaną z gniazdo)? Lub wręcz sztywne mocowanie na pcb gniazdo<=>klawiatura?

Sikor umarł...

27

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

Niebawem @perinoid będzie miał okazję przetestować swoją klawiaturkę. Zobaczymy czy będzie zadowolony z użytkowania. Jemu pozostawiam ocenę, czy projekt jest udany czy nie. Potem ewentualnie można będzie zastanowić się nad jakimś alternatywnym sposobem połączenia.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

28

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

Polutowałem. Nie mogłem się oprzeć ;-) Samą taśmę wyprowadziłem tak jak widać na fotce. W komputerze taśma idzie spod klawiatury do góry, gdzie jest dużo miejsca na zawrotkę i potem prosto do gniazda już bez zmiany kierunku. Jedyne co to odpada użycie ekranu, trzeba go koniecznie zdjąć. Ale w tym komputerze go i tak nie ma.
http://www.atari.org.pl/forum/misc.php?action=pun_attachment&amp;item=7965

Co do używalności - klawiatura praktycznie nie ma skoku. Przykładasz siłę i natychmiast jest "klik". To w zasadzie identycznie jak w "pokemonowych" klawiaturach do ZX Spectrum. Gdyby sam przełącznik na płycie był niższy, byłoby miejsce na klik - a tak po prostu guma nie ma gdzie pracować. Ale za to można szybko pisać. Na pewno można się do tego przyzwyczaić.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-07-07 14:50:37)

Post's attachments

20210707_152136m.jpg 152.73 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

29

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

@perinoid - dzięki za recenzję, liczę na dalsze uwagi :)

Co do ekranu - można go zachować, jeżeli przylutuje się przewody bezpośrednio do wkładki gniazda klawiatury, chociaż może nie jest to zbyt eleganckie rozwiązanie...

Przyciski z tak małą siłą nacisku (0,5N) są najniższe jakie udało mi się znaleźć. Występują oczywiście niższe, jednak są dużo twardsze i posiadają o wiele mniejszą żywotność.

Zauważyłem jeszcze mały problem z grubością laminatu - płytka PCB jest o kilka dziesiątych milimetra grubsza niż oryginalna blacha, dlatego odrobinę podnosi górną część obudowy Atarynki - po skręceniu obudowa nie schodzi się idealnie po prawej i lewej stronie klawiatury. Nie rzuciło mi się to od razu w oczy, ponieważ jest to bardzo niewielka różnica. Zastosowanie w przyszłości cieńszego laminatu nie wchodzi w grę, można jedynie delikatnie przeszlifować 4 odstające dociski z górnej części obudowy:

Post's attachments

DOCISKI.JPG 293.5 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

SZCZELINA.JPG 203.73 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

30

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

Mam wrażenie, że u mnie składa się to poprawnie.

Jeszcze taka uwaga, w sumie drobiazg - ścieżka na membranie ma dość duży opór w porównaniu z bardzo niskim na PCB przez co dioda bardzo mocno świeci. Niby nic istotnego i raczej nie będzie przeszkadzać ale jak ktoś chciałby bardziej klasycznie to się zdziwi. Możesz rozważyć dołożenie na tej ścieżce pól do połączenia na krótko cyną albo wlutowania jakiegoś rezystora SMD, wedle gustu.

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-07-07 19:53:48)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

31

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

Faktycznie, dioda świeci dosyć jasno, a dorzucenie w przyszłości rezystora to żaden problem.
Wracając do grubości laminatu - sprawdzałem w 5 swoich komputerkach i w niektórych obudowach praktycznie nie widać tego odstępu, jednak trzeba jasno powiedzieć jak sprawa wygląda.

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

32

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

Jeszcze obmacałem ten mój i po samej szparze może nie widać ale czuć, że ten kolejny fragment, ten taki płaski z boku, nie do końca się zgrywa z dołem. Także coś jest na rzeczy ale to jest praktycznie niezauważalne. Trzeba wiedzieć czego szukać.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

33

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

zAkupił bym taką gotową klawiaturę.

34

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

AS, nie Ty jeden. :-)

Infarmotyk, Ty się tutaj nie rozwódź, tylko odpalaj produkcję seryjną. Chętni są.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

35

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

AS... napisał/a:

zAkupił bym taką gotową klawiaturę.

ja również zanabyłbym gotową sztukę

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

36

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

Nie jadę na Losta bo zabrałbym do pomacania ale W-wie da się załatwić. Bo to trzeba pomacać żeby się nie zdziwić jak to pracuje. Bo pracuje zdecydowanie inaczej od oryginalnej klawiatury w dowolnej wersji (uwzględniając wszystkie XL/XE). Nie każdemu będzie pasować.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

37

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

perinoid napisał/a:

Bo pracuje zdecydowanie inaczej od oryginalnej klawiatury w dowolnej wersji

A uwzględniłeś Atari 400? Tam też praktycznie skoku nie ma ;P

Sikor umarł...

38

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

.

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2022-02-23 12:00:48)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

39

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

To w 400-ce ciężko nazwać klawiaturą ;-)

A montaż jest prosty, zajmuje jakieś 30-45 minut (kwestia wprawy).

Ostatnio edytowany przez perinoid (2021-07-07 23:03:44)

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

40

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

A cena, bo to jest kluczowe?
Wstępnie:
1. Sikor x2 (lub x1 przy wysokiej cenie)
===========================
Ogólnie: 2szt na liście

Ilość sztuk dodałem, bo to może być ważna informacja.

Sikor umarł...

41

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

.

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2022-02-23 10:41:25)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

42

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

Do 80zł max podtrzymuję dwie sztuki. Że podałeś, wiem, ale teraz drobne zmiany mają dojść ;) (chociażby miejsce pod rezystor)...

Sikor umarł...

43

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

1. Sikor - x2
2. takron27 - x1
===========================
Ogólnie: 3 szt na liście

44

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

No ja niestety nie wchodzę, jeżeli nie ma wersji kompletnej - nie obraź się, ale wersja poskładana bez diody i taśmy podłączeniowej to niepełna wersja. Tylko taką - w pełni zbudowaną - bym był zainteresowany.

___
Press play on tape...

45

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

.

Ostatnio edytowany przez infarmotyk (2022-02-23 10:41:53)

ATARI 130XE 1MB Sophia2 / 3x 65XE-ECI 1MB / 65XE / XC12 / CA12 / MEGA COMBO RESET / SIO2SD / SDrive / FujiNet / SM711MP / SM741MP / AMIGA 600

46

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

1. Sikor - x2
2. takron27 - x1
3. Yezy - x1
===========================
Ogólnie: 4 szt na liście

47

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

W sumie jeszcze jedno PCB wezmę, mam koncepcję na poprawę tego, będę miał PCB to się pobawię.

1. Sikor - x2
2. takron27 - x1
3. Yezy - x1
4. Perinoid - x1

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.

48

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

infarmotyk napisał/a:

Jasna rzecz. Jeżeli zostanie jakaś luźna płytka z zamówienia, postaram się kiedyś polutować gotowca i wystawić w dziale Sprzedam/Kupię.

Jakbyś montował to poproszę również sztukę.

Lista dla wariantu zmontowanego:
1zm. maw x1
2zm. Cyprian x1


Goła PCB:
1. Sikor - x2
2. takron27 - x1
3. Yezy - x1
4. Perinoid - x1

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

49

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

Cyprian, zmień nagłówek części listy, w której mnie umieściłeś, bo mylisz:

Infarmotyk napisał/a:


Standardowy zestaw to sama płytka PCB i wkładka do gniazda klawiatury

Pozostałe elementy już we własnym zakresie, czyli: dioda LED 3mm, złącze kątowe, złącze proste, 24 przewody Ż-Ż typu "dupont", większe obudowy złącz przewodów (np. 1x12), oraz 62 przyciski:


Mi zależy nie na wersji zmontowanej, a kompletnej - gotowej do działania (zmontowaną z tymi częściami, ktorych Infarmotyk nie zapewnia)

Ostatnio edytowany przez maw (2021-07-09 21:43:55)

___
Press play on tape...

50

Odp: Klawiatura PCB dla serii XE - zamiast folii

Ale to dokładnie oznacza wersję zmontowaną.

Pamięć studenta ma charakter kwantowy - student wie wszystko, ale jednocześnie nic nie pamięta.
- Kilka(naście?) pudełek z klawiszami i światełkami. I jeden Vectrex, żeby nimi wszystkimi rządzić.